Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Help! bolovanje posle porodiljskog
PostPoslato: Sre Sep 21, 2005 7:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 22, 2005 11:37 pm
Postovi: 16
Drage mame (ili tate!)

Uskoro, veoma uskoro, završava mi se porodiljsko odsustvo, i kako niko nema da čuva bebca (sve bake su zaposlene) a ja raduckam u državnoj firmi :wink: interesuje me

koliko mogu po zakonu da dobijem bolovanja? negde sam čula 4meseca, ali da li se to odnosi na kalendarsku godinu ili četiri u cugu ili...?

mogla bih i da u nekom trenutku (pre komisije) prekinem bolovanje odmorom i možda malo da radim...

I da li idem na komisiju ako recimo uzmem bolovanje na sebe tipa ginekološko mesec dana pa na bebu od pedijatra, da li se sve to spaja u "bolovanje"?

hvalaaaaaaaa
i pomagajte :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 21, 2005 9:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Ovako stoje stvari. Nakon isteka porodiljskog, mozes po zakonu da iskoristis jos 120 dana na bebu. Medjutim, to se ostvaruje samo ukoliko specijalista da misljenje da je iz nekog razloga potrebno da majka vodi brigu o detetu. Npr. fizijatar koji prepise vezbice ukoliko dete nije prohodalo i slicno. E sad...Komisija ( velika ukoliko je bolovanje preko 15 dana ) ti daje bolovanje, odnosno trajanje, a to moze biti u cugu maksimum 2 meseca. Posle toga ako opet spec. da misljenje da dete i dalje treba da bude sa majkom radi oporavka, oni produzavaju. U sustini najvise moze 4 meseca. I ne daje se odjednom, vec obicno mesec, pa mesec, pa mesec...Tako da moras da dolazis svaki mesec kod njih sa uputom za komisiju i nalazom specijaliste. Doznake ti daje pedijatar ukoliko si da kazem na bolovanju za bebu.
To je sto se bebe tice, znaci imas 4 meseca po zakonu.
Nemoj prekidati porodiljsko, to je bezveze, iskoristi ga i moj ti je savet da odmah nastavis bolovanje na dete.
Sto se tvog bolovanja tice ( ukoliko si ti bolesna, pa otvoris na sebe ), to je potpuno druga stvar. Dakle, ne racuna se i ne spaja sa ovim. Ali, onda mora stajati da si pre toga imala bolovanje na dete, a sada na sebe. Ukoliko je to u kontinuitetu. Nadam se da sam ti pomogla. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 21, 2005 10:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 25, 2005 10:56 pm
Postovi: 26
moje iskustvo je sledece:
nakon porodiljskog sam dobila 4 meseca bolovanja (2xpo 2 meseca, a ne mesec za mesec) na osnovu nalaza iz Tirsove kako dete ima astmu i samaticne napade. Problemi sa hodanjem vise ne prolaze tako lako. Znaci od pedijatra trazi uput za Tirsovu, a sa njihovim nalazom ides na komisiju. Zakonski maximum je 4 meseca. Ovo bolovanje uzmi odmah nakon porodiljskog, pa tek onda odmor, ako ga imas. Posle trazi bolovanje od svog lekara opste praxe: dete uznemireno, nema spavanja nocu, te nisi sposobna za rad. Tako sam dobila jos 3 nedelje............Srecno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 21, 2005 11:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Ne mora biti Tirsova, moze i Institut za majku i dete. Samo je bitno da se dobije nalaz specijaliste kako bi se prilozilo uz uput za lekarsku komisiju. Meni su dali odjednom bolovanje, ali to je samo ukoliko zaista procene da je cimanje da se dolazi zbog bolesnog deteta. Zaboravila sam bitnu stvar da ti kazem. Kada budes i ako budes otvarala bolovanje na tebe, moras da napomenes lekaru da napise da je prethodno bolovanje bilo za negu deteta. I da, naravno i ti ides na komisiju ako otvaras za tebe, ako je preko 15 dana onda ides na veliku, a ako nastavis na sebe posle porodiljskog recimo ili nege deteta, ides pravo na veliku komisiju, a ne na malu. Nadam se da sam bila jasna:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 23, 2005 9:26 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Okt 21, 2004 3:02 pm
Postovi: 94
Lokacija: bgd
Ja sam trenutno na bolovanju za negu deteta, posle porodiljskog.
moje iskustvo: pedijatar ti da uput za Tisovu, pulmologa. Odes tamo i oni te pitaju da li je dete zdravo ili ti treba bolovanje. Ako te ne pitaju, kazes sama zasto si tu. Dobijes nalaz bez problema i ides sa tim nalazom na komisiju.

Mada, najbolje je da se konsultujes sa pedijatrom, on ce te uputiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 23, 2005 1:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 22, 2005 11:37 pm
Postovi: 16
hvaaaala vam
sve ste divne!

prema savetima, otisla sam u spec.kliniku, asma i tako to
i ispostavilo se da je bebac alergican na kikiriki i kakao
mada su te bebeće alergije prolazne...

u svakom slučaju, daće mi 4meseca i izbegavacemo cokoladu & kikir

mada mi nije bas jasno kako zakon može da ograničava bas 4meseca...
ja u svakom slucaju prekidam bolovanje bar 15tak dana, da bih uzela odmor, koji moram da započnem u ovoj kalendarskoj godini po zakonu da bi mi uopšte i postojao.

da li mi znači da odložim komisiju- tako što ću prvo uzeti na sebe bolovanje, pa odmor , pa tek onda nega bebe

ako otvorim bolovanje na sebe da li odmah idem na komisiju ili po isteku 15 dana? i, da bih izbegla komisiju pravljenjem prekida u bolovanju od mesec dana kalendarskih, da li mogu da kombinujem 15dana odmora + 15dana mog bolovanja ili tih drugih 15 dana(tj 10radnih) moram da radim?


hvala vam mame puuno!
mnogo ste bre super!

tražila sam po netu i čitala Zakon o radu i ne znam gde to piše o bolovanjima?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 23, 2005 3:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Da sam na tvom mestu, ne bih prekidala porodiljsko. Iskoristila bih ga do kraja, onda bih uzela odmor koji mi pripada u tekucoj godini, zatim negu deteta. Taman kada ti istekne nega deteta, prelazis u sledecu kalendarsku godinu, pa prema tome imas pravo na jos vremena. E sad koliko je to, moras da se raspitas kod tvog pedijatra. Na kraju mozes uzeti na sebe bolovanje.
Nadam se da ce to sa alergijom na cokoladu i kikiriki biti dovoljno, jer se inace to i ne daje deci do dve godine, jer su to poznati alergeni. Vodi racuna oko datuma kada si bila kod specijaliste, jer umeju da prave problem ako je isteklo mesec dana.
Ako uzmes na sebe bolovanje, a pre toga siu bila na bolovanju za negu deteta, pa to spajas, onda moras da ides na veliku komisiju. Ako uzmes bolovanje na sebe, a pre toga si recimo bila na odmoru, onda ides na malu ( ta je do 15 dana i u domu zdravlja je ), a ako ti oni daju jos, ides na veliku posle mesec dana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 27, 2005 1:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 14, 2005 1:31 am
Postovi: 38
Lokacija: novi sad
Sve ovo prolazim i ja sa komisijama i bolovanjima ali moram da napomenem jednu bitnu stvar da bolovanje od najvise 4 meseca mozes da koristis u jednoj kalendarskoj godini, sto znaci da od nove godine mozes da koristis jos 4 meseca ako ti je potrebno jer je to nova kalendarska godina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 27, 2005 12:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Okt 21, 2004 3:02 pm
Postovi: 94
Lokacija: bgd
willy je napisao:
Sve ovo prolazim i ja sa komisijama i bolovanjima ali moram da napomenem jednu bitnu stvar da bolovanje od najvise 4 meseca mozes da koristis u jednoj kalendarskoj godini, sto znaci da od nove godine mozes da koristis jos 4 meseca ako ti je potrebno jer je to nova kalendarska godina.


Stvarno??? :o
Do kog uzrasta deteta to vazi???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 09, 2005 11:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 14, 2005 1:31 am
Postovi: 38
Lokacija: novi sad
Nisam sigurna dali do 4 ili 7 godina. Probaj da se raspitas u nekoj sluzbi u svojoj firmi ako ne onda u socijalnom jer oni isplaciji ta bolovanja a ne firma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Mama kojoj je potreban savet!!
PostPoslato: Pon Okt 17, 2005 1:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 16, 2005 9:09 pm
Postovi: 10
Za 11 dana bi trebalo da pocnem da radim ali bi ja zbog deteta i tate koji mi je bolestan od karcinoma pluca i trenutno se leci hemoterapijama produzila bolovanje.
Danas sam bila kod decijeg pedijatra i doktorka je primetila da malo krivi tj. naginje glavicu na desnu stranu i dala mi je uput za Tirsovu za fizijatra.Nadam se da nije ozbiljno!!Oni su mi zakazali za 15 novembar da dodjem sa detetom.To je u redu i naravno da cu tada otici.
Da li ima jos nekih mogucnosti i nacina da ja odem ranije kod nekog decijeg specijaliste i koje su to mogucnosti.
UNAPRED ZAHVALNA MAMA VIKI


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 17, 2005 10:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Mozete odvesti dete u Sokobanjsku, kod fizijatra. Tamo rade najbolji fizijatri i fizioterapeuti ( Institut Zotovic ). Uzmite uput. Preglede rade samo tokom prepodneva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 27, 2006 12:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 27, 2006 12:24 pm
Postovi: 1
Lokacija: Pancevo
Imam slican problem kao mama sa pocetka.Trebam uskoro da pocnem da radim, a ne bih. Bila bih jos malo sa bebom.Vidim da je dosta pomoci bilo od strane forumasa. Posto je to bilo prosle godine, mene interesuje da li je bilo nekih izmena u ovoj godini (znate kako se kod nas cesto menjaju propisi). Unapred hvala!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Help! bolovanje posle porodiljskog
PostPoslato: Pon Jun 11, 2012 5:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Pozdrav svima,
vidim da dugo niko nije pisao na ovoj temi...zanima me kako sada stoje stvari sa negom deteta od 3-5 godina. Moje dete nema bas naivnu dijagnozu, i ima jako retku bolest, toliko retku, da cak i neki pedijatri nisu bas sigurni da li cu dobiti negu deteta...znam sve kako ide, uput od pedijatra, specijalisticki izvestaj od geneticara pedijatra koji ga vodi, i valjda misljenje pedijatra koji ga prati u razvojnom savetovalistu...
Treba li mi mozda jos nesto? Imate li neko iskustvo sa ovim?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: