Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Chondromalatio patellae dex
PostPoslato: Sre Avg 09, 2006 4:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 4:06 pm
Postovi: 18
Lokacija: PTG
Uradjena mi je artroskopija desnog kolena krajem aprila. Dijagnoza je Chondromalatio patellae dex,gradus I/II. Krajem juna sam poceo sa laganim trcanjem uz dozvolu lekara (pre toga naravno sa laganim vezbama jacanja kvadricepsa). Koleno je opet pocelo da me boli pre nedelju dana na isti nacin kao pre artroskopije. Lekar mi je sada savetovao da pijem suplemente (glukosamin i hondrotin), da jacam kvadriceps (polucucnjem bez tegova i stiskanjem kvadricepsa), kasnije stimulacijom sa strujom. Bez trcanja zbog potresa, savetovana je voznja bicikla, plivanje. Pa ako mi sve to ne pomogne, sredinom septembra bi poceo da primam injekcije (Instill.amp.Zeel).

Da li bi neko na ovo nesto dodao ili oduzeo.... sto se tice dalje terapije......Najteze mi pada sto ne mogu da treniram (boks) i trcim. Mirovao sam od januara do krajem aprila (artroskopija), isao pre i posle artroskopije na fizikalnu terapiju ali mi to nije pomoglo. Boli i to dosadno boli, ponovo.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 09, 2006 5:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Hyalart ili Hyalgan injekcije, 5 komada, po jedna u zglob na svakih 7 dana. Odmah. Bioptron lampa odmah. Ostalo isto kao sto je savetovao kolega.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 09, 2006 10:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 4:06 pm
Postovi: 18
Lokacija: PTG
Hvala Vam. A da li bi ste mogli da prokomentarisete dijagnozu. Koliko je ozbiljno stanje, koliko ce mi trebati da se povratim, da treniram... s obzirom u kom mi je stanju hrskavica. Ono otprilike ... Znam da je tesko dati procene.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 09, 2006 11:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
O stepenu ostecenja samo uz rendgen. I sam se bavim borilackim vestinama i sportovima, pa pretpostavljam da znam kako Vam je tesko da pauzirate. "Razmeksanje" hrskavice na casici je malo redja dijagnoza. cesce su patelofmoralne osteoartroze. Koliko ste stari?

Iskreno, jedno mi bas i nije jasno: iako postoje razlike, za Vasu bolest izmedju trcanja i voznje bicikla nema puno razlike - opterecenje na casici je isto. Kako su meniskusi i zglobne veze u redu, mislim da trcanje ili lagani sparing ne bi bili stetni. Uz fiksator za koleno sa "prozorom" za casicu.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 10, 2006 12:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jul 01, 2006 9:51 pm
Postovi: 63
Sto se tice terapije mozete koristiti neke postupke,koji vam mogu olaksati oporavak,tipa...toplo hladni tus,masaza ledom,utrljavanja krema GAVEZ gel,Hepatrombin,Fastum,Ben-Gey Sports-Balm pre aktivnosti...
Plivajte sto cesce mada se slazem i sa tim da nevidim razloga da ne trcite,lagano na ravnom i pravolinijski,i mozete sparingovati sa partnerom koji je upoznat sa vasim problem pa ce vas "paziti"!Naravno svaka jaca bol jasan vam je znak da vam aktivnost ne prija!
Sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 10, 2006 9:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 4:06 pm
Postovi: 18
Lokacija: PTG
Imam 31. god.
Jos jednom veliko Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 17, 2006 10:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 10:00 am
Postovi: 13
LA MAN,

imam prvo nekoliko pitanja za tebe.
Kad su pocele tegobe?Da li traju vec duze vreme?da li te koleno vise boli pri silasku niz stepenice,nego kad se penjes?
Da bi se tacno znalo sta je uzrok bolu,poteban je fizikalni pregled i RTG snimak kolena.
I zasto ti je radjena artroskopija?

Sad,nezahvalno je ovako pretpostavljati sta bi mogao biti uzrok tvojih tegoba, bez fizikalnog pregleda i RTg kolena.
Ali,moguce je da imas "patella alta" tj.visoko postavljenu casicu,koja istovremeno nije centrlizovana,vec je vise postavljena lateralno(prema spolja).Zbog toga ona "struze" po hrskavici kolena i unistava je.
Veoma cesto se ovaj problem javlja bas kod mladjih osoba.Takve osobe imaju vec duze vremena bolove u kolenu,koji se vremenom pojacavaju.Jace su izrazeni pri silazenju niz stepenice(u odredjenom polozaju kolena).
Jedina Th kod ove Dg je hirurska.Radi se medijalizacija casice.

Ali,kako sto sam gore rekla,bez fizikalnog pregleda i RTg kolena ne moze se sa sigurnoscu reci sta je uzrok tegoba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 13, 2006 12:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 4:06 pm
Postovi: 18
Lokacija: PTG
mery je napisao:
LA MAN,

imam prvo nekoliko pitanja za tebe.
Kad su pocele tegobe?Da li traju vec duze vreme?da li te koleno vise boli pri silasku niz stepenice,nego kad se penjes?
Da bi se tacno znalo sta je uzrok bolu,poteban je fizikalni pregled i RTG snimak kolena.
I zasto ti je radjena artroskopija?

Sad,nezahvalno je ovako pretpostavljati sta bi mogao biti uzrok tvojih tegoba, bez fizikalnog pregleda i RTg kolena.
Ali,moguce je da imas "patella alta" tj.visoko postavljenu casicu,koja istovremeno nije centrlizovana,vec je vise postavljena lateralno(prema spolja).Zbog toga ona "struze" po hrskavici kolena i unistava je.
Veoma cesto se ovaj problem javlja bas kod mladjih osoba.Takve osobe imaju vec duze vremena bolove u kolenu,koji se vremenom pojacavaju.Jace su izrazeni pri silazenju niz stepenice(u odredjenom polozaju kolena).
Jedina Th kod ove Dg je hirurska.Radi se medijalizacija casice.

Ali,kako sto sam gore rekla,bez fizikalnog pregleda i RTg kolena ne moze se sa sigurnoscu reci sta je uzrok tegoba.



Slucajnoo sam pogledao ovaj topik, i video pitanja i konstatacije pa reko da odgovorim........

S kolenima nikada nisam imao problema, desno je pocelo da me boli jos u novembru prosle godine, prvo na treninzima, pa kako nisam prestajao da treniram i u stanju mirovanja.
Prvo sam mirovao mesec dana, uradjen je obican snimak i pregled kod ortopeda, uz klasicnu terapiju diklofenak kapsule, mast, pa prva fizikalna terapija. To naravno mi nista ne pomaze.
OndaK, mi je ponudjena magnetna rezonanca il ako `ocu odma artroskopija, posto doktor nije mogao da mi odredi dijagnozu, a bolovi nisu prestajali.... Ostalo sam vec naveo u gornjim postovima.....
LM, to za stepenice nisam nesto primetio, isto mi je dal` iso gore il` dole......

U medjuvremenu, poceo sam sa treninzima, sa umerenim opterecenjem i bez skokova, jer tu sam primetio da imam najvise problema i smanjio sam trcanje zbog potresa. Injekcije nisam jos isprimao, reko ortoped u slucaju pogorsanja, amp. Zeel. Sve u svemu nesto mi je bolje, s tim sto sam tek poceo s umerenim treninzima, posle 8 meseci ......

Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 15, 2006 8:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
ZNAM SAMO DA TO IMAI PIKSI, I DA JE OD MOMENTA KAD MU JE POSTAVLJENA DIJAGNOZA IGRA I DALJE. DA LI JE IMAO NEKI BLAZI STEPEN TO NE ZNAM ALI SVE U SVEMU NISTA STRASNO. JA SAM ISLA NA PAR KURA LASEROM I BILO MI JE BOLJE, INACE TRENIRAM MACEVANJE, PA TO JE KAO PROFESIONALNA DEFORMACIJA!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 06, 2007 9:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 4:06 pm
Postovi: 18
Lokacija: PTG
Stigao sam do toga da ortoped koji me leci nije zadovoljan kako protice moje lecenje proteklih godinu ipo. Bolove imam kao u pocetnom stadijumu, znaci konstantne i dosadne.
Nakon zeel injekcija i smanjenja intenziteta treninga na minimum, dolazimo do toga da treba da se raspitam za injekcije Hyalgan i odlazak u BG na konsultacije.

Interesuje me gde mogu da dodjem do ovih injekcija, jer ih u mom gradu nema, a apotekari mi kazu da ih nema pod ovim imenom, nego Hyalant, da li je to tacno? Kakvo im je dejstvo, da li pospesuju kolko-tolko oporavak hrskavice ?
Sta me ceka u buducnosti, znam da nije moguce potpuno regenerisanje, mozda samo kada nista ne bi radio par godina, sto je nemoguce, ali da li je moguce zalecenje ....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 07, 2007 1:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Hyalgan injekcije se mogu nabaviti koliko ja znam samo u inostranstvu, meni je konkretno najbliza Madjarska. Cena je oko 35 Evra za komad.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 07, 2007 12:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Artroskopija znaci da vam je zglob otvaran,a jednom otvoren zglob nikad ne moze da se rehabilituje u potpunosti.Meni samo nije jasan deo koji ste napisali da posle LAGANIH vezbi lekar savetuje trcanje????
Ako ste sportista tako se i rehabilitujete,kroz sportski dril.Ne moze se bez dovoljno ojacanih misica trcati bez posledica.Mislim da je to najverovatnije uzrok bola.
A sto se tice artroskopije da li ste na nju otisli samo zbog boilova ili vam je koleno "blokiralo" ?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: