Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: zabrinuta buduca mama
PostPoslato: Sre Jul 26, 2006 9:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 9:22 pm
Postovi: 20
Planiramo da imamo bebu vrlo skoro,medjutim,imamo po problem.Ja imam 28 godina,sasvim solidnog sam zdravlja,ako izuzmemo dosadni gen.herpes koji sam dobila pre 4 godine.Ne predstavlja mi neki ogroman problem,obzirom da uz pomoc tableta i masti aciklovira,prolazi za 2 dana,ali se veoma,veoma cesto javlja,nekada i po 2,3 puta mesecno.Imala sam abortus 1999.nazalost,ali nikakvih drugih problema.Zanima me kako se leci u trudnoci i da li aplikovanje masti moze imati uticaja na bebu?Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 28, 2006 5:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ovo pretpostavljam pita zabrinuta baka...ali nema veze...odgovor je za onog ko zeli biti majka.

Odmah da Vam kazem da to sto imate HSV ( herpes simplex virus) nije izuzetak jer oko 30 % zena i 20% muskaraca ima genitalni herpes, i zelim da Vam kazem da nema razloga da se osjecate psiholoski lose, jer je to veoma cesta pojava.

Ne znam da li ste imali testiranje na vrstu virusa i seroloski status, ili je dijagnoza uspostavljena klinicki, na osnovu lezija koje se ciklicno pojavljuju i pricinjavaju Vam tegobe.

HSV se vrlo dobro kontrolise sa nekoliko vrsta lijekova, kao sto je Acylclovir, Valacyclovir i Famciclovir, a doze i trajanje lijecenja se odredjuju ovisno o tome da li je to prva epizoda bolesti ili recidiv.

Aplikacija masti ( Acyclovir ) nema niikakvu ulogu u tretmanu HSV, tako da to odmah mozete da ostavite, jer to nije nesto sto kontrolise viral load, i Vase simptome.
Ako Vam se lezije pojavljuju 2-3 x godisnje onda je potrebno da uzimate jednu od slijedecih terapija kada osjetite da herpes izbija ( svrab, nervoza, peckanje u dijelu gdje ce lezije izbiti ):
1. Acyclovir 200mg, 5x dnevno / 5 dana ili 400mg 3x dnevno / 5 dana
2. Valacyclovir 500mg 2x dnevno / 5 dana
3. Famciclovir 125 mg, 2 x dnevno / 5 dana

Ako imate epizode HSV cesce nego 3-4 x godisnje onda bih Vam predlozila supresivnu terapiju koja ce prorijediti epizode i olaksati tegobe kada se jave:
1. Acyclovir 200mg 3xdnevno, ili 400 mg, 2x dnevno
2. Valacyclovir 500mg, 1x dnevno ili 250 mg, 2x dnevno
3. Famciclovir 250 mg, 2x dnevno.

Opasnost HSV u trudnoci je jedino prisutna ako imate aktivne lezije u vrijeme porodjaja, tako da ukoliko se to ustanovi radi se carski rez, da se prevenira da beba dok prolazi porodjajni kanal dobije virus. To nije 100% zastita ali znacajno smanjuje prenosenje infekcije.
Ukoliko nema aktivnih lezija, Vi ste kandidat za vaginalni porodjaj i carski rez je rezervisan samo za akuserske indikacije.

Ista terapija koju sam Vam rekla za van trudnoce se moze korisitit u trudnoci, i neki ginekolozi ovdje kod zene koja ima aktivne lezije u toku trudnocu, savjetuju davanje jednog tretmana u 3.em trimestru kako bi se preveniralo javljanje aktivnih lezija u toku porodjaja.

Sve najbolje...i ostavite masti, nisu od pomoci.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 28, 2006 5:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Zaboravih reci da se pokazalo da su faktori koji dovode do cescih egzacerbacija ( ponovnih epizoda ) bolesti STRES, VISOK NIVO ANKSIOZNOSTI, MENSTRUACIJE...dakle, ako mozete izbjegavajte stres kad je god to moguce !

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 28, 2006 8:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 9:22 pm
Postovi: 20
Hvala,dear ObGyn!
Nije baka,stvarno je pitala buduca mama,ali to nije ni vazno.Ono sto je vazno je da smo sada odahnuli i "tata" i ja,s tim sto tata apsolutno nema problema sa herpesom.
Pretpostavljala sam da nema nekog uticaja na tok trudnoce,obzirom da je recidiv,medjutim javlja mi se bukvalno 2 puta mesecno,pa me strasno nervira.Nisam znala da li smeju tablete da se uzimaju tokom trudnoce i da li imaju teratogeno dejstvo,pa ako biste mogli da mi kazete kako se tretira u prvom trimestru.Jos da naglasim da ja uzimam tablete aciklovira 2 puta dnevno kada se pojavi,ali se on uvek iznova vraca,s tim sto nije rasprostranjen u velikoj meri,tek par vezikula.Hvala jos jednom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 28, 2006 8:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Kao sto rekoh...
Citiraj:
Ako imate epizode HSV cesce nego 3-4 x godisnje onda bih Vam predlozila supresivnu terapiju koja ce prorijediti epizode i olaksati tegobe kada se jave:
1. Acyclovir 200mg 3xdnevno, ili 400 mg, 2x dnevno
2. Valacyclovir 500mg, 1x dnevno ili 250 mg, 2x dnevno
3. Famciclovir 250 mg, 2x dnevno.


i to se zove supresivna terapija...to je ono sto ce Vam donijeti znacajno olaksanje tegoba...ako Vam izostane menstruacija, uradite pregnancy test i ako je pozitivan prestanite da pijete lijek.
Ako se epizode budu cesto javljale u trudnoci...onda predlazem jednu terapiju za recidiv u 36.nedjelji i to je sve. Do sada nema istrazivanja koje obuhvataju velik broj pacijenata nego su zakljuchci oko djelovanja acyclovira pokazali da nema teratogenih efekata ( ako je embrion bio izlozen u ranoj trudnoci ) ali kako rekoh to su sve bili mali uzorci populacije. Dakle...sada kada niste trudni mozete slobodno da uzimate supresivnu terapiju, a ako ostanete trudni prestanite sa terapijom.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 29, 2006 11:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 9:22 pm
Postovi: 20
E da Vas jos malo gnjavim! :)
Sve ste mi rekli,samo ne koliko dugo terapija traje i koliko dugo da uzimam te lekove.
Inace sam cula da aciklovir bas nije dobar za jetru,a tako nesto slicno sam procitala i na ovom forumu,pa me zanima da li je to tacno?Hvala jos jednom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 31, 2006 4:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 31, 2006 4:44 pm
Postovi: 8
obgyn je napisao:
Ovo pretpostavljam pita zabrinuta baka...ali nema veze...odgovor je za onog ko zeli biti majka.
volela bh da dobijem odgovor na pitanje
da li ova tri leka uzimati istovremeno,ili samo jedan

Odmah da Vam kazem da to sto imate HSV ( herpes simplex virus) nije izuzetak jer oko 30 % zena i 20% muskaraca ima genitalni herpes, i zelim da Vam kazem da nema razloga da se osjecate psiholoski lose, jer je to veoma cesta pojava.

Ne znam da li ste imali testiranje na vrstu virusa i seroloski status, ili je dijagnoza uspostavljena klinicki, na osnovu lezija koje se ciklicno pojavljuju i pricinjavaju Vam tegobe.

HSV se vrlo dobro kontrolise sa nekoliko vrsta lijekova, kao sto je Acylclovir, Valacyclovir i Famciclovir, a doze i trajanje lijecenja se odredjuju ovisno o tome da li je to prva epizoda bolesti ili recidiv.

Aplikacija masti ( Acyclovir ) nema niikakvu ulogu u tretmanu HSV, tako da to odmah mozete da ostavite, jer to nije nesto sto kontrolise viral load, i Vase simptome.
Ako Vam se lezije pojavljuju 2-3 x godisnje onda je potrebno da uzimate jednu od slijedecih terapija kada osjetite da herpes izbija ( svrab, nervoza, peckanje u dijelu gdje ce lezije izbiti ):
1. Acyclovir 200mg, 5x dnevno / 5 dana ili 400mg 3x dnevno / 5 dana
2. Valacyclovir 500mg 2x dnevno / 5 dana
3. Famciclovir 125 mg, 2 x dnevno / 5 dana

Ako imate epizode HSV cesce nego 3-4 x godisnje onda bih Vam predlozila supresivnu terapiju koja ce prorijediti epizode i olaksati tegobe kada se jave:
1. Acyclovir 200mg 3xdnevno, ili 400 mg, 2x dnevno
2. Valacyclovir 500mg, 1x dnevno ili 250 mg, 2x dnevno
3. Famciclovir 250 mg, 2x dnevno.

Opasnost HSV u trudnoci je jedino prisutna ako imate aktivne lezije u vrijeme porodjaja, tako da ukoliko se to ustanovi radi se carski rez, da se prevenira da beba dok prolazi porodjajni kanal dobije virus. To nije 100% zastita ali znacajno smanjuje prenosenje infekcije.
Ukoliko nema aktivnih lezija, Vi ste kandidat za vaginalni porodjaj i carski rez je rezervisan samo za akuserske indikacije.

Ista terapija koju sam Vam rekla za van trudnoce se moze korisitit u trudnoci, i neki ginekolozi ovdje kod zene koja ima aktivne lezije u toku trudnocu, savjetuju davanje jednog tretmana u 3.em trimestru kako bi se preveniralo javljanje aktivnih lezija u toku porodjaja.

Sve najbolje...i ostavite masti, nisu od pomoci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 10:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 31, 2006 4:44 pm
Postovi: 8
obgyn je napisao:
Ovo pretpostavljam pita zabrinuta baka...ali nema veze...odgovor je za onog ko zeli biti majka.

Odmah da Vam kazem da to sto imate HSV ( herpes simplex virus) nije izuzetak jer oko 30 % zena i 20% muskaraca ima genitalni herpes, i zelim da Vam kazem da nema razloga da se osjecate psiholoski lose, jer je to veoma cesta pojava.

Ne znam da li ste imali testiranje na vrstu virusa i seroloski status, ili je dijagnoza uspostavljena klinicki, na osnovu lezija koje se ciklicno pojavljuju i pricinjavaju Vam tegobe.

HSV se vrlo dobro kontrolise sa nekoliko vrsta lijekova, kao sto je Acylclovir, Valacyclovir i Famciclovir, a doze i trajanje lijecenja se odredjuju ovisno o tome da li je to prva epizoda bolesti ili recidiv.

Aplikacija masti ( Acyclovir ) nema niikakvu ulogu u tretmanu HSV, tako da to odmah mozete da ostavite, jer to nije nesto sto kontrolise viral load, i Vase simptome.
Ako Vam se lezije pojavljuju 2-3 x godisnje onda je potrebno da uzimate jednu od slijedecih terapija kada osjetite da herpes izbija ( svrab, nervoza, peckanje u dijelu gdje ce lezije izbiti ):
1. Acyclovir 200mg, 5x dnevno / 5 dana ili 400mg 3x dnevno / 5 dana
2. Valacyclovir 500mg 2x dnevno / 5 dana
3. Famciclovir 125 mg, 2 x dnevno / 5 dana

Ako imate epizode HSV cesce nego 3-4 x godisnje onda bih Vam predlozila supresivnu terapiju koja ce prorijediti epizode i olaksati tegobe kada se jave:
1. Acyclovir 200mg 3xdnevno, ili 400 mg, 2x dnevno
2. Valacyclovir 500mg, 1x dnevno ili 250 mg, 2x dnevno
3. Famciclovir 250 mg, 2x dnevno.

Opasnost HSV u trudnoci je jedino prisutna ako imate aktivne lezije u vrijeme porodjaja, tako da ukoliko se to ustanovi radi se carski rez, da se prevenira da beba dok prolazi porodjajni kanal dobije virus. To nije 100% zastita ali znacajno smanjuje prenosenje infekcije.
Ukoliko nema aktivnih lezija, Vi ste kandidat za vaginalni porodjaj i carski rez je rezervisan samo za akuserske indikacije.

Ista terapija koju sam Vam rekla za van trudnoce se moze korisitit u trudnoci, i neki ginekolozi ovdje kod zene koja ima aktivne lezije u toku trudnocu, savjetuju davanje jednog tretmana u 3.em trimestru kako bi se preveniralo javljanje aktivnih lezija u toku porodjaja.

Sve najbolje...i ostavite masti, nisu od pomoci.
    [code][/code]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 12:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 2:50 pm
Postovi: 40
Poshtovana ObGyn

Ja bih da se prikljucim temi sa jednim pitanjem.

Trenutno sam u 27-oj nedelji trudnoce, koja za sada prolazi bez problema.
Jedini problem su mi bile, na samom pochetku ( prvi i drugi mesec ) neke bubuljice( od jedne do maximum tri ), koje se kod mene pojavljuju po nekad, i prolaze same od sebe. Prvo crvenilo, pa bubuljica, pa onda mala ranica na tom mestu.. i onda u toku noci to sve prodje. Uvek je sa spoljne strane velikih usana, i niti peche niti boli, samo je pomalo neprijatno.

Isla sam vise puta kod ginekologa, ali moja doktorka je uvek govorila da je polje malo, i da se boji da ce test na herpes biti negativan ( jer nema odakle da uzme uzorak ). Nekad se desavalo da to vidim uvece, zakazem pregled za sutra popodne.. dok stignem kod nje, to vec proslo, i koza se tu samo malo crveni :o , pa mi doktorka kaze: "vidim da ste me se uzeleli" :D
Tako da ja ni danas nisam sigurna da li imam genitalni herpes ili ne. U svakom slucaju, moja doktorka kaze da ako ga imam , onda je to najblaza forma.. i poslednji put kad je gledala lupom.. kaze da lici, ali mi nije dala nikakvu terapiju.. vec je bilo u fazi prolazenja, samo mi je premazala to malo polje jodom.. ili vec nechim drugim - znam da je bilo crvene boje :D ( tada sam bila 10-ta nedelja trudnoce ).

To ionako prodje za dan-dva ( i plus jedan dan ranije kad osetim da ce da se pojavi ).

E, sada.. mene zanima da li bi bilo pametno da ja uradim test iz krvi na herpes virus ( nikad nisam imala herpes oko usana ili slichno), pa ako bude pozitivan ja pocnem terapiju Valacyclovir posle 36. nedelje ?
To sam nasla na ovom linku:
http://www.*.hr/teme1.a ... odina=2006
i cini mi se da nije losa ideja ako sam zaista Herpes pozitivna.

Ili jednostavno da ne cachkam mechku ?

Unapred hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 3:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Herpes lezije izgledaju veoma tipicno !!! i odmah se zna da li je herpes ili nije, traju po nekoliko dana, neizdrzljivo svrbe i pacijenti se obicno zale zbog toga jer se pojavljuje ciklicno i traze pomoc zbog osjecanja peckanja i svraba. Na osnovu opisa Vasih simptoma ne ostavljate mi impresiju da imate herpes, tako da to moze da bude neki drugi problem, ali ne izgleda da je herpes i ne zahtijeva bilo kakvu terapiju.
Da ste moj pacijent ja Vas ne bih uputila na testove, jer ako dodju pozitivni, a Vi nemate tipicne herpeticne lezije, da li cete imati dg herpesa koji treba da se lijeci ? Ne...nemaju svi ljudi klinicke slike herpesa iako imaju pozitivne testove na neki od tipova.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 4:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 2:50 pm
Postovi: 40
Hvala na brzom odgovoru :)

Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 71 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: