Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Jedan bubreg
PostPoslato: Sub Avg 12, 2006 8:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 12, 2006 7:40 pm
Postovi: 1
Moj sincic ima urodjenu manu, jedan bubreg.Star je desetak dana i sve ostalo je u redu, zdrav je i sve kontrole su ok.
Sve sto sam zasada saznao se svodi na isto, moze da zivi kvalitetno isto kao i sa dva.
Svakako nezelimo da ga time opterecujemo niti da se razlikuje od druge dece. Terba mi savet sa dve stvari:
- Na sta treba da obratimo vecu paznju, ipak je priroda napravila dva bubrega. Cuvati ga od recimo od prehlada i mogucih upala ili ga pustati da ojaca. Pitanje hrane, pitnog rezima? Zasada nisam nasao diskusiju na ovu temu.
- Koliko upoznavti okolinu sa time, osim najblize rodbine ko bi jos to treba ili netrebaoto da zna. Nebih voleo da bude u zivotu pamcen po tome, kao: To je onaj, sto nema bubreg.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 13, 2006 12:49 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovani,

Moj je otac umro pre godinu dana u 65. godini od dijabetesa, srca i astme, i na obdukciji su mu slucajno (u Australiji) ustanovili da ima samo jedan bubreg i da se drugi nikada nije ni razvio. On to nije nikada ni znao. Da nije pusio, da je imao normalnu kilazu (a ne 130kg, koliko je imao!), da je na vreme lecio hipertenziju i da nije pusio (a pusio je decenijama) - ziveo bi jos najmanje dvadeset godina, i nikada ne bi ni znao za taj bubreg koji nedostaje.

Zakljucak: normalan zivot, bez trovanja nikotinom, bez alkoholizma, preterane ishrane i gojaznosti, bez povisenog pritiska, kontrola secera, redovna godisnja kontrola krvne slike, kao i ultrazvuk abdomena - i Vase ce dete imati zivotni vek kao i da ima dva bubrega.

U detnjstvu pustite dete da zivi sasvim normalno kao i druga deca i pokusajte da ga vaspitate da zivi zdravo, kao i druga deca. Recite mu za bubreg, ali mu recite da je to bezopasna stvar, pod uslovom da se pridrzava uobicajenih saveta u medicini, koje sam naveo.

Niko nista ne mora da zna, jer nije od znacaja. Mozda jedino neki trener ukoliko sutra dete bude aktivni sportista. Jedan bubreg je dovoljan za kvalitetan zivot, jedino treba paziti da se ne formira pesak ili kamen, a to nije tesko kontrolisati, ponavljam, redovni godisnji ultrazvucni pregled i laboratorija su dovoljni.

Sa druge strane, ne treba nista ni kriti, a primitivci koji bi u ovoj urodjenoj mani nasli povod za ismevanje Vaseg deteta su najmanje bitna stvar u zivotu. Ko zna koliko je velikana u istoriji imalo istu manu, ne zaboravite da je dijagnostika kojom se to utvrdjuje prisutna tek par decenija.

Sve najbolje!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 14, 2006 10:56 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Okt 12, 2005 3:35 pm
Postovi: 72
Moja prijateljica koja ima jedan bubreg je skoro postala mama, nikakvih komplikacija nije imala ni tokom trudnoće ni pre toga.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: