Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Uto Okt 23, 2012 11:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 10:50 pm
Postovi: 13
Postovani,

u naslovu sam napisala patolosko - histolosku dijagnozu moga tate.
Nova sam na forumu, ne znam da li je u redu da otvaram temu ovako, vi je prebacite ako ima neko pogodnije mjesto. Molim vas da mi pomognete oko ovog nalaza:

Patološko-histološka dijagnoza: Adenocarcinoma (HG2, NG2) mmetastaticum lymphonodi No 5.
Makroskopski: br.5, Limfni čvor dimenzija do 1x0.7 cm gotovvo u cjelosti zauzet bjeličastimo tumorskim tkivom.
Mikroskopski: U pregledanom materijalu se nalaze sekundarni depoziti tumorskog tkiva kojeg čine srednje krupne atipične poligonalne i cilindrične ćelije, svetle citoplazme i krupnih, polimorfnih, hiperhromatičnih ili vezikularnih jedara s prominentnim nuklelusima blage nuklearne plemorfije niske mitotske aktivnosti, aranžirane u vidu tubularnih formacija, ućih solidnih trabekularno-alveolarnih aranžmana, ili kribriformno.

Ocajni smo, cijela porodica, ne znam kako da se nosimo sa situacijom. Tata nije operisan, samo mu je uzet uzorak za patologiju.. Molim vas, ako moze neko da mi rastumaci nalaz..
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Sre Okt 24, 2012 12:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
U najbanalnijem prevodu:
karcinom koji je metastazirao u limfni čvor.
Ali ne zna se (nije napisano) odakle je tumor krenuo, tj. gde se nalazi primarni tumor.
Pošto piše adenokarcinom, zna se da je to tumor žlezdanog porekla a to je jako širok pojam. (npr. prostata, pluća, debelo crevo, pankreas, žučna kesica...)
Na šta se tvoj tata žalio??? Zbog čega je otišao kod lekara??? Šta mu je rađeno od dijagnostike (snimanja)?
Metastaziraju svi karcinomi, iz svih organa tako da ti ne mogu reći više od ovoga...

Jesi svašta nešto iskucala ali ništa od toga ne govori mnogo. Jedino ovo- tumor niskog mitotskog indexa- što bi značilo da se maligne ćelije sporije dele što je povoljnija varijanta.
Da li imaš neku otpusnu listu, neke gijagnoze na latinskom pored ove koju si napisala???
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Sre Okt 24, 2012 6:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 10:50 pm
Postovi: 13
Evo čitave otpusne liste.

Dijagnoze: Preoperativna dijagnoza: Tu pulmonis sin
Operativna dijagnoza: Tu pulmonis sin
Operacija: Thoracotomia posterolateris lat. sin. Biopsio Igl N.V. Drainage N II.
PH (ex tempore): maligno.

Primljen u Centar za grudnu hirurgiju radi hirurškog liječenja tumorske promjene u lijevom plućnom krilu. Od tegoba navodi povremen bol u desnoj skapularnoj regiji. CT grudnog koša: Na mekim i i koštanim strukturama nema patoloških promjena. Na granici anteriornog i apikalnog segmenta gornjeg režnja lijevo detektuje se infiltrativna promjena veličine oko 45 mm, koja se nakon IV datog kontrastnog sredstva intezivira, a u medijastinumu se detektuje konglomerat uvećanih LGL , od kojih je najveća uz lijevi principalni bronh, veličine oko 29 mm. U interpleuralnom prostoru nema eskudativnih/transudativnih promjena. Oba f/C sinusa su slobodna. Desni nadbubreg tumorski izmjenjen. Promjena je veličine oko 43 mm.
Nakon kratke preoperativne pripreme, u uslovima OET anestezije, uradi se posterolateralna torakotomija lijevo. Eksploriše se pleurna duplja i identifikuje tumorska promjena u gornjem režnju lijevog plućnnog krila kao i ekstranodalni rast limfnog čvora br. 5. Limfni čvor br. 5 se bioptira, intraoperativno konsultovani patolog se izjašnjava da se radi o malignoj promjeni, adeno Ca...

Inače tata ima 67 godina, dosta dobro izgleda, i dobro se osjeća sem kad je promjena vremena. Ponekad ga uveče boli sa desne strane.
Tek sledećeg petka ide na konzilijum u plućnu bolnicu u Nikšić, pa će mu tek tada odrediti terapiju.
Šta Vi mislite, čemu da se nadamo? Šta da očekujemo?
Hvala na odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Čet Okt 25, 2012 1:32 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Poštovana Caciki, radi se o uznapredovalom obliku karcinoma pluća.
Postoji karcinom na levom plućnom krilu za zahvatanjem medijastinalnih limfnih čvorova (limfni čvorovi u sredogruđu) i sa metastatskim promenama na nadbubrežnoj žlezdi. E sad, nije naznačeno u nalazu da li su te zahvaćene limfne žlezde u medijastinumu samo sa iste strane gde je i tumor (tzv. ipsilateralne promene) ili se nalaze i sa suprotne strane (tzv. kontralateralne). To vama kao laiku ne znači mnogo ali je veoma značajno kao pokazatelj raširenosti bolesti. Mada to što je zahvaćena nadbubrežna žlezda govori u prilog tzv. generalizaciji odnosno napredovanju bolesti što nažalost nije dobar nalaz.

Zbog toga, operacije najverovatnije neće biti već će se primeniti hemioterapija.
Žao mi je što tumačenje nije pozitivno...
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Čet Okt 25, 2012 2:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 10:50 pm
Postovi: 13
Bokily hvala na odgovoru. Svaka riječ nam znači.
A šta mislite, onako otprilike, po Vašem iskustvu, da li u takvom stanju i stadijumu bolesti hemioterapija može biti uspješna? Jasno mi je da ona ne liječi bolest,, ali šta mislite kolike su šanse da se uspori tok bolesti ili potpuno stopira dalje širenje?
Inače, tata svako jutro pije aroniju, 3x dnevno koristi Vidatox kapi, jede povrtne ‚‚koktele‚‚ od korjenja i raznog povrća... Ne jede meso i mesne prerađevine, bijeli hleb, ulje smo izbacili iz upotrebe, samo maslinovo koristimo.. Trudimo se da mu imunitet ne slabi. Dosta šeta..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Pon Okt 29, 2012 1:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Ja nemam neko veliko iskustvo ali treba da znate da hemioterapija može samo da uspori progresiju ( napredovanje) bolesti a da je zaustavi ne može. Pogotovo u slučajevima gde su se pojavile udaljene promene.
Koliki je to vremenski period, to je neumesno govoriti, što sa etičke strane što zbog činjenice da je svaki organizam drugačiji i da različito reaguje na isti citostatik.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Pet Nov 02, 2012 2:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 10:50 pm
Postovi: 13
Tata je jutros išao na konzilijum da mu oderede terapiju. Ali doktori su mu rekli da dođe 12. na bolničko liječenje! Šta to znači, zašto na bolničko, zašto ne može na HT??? Taman mislim ne može biti gore nego što jeste, i iznenadim se opet..
To je prvi konzilijum nakon PH nalaza..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Pet Nov 02, 2012 7:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
Caciki je napisao:
Tata je jutros išao na konzilijum da mu oderede terapiju. Ali doktori su mu rekli da dođe 12. na bolničko liječenje! Šta to znači, zašto na bolničko, zašto ne može na HT??? Taman mislim ne može biti gore nego što jeste, i iznenadim se opet..
To je prvi konzilijum nakon PH nalaza..

Verovatno su pod bolničkim lečenjem i podrazumevali da primi hemoterapiju, tad od 12. kad treba da se javi. Hemo se i prima u bolničkim uslovima, a u zavisnosti od terapije je dnevna bolnica, znači primi i ide kući ili leži u bolnici par dana i prima terapiju. Verovatno je to u pitanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Pet Nov 02, 2012 9:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 10:50 pm
Postovi: 13
Rekli su da mora da ostane u bolnici. Zato sam se zabrinula. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Sub Nov 03, 2012 1:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 10:50 pm
Postovi: 13
Odluka konzilijuma glasi:

Liječenje započeti sa IV ciklusa HT -gemzar 20gr- nakon toga uraditi CT pluća, jetre i endokraniuma.

Je li to nešto opasno? Hvala vam svima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Sub Nov 03, 2012 1:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 10:50 pm
Postovi: 13
Još da dodam.. Tata je prije nepune 3 godine operisao srce, ima 3 bajpasa.........
Dakle, samo muka na muku. Kako on može podnijeti terapiju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Sub Nov 03, 2012 8:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Caciki je napisao:
Tata je jutros išao na konzilijum da mu oderede terapiju. Ali doktori su mu rekli da dođe 12. na bolničko liječenje! Šta to znači, zašto na bolničko, zašto ne može na HT??? Taman mislim ne može biti gore nego što jeste, i iznenadim se opet..
To je prvi konzilijum nakon PH nalaza..


Nemojte se brinuti, postoje različiti protokoli kod primanja citostatika. Šta to znači? To znači da neki pacijenti dođu ujutru, prime terapju i odu kući pa za 7 dana opet dođu i tako redom a kod drugih pacijenata se primenjuje recimo kontinuirano 3-4-5 dana hemioterapija i zato je potrebno da bude u bolnici pa onda 3-4 nedelje pauza pa opet...

Tako da ne brinete, ti što ostaje u bolnici ništa ne mora da znači.
To što kažete da je tata imao operaciju srca bi bilo važno da ide na operaciju a kod primene hemioterapeutika nema tolko presudni značaj...
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Sub Nov 03, 2012 11:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 10:50 pm
Postovi: 13
Hvala Bokily još jednom. Luda sam od brige..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Ned Nov 04, 2012 7:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 31, 2012 9:38 am
Postovi: 15
ne mogu pomoci al ostavljam veliki zagrljaj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adenocarcinoma (HG2, NG2) metastaticum lymphonodi No 5.
PostPoslato: Pon Nov 19, 2012 3:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 19, 2012 3:17 pm
Postovi: 9
Evo i ja da se ukljucim u pricu.

Caciki,

Moja mama ima karcinom pluca i primila je 6 ciklusa hemo terapije u Brezoviku. Prvo 3, pa sad ponovo 3 jer ima 2 metastatske promjene na mozgu. To sto su ti rekli bolnicko lijecenje, to ti je primanje hemo, jer se ne prima to samo jedan dan, bar ne terapija koju tvoj tata treba da primi. Moja mama je prvo primala Gemzar u kombinaciji sa Cisplatinom i sema primanja je bila sledeca: prvo prima 2 dana, pa 8mi dan se vrati opet da primi jedan dan i onda pauza 21 dan. Pretpostavljam da ce neka slicna sema, ako ne i ista biti za tvoga tatu. Ostace par dana u Brezoviku, ali nista strasno, sad su i renovirali bolnicu, tako da su i uslovi bolji. A koji doktor ce ga preuzeti? Inace, osoblje je veoma ljubazno tamo, vidjeces i sama. Ako imas jos nekih pitanja, slobodno pitaj, mislim da ti mogu pomoci, jer sam od februara naucila mnooogo toga, nazalost.

Pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: