Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: bakterija u nosu
PostPoslato: Sre Jun 30, 2010 5:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 18, 2007 10:38 pm
Postovi: 61
Decko ima izolovane bakterije streptococus aureus u nosu. Pa me interesuje koji mogu biti uzroci nastanka i kako se leci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Čet Jul 01, 2010 12:53 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Uzrok je streptokoka :lol: Kako drugacije reci i objasniti. Bakterija dosla, "zapatila se" i to je to. Leci se prema antibiogramu.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Čet Jul 01, 2010 3:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 22, 2008 4:47 pm
Postovi: 532
Lokacija: Backa Palanka
Poštovani dr. Ivice,
Da li mi možete reći nešto o vakcini protiv streptokoka? Negde sam pročitala da dete može da se vakciniše vakcinom ako se kupi jer nije na listi obaveznih vakcina. Interesuje me koliko staro dete je može primiti i da li je dobro vakcinisati dete protiv te bakterije.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Čet Jul 01, 2010 4:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 18, 2007 10:38 pm
Postovi: 61
I skrena da budem decko je radio tu analizu zbog posla,a nema zdravstvenu knjizicu i ne moze da ode u Dom zdravlja da mu prepisu lekove a mora da se resi bakterije zbog posla.Pa da li moze nekako da ih uzme "na svoju ruku"? Verujem da je vecina protiv takvog uzimanaj lekova,ali rekoh da pitam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Čet Jul 01, 2010 10:51 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 26, 2010 7:52 pm
Postovi: 52
Otprilike svaka cetvrta osoba na svetu je kliconosa Staphyloccocus Aureus. Ti si pomesala Stafilokoku i Streptokoku. Streptokoka Aureus ne postoji.

Kliconostvo se dobija na rodjenju,i tim osobama ta bakterija jednostavno zivi u nosu i ne pravi nikakve probleme (kao sto je slucaj sa mnogim drugim bakterijama)

U principu te osobe provale da to imaju bas na ovakav nacin,kada moraju zbog necega da urade bris nosa,inace uopste im tako nesto ne bi palo na pamet.


Ono u principu moze da se leci,ali ako je tvoj decko kliconosa (sto verovatno jeste) ta stafilokoka je prirodni stanovnik nosne flore,sto u prevodu znaci-moze da ih ubije ali vrlo brzo ce se vratiti po prestanku lecenja,i opet ce naseliti nos.


To je veliki problem za zdravstvene radnike koji rade u bolnicama i u kontaktu su sa tesko obolelim kojima je imuni sistem izuzetno los. Radjeno je puno istrazivanja na tom polju,ali misljenje je da to uopste nema svrhe leciti antibioticima jer ce se ionako odma vratiti a rizikuje se rezistentnost i mutacija same bakterije.


U svakom slucaju ako zeli da je leci verovatno je dobio uz bris i antibiogram.. Trebaju mu neke kapi iz antibiograma i mast tipa Stanicid.

U slucaju da mu neko preporuci oralne antibiotike-NIKAKO ne uzimati,jer oralni antibiotici nemaju ama bas nikakvo dejstvo na te Stafilokoku u nosu,a mogu da naprave bezbroj sranja u stomaku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Čet Jul 01, 2010 11:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 18, 2007 10:38 pm
Postovi: 61
On mora da ih izleci makar na neko vreme da bi mu sanitarna knjizica zbog posla bila u redu.Ne radi u zdravstvu,vec je vlasnik grilla pa kao vlasnik koji ulazi u kuhinju mora da ima sanitarnu knjizicu.U nalazu pise jedino da je pozitivan na tu bakteriju koliko ja znam.Pogledacu sutra nalaz pa cu dodati ako pise jos nesto. Onda jedino da plati negde pregled tj samo da mu dekar kaze sta da uzme konkretno,jer nema zdravstvenu knjizicu.
Ili mozda dr Ivica ili neko drugi ko se razume moze da pomogne ako bi mu tacno napisala izvestaj?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Pet Jul 02, 2010 12:05 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 26, 2010 7:52 pm
Postovi: 52
Klasicna terapija je jedan tip kapi i recimo Stanicid mast. Mast se stavlja stapicem za usi u nos 3 puta dnevno i dobro se razmaze,i na kraju se dodatno masira nos spolja da se to lepo rasiri. Kapi isto tri puta dnevno po 2-3 kapi po nozdrvi,legnat.

Terapija treba da traje 10-ak dana,i onda da saceka 10 dana pa tek tad da ponovo uradi bris.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Pet Jul 02, 2010 12:34 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ne bih se složio da je davanje peroralnih preparata besmisleno., zlatni stafilokok se može lečiti i tako. O lokalnom aplikovanju Stanicida tek bih imao da pišem. :wink: U svakom slučaju, ja sam zagovornik davanja antibitske Th egzaktno, može se početi "na pamet", "empirijski", ali je antibiogram uvek poželjan.

Sve najbolje!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Pet Jul 02, 2010 1:03 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 18, 2007 10:38 pm
Postovi: 61
Sutra cu pogledati nalaz i napisati sta tacno pise pa da mi predlozite terapiju. Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Pet Jul 02, 2010 9:13 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 26, 2010 7:52 pm
Postovi: 52
Po istrazivanima koje sam ja citao oralno uzimanje antibiotika za Stafilokoku Aureus (zlatnu) nema ama bas nikakvu korist.


Razlika izmedju kliconostva Stafilokoke Aureus u nosu i infekcije Stafilokokom bilo u nosu ili bilo gde drugo na telu je ogromno!

Antibiotici su logican izbor kada je infekcija sistematska,ne u slucaju kliconostva.


U svakom slucaju antibiogram je neophodan,sa tim se slazem u potpunosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Pet Jul 02, 2010 8:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Govorimo o prakticnim problemima: godinama sam se susretao sa pacijentima koji su radili na takvim radnim mestima gde su morali da idu povremeno na sanitarne preglede i ovveravaju sanitarne knjizice. Neretko, imali bi i zlatni stafilokok u brisu nosa, davali smo antibiotike prema antibiogramu, ponovili bris, ljudi bi ilami uradan bris pri kontroli i knjizica je mogla da se overi. Da li su oni kliconose ili ne, to je njima od sekundarnog znacaja - jer ljudi rade i moraju da rade i treba im taj pecat.

Nema sumnje da je kliconostvo ozbiljan problem i da je bioraspolozivost leka datog peroralno realno veoma mala - ali jos uvek nije bez smisla davati tako lekove. Lokalne aplikacije nisu mnogo funkcionalnije zbog "arhitekture" nosne supljine.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Pon Feb 11, 2013 1:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 11, 2013 12:03 pm
Postovi: 1
imam stafilokoku aureus do malopre sam imao enormno mnogo i uspeo sam po antibiogramu da to smanjim koristio sam antibiotike palitreks uz kapi ne secam se koje,posle baktrim dve kutije i opet kapi i opet nista a zadnji put primao injekcije longacef i stavljao kapi marocen i uspeo kako su mi rekli da smanjim broj bakterije u nosu i sad cekam antibiogram po koji bi trebalo da se izborim sa stafilokoku..poznato mi je da se one vracaju tako da se ne nadam mnogo ali opet zelja mi je da ona bude sto manje prisutna u mom nosu a ovo pisem da ljudi znaju da i longacef deluje mada je on jak i mora iskljucivo uz doktorovo znanje da ga koristi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Pon Feb 11, 2013 3:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Антибиотик мора да се користи према антибиограму, иначе нема вајде. Прочитај књигу "Алкализуј се или умри". Можда ћеш наћи још нешто корисно за себе на мом сајту (адреса у профилу).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija u nosu
PostPoslato: Pon Feb 11, 2013 3:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
dr ivica je napisao:
Govorimo o prakticnim problemima: godinama sam se susretao sa pacijentima koji su radili na takvim radnim mestima gde su morali da idu povremeno na sanitarne preglede i ovveravaju sanitarne knjizice. Neretko, imali bi i zlatni stafilokok u brisu nosa, davali smo antibiotike prema antibiogramu, ponovili bris, ljudi bi ilami uradan bris pri kontroli i knjizica je mogla da se overi. Da li su oni kliconose ili ne, to je njima od sekundarnog znacaja - jer ljudi rade i moraju da rade i treba im taj pecat......

Због таквог понашања имамо овакво стање у Србији. Важно је само да се испоштује форма, а суштина није битна.

Па те особе морају да буду потпуно здраве (а не кобајаги) јер ће у противном заразу да пренесу тамо где не би смеле. Најчешће се ради о прехрамбеној индустрији где такве инфекције не смеју да се толеришу.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 84 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: