Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Uganuce skocnog zgloba
PostPoslato: Čet Mar 03, 2011 7:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2011 6:32 pm
Postovi: 4
Pre mesec dana imao sam veliku povredu desnog stopala. dijagnoza je bila - Distorsio art. TC I. dex. povreda na odbojci los doskok, i maksimalno iskrivljenje zgloba
Noga mi je bila u longeti 10 dana, posle skidanja vidljivi su bili ogromni otoci najvise na spoljnoj strani stopala - na clanku, i deo iznad prstiju tj skoro preko celog stopala odgore i sa spoljne strane . Onda sam posle toga 2 nedelje lezao (kretao se sa stakama bez oslonca na nogu), sad vec mogu da idem doduse sa santanjem...

Otoci su jos uvek tu u mnogo manjoj meri, ono sto je primetno je da kad se probudim skoro potpuno nestanu i noga tada ima nekako normalan izgled, a kad spustim nogu krenem malo da hodam, sedim sa spustenom nogom opet se pojave udeblja se clanak i onaj deo ispod prstiju mene zanima da li je jos uvek potrebno da drzim uzdignutu nogu da bi se smznjili otoci ili to i nije tako strasno, do sad sam se trudio da je drzim uglavnom bar podignutu na stolici dok sedim (sportski mi je rekao da nema vise potrebe za tim), i da pokretljivost mi je prilicno ogranicena tako da cu morati da radim vezbe da bi povecao opsege pokreta.

Sad sam bas bio ko sportskog lekara i on je napisao "Prisutan manji otog skocnog zgloba i stopala, bez palpatorne osetljivosti znacajno ogranicena pokretljiost skocnog zgloba u svim pravcima, hipotrofija plantarnih fleksora" - zanima me sta znaci ovo "palpatorne osetljivosti" i "Hipotrofija prantarnih fleksora"?

I jos par pitanja ako je neko mozda imao slicnih iskustava, zanima me kolko je potrebno da bi se potpuno zalecile ovekave povrede, konkretno za kolko vremena cu moci normalno da hodam, za kolko vremena cu moci da trcim, i za kolko cu moci da igram fudbal ili odbojku?

I da li ce biti nekih trajnih posledica, pretpostavljam da cu morati nosim stalno steznike na desnom zglebu kada god budem na nekom sportu pogotovu na odbojci (ako je i budem igrao vise uopste)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uganuce skocnog zgloba
PostPoslato: Čet Mar 03, 2011 7:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Oporavak od ovakve povede zavisi pre svega od toga koliko dugo ste bili u imobilizaciji i koliko ej ukupno trajao period mirovanja, zavisi od toga da li ste tokom perioda mirovanja bili na fizikalnoj terapiji, da li ste hodali sa stakama ili ne....

U idealnim uslovima povrede se saniraju u potpunosti za duplo vremena od vremena mirovanja!

Iz priche vidim da ni sad ne hodate sa pomagalima, tako da cete time sebi oporavak produziti jer na ovakav zglob ne treba da se oslanjate sa 100% tezine!

Palpacija je strucni naziv za pregled rukama, tako da palpatorno osetljivo znachi da reagujete neprijatnim osecajem ili bolom, izmicanjem prilikom pregleda, tj kada lekar prelazi rukom ili prstima preko povredjene reglije!Ako nema palpatorne osetljivosti znachi da regija nije bolna!

Hipotrofija plantarnih mishica- hipotrofija je smanjenje mase misica, smanjenje snage misica, smanjenje obima mishica, plantarni misici su grupa misica koji izvode plantarnu fleksiju stopala, tj pokret spustanja stopala, kao pokret koji balerina radi kada zeli da stane na prste.


Niko vam preko interneta ne moze za sigurno reci kako ce teci oporavak i za koliko vremena cete se vratiti normalnim aktivnostima bez tegoba, s obzirom da povrede zglobova znaju da se leche i do 6 meseci, s obzirom da zavise od mnogo faktora (starost, telesna masa, plan rehabilitacije, saradnja sa terapeutom, koriscenje pomagala-stake, stap, fizikalne procedure, druga oboljenja, itd)

O svemu morate da prichate sa svojim terapeutom, nadam se da ga imate, ako ne onda je to prvo shto morate da preduzmete!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uganuce skocnog zgloba
PostPoslato: Ned Mar 13, 2011 7:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 04, 2009 11:50 am
Postovi: 13
U potpunosti se slazem sa Tamarinim misljenjem jako je bitno da sto pre nadjes fizioterapeuta koji ce ti pomoci svoji strucnim savetima da resisi svoj problem. Ono sto mozemo ovako preko neta da ti kazemo jeste da mozes dok trazis terapeuta da koristis nesto od hladnih gelova koji ce ti pomoci vezano za otok i bol npr. ( ahilo gel, REKLAMA ili biofreeze gel ) oni su se najbolje u praksi pokazali u tkvim slucajevima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uganuce skocnog zgloba
PostPoslato: Ned Mar 13, 2011 7:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2011 6:32 pm
Postovi: 4
Hvala vam na puno odgovorima i savetima, bice to ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uganuce skocnog zgloba
PostPoslato: Ned Mar 13, 2011 7:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 04, 2009 11:50 am
Postovi: 13
o ahilo gelu mozes da nadjes na netu imaju svoj sajt


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Uganuce skocnog zgloba
PostPoslato: Uto Mar 20, 2012 9:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 8:54 pm
Postovi: 2
Pre mesec dana nezgodno sam stala na nogu,oslonila se celom tezinom na nju i iscasila desni skocni zglob.Culo se kao da je nesto krcnulo i zglob mi je automatski jako natekao,a celo stopalo poplavelo.
Odmah sam otisla u hitnu gde su mi snimili nogu,ortoped je pogledao snimak i rekao da nema nista slomljeno ili napuklo,pregledao mi nogu i rekao mi je da sam povredila ligamente i jako iscasila zglob.
Rekao je da mirujem par dana,par nedelja manje hodam,a da kad budem pocela hodati stegnem zglob sa elasticnim zavojem, prepisao mi je Lioton gel i preporucio da drzim nogu u slanoj mlakoj vodi.
Kad sam pocela da hodam zavoj sam koristila 2,3 dana ali nisam mogla vise jer su mi se od njega sirili podlivi i noga jos vise naticala,tako da sam nastavila hodati bez njega.
Sad,posle mesec dana,hodam relativno dobro,ne boli me puno,ali imam osecaj kao da mi je noga ukocena i ne moze se savijati skroz. Brine me to sto je zglob i dalje konstantno natecen ,preko noci malo neznatno splasne ali uglavnom je stalno dosta natecen,cak i unutrasnji zglob pomalo natice.
Interesuje me da li je moguce da se zglob sam nije vratio u potpunosti na pravo mesto iako je ortopedu na snimku izgledalo sve dobro i da li je normalno da je i dalje non stop natecen?
Ako jeste kad mogu ocekivati da ce otok totalno spasti i kad ce se zglob potpuno oporaviti?
Takodje me interesuje da li mi je neophodna fizikalna terapija ili neke vezbe,jer mi to ortoped nije uopste spomenuo?
Hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uganuce skocnog zgloba
PostPoslato: Uto Mar 20, 2012 11:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2011 6:32 pm
Postovi: 4
Ivanabor je napisao:
Pre mesec dana nezgodno sam stala na nogu,oslonila se celom tezinom na nju i iscasila desni skocni zglob.Culo se kao da je nesto krcnulo i zglob mi je automatski jako natekao,a celo stopalo poplavelo.
Odmah sam otisla u hitnu gde su mi snimili nogu,ortoped je pogledao snimak i rekao da nema nista slomljeno ili napuklo,pregledao mi nogu i rekao mi je da sam povredila ligamente i jako iscasila zglob.
Rekao je da mirujem par dana,par nedelja manje hodam,a da kad budem pocela hodati stegnem zglob sa elasticnim zavojem, prepisao mi je Lioton gel i preporucio da drzim nogu u slanoj mlakoj vodi.
Kad sam pocela da hodam zavoj sam koristila 2,3 dana ali nisam mogla vise jer su mi se od njega sirili podlivi i noga jos vise naticala,tako da sam nastavila hodati bez njega.
Sad,posle mesec dana,hodam relativno dobro,ne boli me puno,ali imam osecaj kao da mi je noga ukocena i ne moze se savijati skroz. Brine me to sto je zglob i dalje konstantno natecen ,preko noci malo neznatno splasne ali uglavnom je stalno dosta natecen,cak i unutrasnji zglob pomalo natice.
Interesuje me da li je moguce da se zglob sam nije vratio u potpunosti na pravo mesto iako je ortopedu na snimku izgledalo sve dobro i da li je normalno da je i dalje non stop natecen?
Ako jeste kad mogu ocekivati da ce otok totalno spasti i kad ce se zglob potpuno oporaviti?
Takodje me interesuje da li mi je neophodna fizikalna terapija ili neke vezbe,jer mi to ortoped nije uopste spomenuo?
Hvala :)



Uhhh kakav je moj zglob bio da si videla :) ne brini se mislim da je kod tebe sve ok cim ti mozes posle mesec dana da hodas lepo i da te malo boli, mada ako u bilo sta sumnjas posavetuj se sa fizioterapeutom... Ne bi da pametujem previse, nisam strucan nesto, ali po meni je dobro sto si skinula zavoj, on ti je u principu prevencija da ne dodje do neke ozbiljnije povrede dok se kreces sa povredjenim zglobom ali definitivno utice na to da se otoci sporije povlace. Meni je na primer longeta bila na nozi deset dana, a kad su je skinuli umalo se nisam onesvestio kad sam video sopstvenu nogu bukvalno je bila skroz otecena, od prsitju do kolena...mislim da bi otoci pre prosli da je nisu ni stavljali....uostalom, mogu ti poslati slike ako hoces malo da se frapiras :)... ali isto tako nije bilo preloma, na snimku sve ok, iako su i lekari odmah mislili da ima preloma kad sam dosao na urgentno, a pre nego sto su uradili snimke...

Inace moj oporavak je trajao oko 4-5 meseci, prvih mesec dana se uopste nisam oslanjao na povredjen zglob, onda sledecih mesec ipo jos santanja, nasilnog istezanja zgloba kroz razne vezbe, posto je bio skoro nepokretan .. i tako jo puno vezbi, mazanja non stop :( posle 4 meseca sam poceo da trckaram a posle 5 se vratio na fudbal, a sad je sve manje vise ok, mada se i dalje vidi ogroman hematon koji je bio preko cele spoljne povrsine stopala...

mislim da je kod tebe sve ok, samo mazi hepatronbin ili sinedol geleom da ti se povuku otoci, i poseti fizioterapeuta za vezbe za povracanje pokretljivosti zgloba

Pozdrav,
Rale


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uganuce skocnog zgloba
PostPoslato: Sre Mar 21, 2012 10:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 8:54 pm
Postovi: 2
Hvala puno na odgovoru! :)

Znas kako i ja predpostavljam da treba dosta vremena da se sve to vrati u normalu i da otoci splasnu,podlivi prodju,ali nekako kad gledam nogu mesec dana tako nadutu i nista se znacajno ne desava,hvata me nekako panika...najvise me je strah da se zglob nije vratio sam kako treba na mesto i da je zato jos uvek pod otokom i da cu na kraju morati da idem da ga namestaju... :o
Mada predpostavljam da u tom slucaju ne bih mogla da hodam,ali sta znam,svasta mi pada na pamet. :(
Sto se tice slika ne moras mi slati,dosta sam se traumirala od svoje noge. :o :)
Zaboravila sam da pomenem da od tada,dosta cesto,skoro svakog dana uvece imam temperaturu...nista strasno uglavnom oko 37.2, predpostavljam da je to organizam u nekakvoj vrsti soka zbog povrede... jel bio to slicaj mozda i kod tebe?

Jos jednom puno hvala!
Pozdrav,
Ivana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uganuce skocnog zgloba
PostPoslato: Sre Mar 21, 2012 11:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2011 6:32 pm
Postovi: 4
Ivanabor je napisao:
Hvala puno na odgovoru! :)

Znas kako i ja predpostavljam da treba dosta vremena da se sve to vrati u normalu i da otoci splasnu,podlivi prodju,ali nekako kad gledam nogu mesec dana tako nadutu i nista se znacajno ne desava,hvata me nekako panika...najvise me je strah da se zglob nije vratio sam kako treba na mesto i da je zato jos uvek pod otokom i da cu na kraju morati da idem da ga namestaju... :o
Mada predpostavljam da u tom slucaju ne bih mogla da hodam,ali sta znam,svasta mi pada na pamet. :(
Sto se tice slika ne moras mi slati,dosta sam se traumirala od svoje noge. :o :)
Zaboravila sam da pomenem da od tada,dosta cesto,skoro svakog dana uvece imam temperaturu...nista strasno uglavnom oko 37.2, predpostavljam da je to organizam u nekakvoj vrsti soka zbog povrede... jel bio to slicaj mozda i kod tebe?

Jos jednom puno hvala!
Pozdrav,
Ivana


Nisam siguran,prilicno sam se lose osecao tokom celog tog perioda i psihicki i fizicki naravno, ali nisam merio temperaturu tako da ne mogu nista da ti kazem po tom pitanju.... Inace posto se to meni desilo u sred zime, a imam problema sa sinusima i nosom tokom tog perioda uglavnom sam bio prehladjen i vodio konstantnu borbu sa maramicama, te prehlade na svakih nedelju dana su se nastavile i u aprilu i maju, pa sam morao posle piti neke antibiotike, jel sam imao povisenu koncetraciju nekih bakterija u nosu sto je izazivalo konstantne prehlade.... ali to je druga prica :)

Samo gledaj nogu, otoci i podlivi treba polako polako da ti se smanjiju i nestaju, mozda ce ti u medjuvremenu delovi stopala promeniti sve dugine boje, ali samo mazi i proce to :)... tesko da ti iko sa neta moze dati precizan odgovor posto nije upoznat dobro sa tvojom situacijom, dakle ako sumnjas na nesto ne ustrucavaj se da se posavetujes sa roditeljima na primer, a najbolje sa lekarom naravno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uganuce skocnog zgloba
PostPoslato: Pon Avg 18, 2014 2:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 18, 2014 2:48 pm
Postovi: 1
Pre vise od mesec dana sam uganula skocni zglob,a pre desetak dana sam snimala i nije polomljen.Ono sto me zanima jeste da li se rengenom moze videti da li je zglob ispao iz lezista?! Meni je nekako logicno da moze i imam utisak kao da je ispao,ali pretpostavljam da bi mi ortoped to i rekao.Inace normalno hodam,samo imam bolove u predelu desnog skocnog zgloba.Koristila sam burovu vodu,fastum gel i konjsku mast,nista od toga mi nije pomoglo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: