Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 29, 2006 3:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Ducka,
Kad mjerite Staši šećer?

Mi mjerimo:

ujutro prije insulina
(ponekad 2,5 h nakon insulina, užina)
obavezno prije ručka (5h nakon jutarnjeg insulina)
popodne (3h nakon ručka)
prije večere i insulina
prije spavanja (2,5 do 3h nakon večere)
oko 04:30 ujutro (zbog ev. hipo)

U prosjeku 6-8 puta na dan.

I naravno, svaki put kad posumnjam na hipo. Ako smo dodavali insulin, onda još 90 min nakon dodavanja. Zatim, rođendani....i dr. Viroze da ne spominjem.

Kupujemo 2-3 kutije trakica mjesečno.
Od zdravstvenog je odobreno za 3-4 mjerenja na dan, što nam je premalo, kao i svakom malom djetetu. Eventualno možemo poslati zahtjev za dodatnih 200 kom, jednom godišnje, ali to mogu ili ne moraju odobriti.

Jedna kutija (50 kom) košta oko 220 kn ili 30 Eur. Kako je kod vas?

Što se viroza i sl. tiče, pedijatar nam je savjetovao pa smo ga dodatno cijepili protiv hepatitisa, (to mi je drago zbog čestog bockanja i valjanja u pijesku u parku), protiv vodenih kozica i protiv pneumokoka. Da li ste se vi dodatno cijepili?

Pozdrav svim mamama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 29, 2006 8:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 2:54 pm
Postovi: 32
Lokacija: Juzna Afrika
Zdravo svima,

Opet sam propustila par dana, dobro je da jos nije bilo kafe... :wink:

Sve jelovnike slobodno saljite na +27 21 671 9695. Bicu vam jako zahvalna. Rado cu poslati nas al kad nam se Bg malo ustali pa da ima rezona...

Moram da se pohvalim... evo 3 dana posle zavrsetka upale uha i antibiotika BG ujutru 5.2 pa 6.4 pa 4.5 .... a preko dana 6-8. NE MOGU DA VERUJEM!!!!! :D

O rastu i kilazi: Tomas je uvek bio visoka mrsa i stvarno mrljivac - tj od sveg povrca najvise voli meso.... pre dijagnozu je imao sa 3 god i 4 meseca 103cm i 15kg. Rebra su mu se uvek videla. Sad je posle 2 meseca sa super apetitom je na 104 i 16.5kg. I dalje mu se vide rebra...

Mislim da moze da bude istine u zaostatku sa rastom ako se hrana smanji zapravo ispod dnevnih potreba deteta tog uzrasta. Onda je logicno da i ako se seceri lepo odrzavaju dete ne napreduje jer se nedovoljno hrani. Nama su bas zbog toga i rekli na edukaciji - on je u razvoju i mora da jede dosta, prema tome ne lisavajte ga kad kaze da je gladan....naravno to pratis insulinom. Mislim da na to i misle kad kazu "uskladiti insulin hrani a ne hranu insulinu".

Nama su za sada kontrole na mesec dana ali je divno sto 24 sata dnevno 7 dana u nedelji mozemo da telefonom pozovemo dijabetes sestru za sva pitanja, a narocito oko uskladjivanja doze insulina.

Idem da kupim digitalnu vagu....

Sto se tice mora, mi smo ozbiljni za sledecu godinu....

Lepo spavajte


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 29, 2006 10:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
I mi smo ozbiljni :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 30, 2006 10:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Mi takodje puno mjerimo .Obavezno ispred obroka,da bih znala da podesavam terapiju,a sve izmedju zavisi od njenog raspolozenja.Tokom noci mjerimo jer kada se probudi i place,prvo provjerim secer da vidim je li u redu,zbog hipo jer je to najcesce razlog njenog budjenja uvece.Po danu nam je mnogo lakse da po raspolozenju znamo je li visok ili nizak,ali u zadnje vrijeme zna i da nas prevari kada kaze da hoce djus.
U pocetku smo mjerili mnogo i trosili i 5 pakli trakica jer je bila beba,a sada je mnogo,mnogo drugacije i smanjili smo na 3 kutijice po 50 trakica(Accu-chek).Ovje je pakovanje 25-27.5eura,stim sto dobijamo jedno pakovanje na recept.
Nisam vas pitala da li pratite novosti o Dr.Miodragu Stojkovicu i njegovom radu na izlecenju dijabetesa.Ja iskreno vjerujem i nadam se da ce do toga doci u narednih 10 god.
Sto bih umjesto pisanja voljela da ispijemo kafu i da pricamo.Od kada se dopisujem sa vama manje gnjavim kolege.Mislim da su odahnuli.VELIKI POZDRAV :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 30, 2006 12:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2005 12:13 am
Postovi: 291
zasto toliko mucite decu ja Mariju merim tri puta dnevno.Pred dorucak,pred rucak i pred veceru u retkim situacijama za vecernju uzinu ili nocu ako trazi da jede. Doduse mi primamo insulin ujutru i uvece......(pre dorucka i pre vecere...) mada svi kazu da netreba tako cesto da se meri ali dok su mali kako covek da zna meni Marija skoro uvek kaze kad je hipo da joj dam uzinu.....ili rucak zavisi sta je na redu.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 30, 2006 5:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
mi od socijalnog dobijamo po 100 trakica mesecno i to nam je uglavnom dovoljno. Nama doktor isto kaze da ne treba tako cesto da merimo. Prve godine od dijagnoze merili smo samo 2 puta dnevno, a nekada i samo jednom i kontrola je bila odlicna. Sada merimo pred glavne obroke i eventualno nocu, ako se probudi. ili ako ja posumnjam da bi mogla da bude hypo, oko ponoci. Izuzetak je naravno stanje kada je bolesna, onda merimo svaka 2-3 sata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 30, 2006 5:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Duskoo,

Nama nikako da se GUK stabilizira i to je jedini razlog čestih mjerenja.
Npr. obično je popodne oko 10. Jedan dan je bio hipo iz nepoznatih razloga (isti ručak, nikakva pojačana aktivnost taj dan niti par dana ranije, čak se igrao mirno na tepihu cijeli dan), pa davali dextrozu, par dana kasnije 18 pa dali 0,5 Actrapida.

Inače, moje dijete sa GUK 2,3 skakuće po sobi, nikavih znakova hipo.

Ducka,

Pratim novosti o Dr. Stojkoviću, a i dosta se o tome priča. Općenito, što se tiče izlječenja, doktori su dosta optimistični, (5-10 godina).

Inače, dogovorit ćemo mi već neku kafu :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 30, 2006 7:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 2:54 pm
Postovi: 32
Lokacija: Juzna Afrika
I mi se jos nismo ustalili sa "profilom" GUK tj bas skakucemo te se zbog toga merimo oko 6-7 puta dnevno.

Na pocetku smo samo 4 puta (pre jela i u po noci) pa kad smo doktorki pokazali rezultate savetovala nam je da merimo i posle obroka (2 sata) da bi moglo da se ustanovi koja doza i koji insulin kako i kada reaguje.

Evo sta nam se desava ovih dana:

merimo u 7 kad se probudi
damo 1 jedinicu brzog pred dorucak
merimo pred obdaniste (to jos nije 2 sata posle insulina al' vec znam da li da mu ostavim jednu uzinu ili dve manje prema tom testu)
merim pred rucak ( nekad dam 1 a nekad 2 zavisno od merenja)
*obicno sam merila pred uzinu tj 2 sata posle insulina sto je oko 3 po podne, medjutim bilo mi sumljivo pre neki dan i izmerim u 2 - kad ono 3.6;
dakle da nisam izmerila do 3 bi otisao jos dole...... (i tako vec par dana, odkako je prestao da spava odmah posle rucka)
onda merimo pred veceru
i pred spavanje - savetovali su nam da mali ne bi trebalo da zaspe (posle uzine) sa GUK ispod 8?!!!
i sada oko 10 cisto da procenimo dal ce da isgura do jutra bez hipoa

I ja jedva cekam da smanjimo ta merenja ali vidim da cemo uvek biti bar na 4 - pre obroka + pred spavanje

Ovim tempom mi trosimo 5 x 50 za mesec dana, kuuukuuu :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 31, 2006 2:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Cao mame,jos jedno pitanje
Da li dajete insulin u stomak?
Mi jos nismo jer je u pocetku bila mrsava,8 kg,a sada kada mozemo ona nam neda jer je gilicem,a doktor nam je rekao da je najbolje mjesto za davanje .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 31, 2006 9:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Nismo nikad davali u stomak, iako su i nama rekli da je to najbolje mjesto. Za davanje u ruku, nogu ili guzu sad je o.k, za stomak....nema šanse. Neće.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 31, 2006 10:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 2:54 pm
Postovi: 32
Lokacija: Juzna Afrika
mi prvo probali u stomak al' nema sta da se uhvati, gde da se da, samo kozica. Kazu da se najbrze absorbuje kad das u stomak. Mi u guzu i ponekad u butinu.... nismo jos probali u ruke i tamo samo kozica....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 31, 2006 11:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2005 12:13 am
Postovi: 291
kao sto rekoh mi od skoro dajemo u stomak prvih dva put je plakala.....ali uz neku pricu brzo je prestala da se zali cak kaze bolje u stomak nego u ruku valjda joj je previse izmucena ruka......probajte i nama je bilo gadno i odvr4atno ali to je za njihovo dobro.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 12:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Duskoo,

Dobro dođe jedna takva mama kao ti, da nas mame koje smo razmazile svoju djecu dovede u red :)

Šalim se.

Jako ste mi dragi, i ti, i Gocamama, i Ducka i ostali roditelji. Puno vaših savjeta mi je pomoglo.

Veže nas ista stvar, a to je da našoj djeci želimo najbolje.

I drago mi je da sam vas našla, jer kad me baci u "down" šećer 32, nađem ovdje neku svjetlu točku.

Veliki pozdrav i poljupci za naše "preslatke".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 9:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
slazem se sa angelinom u vezi sa mamom duskoo..kada sam rekla da primamo insulin u stomak naisla sam na negodovanje i kod sina,ne mama molim te u stomak ja ne mogu da gledam,a ona se gcka i smije,i onda sam prestala da insistiram.Mi primamo 7 dana guza,7ruka,7 noga i uvijek se buni prve dane promjene i govori da je boli,pa se posle 2 dana navikne i govori da je ne boli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 12:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Mami Duskoo,
Posto sam procitala da koristite demi pen 0.5 jed htjela sam da vas pitam koja ih apoteka u Bgd. ima u prodaji,jer smo ovaj jedan dobili od predstavnika Novonordiska ,a drzavna koja nas snadbijeva nikako da naruci,dok se privatne kod nas ne snadbijevaju nicim vezano za dijabeticare.

Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: