Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: zoster
PostPoslato: Ned Mar 31, 2013 4:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 29, 2013 6:38 pm
Postovi: 38
Pozdrav. Dobio sam herpes Zoster. Doktorka me uverava da je sve OK, ali sam se uplasio citajuci koji su uzroci nastanka ovog herpesa. Uglavnom se povezuje sa malignitetom ili hivom. Da li bi trebao da se proverim, ili su price na internetu naduvane. Ako moze neki strucan odgovor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Pon Apr 01, 2013 10:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Којешта. Сличан вирус, да не кажем исти, изазива овчије богиње. Заборави.

Препоручујем ти домаћи препарат за имунитет који се прави од белога лука и комовице. Рецепт имаш на мом сајту њњњ.аца.рс у здравственим саветима под Имунитет.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Pon Apr 01, 2013 11:06 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Citiraj:
...Сличан вирус...
:roll:

apsolutno isti virus.
(ovcije) boginje su primarna infekcija, a herpes zoster recidiv JEDNE ISTE infekcije, jednim istim sojem virusa, koji nakon boginja ostaje u organizmu inaktiviran.
@aa-aca, kako imate hrabrosti da lupetate ovakve gluposti!

@gazuraz,
pogresno ste razumeli, kod pacijenata koji imaju HIV, ovaj virus se cesto aktivira, i napade jace nego sto moze kod ljudi kod kojih je normalan imuni odgovor.
terapija je lek aciklovir, i preparati za kozu, da ne ostanu oziljci. kad imate herpes zoster, infektivni ste za sve koji nisu prelezali varicelu, tj. zarazne su te kozne promene.

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Pon Apr 01, 2013 1:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
drbgd je napisao:
apsolutno isti virus.
(ovcije) boginje su primarna infekcija, a herpes zoster recidiv JEDNE ISTE infekcije, jednim istim sojem virusa, koji nakon boginja ostaje u organizmu inaktiviran.
@aa-aca, kako imate hrabrosti da lupetate ovakve gluposti!

Овде једино ви лупетате. Чак нисте у стању ни лепо да прекопирате оно што сам написао:
aa_aca je napisao:
..Сличан вирус, да не кажем исти, ....

Нисте у стању ни текст са Википедије лепо да прочитате. Просто срамота за некога ко се издаје за лекара, др, мр, пр, фр, љр... Потрудите се мало више. :lol:
Citiraj:
Проузроковач варичеле је вирус херпес зостера или варичела вирус, познат и као варицела-зостер вирус (varicella-zoster virus). Вирус је из групе хуманих херпесвируса и потфамилије алфахерпесвиринеа (аlphaherpesvirinae) и као и сви вируси херпеса, је ДНК вирус. Он је изолован из културе ткива ембрионалних ћелија и серијског пасирања вируса од културе на културу, од стране Томаса Велера (1954).

Узрочник варичеле је филтрабилни вирус који је ситнији од вируса вариола-вакцине (200 мμ). Вирус се је веома сличан вирусу херпес зостера, штавише као да је сa њим идентичан. Елементарна телашца вируса варичеле се разликују од елементарних телашаца вируса великих богиња, и теже их је видети у микроскопском препарату, па се зато ова метода не користи у дијагностици. И на електронској микроскопији исто тако се вирус варичеле тешко приказује


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Pon Apr 01, 2013 4:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Citiraj:
...Shingles is caused by the varicella-zoster virus — the same virus that causes chickenpox. After you've had chickenpox, the virus lies inactive in nerve tissue near your spinal cord and brain. Years later, the virus may reactivate as shingles....


http://www.mayoclinic.com/health/shingles/DS00098

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Pon Apr 01, 2013 4:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Wikipedija nije autoritet...
Ne samo da je isti virus, nego je to baš taj, jer on nakon varičele ostane u telu i onda kasnije može da izazove herpes zoster.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Pon Apr 01, 2013 9:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Dejanbg je napisao:
...Ne samo da je isti virus, nego je to baš taj, jer on nakon varičele ostane u telu i onda kasnije može da izazove herpes zoster.

То сам и рекао. Рекао сам не само овде него још у неким другим темама, па не знам зашто оволика прича.

И опет кажем, небитно је. Људи, смањите мало свој егоизам. Шта вам је?!

Немојте да вам од 4.000 жена које се разболе од тумора дојке годишње умре 2.000. Ту се види ваша способност и знање, а не набеђујући мене да не знам оно што нисам ни студирао. :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Pon Apr 01, 2013 9:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
tu se vidi neprosvecenost srbije - nazalost!
zene ne sprovode samokontrolu, ne idu na mamografiju. kad napipaju covric odugovlace sa odlaskom kod lekara.

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Pon Apr 01, 2013 9:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
U principu vzv moze izazvati vise bolesti, pri cemu obicno postoje nekakve kozne manifestacije (moze i bez toga ali ajde da ne komplikujem previse).
Obicno se razlikuju dve klinicke forme bolesti - varicela (ili ti ovcije boginje) i herpes zoster.
Ponavljam ovo se odnosi na kozne manifestacije (postoje i virusni meningoencefalitis, virusna pneumonija i brojne komplikacije ove infekcije izazvano virusom, naknadnom bakterijskom superinfekcijom ili razlicitim imunoloskim mehanizmima...)
Sve u svemu kod pacijenata koji se ranije nisu susretali sa virusom i nemaju imunitet javljaju se boginje. Kod dece u vecini slucajeva je to relativno blaga bolest sa zahvatanjem uglavnom citave povrsine koze. Kod odraslih je to obicno nesto nezgodnija situacija sa cescim komplikacijama (zbog razlika u karakteristikama imunskog odgovora).
Oni koji su prelezali boginje reaktivacijom virusa dobijaju tzv. herpes zoster. Virus naime dozivotno ostaje u telu i to obicno u takozvanim ganglionima spinalnih (ili kranijalnih) nerava. To je u principu mala nakupina tela nervnih celija odamah po izlasku kicmenog nerva iz kicmenog kanala i vezana je za zadnji ili dorzalni koren kicmenog nerva. Nastavci tih neurona formiraju senzitivni deo kicmenih nerava i kasnije delove perifernih nerava zaduzenih za provodjenje osecaja sa periferije... Za one koji me i dalje prate i pitaju se sta ja to kog djavola bulaznim :))) Odgovor zasto je to bitno u praxi - naime kada dodje do reaktivacije virusa (moze iz milion razloga - od stresa i premora do ozbiljne bolesti) to se obicno desava u jednom ili dva gangliona i to obicno ako su zahvacena dva oni su jedan pored drugog. Virus se siri duz nerva i kozne promene se javljau (pa i vide) u jednom dermatomu (to je deo koze cija senzitivna inervacija dolazi od jednog kicmenog ili kranijalnog nerva - u svakom anatomskom atlasu nacete shemu kako izgledaju dermatomi).
Kada sumnjamo da je herpes zoster posledica ozbiljnog pada imuniteta (skopcano sa HIV-om ili malignitetom) pa je potrebno ozbiljno traganje za uzrokom?
Kada je zahvaceno vise od dva dermatoma (odnosno velike povrsine koze), kada se istovremeno jave promene u udaljenim dermatomima (naprimer lice, ruka, trup, noga), kada se kozne promene jave istovremeno na obe strane tela ili lica, kada se ataci javljaju cesto, kada su sistemski znaci izrazeni, kada bolest lose reaguje na terapiju...
Aciklovir... Onako... Nije bog zna kako efikasan za obicne kozne promene, nesto skrati trajanje bolesti, ali ne narocito znacajno (apsolutno je indikovan kod oftalamicnog i tezih formi, ali za obican hz se ne mora koristiti).
Ako je kod vas zahvacena jedna traka koze, opustite se (ako mozete od bolova), toaleta, cinkova pasta, bebi puder, mirovanje i analgetici... Proce samo :)
Pozdrav :)))))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Uto Apr 02, 2013 9:24 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
sasasa je napisao:
.......... Virus naime dozivotno ostaje u telu i to obicno u takozvanim ganglionima spinalnih (ili kranijalnih) nerava. To je u principu mala nakupina tela nervnih celija odamah po izlasku kicmenog nerva iz kicmenog kanala i vezana je za zadnji ili dorzalni koren kicmenog nerva. Nastavci tih neurona formiraju senzitivni deo kicmenih nerava i kasnije delove perifernih nerava zaduzenih za provodjenje osecaja sa periferije... Za one koji me i dalje prate i pitaju se sta ja to kog djavola bulaznim :))) Odgovor zasto je to bitno u praxi - naime kada dodje do reaktivacije virusa (moze iz milion razloga - od stresa i premora do ozbiljne bolesti) to se obicno desava u jednom ili dva gangliona i to obicno ako su zahvacena dva oni su jedan pored drugog. ..........

Овај твој текст треба да прочитају они који кукају да се цео живот боре са херпесом.

Колико видим, тачно је да сви имамо тај вирус у организму, јер смо сви прележали овчије богиње.

То значи да се сви "боримо" са херпесом, само на мање или више успешан начин.

Да ли сам у праву?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Sub Apr 06, 2013 10:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 29, 2013 6:38 pm
Postovi: 38
Hvala svima na odgovorima. kod mene je u pitanju jedan nerv koji je lociran na temenu iza uva, tj ispod kose. Sve je pocelo nekoliko nedelja pre izbijanja kada sam osetio zujanje u levom uvu. Zabrinuo sam se jer je losiji sluh genetska karakteristika za muskarce preko 30 u mojoj porodici (inace imam tacno 30). Nedelju dana pred izbijanje sam se osecao depresivno bez ikakvog razloga. Tog dana kada je izbio imao sam jake bolove u stomaku. Uglavnom ubedjen da su po sredi podkozne bubuljice ignorisao sam dva tri pliha koja su izasla sve do trenutka dok od njih nije pocelo jako da me boli unutrasnje uvo. Inace, bolest izaziva jake bolove, groznicu, depresiju, nervozu, svrab... Otisao sam do privatnog koznog lekara i on je odmah dijagnostifikovao herpes zoster. Od terapije sam dobio sledece:

Aciklovir na svaka 4 h po dve tablete (7,11,15,19,23) -> 2 kutije
Pentraxil 500 mg na svakih 12h po 2 tqablete -> jedna kutija
Beviplex na svakih 12h po jedna tableta -> jedna kutija
Bt-krem dva puta dnevno -> jedna kutija
1 Injekciju
1 Zracenje laserom u trajanju od 2 minuta.

Terapiju sam vec potrosio. Herpes se smanjio ali nije u potpunosti nestao.

Ono sto je mene zabrinulo i nateralo da se zamislim je sledece:

1. Cinjenica da ja vec godinu dana imam bolove u predelu jetre koji se prepisuju brzoj hrani - koju moram da jedem zbog posla.
2. Cinjenica da ucestalo imam grceve u predelu grudnog kosa - koji se pripisuju neaktivnosti - opet posledica sedenja na poslu.
3. To sto sam svestan da mi je imuno sistem vec duze vreme u padu zbog konstantnog stresa - opet posledica posla.

Kada se ta tri cinioca spoje lako je zabrinuti se....
Zakljucak - roditelji ne dozvolite da vam deca budu programeri :). Osim sto ce zaradjivati dobro, konstantno ce biti izlozeni neopisivom stresu, neaktivnosti, zracenju .....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Sub Apr 06, 2013 5:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
gazuraz je napisao:
.......Zakljucak - roditelji ne dozvolite da vam deca budu programeri :). Osim sto ce zaradjivati dobro, konstantno ce biti izlozeni neopisivom stresu, neaktivnosti, zracenju .....

Не слажем се. Нађи ми један посао код кога нема стреса, зрачења, хемикалија, дуготрајног седења или стајања и тако даље.

Погледај здравствене савете на мом сајту њњњ.аца.рс. Имаш их и о кичми, притиску, срцу,...

Брзу храну не мораш да једеш. Увек постоји начин да припремиш себи нешто код куће. И код мене је исти проблем као и код тебе: не суочавам се довољно озбиљно са условима живота који ме окружују.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Pon Apr 08, 2013 8:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 29, 2013 6:38 pm
Postovi: 38
Aco :) to je bila sala...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Uto Apr 09, 2013 8:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
gazuraz je napisao:
Aco :) to je bila sala...

Добро је. Већ сам се уплашио. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zoster
PostPoslato: Sre Okt 23, 2013 11:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 23, 2013 11:07 am
Postovi: 1
Pozdrav svima. Imam malu dilemu... Pa ako moze pomoc :) Na licu mi se prvo pojavilo crvenilo,slicno bobuljici. I jako me svrbilo. Posle je pocela kao tecnost neka da izlazi i rana da se otvara i siri. Trenutno je krug,koji je crven i pomalo lici na ranu. Zanima da li je to zoster? S tim da nisam bolovala boginje,iako imam 23 godine. Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: