Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Endokrinoloski problem - savet i pomoc
PostPoslato: Pet Nov 15, 2013 9:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jul 01, 2013 3:32 pm
Postovi: 52
Postovani,

imam ins. rezistenciju pa zbog toga imam secer koji povremeno kontrolisem radi preventive..

Nisam dobio nikakva uputstva od lekara, osim da ne jedem slatko.

e sada,

kao neko ko je jako mlad, ja imam potrebu za slatkim, i ponekad i jedem slatkise. I sada, posto kontrolisem secet, uradio sam jedan "eksperiment" koji me je JAKO UPLASIO.

Naime,

kada pojedem, recimo 50g nekog proizvoda koja ima 40g ugljenih hidrata, odnosno 35g secera u 50g proizvoda (znaci, uneo sam 35g secera) i kada pojedem 50g DRUGOG proizvoda koji ima 30g ugljenih hidrata, odnosno 21g secera u 50g proizvoda (znaci, uneo sam 21g secera) i posle oba slatkisa sam proverio secer.

Ne znam kako, ali meni je secer bio veci posle ovog drugog proizvoda, koji ima manje secera. KAKO?!!!!

Ja sam se uvek upravljao po tome da ima sto manje secera, i racunao i preracunavao tako sta da jedem, ali sam sada video da to koliko secera ima ne zavisi od toga kolik oce ti podici secer...

Oba proizvoda sam jeo dva razlicita dana u priblizno vreme, oba dana par sati posle obroka, u jednakim uslovima..... MOZE LI NEKO DA MI OBJASNI, jer sam se stvarno uplasio kako moze da mi vise skoci secer od proizvoda koji ima manje secera od drugog.???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Endokrinoloski problem - savet i pomoc
PostPoslato: Sub Nov 16, 2013 1:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Razlika u sadrzaju jednostavnog secera izmedju ta dva proizvoda je mizerna, pogotovo da se uzme da na etiketu proizvoda idu prosecne vrednosti, a to ne znaci da nema varijacija tj sam proizvod moze imati poprilicno drukcije vrednosti.
S druge strane, same reakcija organizma i interakcija izmedju hormona itd je jako komplikovana, pa se ne moze bas toliko precizno izracunati, tj zavisi od uslova koje su predhodile testu i samog stanja organizma itd...
Kao trece, ni sam aparat za merenje glukoze nije 100 % precizan

Uglavnom, bavis se trivijalnim stvarima- sto se ishrane tice mislim da ti je receno da trebas jesti ugljene hidrate sa niskim glikemijskim indeksom
Proveri paleo/primarnu, adkinsonovu dijetu i onda sve to prilagodi svojim mogucnostima.

Panicarenje i stres poprilicno pogorsavaju situaciju, tako da treba da izbegavas iste.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Endokrinoloski problem - savet i pomoc
PostPoslato: Sub Nov 16, 2013 1:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jul 01, 2013 3:32 pm
Postovi: 52
Jelisej,

a kako da zanm koji su to ugljeni hidrati koje smem jesti, tj. oni sa niskim glikemijskim indeksom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Endokrinoloski problem - savet i pomoc
PostPoslato: Sub Nov 16, 2013 5:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Namirnice s visokim glikemijskim indeksom (70 ili više) -su te koje treba izbegavati

Namirnice sa srednjim glikemijskim indeksom -vecina ovih moze
(56 do 69)

Namirnice s niskim glikemijskim indeksom - ovde ne bi trebalo biti problema
(1- 55)


http://www.diabetes.rs/ishrana05.htm


http://www.diabeta.net/ishrana-i-dijabe ... ski-indeks

http://www.* REKLAMA */glikemicki_indeks.htm


Uz sve ovo, vezba je jako bitna- sama vezba cini cuda sto se tice poboljsanja insulinske osetljivosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: