Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Kortizol
PostPoslato: Sre Jun 19, 2013 1:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 19, 2013 10:45 am
Postovi: 7
Dobar dan , ustanovljen mi je nizak kortizol , poslepodnevni 65 a jutarnji 408,65
zanima me , konstantno mi je pritisak nizak 90 sa 60.
Zanima me sta sve ovaj hormon moze da izazove ukoliko je snizen .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kortizol
PostPoslato: Sre Jun 19, 2013 1:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Inace, sto se kortizola tice- tokom tumacenja rezultata treba obratiti paznju na cirkadijski ritam tj npr kod "nocnih ptica" kortizol ujutro ce biti nizak zato sto je njihov cirkadijski ritam pomeren.

Sam kortizol je poprilicno potreban i za pravilnu funkciju citavog endokrinog sistema i pa osoba cesto moze imati i simptome npr hipotireoze itd.

Najcesci simptomi nedovoljnog kortisola: drhtavica/slabost, vrtoglavica prilikom naglog ustajanja, secer u krvi zna da opadne- ovo se cesto desava tokom noci- pa se osoba naglo probudi, cesto se desava neregularni otkucaji srca (ovo se najcesce desava jer ima previse tiroidnih hormona naspram kortizola), problemi s koncentracijom, "magla u glavi", snizen imuni sistem-ceste infekcije itd..., neadekvatne reakcije na stres- izlivi besa ili osobi treba mnogo vise da se oporavi od stresa, problemi s probavom, izrazeni podocnjaci, ponekad i paranoja ili cak i epizode euforije.... itd


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kortizol
PostPoslato: Sre Jun 19, 2013 10:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 19, 2013 10:45 am
Postovi: 7
Evo ga stanje mojih hormona , radjeno je u luteinizirajucoj fazi
TSH 2,74
PRL 123
PRG 2,38
LH 1,02
Testosterone (total) 0,30
FSH 2,19
E2-Estradiol 65,3
FT4 12
Cortisol jutarnji 403,89
Cortisol poslepodnevni 65,15
Molim vas da mi kazete svoje misljenje , jako mi je bitno .
Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kortizol
PostPoslato: Čet Jun 20, 2013 1:43 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Jel mozes da stavis referntne vrednost (ref range), takodje u koje vreme je radjen test i kad je tvoje uobicajeno vreme budjenja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kortizol
PostPoslato: Čet Jun 20, 2013 7:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 19, 2013 10:45 am
Postovi: 7
TSH 2,74 Referentne vrednosti 0,35-5,50
PRL 123
Ref 59-619

Prg 2,38 Ref 3,34--25,56

Lh 1,02 Ref 0,5-16,9
Testosterone 0,30 Ref 0,14-0,76

Fsh 2,19 Ref 1,5-9,1
E2-estradiol 65,3 ref 55,8-214,2
ft4 12 ref 12-23
Cortisol jutarnji 403,89 ref 118,6-618,0
Cortisol poslepodnevni 69,15 ref 85,3-459,6

Sve je radjeno u 8 h ujutru sto je inace moje vreme ustajanja , osim cortisola popodnevnog , on je radjen u 19 h.
Javila sam se kod dr zbog prevelike kolicine uzimanja tecnosti , inace imam i mnogo drugih simptoma koje sam blagovremeno zanemarivala .
Secer mi je ok 4,5 , nisam imala nikad problema sa njim .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kortizol
PostPoslato: Čet Jun 20, 2013 1:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Prvo da kazem da uzmi moje misljenje za dozom zadrske- posto ja ipak nisam lekar.

Sto se ovih rezultata tice- ne znam koliko imas godina, ali ovakvi rezultati us ocekivani za osobu koja treba da dobije ili je vec u penziji.
U svakom slucaju- nivi hormona je neadekvatan i sto se tice nadbubrezne zlezde i stitne zlezde a i nivo estrogena je prenizak. U svakom slucaju, nije tesko zakljuciti da se ne osecas najbolje i da je sam kvalitet zivljenja poprilicno pogodjen.

Prevelika kolicina uzimanja tecnosti je verovatno zbog nedovoljnog nivoa hormona nadbubrezne zlezde (aldosteron, a i progesteron je potreban za odrzavanje hidracije) pa se izmedju ostalog desava dehidracija ali i gubitak minerala. Mozda si povremeno i otecena jer organizam pokusava da zadrzi vodu.

Nivo stitnih hormona je po svoj prilici neadekvatan, ali je takodje i kortizol nizak- tako da bi trebalo raditi na oba fronta- u svakom slucaju tvoj metabolizam je usporen, nedostatak energije je uobicajen simptom, a sama kognitivna funkcija je poprilicno pogodjena.


Uglavnom- ovde treba raditi i boriti se na vise polja. Nemam ideju sta bi mogao biti uzrok svega ovog (osim ako ste "u godinama")
ali za pocetak je najbolje poceti popravljati nacin zivota- koliko je to god moguce.
Znaci izbegavati stres, pokusati unesti adekvatnu ishranu, itd.
Tj ishrana bi mogla biti veliki faktor ovde- dali unosite dovoljno (dobrih) masti i proteina i raznoraznih minerala/vitamina.
Ako ste neaktivna osoba- trebali biste poceti sa nekakvim aktivnostima- ali polako, tj bez vecih naprezanja jer je to zadnja stvar koja ti treba. Znaci- lagana setnja ili tako nesto pa s vremeno vrlo polako dodavati.

Ne bih hteo da te razocaram, ali trebat ce vremena do napretka i nikako ne treba zuriti, najbolje je pokusati otkloniti moguce uzroke vec samo se "nakrkati" raznoraznim lekovima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kortizol
PostPoslato: Čet Jun 20, 2013 7:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 19, 2013 10:45 am
Postovi: 7
Imam 32 godine , a status hormona jeste uradjen 2 dana pred dobijanje menstuacije .
E sad , prilicno lose se osecam , tj kao sto ste rekli , stalni manjak energije , imam cak i napade besa i ceste promene raspolozenja ,glavobolja , nesanica , pritisak mi je u zadnja 3 meseca 90 sa 60 konstantno .
Danas sam bila kod endokrinologa sa svim svojim nalazima , imala sam cak i RG hipofize , doktorka smatra da su moji hormoni ok .
E sad zanima me dali da idem dalje , kod drugog dr , jer generalno ja se uopste bolje ne osecam .
E da , uz sve ove pojave u zadnjih par god imam jako smanjenu seksualnu zelju i takodje ne mogu uopste da placem .Znaci stegne se grlo ali suza nema .
Gde i sta dalje sa ovim svim?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kortizol
PostPoslato: Pet Jun 21, 2013 12:40 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Po mom misljenju, tvoj nivo hormona je poprilicno nizak- u svakom slucaju treba proveriti da li imas neko zariste u organizmu tj neku upalu, takodje ishrana- velika je verovatnoca da ne jedes dovoljno proteina a verovatno i (zdravih) masti.
Izbegavaj hranu s visokim glikemijskim indeksom tj "secer".

Vise vitamina C i vitamina B. vitamin D (vise sunca i vit d je zapravo hormon, od neprocenjive vrednosti za ljudsko zdravlje) nabavi magnezijum citrat
selenijum
Sto se dehidracije tice, niskog pritiska itd- probaj sledeci trik:
kupi kvalitetnu morsku sol- 2X dnevno pomesaj s vodom i popij 1/4 male kasike, po potrebi mozes povecati do pola kasikice 2X

Procitaj malo o sledecim stvarima:
Ashwagandha (withania somnifera)
Carska biljka (rodhiola rosea)
l- tirozin
takodje ce ti u jednom momentu trebati jod tj- proveri za Lugol


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kortizol
PostPoslato: Pet Jun 21, 2013 9:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 19, 2013 10:45 am
Postovi: 7
Hvala vam najlepse na savetima , ipak cu potraziti drugog endokrinologa , i pokusat cu malo sa ovim vasim savetima .
Pokusacu sa ishranom i vitaminima pa cemo videti dalje .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kortizol
PostPoslato: Pet Jun 21, 2013 2:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Ok, sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kortizol
PostPoslato: Sub Apr 09, 2016 10:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 09, 2016 9:59 am
Postovi: 2
Odlično za ragulaciju kortizola je ovo:
https://www.tripleclicks.com/16299721/d ... tem=116241


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: