Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: djeca dijabeticari
PostPoslato: Čet Avg 17, 2006 3:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Imam sina od 6 god i cerku od 2 god. koja je dijabeticar vec god.Najveci nas problem jeste hrana ,tj.zabrana uzimanja UH onda kada ne smije.Voljela bih da se neko javi sa ovim uzrastom i problemom.POZDRAV :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 17, 2006 8:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 2:54 pm
Postovi: 32
Lokacija: Juzna Afrika
Ja imam sina koji je 3.5 god i od pre dva meseca dijabeticar, dakle mi smo veoma novi u svemu.

Ovdasnji (Juzna Afrika) pristup dijeti je: izbaciti preradjene secere i masti, pa sta ostane, jesti u izbalansiranim obrocima (pesnica UH + saka proteina + 2 x toliko povrca) a insulin prilagodjavati hrani a ne hranu insulinu. Pri tom to prilagodjavanje je recimo dodatna jedinica ako bas insistira na celoj banani a ne na pola koju nudis.... dakle varijacije u insulinu nisu velike od obroka do obroka.

Uzine su kombinacija UH i proteina ili voca i proteina, a dugoreagujuci insulin bi trebao da pokrije te medju obroke. Mi jesmo na insulinu 4 x dnevno tj 3 x brzi + uvece dugi... ali ovo primenjuju i oni koji su na mix-evima ili na po dve doze uvece / ujutru.

Mene instersuje, kada su joj "zabranjeni" UH? Jel to doktor savetovao ili mislite na trenutke kada joj je secer visok a ona gladna pa trazi da jede?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 17, 2006 8:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 2:54 pm
Postovi: 32
Lokacija: Juzna Afrika
Ja imam sina koji je 3.5 god i od pre dva meseca dijabeticar, dakle mi smo veoma novi u svemu.

Ovdasnji (Juzna Afrika) pristup dijeti je: izbaciti preradjene secere i masti, pa sta ostane, jesti u izbalansiranim obrocima (pesnica UH + saka proteina + 2 x toliko povrca) a insulin prilagodjavati hrani a ne hranu insulinu. Pri tom to prilagodjavanje je recimo dodatna jedinica ako bas insistira na celoj banani a ne na pola koju nudis.... dakle varijacije u insulinu nisu velike od obroka do obroka.

Uzine su kombinacija UH i proteina ili voca i proteina, a dugoreagujuci insulin bi trebao da pokrije te medju obroke. Mi jesmo na insulinu 4 x dnevno tj 3 x brzi + uvece dugi... ali ovo primenjuju i oni koji su na mix-evima ili na po dve doze uvece / ujutru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 18, 2006 12:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Moj sin ima 2,5 godine, dijabetes unazad godinu dana. Najlakše to riješim sa 4-5 štapića jer su jako lagani (manje od 5gr), pa se na GUK uopće ne osjeti.
Ako baš zapne za neki sladoled ili 3-4 keksa, dodamo 0,5j Actrapida (brzodjelujući) i provjerimo GUK za 90 min.

Uglavnom mu nastojim skrenuti pažnju na nešto drugo, a to što traži obećam nakon ručka npr. (što obavezno i napravim, samo onda smanjim drugi planirani UH)

U početku je išlo teže, ali sad je o.k.

Na početku mi je bilo teško, znala sam se rasplakati, jer ja svom djetetu ne mogu kupiti čokoladu, ali kad malo bolje razmislim, da nema dijabetes svejedno mu ne bi davala te stvari. Čokolada je jaki alergen, a grickalice (smoki, čips i sl.) ničemu ne služe osim nakupljanju štetnih masti.


Mislim da je sve stvar toga kako se naviknu, pa bolje da ih naučimo na zdravu prehranu, s dijabetesom ili bez.


Pozdrav,


mama jednog preslatkog :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 18, 2006 9:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Stasa ujutro prima 6 insulatarda i 1 actapid a uvece 1 nsulatard.Ta doza nam obezbjedjuje dobre glikemije prije i posle obroka,ali ona zeli da proba i da jede i ono sto njen brat uzima u vrijeme kad nije njen obrok.Kada joj popustim bilo da je u pitanju sladoled,combosi.petit beure onda nam skoci secer i uzas.Ona zna da pije dus i jede,med ili kocke cokolade kada je secer nizak i onda se ljuti kada ne moze to da dobije kada vidi brata i onda imam osjecaj da djelujem kao babaroga on moze ona ne.Kako ce to uticati dalje na njenu psihu.OD starta jedemo zajedno istu hranu za rucak i veceru,ali kada dodjem sa posla meni je nemoguce da pojedem nesto a da ona ne trazi.HbA1C nam je 5.9 i doktorka je odusevljena njenim regulisanjem,ali ono sto sam rekla da me brine jesu svakodnevne zabrane .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 18, 2006 9:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Stasa ujutro prima 6 insulatarda i 1 actapid a uvece 1 nsulatard.Ta doza nam obezbjedjuje dobre glikemije prije i posle obroka,ali ona zeli da proba i da jede i ono sto njen brat uzima u vrijeme kad nije njen obrok.Kada joj popustim bilo da je u pitanju sladoled,combosi.petit beure onda nam skoci secer i uzas.Ona zna da pije dus i jede,med ili kocke cokolade kada je secer nizak i onda se ljuti kada ne moze to da dobije kada vidi brata i onda imam osjecaj da djelujem kao babaroga on moze ona ne.Kako ce to uticati dalje na njenu psihu.OD starta jedemo zajedno istu hranu za rucak i veceru,ali kada dodjem sa posla meni je nemoguce da pojedem nesto a da ona ne trazi.HbA1C nam je 5.9 i doktorka je odusevljena njenim regulisanjem,ali ono sto sam rekla da me brine jesu svakodnevne zabrane .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 18, 2006 3:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Ja dodam 0,5j Actrapida za 1 sladoled (mliječni, na štapiću). Isto tako za 4 petit beure keksa i GUK ostane isti, (provjerim za 90 min).

To radim ako me traži oko užine, ali ako je baš unutar sat vremena prije večere ili ručka, dogovorimo se da može poslije obroka. Za sad mi uspijeva.

I mi jedemo kad on ne smije, ali na smjenu. Kad dođem s posla, malo se poigramo, onda se ja izvučem u kuhinju, a muž se zabavi s njim. Tako isto kad muž hoće nešto pojesti.

Ako nas otkrije, ja mu ponudim to što jedem samo kažem da tu ima sira, pa ako hoće probati. On kaže da neće i ode se igrati, jer mrzi sir. Možda zvuči smješno, ali morali smo smisliti nešto takvo, jer gore mi je reći "ne dam ti". Ne želim da mi dijete ima traume da tata i mama jedu, a njemu ne daju i razumijem da i vas brinu posljedice zabrana.

Družili smo se s roditeljima koji imaju više djece od kojih je samo jedno dijabetičar. Oni su zabranili svima slatkiše, a u onoj maloj dozvoljenoj količini daju im samo ponekad. To me tješi kad se osjećam loše jer ne smijem dati čokoladu. Odmah počnem razmišljati da je zdravije bez čokolade i da to nema nikakve veze s dijabetesom.

Ponekad pojedemo par kockica čokolade, ali pošto nema naviku, sve manje ju traži.
I nismo prestali odjednom. U početku je dobivao svaki dan "životinjsko carstvo" (čokolada koja ima 15 gr i oko 80 kcal), u vrijeme užine, pa smo smanjili na 2 puta tjedno, a sad ju kupimo 1-2 puta mjesečno.

Kad mu u užini dajem čokoladu, smanjim ukupni UH (napravim manji sendvič).


Pozdrav i velika pusa za naše preslatke :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 18, 2006 7:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 2:54 pm
Postovi: 32
Lokacija: Juzna Afrika
nama ovde savetuju da ne budemo striktni u lisavanju dece svega sto drugi jedu. Radije reci ok mozes to ali ili posle vecere (obroka) a ako insistira tad onda kao i Angelina povecati dozu insulina za taj obrok.

Ovde se doktori dosta brinu za psiholoski razvoj dece sa dijabetesom i savetuju da D nikada ne treba da im bude izgovor da nesto ne mogu (da postignu, urade) pa tako ne zele da ih D izdvaja suvise od drugih. Takodje kazu neprisiljavati ih da jedu jer stvore averziju koja se najcesce posle odrazi u pubertetu kad oni treba da preuzmu brigu o sebi i D pa cesto znaju da sami sebe sabotiraju...

Ja Tomasu dozvoljavam da u obdanistu jede kolace kad deca donesu za rodjendan. Uciteljica zna pa mu daje manje parce i samo jedno i nikako djus sa tim, itd... Jeste da mu secer bude visok kad dodje kuci ali i to je jednom u.....Ja racunam i onako se stalno bockaju pa ih to cini razlicitim, bar neka se po svemu drugom osecaju sto slicnijima svojim vrsnjacima...

Moj Tomas je jedinac pa nemam probleme te vrste da drugo dete nesto jede a on ne moze. Mi, roditelji, doduse jedemo cokoladu kad on spava... ali zato ako zapne za nesto onda mu objasnim... jeste lakse je sa 3.5 god... I najbolje je da svi jedu u isto vreme i isto, tad je najmanje problema.

Da li ste znali da je sladoled odlican kao uzina pred spavanje jer kolicina masti u kombinaciji sa mlekom cini da se razgradjuje polako tokom noci i da lepo odrzava nivo. Isto vazi i za cips. To sve pise u jednoj svedskoj knjizi, nisam ja izmislila.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 19, 2006 12:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Slažem se Gocamama, i mi na rođendanima i drugim iznimnim prilikama zažmirimo, poslije provjerimo GUK, dodamo malo brzodjelujućeg i sve o.k. A to je i stav naše doktorice.

Ispričala mi je sestra na Odjelu jednu anegdotu iz škole. Kad je jedan mali dečko dijabetičar krenuo u prvi razred, (a oni ga na Odjelu prate od malih nogu), vratio se doma sav začuđen i rekao "Mama, znaš svi u razredu su baš čudni. Oni sebi uopće ne kontroliraju šećer". Dakle, on nije niti u jednom trenutku pomislio da s njim nije nešto u redu.

Ono što je sestra htjela naglasiti, a što na Odjelu vide u praksi - mali dijabetičari ne vide u dijabetesu problem, veći problem stvaramo mi roditelji sa svojim realnim i nerealnim strahovima (što je normalno).

(Konkretno, mene je najviše strah epizoda hipo, onda kad bude sam izlazio van. Znam svu teoriju o obučavanju prijatelja i sl, ali svejedno...)

Na Odjelu radi i jedna krasna gospođa - psiholog. Ona tvrdi da se sva djeca nakon godina života s dijabetesom, začude kad ih ona pita da li se smatraju manje vrijednim, i svako, baš svako dijete ju upita "A zašto bi se trebali tako osjećati?"

Gocamama, puno hvala za ovu ideju za večernji obrok, baš ću probati.

Mi inače dajemo sladoled popodne i GUK je super, naraste samo za 2j, a mi par sate prije nove doze insulina (dakle stara doza na izmaku). I sestra na Odjelu nam je rekla da je sladoled odlična užina, baš zbog sporog otpuštanja šećera. Samo mi nije palo na pamet da ga isprobam u ovoj varijanti navečer, pa ću probati.

Jednom smo dali čips poslije večere (jedna iznimna večer :wink: ), gotovo 20gr, i 2,5 sata kasnije GUK 5,0. Mislila sam, rasti će kroz noć, pa ćemo dodati insulin, ali sve je prošlo bez naglog skoka GUK, prilično ravnomjerno i na kraju nismo niti trebali dodavati insulin. Probat ću sad još koju večer, jer su mi noći baš problem - oko ponoći je 15-16, a onda pred zoru zna biti i 3-4.

Gocamama, kako se zove ta švedska knjiga, i iako ima još koja preporuka za knjigu, very welcome i hvala.

Ja čitam trenutno krasnu knjigu koju je napisao Jesper Juul: "Obitelji s kronično bolesnom djecom", i citiram jednu rečenicu:

"Najvažnije što možete učiniti jest zapamtiti da je bolest vašeg djeteta samo malen dio njegove ličnosti i postojanja - bez obzira na to koliko je ozbiljna i koliki može biti njen utjecaj".

I ja se trudim, (ima boljih i lošijih dana), da dijabetes ne bude prepreka za neopterećeno i sretno odrastanje, pa svakim danom mi sine neka nova taktika. Zato mi je posebno drago da možemo neke ideje i iskustva podijeliti međusobno.

Inače, danas smo bili ujutro 9, za ručak 9, popodne 8, navečer 12. To je za nas super. Znamo biti puno "šareniji".

Može kad stignete, neki kratki raspored o tome kad i što im dajete u obroku, koliko kcal ukupno? (Ja sam napisala pod temom "da li sam ja luda...").

Isprike, ako je post malo dugačak i skačem s teme na temu. Hvata me san, pa idem uhvatiti i ja ovih par sati do mjerenja GUK. Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 20, 2006 10:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Sad sam sjela da procitam nove poruke.Imam pola sata do mjerenja i htjela sam da odgovorim ANGELINI vezano za ishranu i kolicini ins. actapida.
Stasa se budi u 7.30h i prima insulin.
DORUCAK:240 ML SLATKOG MLIJEKA ili DIET JOGURTA SA 15 GR hleba ili polovinu zamjene(ovdje je hlebna jedinica crnog hleba 30 gr Podgorica)
UZINA;100 gr jabuke(1VOCNA JED) ili drugo voce
RUCAK:2 jedinice povrca;2jedinice mesa ,1jedinica masti ,hleb i supa bistra po zelji
UZINA;OPET VOCE
VECERA:za razliku od rucka umanjena za 1 jed mesa

U 23h mjerenje kad ona dobija mlijeko kolicinu odredjujem u zavisnosti od glik.Doktori su odredili zadnji obrok mlijeko jer je bila beba od god. dana i po otkrivanju smrsala na 8 kg.
Njoj ovaj jelovnik je u pocetku bio od 1000 kalorija .A onda je smanjen hleb za pola jer je doktor smatarao da ne mozemo vise zbog kilaze povecavati insulin.
A vezano za actrapid nama i pola vise cini hipo pola dana.Sinoc je posle 6.9 primila 1 insulatard u 23h je bio 8.9 kada je popoila 100 ml mlijeka i jutros u 6h se probudila i rekla da je boli stomak.Bio je 2.7.a juce sa istim mlijekom i terapijom 12.4.Popila je 150ml djusa i nisam mogla da je odbijem sa novih dva Kras krekera i poslije 90 min 18,6 nakon cega je primila 1.5 actapida koji nam je90 min prije rucka sto sa jednim nije , bio 8,0 .Pa je i uzina bila u 15h umjesto 16h a ispred vecere 3.2.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 21, 2006 8:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Da se nadovezem na jucerasnju poruku .Ne znam da li se slazete sa mnom ali djeca njenog uzrasta, pa i njen brat nije jeo toliku kolicinu hrane u tom uzrastu.Ona nekad ne moze da pojede svih 70 gr piletine .
Imam toliko pitanja,da li vasa djeca koriste vitaminski napitak cedevita light?Stasa obozava da je pije mozda i vise nego sto smije od datog uputstva!
Ona prima ins. ujutro i uvece ,a vanredno joj damo samo ako je ispred rucka visok.
Slazem se sa vama da je veci problem kod roditelja ,da mi pravimo startne greske JA zbog panike i neznanja.Ali prosli smo pakao dok nismo naucili sve vezano za dijabetes.
A od starta joj mjerimo secer gdje god se nadjemo vani ,medju drugom djecom tako da njoj je to normalno sada pa se nadam da ce isto tako nauciti sve vezano i za hranu.Pokusali smo da izbacimo slatkise bratu ali bezuspjesno pa cak da se i krije dok jede ,ali ga ona isto uhvati.
Hvala vam na datoj literaturi nadam se da cu je pronaci jos danas!POZDRAV ZA SVE MALE JUNAKE I MAME :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 21, 2006 11:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Draga Ducka,

I meni je ponekad čudno kako toliko puno hrane u obroku, posebno za ručak i večeru. Npr, ručak: ako skuham 2oo gr povrća (2j), 60gr mesa(2j) i stavim 200gr krumpira npr, ispadne vrhom pun tanjur. Čak i ja pojedem manje od toga za ručak.

U knjizi koju smo dobili po izlasku iz bolnice (Miroslav Dumić: "Šećerna bolest u djece"), za prehranu piše:

"... Današnja stajališta o prehrani i upute koje se u vezi s tim daju djeci sa šećernom bolešću, u određenoj mjeri su se izmjenili u odnosu na ne tako davnu prošlost. Među liječnicima koji vode brigu o djeci s dijabetesom i među dijetetičarima, danas prevladava stajalište da se prehrana oboljele djece ne bi trebala značajno razlikovati od prehrane zdrave djece istog uzrasta, tjelesne težine i stupnja tjelesne aktivnosti.....

....Što se tiče pojedinih vrsta hrane u prehrani dijabetičara, zadnjih je godina došlo do nekih promjena u stavovima. Dok je ranije uzimanje hrane bogate UH bilo strogo ograničeno, danas se dopuštaju znatno veće količine UH, no s druge strane smanjuju se dozvoljene količine masti. Savjetuje se da na UH otpada više od polovice dnevnog kalorijskog unosa (50-60%)...

....Iz prehrane valja izostaviti takozvane koncentrirane UH (šećer, med, pekmez, sltkiše), ograničiti uzimanje masnoća životinjskog porijekla, te općenito izbjegavati pripremanje jela s mnogo masnoća....

....broj dnevno potrebnih kalorija:

1. kcal/dan = 1000 + (100x dob u godinama) ili
2. kcal/kg tjelesne težine= 90 - (3x dob u godinama); kcal/dan=kcal/kg tjelesne težine x težina u kg...."

Mi smo po ovome na 1350, a po preporuci doktorice i dijabetologa uzimamo 1350 do 1500 kcal, pa po krivulji rasta i težine ide sve o.k.

Mi smo, kao i Gocamama, također dobili uputu da insulin prilagođavamo hrani a ne hranu insulinu.

Nemamo zabranjene UH, osim što baš rijetko jedemo čokoladu i kekse. U početku smo kupovali dijetalne, dok nam sestra - dijabetolog iz bolnice (kod koje se konzultiramo za prehranu) nije savjetovala, kao i svim roditeljima na školovanju, da ne trošimo novce za bezveze, jer:
- dijetalni keksi, čokolade i sl., istina nemaju šećer, ali zato imaju veće količine masti, pa je utjecaj na GUK isti;
- dijetalni i obični, imaju istu količinu kcal
- kad dajem dijetalne u odnosu obične, utjecaj na GUK moga sina je isti;
- jedina razlika je u cijeni;
Zao smo u tim situacijama izabrali petit beure ili sl. kekse (ne baš neke s kremama), a od čokolada izaberem one koje imaju više keksa nego čokolade (npr. Milka Leo pločica ili Kraš Tortica ili sl.)

Dogodili mi se jedan dan da je susjeda dala mom sinu dijetalnu čokoladu od 100gr dok nisam primjetila. Nije žena kriva, zna da je dijabetičar, pa mu je htjela nešto pokloniti, a ja nisam vidjela, čula sam da pričaju u hodniku.
I nakon par minuta, hoću mu donijeti užinu, kad imam što vidjeti - pojeo već 2/3 čokolade. Nisam odreagirala pred njim, bio je strašno sretan, pa mu nisam htjela kvariti veselje, ionako je već čokolada bila u trbuhu, a u sebi ... :x ). I nisam mu dala tu užinu, koja je trebala biti oko 180 kcal. Provjerim GUK nakon 2,5 sata, a ono GUK 5,0.
Što se dogodilo? Hrana tako koncentriranih šećera kao što je čokolada napravi nagli skok GUK, pa poslije naglo padne, tj. nema ujednačen rast i pad.
Zato je za dijabetičare poželjno birati hranu tzv. niskog glikemijskog indeksa (hranu koja postepeno diže šećer i nema naglih skokova).

Imam neke knjige o prehrani vezano za GI (glikemijski indeks), vrlo su mi korisne. Ako nemate popis hrane visokog, srednjeg i niskog GI, mogu napisati u sljedećem postu. Ili možete potražiti na Internetu pod "glikemijski+indeks" ili "glikemični+indeks".

Nadam se da sam pomogla bar malo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 23, 2006 1:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Da li mozete da mi odgovorite vezano za zarastanje rana kod dijabeticara!U nasem slucaju je u pitanju BCG vakcina koju je Stasa primila 1.10.2005 i koja jos uvijek nije zarasla.Doktori kazu da je sve to u redu,ali.... POZDRAV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 23, 2006 5:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Prije dijagnoze dijabetesa, primjetila sam da mom sinu sporije zarastaju rane (npr. kad bi razgrebao ujed komarca), ali opet nije to bilo tako dugotrajno da bi me zabrinjavalo.
Nakon dijagnoze mi je postalo jasno da je to imalo veze sa visokim šećerom. I sada nešto sporije zaraste ranica, ali možda par dana duže nego kod druge djece, pa nije zabrinjavajuće.

Ipak, ako ste vakcinu dobili 01.10.2005, dakle prije skoro 11 mjeseci, čini mi se to predugo. Što misli Diabeta?

Meni su u apoteci preporučili Bepanthen Plus kremu(Roche) koja ima i antibakterijska svojstva. Na njoj piše: "...namijenjena za lokalnu primjenu u tretmanu različitih rana i povreda kojima prijeti infekcija (posjekotine, ogrebotine, opekline) uključujući i vanjski tretman postoperativnih rana....". Pitajte još svog doktora. Nama je krema odlična.


Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 24, 2006 10:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Draga Angelina,
Kod nas u Crnoj Gori rijetki su slucajevi dijabetesa kod beba .STASA je druga u poslednjih 7 god i najmladja.Jako sam se obradovala knjizi koju si preporucila Secerna bolest kod djece,pa sam kontaktirala KBC REBRO i rekli su da ce mi poslati.Kako da ocekujem odgovor od DIABETE?(novi sam clan pa neznam ) U vezi sa BCG vakcinom ,ona je pocela da gnoji 2 mjeseca nakon primanja i kod zdrave djece treba 6 do 7 mjeseci da zaraste.Bili smo na moru mjesec dana i slana voda je uradila dosta i islila sam da ce i potpuno zarasti.Inace sunce i kupanje je odlicno za secer.Da li u Hrvatskoj postoje kampovi za male dijabeticare?
Veliki pozdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: