Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: HIPOTONUS kod bebe
PostPoslato: Pet Maj 16, 2008 12:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 10, 2006 6:27 pm
Postovi: 14
Moja sesetricina ( ljubav tetekina) ima nepuna 3 meseca i na poslednjoj kontroli kod pedijatra su konstatovali da su joj misići hipotonusni, tj. zategnuti i pokazali vežbe za relaksaciju.

Na insistiranje moje sestre da joj se obajasni o cemu je rec,kakve su moguće posledice, doktorka nije nista objasnila.

Naravno svi smo u blagom soku, jer bebica lepo napreduje.
Inace, rođena je na vreme, uz epidural, sv je bilo ok, osim što su mami morali da rade reviziju i bilo je bogami čupavo.
Trudnoća je bila problematicna, sestra je imala hematome i krvarila prva tri meseca, popila tonu progesterona i primala Pregnyl ( po meni predugo), posle je imala katastrofa dabl test, rađena amnio, sve u redu, ali čitavih 9 meseci je bila pod stresom, tako da se sada plaši da to nije uzrok hipotonusa.

Interesuje me šta da radimo, i u stvari ŠTA JE TO HIPOTONUS MIŠIĆA?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 16, 2008 1:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Koliko se ja sećam,hipotonija je opuštenost a ne zategnutost mišića(zategnutost je hipertonija),što bi značilo da su detetu mišići malo opušteni tj. dete slabije drži glavu,možda se slabije drži na rukama kada ga stave na stomak i tako to.Sve u svemu,potrebno je da se opustite jer to ne mora ništa da znači,samo neka majka radi sa detetom vežbice koje joj je dr pokazala,ako tako ne ide,možda će je kasnije poslati na vežbe kod fizioterapeuta.Sve u svemu,opušteno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 16, 2008 1:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 10, 2006 6:27 pm
Postovi: 14
Ja mislim da je hipertofija opuštenost mišića ( koliko se sećam sa časova biologije ) :roll:

U svakom slučaju hvala Luka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 16, 2008 1:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
http://forum.roditeljportal.com
Na ovom forumu imaš malo više o tome
Hipo-smanjeno
Hiper-povećano :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 16, 2008 1:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 10, 2006 6:27 pm
Postovi: 14
Skroz sam pobrljavila, tek sam sada ukapirala šta pišem. :oops:

Hvala još jednom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 16, 2008 1:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
OK,pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 16, 2008 10:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 3:52 pm
Postovi: 98
Nema potrebe za posebnom brigom,

hipotonus moze biti cest kod beba, posebno ako nije mama vezbala sa njom, to su one mozda malo lenje bebe, ali se sve da ispraviti vezbama koje preporuci fizijatar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 17, 2008 10:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Hipotonija je cesta kod beba,a hipertonija(sto je kod vase sestricine slucaj) i nije bas precesta dijagnoza.Hipertonus i njegovo vodjenje je ISKLJUCIVO u domenu fizijatra,a ne pedijatara u domu zdravlja.
Ako je beba iz BGD-a preporuka su Zavod za cerebralnu paralizu (samo bez panike oni imaju fantasticnu sluzbu za pracenje ovakvih beba)sokobanjska 17 i Klinika za rehabilitaciju Sokobanjsaka 13.Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 19, 2008 12:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 10, 2006 6:27 pm
Postovi: 14
Još jednom se svima zahvaljujem na brzim odgovorima!

Pošto malena ima uskoro ima kontrolu kukova ( drugu), pregledaće je fizijatar u Institutu za majku i dete, pa ćemo videti šta dalje.

Kako sam ja jedna mnogo radoznala tetka, a volim malo i da sagledam problem detaljno :o ( pardon malo više ) molim vas, ako može neko stručan da mi objasni kakve mogu biti posledice hipertonusa ( ne daj Bože ).Da li se to odražava na sedenje,hod...ili nešto treće?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 19, 2008 7:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Odrazava se na sve elemente motornog razvoja koje ste nabrojali i ako beba razvije patoloske obrasce koje joj namece hipertonus moze imati ozbiljnih problema sa motorikom.
redovne vezbe i inhibicija hipertonusa najsigurniji su put da do komplikacija ne dodje.Pozzdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HIPOTONUS kod bebe
PostPoslato: Čet Jan 08, 2015 9:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 08, 2015 9:14 am
Postovi: 1
Zdravo,

Imam 4,5 mesecnu bebu kojoj je dijagnostikovana hipotonija. Bili smo na vezbama u Tirsovoj i kontrola mi je 20tog januara. Ja sam sa njim vezbala dosta, kad god mogu i koliko god mogu, ali naravno dete se buni i u poslednje vreme postaje nemoguc. Naime, ono sto mene muci jeste to da smo na stomaku uspeli da dovedemo ruke iz leteceg stava u to da se oslanjao na laktove, a u rotaciji (drzim ga za nogu pa ga polako prevrcem dok se on sam ne izdigne na ruku, okrene glavu i prebaci se na stomak) smo bili uznapredovali. Medjutim oko praznika sam prestala da vezbam par dana, i sad dete uopste nece na stomak, samo gurne glavu dole i pocne da place, a poceo je da mi odize noge kao da ce da puzi, sto znam da bi trebalo da mu branim dok ne ojaca gornji deo tela i ne izdigne se na ruke. Takodje rotaciju vise ne radi, kad krenem da ga rotiram, zadnja ruka ostaje skroz iza, nece da je prebaci napred, i ceo okret nece da zavrsi kao ranije. Ni govora o oslanjanju na ruku i zavrsetku rotacije. Takodje sam primetila da kad hocu da ga podignem iz kreveca preko boka, kad ga rotiram na bok, gornja ruka ostaje opet neprirodno pozadi i cvrsta bas. Ako bi neko mogao da prokomentarise ovo i takodje ako moze da mi posalje preporuka za nekog privatnog fizioterapeuta na pp kao i broj telefona jer mislim da je malo previse 8 nedelja samostalnog vezbanja kod kuce bez ikakvog pracenja. Ja bih ako mogu privatno da ukljucim jednom nedeljno vezbanje sa strucnjakom. Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: