Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 91 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Progesteron iloi nešto drugo?
PostPoslato: Uto Apr 03, 2012 9:38 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
PegySue je napisao:
Moje pitanje o progesteronu je nešto drugačije... i molila bih nekog ko je stručan (doktor) da podeli svoje mišljenje ili iskustvo.
Imam 38 godina, udata sam i imam 2 dece. Poslednjih 2 godine nemam ama baš nikakvu želju za seksom - NIKADA. Ni ujutru, ni uveče, radnim danima ni vikendom... Kao i većina žena imam redovne izgovore - glavobolja, premor, nervoza... Nakon drugog porodjaja usledilo je produženo dojenje, pa pravi premor jer sam 2 godine spavala sa prekidima na 3 sata, i to sam lečila AD. Sada nemam više taj problem (neispavanost), mada ima dana kada samo čekam da strpam decu u krevet i legnem, ali zaista legnem rano jer rano i ustajemo (pre 7). Zanima me kome da se obratim - pitala sam dr opšte prakse ona me uputila na ginekologa, razgovarala sam sa ginekologom da nije u pitanju neki hormonski disbalans, ali nisam dobila nikakav medicinski odgovor (njen savet je da promenim partnera). Da napomenem da je otac imao problem sa štitastom žlezdom i zato se pitam da nisu neki hormoni (tu nedostatak jednog utiče na nedostatak drugog...)
Treba mi mišljenje doktora - samo što zaista više nemam predstavu kome da se obratim. Sećam se prvog tromesečja prve trudnoće kada sam primala progesteron zbog nekog manjeg krvarenja koje se pojavilo i libido mi je bio fascinantnan... imala sam ooogromnu želju za seksom, koja je trajala skoro tokom čitave prve trudnoće. Nakon toga odjednom - NIŠTA.
Pročitala sam da je jedan od hormona štitaste žlezde (Tsh, izvinjavam se unapred ako sam pomešala) zadužen za regulaciju (ili slično - ne sećam se jasno) nivoa progesterona. Ali i ako bih radila te analize hormona znam da postoji neki interval (u odnosu na menstrualni ciklus) tokom kog se prati nivo progesterona.
Preporučite mi kome da se obratim - uglavnom me upućuju na ginekologa, pomišljam još i o endokrinologu ili nekom trećem MOLIM VAS...

Radi brze orijentacije odradite TSH, FT4, FT3, Anti TPO At, Anti Tg At (nije bitno u kom delu ciklusa radite ove analize). Pa se javite sa rezultatima...
Ako ovo bude u redu, onda treba otići kn endokrinologa, a on će vam verovatno uraditi i hormonski status (3-ćeg i 21 dana ciklusa)... pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Sre Apr 11, 2012 8:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Ok, moje pitanje je da li postoji povezanost funkcije štitne žlezde sa seksualnošću, libidom itd... i šta znate o tome.
Analize koje ste naveli ću uraditi ali obzirom da ne mogu da radim analize u domu zdravlja, trebalo bi mi oko 3000 do 4000 Rsd za nabrojane analize u nekoj privatnoj laboratoriji - to je baš mnooogo. Iskreno mislila sam da to preskočim i da odmah radim progesteron (jer je to analiza jednog hormona i košta 5 puta manje).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Sre Apr 11, 2012 11:48 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
PegySue je napisao:
Ok, moje pitanje je da li postoji povezanost funkcije štitne žlezde sa seksualnošću, libidom itd... i šta znate o tome.
Analize koje ste naveli ću uraditi ali obzirom da ne mogu da radim analize u domu zdravlja, trebalo bi mi oko 3000 do 4000 Rsd za nabrojane analize u nekoj privatnoj laboratoriji - to je baš mnooogo. Iskreno mislila sam da to preskočim i da odmah radim progesteron (jer je to analiza jednog hormona i košta 5 puta manje).

Kako razgovarati sa nekim ko štedi na sopstvenom zdravlju? Nema štednje... :evil:
P.S. Pojačan ili oslabljen rad štitaste žlezde utiče na seksualnost...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Čet Apr 12, 2012 8:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Prihvatam kritiku HVALA - idem redom i javljam se sa rezultatima.
Nisam bila sigurna da funkcija štitaste žlezde utiče na seksualnost. :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Pet Apr 27, 2012 9:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Evo nalaza
Tsh ultra 3,27
Free T4 14,7
TgAt 25,9
Anti TPO 576

Na utrazvuku se vidi da je difuzno uvećana, nehomogena, heteroehogena sa brojnim hipoenogenim zonama, bez jasnog izdvajanja nodusa.
Paratireoidne se ne vide na uobičajenim mestima.
Nema uvećanih lgl.

Anybody PLS tumačenje da ne venem do susreta sa doktorkom???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Sub Apr 28, 2012 8:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Evo zaključak enodkrinologa nakon pregleda i pre hormona
Struma diffusa gl thyroideae
Thyreoditis chr lymphocitaria susp

Tek čekam da zakažem da pogleda rezultate gore navedenih hormona...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Sub Apr 28, 2012 3:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
PegySue je napisao:
Evo zaključak enodkrinologa nakon pregleda i pre hormona
Struma diffusa gl thyroideae
Thyreoditis chr lymphocitaria susp

Tek čekam da zakažem da pogleda rezultate gore navedenih hormona...

Verovatno je u pitanju Hashimoto tireoiditis....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Ned Apr 29, 2012 5:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Ona je nakon pregleda rezultata rekla da obzirom da su funkcije žlezde očuvane ne bi uvodila nikakvu terapiju osim vitamina koji jačaju imunitet, i kontrole Tsha na svaka 3 meseca, dok je u granicama normale ona bi ništa dirala. Reče da je to malo premor malo Hašimoto... Sad pitam se zašto nije tražila T3, jer vidim da su svi radili i to u sklopu analiza hormona štitaste? I nameravam da idem do dr pšte prakse za uput za endokrinologa na Kliničkom, problemi zbog kojih sam joj se javila utiču na moju svakodnevicu i nemam nameru da pijem "vitamine", već da tražim rešenje.

DrZli pls, tvoje mišljenje, sugestije... vidim da ovde na forumu ima dosta ljudi sa dijagnozom Hašimoto - da li je neko imao istu situaciju (uvećana antitela Anti TPO i uvećana žlezda na ultrazvuku)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Pon Apr 30, 2012 11:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
PegySue je napisao:
Ona je nakon pregleda rezultata rekla da obzirom da su funkcije žlezde očuvane ne bi uvodila nikakvu terapiju osim vitamina koji jačaju imunitet, i kontrole Tsha na svaka 3 meseca, dok je u granicama normale ona bi ništa dirala. Reče da je to malo premor malo Hašimoto... Sad pitam se zašto nije tražila T3, jer vidim da su svi radili i to u sklopu analiza hormona štitaste? I nameravam da idem do dr pšte prakse za uput za endokrinologa na Kliničkom, problemi zbog kojih sam joj se javila utiču na moju svakodnevicu i nemam nameru da pijem "vitamine", već da tražim rešenje.

DrZli pls, tvoje mišljenje, sugestije... vidim da ovde na forumu ima dosta ljudi sa dijagnozom Hašimoto - da li je neko imao istu situaciju (uvećana antitela Anti TPO i uvećana žlezda na ultrazvuku)?

Pa dobro, dok god je TSH u normali ni ja ne bih davao neku terapiju. Može neki Selen (200 mcg) dnevno. Ali nije zgoreg otići do endokrinologa i uraditi neki hormonski status (s obzirom na prvobitni problem) ... da se vidi kakav je estradiol i androgeni hormoni...
Pozz :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Uto Maj 01, 2012 5:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Hvala Zli! Samo da prodju praznici idem ja lepo do moje dr opšte prakse po uput za endorinologa pa ću videti - moj problem ybog kog sam yapravo pisala nije rešen nekim selenom ili magnezijumomn (preporučila mi je te dodatke)...

Šta misliš zašto nije radjen T3?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Uto Maj 01, 2012 10:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
PegySue je napisao:
Hvala Zli! Samo da prodju praznici idem ja lepo do moje dr opšte prakse po uput za endorinologa pa ću videti - moj problem ybog kog sam yapravo pisala nije rešen nekim selenom ili magnezijumomn (preporučila mi je te dodatke)...

Šta misliš zašto nije radjen T3?

Zato što je FT4 dobar i zato što je TSH solidan :wink:
P.S. Selen će ti čuvati žlezdu od daljeg uništavanja (naravno zabranjeno je nerviranje i stres do daljnjeg)
P.P.S. A veoma me interesuje kakav će biti hormonski status... Ukoliko i tu bude sve u redu nije zgoreg da posetite i nekog psihoterapeuta (možda ste u depresiji)...
pozzz :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Čet Maj 03, 2012 10:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Može lako biti baš to (depresija), ali ja bih da zaključim nakon rezultata ostalih hormona jer sam već godinu dana na rivotrilu, doduše sada već na 1/4 svaki treći ili četvrti dan, a pošto me on usporava isključila sam ga načisto otkad m je počela ova "knedla" u grlu - ranije sam to pripisivala rivotrilu, sad iako ga ne pijem osećam je.
U aprilu prošle godine je moja mladja ćerka (tada stara 14 meseci) još uvek sisala, i ja sam bila premorena, hronično neispavana, čas nervozna a čas totalno nezainteresovana za apsolutno sve... Istina da sam skoro 2 godine pre toga spavala strašno malo i nekvalitetno (budila se na 3 sata zbog dojenja, a nakon podoja u 3 ili 4 Am nisam više mogla da zaspim, već se više prevrtala zbog nekih nerešenih pitanja) i nervozu nisam mogla uopšte da kontrolišem... Pre godinu dana mi je dr. Nikolić prepisala Seroxat i Rivotril (prekinula sam dojenje naravno), oh kako sam se naspavala i odmorila. Seroxat sam ubrzo izbacila - već posle mesec dana, a tadašnju dozu (1/4 rivotrila ujutru i uveče) sam prepolovila jer me jutarnji uspavljivao već oko podneva.
Sad mi je san uredan (sigurno već unazad nekih 10 meseci) i spavam obično od 22 do 07 - bez budjenja i bez ikakvih lekova, ali se brzo zamaram, već oko 16 bih mogla načisto da spavam ali imam obaveze, iako se trudim da se dobro i uredno hranim ne mogu da skinem ni gram kilaže stečene tokom prethodne 2 trudnoće. Stres??? Bez posla, dvoje dece, nepostojeći libido... Razloga je prilično.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Čet Maj 03, 2012 10:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
p.s. a ja sam baš ovih dana razmišljala kako sam možda trebala pre godinu dana kod endokrinologa, a ne psihijatra :( i kako bih možda tada sprečila depresiju i kako sam moguće nepotrebno pila te lekiće.
Koje je tvoje mišljenje Zli, šta je starije koka (depresija) ili jaje (hormoni)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Ned Maj 06, 2012 8:22 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
PegySue je napisao:
p.s. a ja sam baš ovih dana razmišljala kako sam možda trebala pre godinu dana kod endokrinologa, a ne psihijatra :( i kako bih možda tada sprečila depresiju i kako sam moguće nepotrebno pila te lekiće.
Koje je tvoje mišljenje Zli, šta je starije koka (depresija) ili jaje (hormoni)?

Tu su negde (zavisi čija su jaja u pitanju... Dinosaurus?) Mada je i kokoška neki Dinosaurus... :wink:
P.S. Vidite sa terapeutom da vam promeni terapiju ako treba, ali vi nemojte posle da je sami menjate...
:) pozzzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Pon Jun 18, 2012 9:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Evo prošlo je je neko vreme pa dugujem kraći update a imam i molbu za DrZlog - danas mi je prvi dan ciklusa (inače oduvek uredan - 30 dnevni), a želela bih da proverim progesteron u laboratoriji pa me zanima kada se ta analiza radi, kog dana ciklusa, pls?

Na Kliničkom sam bila u ponedeljak kod Dr. Slavica Ćirić, ona mi je objasnila da ukoliko ne planiram trudnoću ne upućuju na dalje analize jer su hormoni štitne ok, ali mi je dala da početkom jula ipak uradim kortizol, ACTH, FSH, LH, JTH, E2. Molim vas i za pojašnjenje kakve su ovo analize, na šta eventualno mogu da ukažu?
Do tada bih svakako želela da uradim i analizu progesterona, estradiola, estrogena i/ili nekog hormona koji bi bio povezan sa libidom – samo molim da mi pojasnite šta je vaša preporuka i koji dan ciklusa se analiza radi.
Inače bila sam i kod psihologa - koja mi je nakon prvog razgovora nagovestila da je moguće da sam sebe desenzibilizovala, i da ćemo raditi na tome...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 91 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 92 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: