Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Uto Maj 08, 2012 11:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 11, 2011 11:35 am
Postovi: 4
imam 38 godina i treba da vadim impaktirani umnjak (trebalo je davno, znam.. :o ). ne zadaje mi nikakve probleme i nikad nije, ali posto nosim fiksnu, rekose mi da ipak moram.
da li stvarno mora da se vadi umnjak sa kojim nikad nisam imala problema? (iznikao je milimetar)
koren zuba je u sinusu, a ja sam u paklu koliko se plasim te operacije (povrede nerva ili sinusa, neke ozbiljne infekcije, itd.).
doktor kod kojeg inace idem nije primarno oralni hirurg vec paradontolog, kaze mi da nece biti problema, i ljudi kazu da on dobro to radi. s druge strane, sve mislim da mozda treba da odem kod nekog oralnog hirurga na stomatoloskom.
molim vas za savet, vasa iskustva sa oralnim hirurzima u beogradu...koji su najbolji?
inace nisam nenormalna, ali sama pomisao na ovu operaciju (znam gomilu ljudi koji su manje vise bezbedno prosli, i dva zakomplikovana slucaja) mi stvara fizicke smetnje jer strepim da se nesto ne iskomplikuje (psihicke su vec evidentno prisutne :wink: ).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Sub Maj 12, 2012 5:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 12, 2012 5:36 pm
Postovi: 3
Ne treba da se brines...pribliznih smo godina i ja sam imala slicnu situaciju. Ukratko nosim fiksnu samoligirajucu protezu za donju vilicu i na predlog stomatologa ortodonta pristala sam da izvadim umnjak. Otisla sam svom stomatologu da izvadim umnjak (inace umnjak je bio u gornjoj vilici, a ostali umnjaci mi nisu ni iznikli). Moja doktorka mi je veoma lako, iz tri poteza izvadila umnjak. Umnjak ima koren kao opancic i nije komplikovan za vadjenje.
Zato hrabro kreni i javi se sa lepim vestima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Sub Maj 12, 2012 8:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 06, 2012 12:57 pm
Postovi: 27
Ja sam pre 6 meseci izvadila impaktirani umnjak (dole levo) na Stomatoloskom fakultetu u Dr Subotica. Tamo postoji varijanta da se odlucis da li zelis da operaciju uradi oralni hirurg (profesor) ili neko od spacijalizanata. Meni je spacijalizant izvadio zub i mogu reci da nikakav problem nisam imala. Dobila sam anesteziju, nista nije bolelo, jedino kad je anestezija posle nekoliko sati prestala, a cak ni tad nisam morala da pijem nista protiv bolova. Kontrola sutradan, jos jedna posle 3 dana, a posle 7 dana se skidaju konci. Obavezna je antibiotska terapija, bas da se ne bi razvila neka infekcija, zato ne treba da brines. Jos jedan treba da izvadim i opet cu otici na Stomatoloski faks. Mislim da su najstrucniji i, sigurna sam, najjeftiniji. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Sub Maj 12, 2012 11:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 06, 2012 12:57 pm
Postovi: 27
Samo da naglasim da se kod mene radilo o hirurskom vadjenju zuba. Umnjaci se ponekad vade i nehirurski (sve zavisi od toga je li iznikao, kako je postavljen, kakav je koren) i tada je oporavak jednostavniji. Nema konaca, antibiotika, obloga...
Pisem ovo jer te nisam bas najbolje razumela kakvo vadjenje zuba treba da uradis. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Pet Maj 18, 2012 5:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 18, 2012 5:15 pm
Postovi: 5
Drago ni je da čujem da je još neko vadio umnjak na stomatološkom kod specijalizanta. Već sam počela da mislim da sam se prešla što nisam odabrala profesora, ali računala sam da i specijalizanti znaju šta rade. :wink: Interesuje me, posle koliko vremena je potpun oporavak. Znam da je to individualno, ali otprilike vaša iskustva. :D Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Sub Maj 19, 2012 6:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 19, 2012 5:11 am
Postovi: 1
Lokacija: Beograd
Pozdrav!

Ovako, impaktirane umnjake nemam, skoro svi su mi iznikli, dva sam izvadio juče (sa desne strane) zbog pripreme za maksilofacijalnu hirurgiju, za dve nedelje ide leva; na levoj mi je gornja osmica nešto problematičnija jer nije iznikla do kraja, a i zarotirana je, doduše verujem da će proći sve u odličnom redu pošto je sada već prošlo tačno 24 časova od vađenja umnjaka sa desne strane i malo pre samo što nisam progutao čašu vode bez da je usmerim na levu stranu, nehotice, jer bol se svodi na sledeći opseg: od apsolutno nikakve boli, preko blage neprijatnosti do blage tupe boli (Caffetin dosta pomogao ipak), a od otečenosti - čekam sutrašnji dan da vidim maksimum, za sada mislim da su mi pomogle hladne obloge koje sam nekoliko sati posle zahvata stavljao, ali najveći udeo je tu zbog samog hirurga; dakle vrlo blaga natečenost.

Na Stomatološkom fakultetu sam vadio umnjake, inače sam ovde na Ortopediji stavio fiksni aparat, ovde ću se i operisati.

@Ivana:

Tačno tako, znaju odlično i rade odlično svoj posao, što hirurzi, što ortodonti, što specijalizanti.

No, jedino gde bih voleo da su ljudi apsolutno svi isti jeste po reakciji organizma na bilo kakve intervencije - sa što manje otoka, što manje bolova, bez ikakvih komplikacija. Nažalost, nije tako. Ja možda i previše očekujem od svog organizma, dok me sutra ne odvale otok i zakasnela bol, te mi neće pomoći 4 tableta Caffetina što je maksimum kada se jedino hranim vazduhom, te jednom šoljom mleka.

I sada dolaze sledeći strahovi (dakle, moje iracionalnosti): zašto sam samo do jutros krvario; zašto nisam više otekao; zašto ne osećam veću bol; da l' je uopšte sve u redu; itd, itd, itd... Sve zbog čitanja desetina članaka na Wikipediji, na sajtovima raznih privatnih klinika. Manem se toga uveče i probudim se jutros sa prostim stavom da ako nije loše, pa pobogu, mora biti dobro (inače, očekivao sam da neću moći ni zaspati).

Izvinjavam se na konfuznom postu. :D No, evo nekoliko redaka dosadašnjeg iskustva ako nekoga interesuje. :)

Sumacija za prvih 24 sata:

*Lokalna anestezija sa ubodom na tri mesta čiji je efekat trajao tri i po sata. (17.30-21.00)
*Neprijatan osećaj vađenja zuba, ništa više.
*Krvarenje trajalo 15 sati; mislim da mi je više krvarilo iz ubodne rane od anestezije; dakle gubitak 2 ml krvi.
*Caffetin tek oko 19h, pa posle ponoći, pa u osam ujutro, u podne i sada u 18h.
*Tupa bol na mestu gde su bili zubi i u regiji, kao i bol u grlu, ali izdržljivo.
*Sutradan ujutro malo jači bolovi, jer je trebalo u šest popiti lek. Popio sam u osam, pa preventivno u podne - dobiću kritiku od nekoga, zasluženo, jer se lekovima ne valja igrati, bio to i Caffetin; ili ga pij na osam ili najviše na šest sati, s tim što u uputstvu piše da je maksimum 6 tableta, dakle na četiri sata, pod uslovom da se hranite nečime konkretnim.
*Sada (18.15) je sve OK, skrame na svojim mestima, blaga bol na mestu gde mi je bila donja desna osmica.
*Otečenost primetna ako se sagovornik dobro zagleda u moju facu.

Pišem dalje... Otpozdrav! x


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Sub Jun 30, 2012 12:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 18, 2012 5:15 pm
Postovi: 5
Pozdrav! :) Samo sam htela da ispričam svoje iskustvo, možda pomogne nekom. :) Vadila sam umnjak na Stomatološkom fakultetu, Klinika za oralnu hirurgiju. Odabrala sam specijalizanta i super sam prošla. Operacija je trajala oko 40 ak min, bio mi je zub malo dublje. Bolovi u grlu posle operacije dok nije prestala da deluje anestezija. Pila sam antibiotike 5 dana i kafetin po potrebi. Prva dva dana stalno držala hladne obloge. Najgore je u svemu bilo što nisam mogla da jedem normalno, ali da se preživeti. Tu su supice, pudinzi, jogurti, bilo šta ispasirano. :) Slobodno otvarajte usta što više posle operacije, brže će proći, u svakom slučaju će vas to i doktor posavetovati naredni dan na kontroli. Imala sam mali otok, ništa strašno. Skidaju se konci posle nedelju dana, a potpun prestanak bola pri otvaranju usta je u mom slučaju bio 20 ak dana od operacije ( mada mislim da se to može ubrzati ako se više vežba otvaranje usta :) ).

Toliko od mene! Nadam se da ću nekom pomoći! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Uto Jul 03, 2012 11:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 03, 2012 11:36 am
Postovi: 2
Najbitnije je da se predaš u ruke stručnjaku. Ako odabereš kvalitetnu stomatološku poliklinku koji su ljubazni, brzi, stučni i odrađuju svoj posao nježno tvoj strah će splasnuti. Normalno je da se bojiš. Pa nije strah od zubara nešto tek izmišljeno.


Dr Bela je napisao:
Ne treba da se brines...pribliznih smo godina i ja sam imala slicnu situaciju. Ukratko nosim fiksnu samoligirajucu protezu za donju vilicu i na predlog stomatologa ortodonta pristala sam da izvadim umnjak. Otisla sam svom stomatologu da izvadim umnjak (inace umnjak je bio u gornjoj vilici, a ostali umnjaci mi nisu ni iznikli). Moja doktorka mi je veoma lako, iz tri poteza izvadila umnjak. Umnjak ima koren kao opancic i nije komplikovan za vadjenje.
Zato hrabro kreni i javi se sa lepim vestima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Sre Jul 18, 2012 11:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2012 4:09 pm
Postovi: 13
Nemoj da brines, puno nas je taj problem uspesno resilo! Na bazi mog pozitivnog iskustva preporucujem ti da pozoves mog zubara dr Aca putem telefona 064 369 91 98 ili 011 31 31 100.Objasnice ti sve sto te zanima, a odmah da ti kazem idi na pregled (besplatan) jer svi smo individualni slucajevi...meni na kraju nije moralo da se operise.


velouria je napisao:
imam 38 godina i treba da vadim impaktirani umnjak (trebalo je davno, znam.. :o ). ne zadaje mi nikakve probleme i nikad nije, ali posto nosim fiksnu, rekose mi da ipak moram.
da li stvarno mora da se vadi umnjak sa kojim nikad nisam imala problema? (iznikao je milimetar)
koren zuba je u sinusu, a ja sam u paklu koliko se plasim te operacije (povrede nerva ili sinusa, neke ozbiljne infekcije, itd.).
doktor kod kojeg inace idem nije primarno oralni hirurg vec paradontolog, kaze mi da nece biti problema, i ljudi kazu da on dobro to radi. s druge strane, sve mislim da mozda treba da odem kod nekog oralnog hirurga na stomatoloskom.
molim vas za savet, vasa iskustva sa oralnim hirurzima u beogradu...koji su najbolji?
inace nisam nenormalna, ali sama pomisao na ovu operaciju (znam gomilu ljudi koji su manje vise bezbedno prosli, i dva zakomplikovana slucaja) mi stvara fizicke smetnje jer strepim da se nesto ne iskomplikuje (psihicke su vec evidentno prisutne :wink: ).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Pet Avg 10, 2012 12:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2012 9:50 pm
Postovi: 1
Naravno da imam problem, i niz nedoumica. Reč je o sledećem. Pre jedno mesec dana (3. jula 2012.) izvađen mi je hirurškim putem umnjak, dole desno. Anestezija, vađenje, ušivanje, propratni lekovi, bolovi i posle jedno 15-tak dana zaboravila sam da je isti i pravio gužvu.
Jedna stvar me je malo brinula, a to je postojanje kesica sa limfom ili gnojem, na mestu rane, ali više u predelu između šestice & sedmice i obraza.Takođe sam pod prstima napipavala (nije bilo vidljivo) nešto poput otoka, veličine polovine oraha,na tom mestu sa spoljašnje strane, ali sam mislila da je to faza koja je prolazna na putu regeneracije. Odem kod hirurga da pogleda (3. avgusta 2012.), jedini komentar je bio da je rana super zarasla, i na tome se završilo.
Dan posle mog odlaska hirurgu, otok počinje da lagano raste i postaje vidljiv. Prođe vikend, i ja odmah u ponedeljak, tri dana kasnije (6. avgust 2012.) odem jer stvar počinje da biva ozbiljna, kako u frci tako i u praksi.
Ispostavi se da je hirurg baš tog dana otišao na odmor i krenem u mašinu, da se redom konsultujem, kod raznih zubara i hirurga.
Sumnjalo se da se pokvarila sedmica ili šestica, koje su pod plombom, ja snimim, koreni zdravi, a analize onom strujicom po zubima govore da su živi. Na skali osetljivosti zubi su reagovali od 1-6. proveravali siu zube i desno i levo dole.
od ponedeljka pijem Clindamycim, 600 mg, na 12 po jednu. Danas je četvrti dan terapije i nije se ama baš ništa promenilo.
Juče je jedan hirurg malo secnuo ranicu na mestu izvađenog umnjaka i ugurao parče gazice da vidi da li će se i na taj način doći do nekih relultata u dijagnostikovanju otoka. Danas sam otišla na kontrolu i vađenje gazice ali osim malo krvi nema gnoja nigde, samo tvrd otok, bušili su malkice sa svih strana ali gnoja nema. Jedina senzacija je na lupkanje instrumentom tu kod sedmice, ka obrazu, gde je taj otok ali sedmica se izjasnila kao živa i zdrava.
Većina zubara i hirurg su se složili u mišljenju da se ne zna pouzdano šta je dovelo do te reakcije posle mesec dana, i čak se sumnja da li su zubi posredi ili je možda neki pljuvačni kanal možda povređen tokom intervencije vađenja.
Sutra bi trebalo da idem na Stomatološki da me pregledaju neki zmajevi od stručnjaka, malo je reći da se osećam kao laboratorijski miš.
Ukoliko neko od stručnjaka na ovu temu ima komentar, ja ću se svakako obradovati. O čemu god da je reč, želim da ga iselim iz organizma za stalno. što pre :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Sub Feb 09, 2013 11:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2013 10:55 pm
Postovi: 1
Ja sam oduvijek imao strah od zubara, svaki put kada čujem onu brusilicu, naježim se pa se nakon toga oznojim, čele mi bude kao da sam trčao maraton. Nakon nekog vremena sam naišao na preporuku jednog prijatelja koji mi je preporučio svog zubara i k tomu mi još rekao da su i medicinske sestre jako zgodne i ljubazne :)
Nakon par dana sam skupio snagu uz jednu čašicu vodke i krenuo na procjenu štete.
Sada nakon više od godinu dana imam prekrasan osmjeh. Zahvati koji su napravljeni su bili radikalni, kao što su implantati, imam dva nova neuništiva zuba, a na kraju jedno završno šminkanje tj. izbjeljivanje zubi. Zato svima preporučam da slobodno razbiju strah od zubara, jer ako im to fino objasnite, neće vas smatrati kukavicom, već će vam objasniti da to nije ništa strašno. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ORALNI HIRURG (IMPAKTIRANI UMNJAK)
PostPoslato: Ned Sep 08, 2013 2:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 09, 2013 11:58 am
Postovi: 12
Poz. Imam i ja jedno pitanje u vezi ove teme.. Pre nekoliko godina sam vadio umnjak hirurskim putem,naravno nije bio najprijatniji dozivljaj :) Medjutim sad moram i drugi,i mnogo sam nervozan.. Naime onaj prvi je bio u takvom polozaju da je tako reci gurao drugi zub,znaci rastao je prema njemu,pa su mi ga odstranili,jos pre nego sto je bio vidljiv.. a ovaj drugi sto bi sad trebalo je vec izrastao do pola.. i to pre 4-5 godina.. nije mi zadavao nikakve probleme,do sada.. Boli me vec 5 dana bez prestanka i moracu na vadjenje.. E sad moje pitanje je sledece.. Procitao sam na vise mesta da ako se predugo ceka sa operacijom,onda moze da se zakomplikuje,da se osteti neki nerv kod vilice,prilikom vadjenja,itd.. i da oporavak moze da traje ne nedeljama kao obicno,nego cak i mesecima.. da li je to tacno? Hvala na odgovoru,poz


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: