Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Ned Jul 01, 2012 8:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 01, 2012 8:11 pm
Postovi: 1
Draga mama!
Slucajno sam procitala vas problem,i mislim i znam da mogu da Vam pomognem!Ja sam mama,i Defektolog-logoped bavim se upravo pervazivnim razvojnim poremecajima!Jako je dobro sto ste problem vaseg deteta prepoznali na vreme!Najvaznije je suociti se sa problemom i resenje mora da postoji!Sve sto ste naveli mogu biti elementi autizma i ne mora da znaci.Pustite poznavanje boja,odgovore na pitanje gde je,itd.......Prvo i osnovno vase dete mora da nauci da imitira npr.kako leti ptica,kako jedemo,kako masemo papa,kako lupamo bum-bum itd.PRVO uz vasu podrsku a onda samo na pitanje!JAKO JE VAZNO DA STALNO USPOSTAVLJATE KONTAKT POGLEDOM!JAKO JE VAZNO,RAZUMEVANJE koje PREDHODI GOVORU!UCITI DETE NPR.DAJ koku,DAJ bubu itd.Vas govor treba da bude sveden na minimum samo imenovanje npr. TO JE auto,TO JE KOKA,TO JE JABUKA itd.Da li se radi o autizmu ili ne,ili zakasnelim govorno-jezickim razvojem ili nekom drugom dijagnozom RANO JE GOVORITI O TOME!Jako je vazno uspostaviti adekvatan tretman!SAMO RAD I NAPRED!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Sub Jul 14, 2012 11:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 04, 2011 6:26 pm
Postovi: 4
Vukivana,s obzirom da ste defektolog molim vas za 1 pitanje ,u soku smo dijete ima godinu dana bilo mnogo puta kod lekara niko nam nije ni pojmio o daunovom sindromu,medjutim 1 doktorka tek nakon godinu dana trazi od nas da uradimo geneticki test misleci da je dijete sa daunom na osnovu fizionomije lica.dali je moguce da to niko ne primeti od lekara do sada ,citala sam da se sindrom konstatuje po rodjenju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Sub Jul 28, 2012 10:33 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
Evo i mene, malo kasnim sa odgovorom. ovako, vodila dete i kod psihijatra za odraste privatno i kod decijeg psihijatra specijalistu za autizam kod dece u zavodu za mentalno kc nis - morala da imam dva misljenja. I jedan i drugi su mi rekli da nema ni A od autizma, da detetu treba da se posveti vise paznje i da se vise razgovara. Reko mi je da se vidimo za 2 meseca u pravo zbog onog sto je rekla vukivana zakasneli govorno jezicki razvoj. Ondnosno da ga vodimo kod logopeda ako se za ta 2 meseca nesto ne promeni. Inace bili na more sa jos 6 deteta i to je jako pozitivno uticalo na njega. Drugo dete sad kad se vratili. primera radi kad polazzili (nazaklost isli busom) uglavnom gledao kroz prozor i gledao samo nas - mamu i tatu. kad se vracali igrao se sa svakim u autobusu, smejao, skakao itd. Bila odusevljena. I sad sa 15 meseci je poceo da pokazuje predmete kad ga pitam gde je sta. ali jos ne ponavlja reci, ali imitira glasove, brrr, brr i sl :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Ned Avg 12, 2012 2:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 12, 2012 2:05 pm
Postovi: 5
....draga mama,deca sa autizmom su jako specificna i na iznanedjenje jako pametna ...prvo kod beba nema osmeha ,ne odgovaraju na zvukove ,nema brbljanja ,nema interesovanja za drugu decu i td ,to su uobicajni simptomi ,kod malo starije dece su simptomi sa odmaklom vec bolescu malo drugaciji..na primer..... Stereotipija - kretnje bez svrhe poput lupkanja rukama, vrtenja glavom, ljuljanje telom ili okretanje tanjira
Kompulzivno ponašanje -se odvija namerno i po pravilima, to je slaganje objekata u određenom redu
Jednoličnost - otpor prema promeni, na primer odbijanje premeštanja nameštaja ili dete odbija da se prekine u određenoj radnji.
Ritualno ponašanje - predstavlja izvođenje dnevnih aktivnosti uvek istim redom, rutina, poput ne menjanja jelovnika ili reda oblačenja.
Ograničeno ponašanje - limitirano fokusom, interesom ili aktivnošću, poput prevelike zaokupljenosti sa jednom igračkom
Autoagresija - uključuje pokrete koji mogu povrediti osobu. Otprilike 30% osoba s Autizmom u nekim trenucima pribegne autoagresiji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Čet Feb 14, 2013 11:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 14, 2013 11:16 am
Postovi: 5
[color=#80FF00]Dobar dan,
Ja sam nov na forumu, a upravo ova tema me je postakla da se uclanim.
Imam decaka koji je napunio 2 god. Jos uvek nista ne prica, ponekad ali nesvesno, bez azloga mu izleti mama. 90 % se ne odaziva na svoje ime. Radi mnoge stvari kao sto su igranje zmurki, pali i gasi stub, redja puzle uz nasu pomoc, ubacuje figure kroz otvore (kocke, zvezde, kvadrate i to veoma dobro....), mase i salje poljupce u 60% slucajeva. Veoma je brz i pokretan. Pali i gasi svetlo sto mu je jedna od omiljenih. Raduje se majci. Sve sto hoce vodi do mesta ili nekad uzima sam, pokazuje rukom i vice. Smeje se kad igra zurke, ili kad uradi nesto i ceka aplauz. Imace samo sparta i juri negde. Mase rukama i glavom, ali kazu da je to zbog crta koji gleda na baby tv?
Brine me sto se ne odaziva na ime, nekad kao da je gluv ,sto redja figure na stolu, sto nista ne prica a druga godina je?
Molim vas za strucni savet mnogo se brinem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Čet Feb 14, 2013 3:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Da li ste izneli problem pedijatru? Pretpostavljam da vodite dete na redovne kontrole?
Da li ste detetu proverili sluh?
Ako ste zabrinuti, ne cekajte da vam ovde neki pedijatar odgovori, vodite dete kod lekara!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Čet Feb 14, 2013 3:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 14, 2013 11:16 am
Postovi: 5
u potpunosti ste u pravu. Ja sam sumljao na autizam, i uvek kada bi to spomenuo mojoj zeni doslo bi do svadje. Muziku i reklame cuje sto ukazuje da je sluh dobar. Hvala vam u svakom slucaju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Čet Feb 14, 2013 3:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Momcilovic,
веома је једноставно да провериш да ли уопште чује. Можда само чује неке звуке, а можда не чује ништа. Провери сам, а онда код лекара.

Сад видех твој одговор. Човек лако може да се превари ако по реклама закључује о слуху. Такође и музика је проблематична. Мој ујак је глувонем од рођења и може да осети вибрације од музике.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Čet Feb 14, 2013 3:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 14, 2013 11:16 am
Postovi: 5
Ja se samo plasim autizma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Čet Feb 14, 2013 4:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Da li razgovarate sa detetom?
Da li vas gleda u oci kada mu se obracate?
Uopste ne mora da znaci da se radi o autizmu, a verujte mi, cim pre odete kod lekara bice vam lakse, ili cete odagnati sumnje, ili ce biti dobro sto ce se reagovati na vreme.
Imala sam u grupi decu koja su progovarala u cetvrtoj godini, a sve je bilo u redu, sto nisu progovorili ranije? Valjda nisu imali zamerke :D Malo da vas nasmejem, ne zamerite mi. I ne zamerite na ostrom tonu u prethodnom postu, ali ja kada sam zabrinuta odem kod lekara, pa taman se i posvadjala ako me "optuze" da sam hipohondar.
Sa suprugom razgovarajte, ipak vam je dete i ono sto je u njegovom interesu najvaznije!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Čet Feb 14, 2013 4:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Momcilovic je napisao:
Ja se samo plasim autizma

Нема шта да се плашиш - шта је ту је. Послушај шта ти је рекла Bojana2311. У сваком случају, нема разлога за свађу између родитеља.

Наши страхови могу много тога да упропасте. Ако већ мораш да се плашиш, задржи то за себе и не дозволи да се икако манифестује на твоју околину. Храбар човек се боји, али опрезно иде даље. Најгоре је не предузети ништа.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Čet Feb 14, 2013 4:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 14, 2013 11:16 am
Postovi: 5
Naravno da cemo ga odvesti, bez razmisljanja.Kazu da je suvise rano za dijagnozu i da malo umisljam, dete je samo tvrdoglavo.
Jedno je sigurno od ponedeljka kod doktora


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Pet Feb 15, 2013 1:05 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Само опрезно и паметно са дететом. Кажу да се темељ особе удара у првих шест година живота.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Ned Feb 17, 2013 1:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 14, 2013 11:16 am
Postovi: 5
Igra se razlicitim igrackama, igra se zmurki, ubacuje figure, juce je uzeo telefon i govorio halo, halo,i pricao svojim jezikom, mrmljao. Sam dodje do majke i poljubi je na svoj nacin. Zagrli je, mazi se. Brine me sto se u vecini slucajeva ne odaziva, i ne prica, tj. prica svojim jezikom. Sve se nadam da ima dve godine i da je mali. Sutra idemo kod lekara


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Ned Feb 17, 2013 4:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Posto i ja imam sina, od 18 meseci, ukljucila sam mu juce malo duck tv, mi nemamo baby tv, i to na preporuku poznanice koja svom sinu od godinu dana pusta iskljucivo "bebece" kanale. Navodno to jeste prilagodjeno uzrastu, ali tamo niko ne progovara! Samo se vidi da razni likovi i zivotinje otvaraju usta. Vrlo brzo sam iskljucila detetu tv, jer ionako ne volim da previse gleda ( sem kada kuvam ili radim nesto, pa ne mogu da se bavim njime ). Tako da, bez brige, ako gleda taj baby tv, nije cudo sto ne govori, i odlicno je sto prica na "svom jeziku", bitno je da postoji neki vid komunikacije!
E sad, malo to odazivanje..mozda tera neku "kontru", to je taj period, ili mu zaista proverite sluh. Znate, za bilo koji vid autizma mislim da je prerano da se ispolji, a i po onome sto ste napisali, kako se igra, mazi sa mamom, ljubi je, vice u slusalicu, to je sve sasvim u redu. Iskreno se nadam da ce vam to lekar potvrditi sutra! Javite nam sta je bilo kod lekara!
Veliki pozdrav :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: