Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: polni hormoni i besika
PostPoslato: Pon Jan 27, 2014 12:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 27, 2014 12:11 pm
Postovi: 6
Postovani, imam 38 godina. Imam temperaturu 37, 2-37, 6 od januara 2011. Sve je pocelo sa strasnim umorom, iscrpljenoscu, malaksaloscu, preznojavanjem, jezom, tahikardijama, povremenim bolovima u zglobovima i misicima. Bila sam na ispitivanju u bolnici skoro 2 meseca. Nadjeno je samo suvo oko i suva usta, medjutim autoimune bolesti su odbacene, nakon biopsija i krvnih analiza. Od januara 2012. temperatura se vezala za ciklus (kad dobijem menstruaciju padne, pa poraste negde 11-12 dana, oko pretpostavljene ovulacije). U maju 2012. nadulo mi se desno oko, uzrok nije utvrdjen, iako su mi radjeni i uz oka i mri glave. Sve je uredno.
Zbog pogresne dijagnoze operisana sam u avgustu 2012. Dva meseca nakon operacije pocinje povremeno da me boli besika. Uradila sve briseve: uretre, vaginalne i cervikalne, kao i urin i urinokulturu bezbroj puta, sve je u redu. U oktobru 2013, ponovo sam operisana da bi se ispravila greska sa prve operacije i od tada, tacnije, od vadjenja katetera, me besika boli svaki dan. Nekada me sluzokoza pece toliko da mi i voda smeta kada hocu da se operem. To je, zapravo pritisak u dnu karlice, iznad pubicne kosti. Mogu da istrpim da ne odem u toalet, ali to toliko iritira i smeta da hocu iz koze da iskocim. Pece u besici, pa bridi, struji, pulsira, sece. . . Kako praznim besiku, pritisak se povecava. Nista me ne pecka nakon mokrenja. Imam svakodnevne tegobe koje mi remete zivot. Najmanje me boli kad se ispruzim i legnem na stomak.
Iako su svi tvrdili da je sa mojim polnim hormonima u redu jer imam uredne cikluse (koji su se skratili na 24 dana, 2007. godine, u mojoj 32. godini) uspela sam da izmolim da ih analiziraju i ustanovljeno je da su mi i estrogen i progesteron niski (ko zna otkad i da li je to uzrok mojih muka), mada su fsh i lh u redu i nisam u menopauzi. Lekari su resili da pokusaju sa hormonskom terapijom, i pretpostavlja se da me besika boli od nedovoljnog snabdevanja trigonuma estrogenom, ako sam dobro razumela.
Dobila sam yasmin pilule da pijem 3 meseca. Zavrsila sam prvu kutiju. Krvarim vec 24. dan. Temperatura mi se povecala na 37,5 do 37,8 i imam je svaki dan. Ne primecujem nikakav boljitak sto se tice bolova u besici. Moguce da je rano, ali ja sam toliko izmucena od svega, da bih progutala i zivu sodu, samo da bar ova besika prestane da me muci. Dok sam lezala na ispitivanjima u bolnici 2011. bila sam kod 3 urologa, radili su mi i cistoskopiju i sve je bilo ok, mada tada nisam imala problema sa besikom. Krv je ok, nema nikakve upale (crp miran) , jedino je sedimentacija lako povisena (12-16) sve vreme. Koliko bi vremena trebalo da prodje dok se stanje bar malo ne poboljsa, ako je do hormona? Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polni hormoni i besika
PostPoslato: Sre Jan 29, 2014 2:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
"Sve je pocelo sa strasnim umorom, iscrpljenoscu, malaksaloscu, preznojavanjem, jezom, tahikardijama, povremenim bolovima u zglobovima i misicima."


Klasicni simptomi niskog kortizola, vecina ostalih problema je manje-vise krenulo odavde- tj jedna od funkcija kortizola jeste da se bori protiv upala itd... i kod raznoraznih tezih upala se upravo daju kao lek tzv. kortikostroidi.
Uglavnom, zbog niskog kortizola tvoj organizam nije bio u stanju da se izbori s upalama, i takodje i funkcija ostalih hormona zavisi od samog kortizola- npr bez kortizola i hormoni stitne zlezde ostaju neiskorisceni, itd...

Sto se tice trenutne situacije- cudno mi je da nisu redovno testirali hormone- nagadjam da su ti dali mozda preveliku dozu- mozda ce biti potrebno da smnjis dozu recimo za 1/4 pa onda nakon nedelju-dve zavisno od nalaza ponovo izmenis.
Povisena temperatura je verovatno zbog prevelike doze.
Takodje uz progesteron, kortizol, estrogen neka ti provere i hormone stitne zlezde, odnos izmedju hormona je jako bitan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polni hormoni i besika
PostPoslato: Sre Jan 29, 2014 11:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 27, 2014 12:11 pm
Postovi: 6
Postovani Jelisej,
hvala Vam na odgovoru i trudu. U nameri da skratim ionako predugacak post, nisam napisala detaljno sta mi je radjeno... Kortizol, acth i jos neke hormone su mi vadili na endokrinologiji 2x, zbog sumnje na sindrom hronicnog umora, i sve je bilo u redu.

Hormone stitne zlezde su mi, necete verovati, proveravali cak 7x za 3 godine i 3x radili uz i sve je ok. Osim sto sam lezala u bolnici 2 meseca, isla sam u narednih godinu i po dana na kontrole kod prof. Pavlovica (gde sam i lezala na ispitivanju) na svaka 3 meseca. Vadio je gamaglobolune, elektroforeze, detaljnu krvnu sliku, tumor markere, stitnu zlezdu... Uvek je sve bilo ok. Dok sam bila na ispitivanjima, bila sam kod ginekologa, urologa, imunologa, hematologa, na mri, skeneru i nekoliko puta na uz. Radjene su mi i detaljne imunoloske analize na antitela raznih autoimunih bolesti kao i biopsija pljuvacne zlezde zbog sumnje na Sjogrenov sindrom i sve je bilo negativno.

Sto se hormona tice, dr mi je rekla da joj se javim nakon 3. kutije, ja sam sad popila prvu. Ako nastavim da krvarim i dalje, javicu joj se i ranije. Ne znam kako mogu da smanjim dozu kontraceptivne pilule za 1/4, osim ako niste mislili da mi dr promeni pilule.
Vec sam poluluda od nemoci, neizvesnosti, beznadja i borbe bez ikakvog rezultata koja traje 3 godine. Ispada da, sta god lekari urade, meni bude jos gore i da nemam vise kome da se obratim a ne mogu da zivim sa ovim bolovima...

Svako dobro Vam zelim!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polni hormoni i besika
PostPoslato: Čet Jan 30, 2014 2:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Kortizol test ako je radjen krvni, nije uvek precizan- tj uvek ima odredjenih odstupanja a cesto znaju poprilicno da promase. Bolji je iz mokrace, a najbolji je iz pljuvacke (to je jedini hormon koji ima tacne rezultate iz pluvacke svi ostali su totalno neprecizni). Takodje kortizol mora biti pri vrhu referentne vrednosti a ne ispod, znaci ako je na sredini nije dobro. Meni licno kad je na sredini jedva se ustanem iz kreveta, oci me peku, osecam se bukvalno prebijeno.
Vama je progesteron hronicno nizak- ako uzmemo u obzir da se kortizol pravi od progesterona (preko hydroxyprogesterona pomocu odredjenog enzima)- znaci ako je progesteron nizak onda tesko da je situacija ok sa kortizolom- moze biti vise scenarija- a jedna je "kradja pregnenolona" tj po toj teoriji organizam moze da zaobidje uobicajene puteve i napravi kortizol od pregnenolona na ustrb nekih drugih hormona nadbubrezne zlezde, ovo bi mogao biti slucaj kod vas izmedju ostaloga.

E sad- temperatura, sam progesteron u odredjenom momentu podize telesnu temperaturu, pa ako je progesteron stalno previsok moguce da to izaziva konstantno visoku temperaturu, takodje druga mogucnost je da se progesteron sad poprilicno konvertuje u kortizol a sam kortizol transportuje hormone stitne zlezde u celije (tj bez kortizola fT3 je neiskoristen u krvi i cim kortizol bude dostupan on pocne da koristi isti- tako ako je kortizol bio nizak vise dana "nakupi" se dosta fT3 i onda kad kortizol "dodje" sav taj fT3 proradi i onda zna doci do tzv "thyroid storm" tj u prevodu "oluje stitne zlezde" tj napad stitne gde srce pocne da lupa nenormalno itd... u jacim slucajevima moze doci do srcanog udara ili otkazivanja jetre itd...

Za bolove u kostima je krivac nizak nivo estrogena (mada i kortizol ima efekta), i jedan od problema jeste kad je nizak mislim estradiol organizam pocinje da iz kostiju izvlaci kalcijum (ovo se zna desavati i kod muskaraca sa preniskim E2), tako da dugorocno nizak nivo estrogena cesto dovodi do slabljnja kostiju (osteoporoze)- uzimanje vitamina d ovde pomaze, osim toga vitamin d je jako bitan i treba ga odrzavati pri vrhu- ne znam jel vam radjen vitamin d (25 OH) ali mogu se kladiti da je prenizak- slobodno kupite vitamin d i dodajte 5 000 IU dnevno.

Sto se tice doziranja, valjda se moze iseci ta tableta?

Za kraj, pretpostavljam da su vam svi hormoni radjeni neovisno jednih od drugih- i toj greska, svi hormon rade zasebno ali i u simbiozi i reba gledati na njihov odnos, ako je kortizol radjen jedan dan, a stitna neki drugi onda to ne znaci mnogo.
Takodje- same referentne vrednosti su dubiozne, u najmanju ruku jer kad su radjene uziman je odredjeni broj ljudi ali nije detaljno pretrazeno njihviv zdravlje tako da je u uzorcima za npr stitnu zlezdu bilo i ljudi sa hipotireozom.
Npr referentne vrednosti za TSH su od 0.2- 5, a 99% zdravi ljudi ima TSH negde izmedju 0.4- 1.5


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polni hormoni i besika
PostPoslato: Čet Jan 30, 2014 4:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 27, 2014 12:11 pm
Postovi: 6
Postovani Jelisej,
hvala Vam jos jednom na iscrpnom odgovoru i predlozima.

Proverila sam, jedanput su kortizol, stitna zlezda, fsh i lh radjeni isti dan. Kortizol je, prema rezultatima sa kojih citam, iz 2012. vadjen 4x (isti dan, a ne secam se zasto) i rezultati su bili: 469, 704, 742, 596 (ref. vred. 138-690. I kako rece endokrinolog, sve je ok, iako sam pitala zasto je 2x povisen.

Ne znam sta da mislim, a da radim sve hormone ispocetka, ne smem ni da pomislim... nemam novca da radim privatno niti znam kod koga bih otisla da mi procita rezultate. Osim toga, radili su mi ACTH NISKODOZNI test (4x vadjenje krvi za sat vremena), pth, ca++, neorganski fosfat, kalcijum, albumin. Sve ok. Trebalo je da uradim kalciurezu uz kortizol (bazno i overnight screening test) i ACTH bazno, ali sam otisla na prvu operaciju a posle nisam bila u mogucnosti da idem po bolnicama neko vreme.

Sto se tice vitamina d, on mi je padao 2x, i davali su mi vigantol. Kako popijem pola bocice, dobijem kamenje u bubregu pa onda prolazim nove Tantalove muke, tako da su mi sad rekli da pijem samo zimi riblje ulje.

Progesteron mi je stalno bio 4 (osim 3. dan ciklusa kad je ispod 1), i rekli su mi da ne postoji mogucnost da imam "progesteronsku temperaturu" koja nastupa oko ovulacije jer nije dovoljno visok da je podigne (a prema progesteronu, nemam ni ovulaciju). Vadili su mi i hormon rasta zbog naduvenog oka, i to je ok.

Ni meni bas nije najjasnije otkud mi temperatura u drugom delu ciklusa ako progesteron ne moze da je podigne i kako odjednom od pilula imam jos visu temperaturu svaki bogovetni dan. Inace, te pilule su jedino na sta je temperatura odreagovala, doduse povisila se i sad je jos gore, ali bar da reaguje na nesto. Primila sam svojevremeno 21 longacef, 3 nedelje dovicina, orvazil, gentamicin, ciprocinal, i ne znam sta sve ne od antibiotika. Temperatura ni da makne sa 37,2.

Kontraceptivne tablete su toliko male da, verujte, nema sanse da se preseku na pola.

U pravu ste da su, uglavnom, analize radjene odvojeno, kako ih koji specijalista zatrazi. Takodje, ne mozete sve analize uraditi na jednom mestu, osim privatno za sta je potreban ogroman novac, tako da dodjete u situaciju da vas bodu 4x za 2 sata, dok obidjete 3 klinike (endokrinologiju, ginekologiju i dom zdravlja, recimo) jer klinika nece da vadi ono sto moze u domu zdravlja (a za vene niko ne mari).

Pre ovih muka, bila sam bolesna samo 1 u zivotu, i to od upale pluca, ne racunajuci sitne prehlade i gripove. Bila sam zdrava kao dren i uopste ne znam kako je moguce da mi je zdravlje ovoliko lose (po analizama sa kao sportista a ja bauljam). Na temperaturu sam se nekako i navikla, i dalje imam strasna preznojavanja nocu, ustajem bukvalno u goloj vodi ujutro, oko ne vidim pa mi ne smeta toliko, ali od besike cu da poludim.

Mislila sam da zakazem cistoskopiju da se odbaci ili potvrdi intersticijski cistitis od koga me panika hvata i na koji je posumnjao jedan od urologa, ali na samu pomisao da mi iritiraju mokracni kanal, hocu da vristim. Nadam se nekako da su doktorke (2 endokrinologa i ginekolog koji me je operisala 2. put) bile u pravu kad su mi objasnjavale da je vrlo moguce da je sve od hormona i da ce i besika da se sredi kad se srede hormoni. Nisam nestrpljiva, samo sam izmucena i ne mogu vise. Ceo zivot mi je stao pre 3 godine.

Hvala Vam od srca na trudu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polni hormoni i besika
PostPoslato: Čet Jan 30, 2014 4:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 27, 2014 12:11 pm
Postovi: 6
P.S. Kada sledeci put budem davala urin na neku analizu, trazicu da se uradi i kortizol iz urina, ako se to uopste radi kod nas.

U slucaju da je kortizon nizak, daju se kortikosteroidi?

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polni hormoni i besika
PostPoslato: Pet Jan 31, 2014 3:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Sto se kotizola tice, testovi se rade 4X da se vidi tzv "cirkadijski ritam" tj sam kortizol bi trebao da bude najveci ujutro a najnizi uvece, no nekad zbog navika zivota sam ritam bude pomeren- tj kasnje dolazi do vrhunca i kasnije dodje do snizavanja, verovatno je kod tebe bio isti slucaj, tj vreme budjenja ti je kasnije nego sto se smatra. E sad sami nalazi kortizola nisu tako losi, upitno je koliko su tacni ali ako je ACTH bio dobar onda bi mogli zakljuciti da problem nije u samom nivou kortizola- onda se postavlja pitanje oko progesterona- da li je progesteron nizak jer ga organizam zrtvuje da bi se od njega ubrzano pravio kortizol ili je nesto drugo u pitanju, ali opet sigurno je da ima problema u vezi nadbubrezne zlezde- u svakom slucaju dodavanje progesterona je dobra ideja, mada je citav proces trebao biti malo drugacije odradjen tj poceti s manjom dozom i verovatno drugim lekom- takodje mozda bi bilo bolje da je odvojen estrogen i progesteron posto je odnos izmedju progesterona-estrogena jako bitan , takodje ne znam tacan protokol- ali kod zena progesteron se dodaje prema samom ciklusu tj nije uvek ista doza- nazalost ne znam kako ide sam protokol.
No, rekoa bih da bi eventualno kad normalizujes hormone to trebalo da promeni situaciju na bolje i to poprilicno jer ako nista drugo sam imuni sistem bi trebao da "ojaca"

Vitamin d je jako bitan, e sad zasto dolazi do kamenja u bubregu i tom brzinom, ne znam, da li si unosila izvor kalcijuma u neko priblizno vreme s vitaminom d, ili nisi unosila dovoljno vode ili su sami bubrezi problematicni ili pak nesto drugo?
Moguce resenje bi bilo uzimati magnezijum i mnogo tekucine uz vit d, ali opet pomalo me strah da ne dodje do kamenja opet.
Takodje licno bi preporucio "now foods vitamin d" 5 000 IU.

Sad rekla si da je urin istrazen detaljno, pa predpostavljam da nije problem sa pH vrednoscu mokrace- posto ako je pH vrednost poremecena takodje moze izaizvati probleme a takodje dolazi do kamenja u bubregu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: