Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Rijec je o mome ocu
PostPoslato: Uto Jun 20, 2006 10:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 10:18 pm
Postovi: 8
Evo prije otprilike sat vremena, nazvala me majka s posla i kaze da je otac danas bio na nekakvim pretragama radi srcanih problema.
Nije mi tocno znala reci o cemu se radi, ali kaze da u zadnjih par tjedana on ponekad osjeti nekakvo stezanje oko srca.

Prema nalazima, radi se o krvnoj zili, pretpostavljam da negdje u blizini srca. Ta zila se navodno steze ili tako nesto.

Da li mi mozete barem otprilike reci sto bi to moglo biti, i da li je opasno?

On ima 61. godinu, 180cm je visok i 85 kilograma. Ne pusi niti ne pije, povremeno igra nogomet ali ove godine dosta rijetko.

Molim vas lijepo da mi pokusate odgovoriti, jer bojim se uopce majku pitati za detalje jer sam se jako zabrinuo dok sam cuo da se radi o srcu.

Unaprijed zahvalan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 21, 2006 8:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 10:18 pm
Postovi: 8
da evo, koliko cujem, rijec je o krvnoj zili koja vodi krv prema srcu. nadamo se da je samo to pa ce mu ugraditi ugraditi bypass.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 21, 2006 7:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 10:18 pm
Postovi: 8
evo imam jos jednu novu informaciju. vjerovatno ce da mu ugrade nekakav "Stent" u arteriju na mjestu gdje je otezan protok krvi.

Jel to rizicna operacija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 21, 2006 10:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Reč je o tome da vaš otac ima začepljenje (delimično ili potpuno) neke od koronarnih arterija (to su arterije koje idu površinom srca i daju grane koje ulaze u srčani mišić i hrane ga krvlju).
Delimično zapušenje tih arterija dovodi do oboljenja koje se zove angina pectoris (tada je smanjen dotok krvi, ali ipak postoji, pa je nedostatak kiseonika delimičan, ali proizvodi bol koji prestaje i javlja se opet, zavisno od napora i veličine suženja). Potpuno zapušenje neke grane koronarne arterije daje infarkt.
Suženje može da se reši samo balon dilatacijom (to se skoro više ne radi), balon dilatacijom sa stentom (najčešće se to radi, objasniću kako posle) i operativnim zahvatom koji se zove by-pass (rezervisan za slučajeve sa puno zapušenja, 3 pa naviše ili gde ne može da se stavi stent).

Stent je metalna mrežica i izgleda ovako
Slika


Postavljanje stenta radi se u lokalnoj anesteziji. Lokalna anestezija da se u predeo prepone. Napravi se mali rez iznad butne arterije. Posebnom tehnikom se u arteriju uvede kateter. Na vrhu tog katetera nalazi se izduvani balončić a oko njega se nalazi obavijen stent. Kada se dođe do zapušenja, lekar ga probije i postavi balon sa stentom tačno u redinu zapušenja. Sve se to prati preko rendgena. Kada se nađe na pravom mestu, balon se naduva i raširi arteriju na onu veličinu koliko treba da bude. Stent se raširi sa balonom, a balončić se izduva. Stent dalje drži arteriju proširenom i omogućava da postoji normalan protok krvi kroz nju.
Ovde ima jedna slika kako izgleda zapušenje, kako izgleda taj balončić i kako izgleda kada se stavi stent.
Slika, a original link je http://www.harthosp.org/cardi/des.htm

Samo ukucajte stent u Google i imaćete gomilu sajtova. To je nešto što se danas dosta radi.

Procedura je prilično bezbedna, ali kao i kod svega što se radi moguće su komplikacije, ali to je retko.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 23, 2006 2:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 10:18 pm
Postovi: 8
mnogo Vam hvala što ste si dali toliko truda da mi odgovorite.

Recite mi jos, da li su te "smetnje" simptomi angine pectoris, dakle da li ona u vecini slucajeva vec postoji kad se jave te tegobe ili se ona tek kasnije razvija? Jer, on kaze da mu se taj neugodan osecaj pritiska u prsima poceo da javlja u mesecu martu, prema tome, da li je vec to znak da zacepljenje postoji vec duze vreme?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 24, 2006 11:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Pitanje baš i nisam razumeo, ali da napišem nešto.
Kada se te tegobe jave, onda je to angina pectoris. Pre nego što se pojave tegobe postoji zapušenje. Zapušenje neće da da tegobe čak dok se krvni sud ne zapuši 75%. Tada počinju tegobe pri fizičkom napadu i javljaju se anginozne tegobe. Kada se krvni sud zapuši 90% tada se tegobe javljaju i u stanju mirovanja. Ovako veliki procenti su posledica velike funkcionalne rezerve koronarne cirkulacije, tako da je potrebna velika redukcija protoka da bi se osetile posledice.

Delimično začepljenje sasvim sigurno postoji već dugo vremena, samo je sad dostiglo toliki stepen da su počele tegobe.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 27, 2006 2:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 10:18 pm
Postovi: 8
Hvala na objašnjenju, prije nisam tačno razumeo razliku.

Evo ovako, danas smo došli do novih saznanja o bolesti. Moraju da mu ovaj tjedan ugrade 2 ili 3 bypass-a jer je došlo do začepljenja čini mi se levog koronarnog stabla.

Malo sam pogledao na google-u kakav je to postupak i operacija mi se čini dosta rizična zar ne? premda kaže da je postotak uspešnosti ove operacije 95 - 98%. Isto tako piše da za vreme operacije moraju da zaustave srce kako bi se što lakše mogle ugraditi premosnice.

To zaustavljanje srca me več užasava kad pomislim na to.


Recite mi molim Vas koliko je rizična ta operacija, da li se može dogoditi da ne mogu opet "pokrenuti" srca kad jednom ugrade premosnice.
Molim vas da me malo uputite u taj ceo postupak i na rizike.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 28, 2006 7:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 10:18 pm
Postovi: 8
danas je radio dodatna testiranja, otkrili su mu lipide u krvi, sad ja ne znam kolika je to kolicina, uglavnom mora da pije nekakve tablete zbog toga pre operacije.
e sada, mene zanima, kolike su mogučnosti da nastane nekakva komplikacija tekom operacije? da li se to često događa? gde god čitam svugde piše da čak bolesnici koji imaju masnoču u krvi i kolesterol, pa usto su i pušači imaju visok postotak oporavka posle operacije.

ne znam više kako da se nateram da razmišljam pozitivno, jer ne znam dosta o tome i o uspešnosti te operacije. sam tek operacije sam proučio, več me zanimaju moguči rizici i uspešnost

hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 29, 2006 12:45 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Operacija je vrlo uspešna i bezbedna u najvećem broju slučajeva. Od procenata nemate neke koristi, akoje operacija uspešna 99.9% mogli bi da se pitate: "A šta ako je moj otac u onih 0.1%".
Srce se prvo pospe ledom, pa se preko koronarnh arterija sipa rastvot kalijumhlorida koji parališe srce. To se zove kočenje srca ili kardioplegija. Kada se srce smiri, moguće je pristupiti koronarnim arterijama i napraviti premosnice, odnosno by-pass. Najčešće se koristi vena sa noge koja se koristi da poveže aortu i deo koronarne arterije koji je ispod zapušenja kako bi taj deo dobijao krv direktno iz aorte. Takođe može da se koristi i unutrašnja grudna arterija (a. mammaria interna), u tom slučaju se ona odvaja od zida grudnog koša i prišiva na koronarnu arteriju i snabdeva je krvlju. Koji metod će da se upotrebi videće hirurzi u toku operacije.
Posle prišivanja premosnica ispere se KCl, srce se zagreje i stimuliše el. strujom da proradi. Uglavnom hoće, ali vrlo retko neće da proradi ponovo.
To je nemoguće predvideti, gledajte pozitivno na stvari i biće onako kako mora da bude.
Ostalo ste vidim i sami saznali.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 29, 2006 7:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 10:18 pm
Postovi: 8
još jednom hvala Vam najlepša Filipe. Nadam se da će sve da bude u najboljem redu. Kažu hirurzi da je najbitnije da prvi dan operacije preživi tako da mogu da ga skinu sa respiratora.
Pa ništa eto, napisat ću vam ukratko u petak naveče kako je prošlo.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 29, 2006 11:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 10:18 pm
Postovi: 8
novosti, danas je bio na gastroskopiji, ima čir na želucu i ne mogu da operišu. morat će prvo da zaleči taj čir, dolazi doma na 2 ili 3 tjedna i onda natrag.
:cry:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: