Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Sub Nov 23, 2013 4:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Okt 04, 2006 1:34 am
Postovi: 90
Lokacija: nis
Hvala na odgovoru. Bila sam kod endokrinologa i kaze da je sve uredu zbog dobrog tsh. Fiziolosko je uvecanje t4 i smanjenjet3 zbog jake upale grla. Upalu grla tj anginu imam od septembra meseca koju lekar opste prakse nije adekvatno lecio pa me poslala na orl. Dala mi odobrenje za nastavak pripreme za IVF.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Pet Jan 10, 2014 7:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 02, 2014 8:26 pm
Postovi: 5
Postovani, imam pitanje vezano za lek ltiroxin.

vec 5 godina pijem l-tyroxin svakog jutra, imam dijagnostikovanu hipotireozu. Medjutim, pred poslednju analizu krvi, kako je bila rano ujutru, nisam popila lek pred vadjenje i rezultat TSH mi je bio dosta visok, a vec godinama je u normali. Da li je moguce da je rezultat visok jer nisam popila lek to jutro? Hvala srdacno! Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Sub Jan 11, 2014 1:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Ne, l-tyroxin odnosno T4 ima poprilicno dug period poluraspadanja, tako da jedno "promasivanje" ne bi pravilo velike razlike.
Moguce da si imala neku jaku upalu? To bi poremetilo dosta parametara u vezi sa stitnom, ili moze biti problem da se fT4- ne konvertuje u fT3 iz nekih drugih razloga, ili jednostavno treba povecati dozu leka, sto je uobicajena pojava kod hipotireoze, kako stitna sve slabije funkcionise treba sve vise leka da nadomjesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Sub Jan 11, 2014 1:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 12, 2013 4:06 pm
Postovi: 2
Molim za savet.

TSH (7,6), T4 142.
Dijagnostifikovana mi je subklinička hipotireoza i prepisan Euthyrox 25 mikrograma, jednom dnevno. Kontrola kod lekara je za 60 dana.

Čitajući stručnu litetraturu na netu, primetio sam da ne postoji konsenzus oko uvodjenja terapije kod pacijenata čiji je TSH manji od 10, a nivo T4 normalan, a pacijent bez simptoma.

Zanima koliko je opravdana i eventualno štetna terapija u mom slučaju.
Hvala unapred! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Sub Jan 11, 2014 3:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
U nekim razvijenim zemljama, po preporuci vrhunskih endokrinologa i na osnovu rezultata istrazivanja, TSH iznad 2 je problem i leci se, razlog je sto povisen TSH donosi mnogo problema sa sobom izmedju ostalog delujje pro-upalno, znatno povecava rizik od raka itd...
Naravno uvek treba uzeti u obzir hormone stitne zlezde i naravno kako se pacijent oseca, sto opet kod nas ne funkcionise jer pacijenti ili su hipohondri ili pak smatraju da nemaju simptoma dok im ne pocnu otpadati ruke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Pet Jan 17, 2014 10:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 25, 2010 5:10 pm
Postovi: 7
Pozdrav svima ponovo.
napokon da se javim....sorry

Od oktobra sam na terapiji Eutyroxa od 50 i najnoviji rezultati hormona su mi
ft4: 21,8 (9,0-23,2 pmol/l)
tsh: 1,4 (0,2-5,5 mlU/l)
ostavio mi je i dalje istu dozu od 50. Uradila sam ponovo i UZ štitne žlezde.
Štitna žlezda se malo smanjila. Sada je desni režanj na pop.preseku 20,40x19,40 mm (pre 9 mes 26,70x21,40 mm). Levi režanj je na pop.preseku 17,40x17,80 (pre 9 mes 20,00x19,60 mm). Prilikom prvog UZ na levom režnju su se videle dve hiperehogene promene veličine 6,30x5,30 mm i druga 5,10 mm. na sadašnjem UZ ova druga se ne vidi. Nadam se da će i ova prva vremenom nestati i da će sve biti ok. jedino mi ostaje što moram piti eutyrox, ali sada sam već navikla da počinjem dan sa tableticom...

Ako bude nešto novo kod mene javiću se ponovo.
Pozz svima!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Sub Jan 18, 2014 1:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Cestitam, vrlo dobri rezultati. fT4 je na odlicnom nivou, TSH je dobar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Ned Jan 26, 2014 11:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 26, 2014 10:14 am
Postovi: 3
Sanirm moze li se znati ime tog finog doktora koji te leci jer mi se dopadaju rezultati i gde radi.Hvala puno ja se skoro 2 god patim sa stitnom pa bi da me nekoozbiljan vodi u lecenju,hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Ned Jan 26, 2014 11:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 26, 2014 10:14 am
Postovi: 3
Sanirm moze li se znati ime tvog doktora jer mi se naravno svidjaju rezultati i gde radi.Skoro 2god se patim sa stitnom zlezdom pa mi treba neko ozbiljan da me leci,hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Ned Jan 26, 2014 5:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
aspen je napisao:
Sanirm moze li se znati ime tvog doktora jer mi se naravno svidjaju rezultati i gde radi.Skoro 2god se patim sa stitnom zlezdom pa mi treba neko ozbiljan da me leci,hvala


Procitao sam tvoju predhodnu poruku, i cini mi se da tvoj endokrinolog nije proveravao kortizol (izmedju ostaloga)- a to bi mogao biti uzrok lupanja srca.
Inace kod Sanirm je slucaj verovatno drugaciji, osim same stitne zlezde ostali dio endokrinog sistema radi fino , nema problema kod fT4- fT3 konverzije itd.
Za pocetak, bez obzira na ista drugo moras poceti uzimati selenijum 200 mcg, zatim nakon jedno 6 nedelja mozes dodati joda, nakon toga treba ponovo uraditi detaljne rezultate.
Usput receno, merenje telesne temperature je vrlo dobar nacin prepoznavanja rada i stitne a i nadbubrezne- kod hipotireoze ce tel. temperatura biti niza a ako ima porblema s nadbubreznom tel. temperatura ce imati oscilacija- no merenje mora biti radjeno vise puta dnevno i u isto vreme nekoliko nedelja da se dobije slika.
Takodje i broj otkucaja srca u minuti je direktno povezano s radom stitne, pa se i to uzima u obzir. Izmedju krvnih nalaza i simptoma, uvek treba vise pridavati znacaj simptomima- posto ima i drugih faktora koje se ne mogu meriti- npr sami receptori itd...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Sub Maj 03, 2014 10:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 03, 2014 10:11 pm
Postovi: 2
Imam jedno pitanje/a

dijagnostifikovana hipotireoza 10.04.2014., nikada u zivotu dr nije videla ovako visoke vrednosti hormona, nisam morala da zakazujem pregled
TSH nizak (ispod ref vred)
a FT4 i FT3 i antiTPO su porebacili mogucnost merenja CLIO (ili slicnom metodom rezultati mi nisu pored ruke, privatna laboratorija)

Da li da odem kod endokrinologa posto sam pod terapijom a vratili su se neki simmptomi

terapija
tiastat 2x 20 mg
propanolol 3 x 1/2
bendokin 2x1 (popila)
valerijana po potrebi


simptomi koji su se vratili nesto slabiji

pocele su ruke da mi se tresu, ne konstantno, lupanje srca nocu-da li mi lekovi pomazu odnosno da li postoji potreba da promenim terapiju?

vraca se crvenilo po licu i kozi, perut pojacan ali se smanjila kozna manifestacija u kosi koja je lucila na psorijazu- da li je ovo posledica sto ne pijem vitamin B?

ponovo kenkavim, tokom dve nedelje nisam mogla ni da zaplacem-da li ovo znaci da tiastat je posle neke 2 nedelje prestao da radi posao ili je normalno?

imam glavobolje ovo je nov simptom, i ne pijem puno vode, i dalje mi smeta toplota, promene raspolozenja.

Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Sub Maj 03, 2014 10:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 03, 2014 10:11 pm
Postovi: 2
Jos da pitam, da li mogu da vezbam?

Posto me upala misica boli kao da imam modrice. A kad mi izadje modrica, posto sam trepava pa sam se udarila bila je crvena, crvena i menjala je boje na izrazito crveno. Ovo mi je upalo u oci jer kad su mi vadili krv ostala mi je prava modrica koja menja plave boje,a ova, sto je izasla pod terapijom je crvena .

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Pon Maj 05, 2014 1:19 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Hipertireoidizam ( kao uostalom i hipotireoidizam) utiču na raspoloženje. Kod hipertireoze se javlja razdražljivost, uznemirenost, palpitacije, tahikardija, znojenje, porast sistolnog pritiska, drhtanje ruku itd...
I hipertireoidizam i sindrom paničnih napada se endogeni poremećaji. To znači da u hipertireoidizmu postoji hormonski disblans, a u sindromu paničnih napada postoji biohemijski disbalans na nivou medijatora i neurotransmitera u mozgu (+ psihogena komponenta, naravno) i zato je vrlo važno redovno uzimati terapiju.
Terapija se moze korigovati, ali ako ne funcionise dobro ili se ne moze postici stabilnost nakon godinu dana obicno se prelazi na druge opcije- 2 nedelje tiastata defintivno nije dovoljno za pun efekat, mada ne bih mogao precizno da odgovorim koliko treba.

Sto se vezbe tice, vezba je dobra stvar ali ne treba previse siliti, tj najbolje da sama procenis koliko mozes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Uto Jun 10, 2014 4:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 10, 2014 4:02 pm
Postovi: 2
Postovani, ja bih zamolio nekog ako moze da analizira ove rezultate posto moj lekar opste prakse nije hteo da prica mnogo o tome, doobio sam samo uput za endokrinologa, a pouzdano ynam da za tako nesto u Smederevskoj bolnici je potrebo i vise od mesec dana a student sam i nemam novca privatnika:

FT4: 23.71 11.50-22-70
TSH: 1.937 0.550-4.780
Ehotomografski nalaz:

Stitasta zlezda: normalnog polozaja normalne velicine, lako asimetricna u korist desnog reznja. Oba reznja diskretno nehomogene ehostrukture u celini. Obostrano u reznjevima se ne vide nodusne prromene. istmus normalne debljine-

Pre mesec i po dana mi je konstatovana anemija sydoperica predpostavljajuci na vegetarijanstvo, ovog meseca mi je gvozdje na gornjoj granici.

Simptomi pre teskog alergijskog napada na sedacoron, tesko disanje i brz otkucaj, nakon toga (to je bilo pre mesec i po dana) sve je krenulo nizvodno (i dalje brz otkucaj srca, boliovi u misicima, trne zubi, vrtoglavica)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štitna žlezda_tumačenje nalaza
PostPoslato: Uto Jun 10, 2014 11:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Sama stitna zlezda ne moze da funkcionise pravilno bez gvozdja, tako da ovi nalazi ne predstavljaju pravu situaciju- najverovatniji scenario je da ti je smanjena konverzija fT4 u fT3, mada nije uradjen fT3 tako da ne mozemo dokazati, uglavnom sama stitna se cini u redu, i kad se sredis sa gvozdjem verovatno ce stvari leci na svoje mesto- tako da se ne bih ni najmanje brinuo o fT4 koji je iznad granice.

Sto se tice gvozdja- kad budes radio krvne nalaze nek ti vade tzv "feritin" i na njega obracaj paznju- takodje nemoj da dodajes previse gvozdja iz suplemenata jer to nekad zna imati obrnuti efekat, ne znam koliko ti je stalo do vegetarijanstva ali snicla je najbolji izvor gvozdja. Inace neke biljke imaju mnogo gvozdja u sebi- medjuti u vecini slucajeva organizam ne moze da koristi ovu vrstu gvozdja.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: