Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Pet Jun 15, 2012 1:23 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
Molim za pomoć.... u šoku sam, evo još uvek plačem nekontrolisano. Treba mi strucno mišljenje :-( Po prvi put sam veceras citala o autizmu kod beba, i prepala se, u par slučajeva ponašanja prepoznala svoje dete. On je inace lenja beba, ima 14 meseci i par dana, sa razvojem motorike kasni. Radio vezbe na rehabilitaciji i evo poceo sad da ustaje iz ležećeg polozaja. Sada tek ustajemo i stojimo uz krevetac. Rodio se prirodnim putem, jako brzo, ali je malo povracao plodovu vodu, dakle nagutao se plodove vode. Bila je rizicna trudnoca, al ja nisam pusila, zdravo se hranila. Nego da se vratim na temu, rast i tezina su mu o.k, do sad mi se jednom razboleo, apetit mu je super, ali fizicki neaktivan i nezainteresovan. Nije da se ne raduje, zna da se uplaši, zna da se nasmeje, gleda crtac koji voli isl, ali ono što mene brine je:
Nikako da ga naucimo da sam mu ja mama, pricamo dugo vec gde je mama, a on ni da me pogleda iako masem. Nikako da ga naucimo da mase, da se pozdravlja, ne zna da imitira zivotinje, ne zna sta je sta jos uvek. Onda, ne odaziva se na ime, osim ako bas povisim ton, to me izluduje, bukvalno kao da me kulira... kad ga uzmem u ruke prema sebi, nikako da me pogleda, sve kao da mu je zanimljivije ono sto je desno i levo. Obozava da vrti zvecke, tockove, da lista stranice knjige. To moze i po pola sata, sat da radi. Mene je iskreno to zabrinjavalo, al mislila da m je dete malo, da izvinete "priglupo", ali to nisam nazivala autizmom. Gluv nije, jer kad i najtise zazvoni telefon on se okrece da ga vidi.
Jako, jako sam ulašena. Dal ima razloga za strah, s kim da se posavetujem? Dal je možda još rano? Možda kod njega sve kasni, mislim taj psihofizicki razvoj?
Pocinjem i sebe da krivim, možda mu nisam poklonila dovoljno pažnje, možda mu nisam puno pricala.... I slabo govori, jedino mamamama kad se iznervira.
Pomozite mi molim vas, dal mogu na bilo koji nacin da uticem na njega da se ovo stanje popravi? Dacu sve od sebe, kao svaka majka, svaki roditelj...
Dal je autizam nesto sto se moze:spreciti? Preplasena sam.
Svaki savet, odgovor, iskustvo bi mi mnogo znacilo. Hvala unapred....
p.s
slabo gestikulira i slabo komunicira pogledom....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Pet Jun 15, 2012 11:01 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
Da dopunim - nije nezainteresovan za decu. Smeje im se pruza im ruke, place kada cuje da drugo dete place. Zar nema niko da da neki savet? Imate li makar da preporucite nekog lekara iz nisa, cisto da odem na razgovor? Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Pet Jun 15, 2012 12:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Postovana,
ja nisam strucnjak, ja sam samo majka desetomesecnog decaka, a posto znam kako je biti u nevolji, a odgovora nema, mogu samo da vam dam predlog.
Dakle, da li kod vas pri domu zdravlja za decu postoji razvojno savetovaliste? ako postoji, idite tamo, oni ce vas dalje uputiti gde treba, ako treba. Kod nas, a ja sam iz Subotice, u razvojno savetovaliste salju prevremeno rodjenu decu, kao i decu sa nekim problemom. Mi isto idemo u razvojno, jer nas sin ima genetsku bolest koju drzimo pod kontrolom.
Moj predlog je da odete kod pedijatra, pitajte za razv. savetovaliste, i onda ako treba i dalje. Samo hrabro! Mozda nije nista, a mozda je dobro sto ste sve to uocili rano...

Veliki pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Pet Jun 15, 2012 1:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
Hvala puno na odgovoru. pricala sa drugaricom i svekrvom (koja naravno nisu strucna lica) ali oni su sigurni da dete koje je fizicki aktivno, smeje se, place kad podviknem, zainteresovan za zivotinje i sve igracke ne samo jednu, isl ne moze da boluje od ove bolesti. Ja jos uvek u haosu, bromazepam od 3mg ne pomaze... Muz se ljuti, kaze umisljam... Inece redovno ga od rodjenja vodim u savetovaliste i nista nisu primetili. Danas cu zakazati privatno kod jedne medju najboljim pedijatricama u Nisu pa cu videti. samo molim Boga da to kod njega kasni, i da ce sve biti o.k za koji mesec. Ramisljam da ga vodim u obdaniste, da primeti drugu decu, jer veci deo vremena je samo s nama i bakom i dekom. Mada nezgodno mi je jer jos uvek ne hoda, cim prohoda veci deo vremena cemo provoditi po parkovima sa drugim njegovim vtrslnjacima. Ljubim te Bojana i puno, puno hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Pet Jun 15, 2012 3:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Ako vec ide u savetovaliste, mislim da bi oni reagovali da nesto ne valja, ali u potpunosti razumem tvoju zabrinutost. Iz iskustva: bez nervoze unapred! Imam poznanicu, njena beba je ranije rodjena, i u svemu kasni, i ona se uopste ne uzbudjuje, ja bih do sada prevrnula ceo dom zdravlja, ali ja sam takva, a jedna mukica nam je dosta. Ipak, majka je majka :)
Javi sta je bilo kod pedijatra, zanima me!
Saljem vam veeeliki zagrljaj :*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Pet Jun 15, 2012 3:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
Hvala na savetu. yvala pedijatra, kaye da to nije njena nadleynost, bolje da idem na mentalno. muy iako tamo radi ne pada mu na pamet da nas vodi. ja poyvala psihijatra koga ynam i reko mi da to sto se ne odayiva na ime bas nista ne ynaci, ako je veselo dete, igra se, voli drugu decu, raydragan je isl, nema opasnosti. Sad malo vise obracam paynju tj od jutros, pogleda me, dok se igramo smeje se, sad sam ga iynervirala pa place. ima svoju volju, nije ravnodusan. Psihijatar je siguran da nije nista, ali cu ga voditi tokom sledece nedelje. i ne igra se samo jednom igrackom, i ne redja kocke nego ih baca svud okolo i gleda u njih pa krene da ih podigne. nadam se da je sve o.k.. ljudi moji...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Pet Jun 15, 2012 4:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Kako nije njena nadleznost? Mogla je makar da ga pregleda!
Da li ste radili eeg? Ako mozes, obavite to, verovatno ce te to smiriti.
Mada, znas sta, i ja mislim da je to sve ok...nas sin nije hteo ni da pogleda svoje prste do pre par meseci, pa sam ja digla frku oko toga, svi su mi se smejali, jer je to cista glupost, ali za mene je to bila tragedija...tako da te apsolutno razumem! Ne daj se, ako si resila da isteras nesto, idi do kraja, a ostale ko sisa, dete je najvaznije!
P. S. sada malisanovic gleda i sve svoje prste :) Ali, ne prica puno smisleno, samo tatata, nenene, i brblja na svom bebecem jeziku, nista konkretnije...

Izvestavaj i dalje!
Poljubac za malisu :*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Pet Jun 15, 2012 4:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
Pedijatrica ga pregledala pre dve nedelje, rekla da je o.k, al ja tad na ovo nisam sumnjala. prosli vikend mu snimali glavu, ultrazvuk. i kaze sve o.k. verovatno lenje dete. al ja u haosu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Pet Jun 15, 2012 7:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Onda ostaje da sacekas da prodje neko vreme, da vidis da je zaista sve ok, i da se tada konacno opustis :)
U medjuvremenu mu puno pricaj, vodi ga u setnjicu, komentarisi sve sto vidite napolju, citajte slikovnice zajedno, itd...
Verujem da ce sve biti ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Čet Jun 21, 2012 10:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
samo da javim da posmatram dete i malo sam se smirila. mislim da je moj propust bio sto je puno bio okupiram velikim brojem igracaka, baby tv a ne sa mnom i decom. tako da je malo odsutan. sad vec tri dana na palim tv, stalno sam s njim i vidim napredak. kod doktora specijaliste za deciji autizam ipak zakazala 11. jula. Doktor mi je rekao da je rano u ovom periodu govoriti o autizmu, zato bolje da sacekamo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Uto Jun 26, 2012 10:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
Bebi TV?

Ne ubijajte dete u tom uzrastu televizijom! Bolje ga postavite u polozaj da prati sta vi radite (ako nesto radite po kuhinji, perete ves, peglate, lakirate nokte, rezete salatu...) i sve sto radite komentarisite: sad cemo da uzmemo luk, ovo je luk, on je bele boje, ima zeleno ovde, ovo je noz, noz je opasan, dete ne sme samo da uzima noz, sad amam sece luk, ovo je daska... i tako u beskrajon. Deci je to mnogo zanimljivo. Moze i on da se ukljuci ako zeli, mozete da ga pitate "koje je ovo boje? tako je! Bele!"

U setnji komunicirajte sa detetom. Ovo jekamion, on ide brmbrm, eno je jos jedna beba, ovaj bata ima sandalice kao tvoje, vidi seka sto ima lepe snalice... Milijardu je razloga i tema za razgovor sa bebama. Neka slusa vas glas, neka se zainteresuje za nesto.

I uradite EEg, kakav UZ glave? Cemu to sluzi?

Javite se posle pregleda 11.7.


Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Uto Jun 26, 2012 11:09 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
U pravu ste, nisam mu ocigledno puno pricala kad je trebalo. Sad to ispravljam. Plasim se da uradim eeg glave, strahujem od rezultata :( inace ja to radila pre 2 meseca jer imala glavobolje, i treba da se bude miran 15 min, ne znam kako bih njega u to ubedila tj da bude miran sa svim onim na glavi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Uto Jun 26, 2012 2:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
allforlife je napisao:
U pravu ste, nisam mu ocigledno puno pricala kad je trebalo. Sad to ispravljam. Plasim se da uradim eeg glave, strahujem od rezultata :( inace ja to radila pre 2 meseca jer imala glavobolje, i treba da se bude miran 15 min, ne znam kako bih njega u to ubedila tj da bude miran sa svim onim na glavi?


Ne bojte se, i da ima neki problem, mnogo je bolje da se otkrije u ranijoj fazi, nego kasnije. Mada, iskreno, mislim da je sve ok, i da razloga za brigu nema.


Sto se tice toga da treba da bude miran, imaju oni nacin kako da snime dete, sigurna sam da mozete da budete blizu i da mu pricate i da slusa vas glas.

MA, bice sve ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Uto Jun 26, 2012 2:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
Hvala puno na podrsci i savetima :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Autizam - da ili ne, molim za pomoć, savet.......
PostPoslato: Čet Jun 28, 2012 10:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Allforlife,
drago mi je sto si se malo smirila :) Bice to sve u redu, videces, ja sam juce svog malisu uspavala izmisljenom pricicom, a bas sam mogla svasta da mu pricam, jer je njega umirio moj glas, divan je to osecaj..
Elem, sto se tice EEG-a, bebi se stavi kapica sa svim cudesima, za to vreme ti je on u krilu, i ti ga drzis,posle se uspava, uglavnom se radi u fazi spavanja, sem ako doktor ne trazi drugacije. Dozvoljeno je bebici poneti mleko, da bi se lakse uspavao, a i preporucuju da ga duze drzis budnim prethodno vece, odnosno, taj dan da ga ranije probudis, da bi mogao da spava za vreme snimanja. Oni su ispraksirani, ne brini. Ja sam se plasila da li ce nas malisa zaspati, pa je cak i hrkao, koliko je slatko spavao :)
Moja preporuka je da ipak uradite taj EEG, cak i ako jeste nesto, najbolje je sto ranije znati i reagovati, zar ne? Mada, mislim da je sve ok. Deca traze paznju, ljubav, bavljenje njima...

Pisi novosti, veliki pozdrav :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: