Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Novorodjencad i boginje??
PostPoslato: Ned Jun 11, 2006 11:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 19, 2006 6:45 pm
Postovi: 17
Lokacija: Backa Palanka
vec sam pisala o boginjama, ali na ginekologiji. Naime ja sam u 37 nedelji trudnoce i kao mala sam prelezala boginje. Moja cerka koja ima 4 god, je prosle nedelje bila u kontaktu (u vrticu) sa decakom koji je dobio boginje.
Interesuje me sta ako ona dobije boginje, kad se beba rodi? koliko znam zablude su da su novorodjencad zasticena od boginja dok doje. majka im daje imunitet preko mleka, ali nisu 100% zasticena od boginja.

Sta da radim ukoliko ih moja cerka dobije pre rodjenja ili po rodjenju bebe? Da li je potrebno da je izuolujem od nas?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 12, 2006 9:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 10:52 pm
Postovi: 324
Inkubacijska doba za boginje je od 6 - 23 dana s tim što je dete prenosilac virusa 2 dana pre nego što se boginje pojave i sve dok ne počnu da se suše. To znači da bi tvoja ćerka mogla da se razboli baš u vreme tvog porođaja, ali...

Prvo odgovori sebi na pitanje da li si ti preležala boginje kao dete?

Ako jesi, ti se nećeš razboleti, a sve što možeš da uradiš za bebu je da je dojiš, dojiš i samo dojiš... i isključivo dojiš, što znači nikakvih čajeva, vode, kapljica protiv grčeva i sl. koji mogu da poremete njenu crevnu floru i time imunski sistem. Ako si preležala boginje kao dete onda je beba preko posteljice dobila antitela protiv boginja koja, isključivo dojene bebe, štite pred infekcijom sa boginjama prvih šest meseci života.

Ako nisi sigurna da li si ih preležala možeš da odeš na Infekcijsku kliniku (pretpostavljam da to tamo rade) i da ti urade test na antitela protiv boginja.

Ako ih imaš važi ono gore.

Ako ih nemaš, tj. nisi preležala boginje još uvek možeš da dobiješ inekciju s hiperimunim gamaglobulinima protiv virusa boginja, koja se daje u roku od 96 sati od kontakta s osobom koja oboli od boginja. Boginje su opasne za novorođenče u slučaju da se majka razboli 5 dana pre do 2 dana posle porođaja, jer onda može doći do komplikacija (ali i ne mora).

A i zavisi u koliko bliskom kontaktu je bila ćerka sa tim dečakom? Mojima je bilo potrebno nekoliko susreta sa bolesnim drugarima da bi ih i one dobile.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 12, 2006 9:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 02, 2006 5:27 pm
Postovi: 24
Nema pravila sto se tice boginja.Moj sin je svaki dan bio u dodiru sa detetom koje je imalo boginje ,jer sam zelela da ih i on dobije,ali on ih nije dobio evo prosle su vise od tri nedelje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 12, 2006 10:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 19, 2006 6:45 pm
Postovi: 17
Lokacija: Backa Palanka
Natasa, hvala puno na odgovorima.
Ja sam prelezala boginje kao mala.
A sto se tice dojenja i planiram bebu da dojim, tako da se nadam da ce sve biti o.k.
Samo da li u slucaju da moja cerka dobije boginje, pre mog porodjaja i dolaska kuci, moram d aje izolujem??? :( tj. da je saljem kod bake tih par dana?? Ta varijanta mi se ne svidja jer mislim da ni njoj nece biti bas pravo jer se bojim da ce imati osecaj da je odbacena :(
Zaista me zabrinjava ova situacija, ali se iskreno nadam da ce sve proci kako treba, bez boginja :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 14, 2006 9:03 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 10:52 pm
Postovi: 324
Taniaz, s obzirom da si ti preležala boginje nema potrebe da se mnogo brineš. Ako ih ćerka dobije tvoja antitela će prepoznati virus i stupiti u odbrambeni položaj :) Tako štite i tebe i bebu.

Ja ne bih izolovala starije dete jer već rođenje bate ili seke je stres sam po sebi, a bolesno dete bi se samo još više osećalo odbačenim. Baka može uvek da bude rezervni plan. Malo više pažnje posvetite higijeni, tačnije brizi da npr. njene stvari ne dolaze u direktan dodir sa bebom i sve će biti ok. Dobra stvar je da virus koji izaziva boginje može na vazduhu da preživi samo 15 minuta, što znači kada oboleli napusti prostor, vazduh je već posle tog vremena čist. Isto važi i za sve stvari koje su u kontaktu sa bolesnikom, odeća, peškiri, pribor za jelo....

Ako se ona razboli a ti si sa bebom u bolnici, možda je još najbolja varijanta da vama produže boravak tamo nego da nju šaljete kod bake (zavisno od toga koliko je baka udaljena). Imaj u vidu 5-7 dana nakon izbijanja prve boginje su skoro sve suve i dete više nije zarazno.

Polako i bez panike, Srećno na porođaju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 14, 2006 9:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 19, 2006 6:45 pm
Postovi: 17
Lokacija: Backa Palanka
Natasa HVALA PUNO NA SAVETIMA :)
i ja sam vise za tu varijantu da je ona kod kuce, mada nam je baka u istom mestu, ali opet kao sto i ti kazes, mislim da ce se bez obzira osecati odbacenom :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 21, 2006 11:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 19, 2006 6:45 pm
Postovi: 17
Lokacija: Backa Palanka
moja cerka ih je ipak dobila :(
ja se jos uvek nisam porodila, nadam se da necu samo u roku tih 7 dana :(


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: