Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: insulinska rezistencija?
PostPoslato: Pon Jun 22, 2009 2:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Vec vise dana pokusavam da sredim secer pomocu racunanja UH, insulinskih jedinica..., i nesto ne ide. Secer bude visok. Npr. juce sam izracunao da mi treba umesto 4 jedinice za 4 snite crnog hleba treba dupla doza. Da napomenem na hlebu pisu UH... i izrezan je u jednake snite. Takodje sam imao i jednu duzu prehladu, mozda duze i od 15 dana pre ovoga i secer se takodje nije mogao stabilizovati, ali nekako mi se cini da se ovo i posle prehlade nastavilo. Za vreme prehlade nisam imao apetit i sad mi se povratio i ponekad uzmem mnogo vise insulina od 7 i.j. zbog toga sto, znate i sami, hteo sam da jedem vise UH. Zbog svega ovoga pomislio sam da je u pitanju insulinska rezistencija, da insulin ne deluje, ali nisam siguran. Pomislio sam da trebam da smanjim UH. Da li neko ima iskustva s ovim? Da li se insulinska rezistencija moze leciti ili to traje samo neko vreme? Ukratko, primetio sam da ako mi je stomak pun i primio sam dovoljno insulina, ali zbog nekog cudnog osecaja gladi jedem ponovo i primim dovoljno insulina redovno posle imam visok secer. Kako vi resavate ovakve probleme?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 24, 2009 10:09 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
A da li si, osim hleba, jeo još neke UH, ili sir... i tome sl.?
Naravno da će ti, ako jedeš jednom, pa ubrzo opet, šećer biti visok. Zato bolje izmeri tada kad imaš napad gladi, jer i visok šećer može da zavara i da imaš osećaj gladi, koji nije realan.
Na kojoj si beše terapiji, izvini ne pamtim? Koliko su ti visoke vrednosti glikemije? Teško je reći jeste ili nije rezistencija na osnovu jednog posta :)

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 25, 2009 1:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Nisam unosio jos neke UH. Koristio sam maslac i sir na kojima pise da nema UH. Znam da visok secer moze da izazove glad. Mislim da mi se glad javljala jer sam u toku prehlade zaista smrsao 3-4 kg. Merim secer uglavnom pre jela.
Trenutno sam jos uvek na NovoRapidu i Levemiru. Trenutno se za odredjivanje doze pridrzavam da ako uzimam hleb treba da uzmem nesto malo vise od pola od planirane doze UH. Tako mi je secer ok. Naravno, trebace da prodje malo vremena da vidim da li je ovo bas pravilo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 25, 2009 11:22 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Izvini, ali malo si konfuzan, pa mi je teško da razlučim u čemu je u stvari tvoj problem. Ajde ako ti nije teško, napiši jedan prosečan obrok, koliki ti je npr. šećer i koliko doziraš za taj obrok, pa da vidimo na jednom primeru kako stvari stoje, ok?

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 26, 2009 10:51 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Ok. Primer od sinoc. Secer pre vecere je bio 10.3. Dao sam insulin (9 i.j.) i sacekao da se spusti. Uzeo sam supu (oko 10 UH), hleb (56 UH), dinkelwaffeln (8.1 UH), parce pice (oko 20 UH), pavlaku (8 UH), maslac (0 UH), 30 gr badema (1.35 UH) i puter kiflica (10.1 UH). Ukupno 113.45 UH. Kod mene jedna i.j. je za oko 14 UH (ranije je bilo tako). Primam oko 40 i.j. ukupno, sto znaci da 1 i.j. snizava secer za oko 2.5 mmol/l. Sad, ako se sve ovo uzme u obzir moj secer je trebao da bude ujutro 7.8, ali je u 7:30 bio 18.2. Jutros sam uzeo odmah 5 i.j. bez jela da vidim oko 12:00 koliki ce mi biti secer. Trebao bi biti 5.7.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 26, 2009 12:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Secer je 3.3. Insulin deluje kako treba u ovom slucaju. Probacu jos par stvari ovih dana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 26, 2009 1:14 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Za 113 gr UH tebi treba cca. 8 jedinica insulina (ako ti ova računica još uvek važi). Dao si 9 jedinica, što mislim da nije dovoljno da bi pokrio i cuker od 10.3. I to što je bio pred večeru 10.3 znači da nisi dobro dozirao pred ručak, ili te Levemir ne drži kako treba.
A inače, velike doze Novorapida za korekciju, ako ne jedeš, te vuku u hipo. Takav je insulin. Ja posle sat i po izmerim ponovo i ako pada, nešto gricnem da sprečim hipo. Ne valja taj "tobogan" sa 18 na 3. Ali, bar smo ustanovili da nije rezistencija, već suviše UH.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 26, 2009 1:17 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
I još jedno pitanje? Da li Levemir primaš jednom ili dva puta dnevno? Mnogo ti je visok šećer noću...

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 27, 2009 12:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Primam 2x, svakih 12 sati po 10 ij. Po danu izgleda ok, posle podne je takodje bilo ok, 6.5 (pre vecere), ali posle vecere ujutro ponovo slicno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 27, 2009 9:31 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
A šećeri noću, u 2-3h? Da nemaš hipo, pa se budiš sa tako visokim glikemijama?

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 29, 2009 11:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Ovo bih trebao proveriti mada mislim da nije hipo nocu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 29, 2009 1:32 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Nema "mislim", nego proveri i to dve noći za redom... oko 3h najbolje :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 01, 2009 10:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Ovo oko 3 ujutro nisam mogao izvesti... ali sam 2x izmerio ujutro. Secer je bio onakav kakav sam izracunao da ce biti. Sada izgleda da odnos insulin <-> UH dobro funkcionise.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: insulinska rezistencija?
PostPoslato: Sre Jan 21, 2015 6:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 21, 2015 6:02 pm
Postovi: 1
Pozdrav,
ja imam isti slučaj, izračunam točno UH i koliko j.i. trebam dati i nakon obroka mi bude visok šećer. Isto primam Novorapid flexpein x3 i Levemir x1 za noć. Isto mi jedna j.i. pokriva 14 UH i snižava mi šećer za 2,7 mmol.
Primjer: izmjereni šećer prije ručka bio je 6,6, ručala sam:
- tunu s povrćem 160g=15UH
- crni kruh 60g= 30UH
- mliječni namaz 50g= 5UH
Sveukupno 50UH što sam podijelila sa 14 i dobila da trebam 4j.i. a ja sam dala 6j.i. budući sam znala da će mi šećer biti visok.
Dva sata nakon obroka šećer je bio 16,9, s tim da napomenem da mi je posao sjedeći, znači nisam se gibala nego cijelo vrijeme sjedila.
Da li je problem sjedenje ili ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: insulinska rezistencija?
PostPoslato: Pet Jan 30, 2015 10:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Ima vise faktora koji mogu da uticu na to i ne mozes nikada da se oslonis na izracunavanja u potpunosti. Nekoliko faktora koje sam ja primjetio:

- Secer prije doziranja
- Koliko unaprijed uzmes inzulin
- Da li stalno ubadas na isto mjesto - posle jednog vremena absorpcija se drasticno pogorsava zbog stvaranja tvrde masti ispod koze, znaci mijenjaj mjesto uboda
- Da li imas prehladu, upalu, alergiju
- Koliko secera ima u tom crnom hljebu i da li je bas crni ili je ofarbani bijeli, sto je danas cesta stvar.



dosmokrovic je napisao:
Pozdrav,
ja imam isti slučaj, izračunam točno UH i koliko j.i. trebam dati i nakon obroka mi bude visok šećer. Isto primam Novorapid flexpein x3 i Levemir x1 za noć. Isto mi jedna j.i. pokriva 14 UH i snižava mi šećer za 2,7 mmol.
Primjer: izmjereni šećer prije ručka bio je 6,6, ručala sam:
- tunu s povrćem 160g=15UH
- crni kruh 60g= 30UH
- mliječni namaz 50g= 5UH
Sveukupno 50UH što sam podijelila sa 14 i dobila da trebam 4j.i. a ja sam dala 6j.i. budući sam znala da će mi šećer biti visok.
Dva sata nakon obroka šećer je bio 16,9, s tim da napomenem da mi je posao sjedeći, znači nisam se gibala nego cijelo vrijeme sjedila.
Da li je problem sjedenje ili ?

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: