Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Pon Jan 17, 2011 5:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 17, 2011 5:03 pm
Postovi: 4
Odmah na pocetku da kazem: zdravo svim forumasima!:)
Planiram da radim operaciju nosa, prvenstveno zbog estetike, a onda iz zbog otezanog disanja.;) Trenutno je moj izbor Dr Bijelic. Prosvrljala sam malo po ostalim postovima i vidim da se dosta spominje njegovo ime i rad...
Pa sad, ako bi njegovi pacijenti bili ljubazni, da nam ispricaju svoju "pricu", ja bih im bila zahvalna, a pretpostavljam i ostali koji imaju neke nedoumice...

Pisite ljuuudii, pisiteee....:)))))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Pon Jan 17, 2011 7:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 13, 2010 8:00 pm
Postovi: 12
Cao !
Evo i ja se pridruzujem pozivu Bijelicevih pacijenata!
Ja takodje planiram da operisem nos kod dr Bijelica. Bice to cim skupim parice!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Sub Jan 22, 2011 3:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 04, 2006 10:29 am
Postovi: 32
kako se zakazuje kod njega i koliko unapred? i kolika je cena operacije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Pet Feb 04, 2011 10:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 17, 2011 5:03 pm
Postovi: 4
Ako pitas za pregled, mozes ga zakazati telefonom ili otici sredom posle 16:30h, kad doktor ordinira. Cena pregleda je 1600din, a doktor ce te upoznati sa svim detaljima. Cena operacije je 140000 za civilne osiguranike. Ne znam koliko se ceka na operaciju, posto ja svoju jos nisam zakazala.:) Preporucljivo je da se uradi do juna. Inace, doca je veoma kul cikica.:D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Pet Jul 29, 2011 9:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 28, 2011 8:25 pm
Postovi: 12
ja sam prekjuče operisala nos kod dr Dušana Bijelića. Imam samo najljepše riječi za njega. Operisao mi je devijaciju septe i nazalnih školjki. Odlično se osjećam, malo sam juče imala temperaturu i bolove, ali ništa strašno. Obrazi su mi malo natečeni pa pritišću suzne kanale tako da po cijeli dan i noć plačem :cry: ali sve je to normalno. Doktor djeluje kao neki klošar, ali vjerujte da je takav stručnjak da je to nešto nevjerovatno. Djeluje kao da je grubijan, ali je meni recimo, masirao noge u operacionoj sali jer mi je bilo hladno (čekali smo nekog ljekara koji je kasnio na moju operaciju), dakle brine o pacijentu nevjerovatno. Toliko sam oduševljena njime da kada bi mi život zavisio o nekoj operaciji tražila bih da on stoji kraj mene, jer uliva nevjerovatno povjerenje! Operacija se zakazuje kod sestre Željke 011/360-88-50, ili u kabinetu ORL na VMA. Pregled košta 1600 dinara, operacija je mene koštala 28500 dinara, ali ja nisam osiguranik jer živim u Republici Srpskoj. Pustili su me juče kući, ali na moj zahtjev, jer mi je hrana bila loša pa sam se plašila da ću zbog slabe ishrane imati duži postoperativni oporavak. (jako sam izbirljiva :oops: ) medicinsko osoblje je fenomenalno. E sad, ako vas interesuje plastična operacija u smislu estetike, toplo vam preporučujem da odustanete. Vidjela sam kako izgledaju pacijenti posle operacije, koliko se pate, kako su modri, otečeni, duži oporavak.... Dakle, dobro razmislite da li je ta kvržica koju imate na nosu vrijedna sve patnje, vjerujte na riječ i ja se patim, a mogu da zamislim kako se tek pate ovi koji su estetsku op.imali!!! U svakom slučaju dr Dušan Bijelić je car!!!
eto, ako sam kome pomogla, drago mi je. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Uto Avg 09, 2011 1:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 9:16 pm
Postovi: 7
cicamicika, ti nisi imala estetsku op.... mene zanima kako dr dusan bijelica radi estetske op ? :) ali hvala u svakom slucaju na informacijama, zelim ti brz oporavak :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Uto Avg 23, 2011 3:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 28, 2011 8:25 pm
Postovi: 12
gossipgirlxoxo je napisao:
cicamicika, ti nisi imala estetsku op.... mene zanima kako dr dusan bijelica radi estetske op ? :) ali hvala u svakom slucaju na informacijama, zelim ti brz oporavak :D


Doktor se preziva Bijelić, a ne Bjelica. Načelnik je ORL klinike na VMA samnom je ležala djevojka koja je radila estetsku operaciju na nosu kod njega, tj. on joj je radio tu operaciju :D ona je oduševljena, čula sam se skoro sa njom i kaže da je nos baš onakav kakav je i htjela. Skontala sam da lik ne voli pretjerivanje nego baš radi tako da nos ne štrči poslije operacije nego da pristaje tvom licu. Operacija isto trajala kao i moja, oporavak duži jer vama na estetici lomi nosnu kost, zato budu oni krvni podlivi i veći bolovi. Sve ovo treba da pitaš doktora dala sam br telefona na koji se možeš obratiti. Oporavak je individualan, neki ljudi čak i nemaju podlive, većina onih koje sam ja vidjela hodali su po bolnici kao zombiji. Ne želim da te uplašim, ali jbg ako tvoj nos nije baš strašan možda je bolje da ne radiš. Cijena je isto prilično velika, čini mi se da je ona platila oko 1500 evrića.
Meni je skoro mjesec dana prošlo od operacije, a nos je još jako osjetljiv na dodir, tako da računaš i na taj postoperativni oporavak, pogotovu ako negdje radiš. Meni su npr. rekli da u naredna tri mjeseca i čvoka može da mi slomi hrskavicu. I da, možda bi ti najbolje bilo da sačekaš tamo nekada u novembru da radiš operaciju, ako već odlučiš da radiš. Manje ćeš krvariti, manja šansa da ćeš dobiti neku alergiju itd. Ja kako sam radila u ljeto morala sam 21 dan da pijem pressing, a od njega ti se po cijeli dan spava. Ako si plašljiva, nemoj da brineš uglavnom smjeste u sobu pacijente približnih godina tako da se veče prije operacije uglavnom zezaš i smiješ, ujutru prije operacije sestra dođe i da ti ampulu bensedina tako da do operacione sale ne skidaš osmjeh sa lica. Meni da su rekli da ću umrijeti ja bih se odvalila smijati, posle me bilo sramota šta sam sve prvaljivala sa doktorom u sali, jer sam imala tu sreću da mi je anesteziolog kasnio pola sata na operaciju tako da Boga pitaj šta sam sve lupila u tih pola sata :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Pet Mar 02, 2012 3:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2012 2:40 pm
Postovi: 1
Registrovala sam se samo da bih ovo napisala. Operisala sam devijaciju kod dr Bijelića u martu 2007. godine. Ja se u ovog čoveka kunem. On i doktorka Nada su me bukvalno spasili od infekcija u koje sam iznova i iznova upadala. Naime ja sam kao dete pala, ali to nije bio običan pad. Stala sam na loptu, saplela se i pala i svom svojom težinom udarila nosem po sred ivičnjaka. I to baš na deo gde se spaja gornja i uspravna strana ivicnjaka. Bukvalno sam precepila nos na pola po horizontali. Mislim da nema potrebe da pričam kako sam izgledala tada, krv lipti na sve strane. I tadašnji doktor kod koga su me odveli je rekao ma nije to ništa. I za divno čudo ja sam imala samo krastu na tom mestu, vrlo mali otok i ništa više. Uvek sam imala jako lep nos, pravilan, skoro prćast. Od tada je nastao pakao za mene, nos mi se potpuno izdeformisao. Sad nije to toliko baš ružno izgledalo ali sam imala grbu na nosu jer je kost nepravilno srasla. Ako zanemarimo ružan izgled, disanje sa desne strane je bilo negde oko 10%, praktično je desna nozdrva bila potpuno neupotrebljiva. S leve strane je bila dobra situacija. Naravno niko nije hteo da operiše dok ne napunim 18. Operisala sam u 26. godini jer sam se plašila i jedva prelomila iako sam imala godinama brojne zdravstvene tegobe. Ja sam stalno upadala u infekcije, upale sinusa, onda sekret nema kuda da otiče, sliva se u grlo, razvije se infekcija grla, kanal začepljen, upali se uho. Tako je izgledao moj put. Antibiotici nisu pomagali, redovno sam završavala na injekcijama. Moj redovni lekar mi je rekao da je bubna opna jako osetljiva zbog silnih upala i da svakom novom rizikujem da pukne i da ne daj Bože oštetim sluh. JA uopšte nisam mogla da duvam nos, duvam ja al ništa ne izlazi jer nema kuda. Onda su mi se desile dve infekcije za redom, i on mi je rekao ako se desi treća za redom to je kraj. Tu sam prelomila i sasvim slušajno otišla na VMA sa drugaricom kod doktora Bijelića. Taj čovek me je oduševio, pozitiva, opušteno, a stručnjak kakvog nema. Sve vreme me je zasmejavao, ponašao se kao da se znamo sto godina. Momentalno me poslao na rentgen, kad je video šokirao se. Operaciju sam zakazala u privatnoj klinici, ime neću posati jer vidim da se i onako briše. Ali ta klinika radi samo ORL, ništa drugo. To je ustvari specijalistički kabinet za ORL. Nisu svaštari. Cena je bila 1700 evra, imala sam svoj apartman i sestru koja je bila zadužena isključivo za mene i koja je sa mnom bila celu noć. Operisana sam oko 4 sata popodne sutradan u 12 sam izašla. Tu su mi zakazali pre operacije razgovore sa Bijelićem, sa anesteziologom i za kraj sa vlasnikom kabineta. Mogla sam da pitam šta god sam htela. Tog dana nisam smelea da jedem ništa teško, samo supicu i 3 sata pred operaciju ništa. Bijelić mi je toliko poverenja ulio da sam mu rekla kad me je pitao za želje da uradi onako kako on misli, rekla sam mu da mi je želja da normalno dišem. Ponela sam mu sliku iz detinjstva pre preloma čisto da vidi da moj nos nije takav ispao prirodno već uled pada. Anestezilog mi je bio profesor Tomislav Marenović, taj čovek je čist genije. Kakav on odnos ima prema pacijentima, kad sam ušla u salu normalno uplašila sam se. Ko ne bi. On mi je sve vreme pričao šta radi, kako ću za 30 sekundi da se osećam bolje, da sad stavlja kanilu, da pušta ovo.... Pored njih tu je i bila doktorka Nada Novović, ona je asistirala Bijeliću. Gledala me je ko rođeno dete, dok sam lažala sa stolu i Marenović stavljao kanilu, ona me je sve vreme grlila, mazila..... Operacija je trajala oko sat i 20 minuta, nisam imala nikakvih problema prilikom buđenja. Potpuno normalno sve. Jedino što sam povratila malo krvi što nije ništa strašno, to je krv koja se slila prilikom operacije a krv ne može da se svari. Ništa specijalno. Moj dečko je sve vreme bio sa mnom u apartmanu. Jedine bolove koja sam imala su odmah po buđenju i to uopšte nisu bili klasični bolovi. Malo me je boleo vrh nosa. Dobila sam injekciju i od tada do kraja svega nikakav bol osetila nisam. Čula sam razna iskustva gde ljudi padaju u nesvest od bolova, piju tablete. Ja nijednu jednu tabletu nisam popila za bolove. Bijelić je bio to dok se nisam probudila, onda je otišao kući i sve vreme zvao da pita kako sam. Mom tati je rekao da je to najgora devijacija koji je u svojoj karijeri video, mislim da i danas to tvrdi, posle 5 godina. Rekao je da uopšte to nije očekivao jer se nije toliko videlo na rentgenu, kad je otvorio šokirali su se. Kost je bila rascvetana na tri mesta, trostruki prelom, i to po vertikali. Morao je da lomi, da sredi sve to. Vrlo pažljivo je radio, ali sam ja dobila strašne otoke. Za to apsolutno nije on krvi, moja koža i krvni sudovi su generalno jako osetljivi i vreme krvarenja je produženo. Otoci su se javil u toku noći, generalno posle operacije nisam imala ništa a u toku noći se to javilo. Bilo je kao da sam stavila dve teget piksle :D Dobila sam Hemoral, primala sam Dicinon ampule dve, zbog tog produženog vremena krvarenja i vitamin K sam pila. Za to vreme sam odmarala kod kuće, posle tri dana bila sam spremna da trčim, da nisam imala masku i otoke ne bih ni znala da sam operisana. Takođe da napomenem da sam prilikom razgovora sa doktorkom Nadom pitala za vađenje tampona tj. gaze, pošto su neke moje komšije padale u nesvest od vađenja istih. Moj drug je pio Bensedine jer ga je bolelo više od same operacije. I doktorka mi je rekla da oni to uopšte ne rade i da imaju neke nemačke tampone koji su umočeni u neku specijalnu antibiotsku mast koja ne da se zalepe i koja ujedno i sprečava infekciju. Iako sam pila antibiotik. Samo skidanje maske i tampona nisam osetila, trajalo je sve ukupno minut. A kad sam udahnula, znala sam to je to. Iako je nos bio još uvek pod otocima. Odradio je posao maestralno, kako funkcionalnost tako i estetiku. A generalno operacija nije bila baš laka s takvim prelomom. Pila sam Aerius jer je u to vreme krenulo cvetanje i jesam kijala jer je sve bilo osetljivo. Imala sam svega jedan končić koji je sam ispao posle tri nedelje. Sve ukupno je trajalo da kažem mesec dana, posle tri nedelje otoci su se sasvim povukli a još nedelju dana je bilo malo taminije oko očiju što se uz puder uopšte nije videlo. Posle toga sam čuda i čuda izbacila iz sinusa. Praktično od tada do sada nisam imala nikakve ozbiljnije infekcije, ok prehladim se, kijavica, virus ali se sve to lakše izdržava. Takođe ja sam 15 godina svako veče koristila kapi za nos jer drugačije nisam mogla da zaspim. Od operacije do sada nijednom nisam koristila kapi osim u slučaju prehlade.

Ono što me je oduševilo je stručnost i pozitivnost doktora Bijelića, čovek toliko poverenja uliva da bih kod njega sutra išla za bilo šta. Rekla bih mu seci i ne bih razmišljala. Takođe u redu je estetika al šta vam vredi lep nos ako nije funkcionalan. Doktor upravo o tome vodi računa, ne preteruje, pravi srazmeru. Pitali su me da li hoću i estetičara, da sam htela mogao je da dođe, ali ja sam znala da čim skloni problem moj nos će izgledati savršeno. Ja sad uopšte ne mogu da se setim kakav mi je nos bio pre, ljudi koji me znaju su oduševljeni, potpuno je u skladu sa mojim licem.

Izvinjavam se što sam bila ovako opširna ali nadam se da sam nekome pomogla. Bijelić ima sve moje preporuke, mogu sutra da odem kod njega žmureći i da znam da će sve da bude kako treba. Zbog njih je meni operacija ostala u lepom sećanju, uglavnom ljudi ne žele da se sećaju operacija, ja nemam nijedan jedini ružan trenutak vezan za operaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Sub Jun 30, 2012 5:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 30, 2012 5:10 pm
Postovi: 2
Ja imam jako lose iskustvo, ne bih ga preporucila. Mogu Vam poslati moje slike pre i posle operacije. Na vama je odluka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Sre Jul 11, 2012 12:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 06, 2012 5:51 pm
Postovi: 8
I ja sam operisala devijaciju kod dr. Bjelića. Čovek je stvarno fantastičan. Brine o svojim pacijentima. Dođe posle operacije da vidi kako su, i svakog dana ih posećuje, pita je l' treba nešto i tako dalje. Što se estetike tiče, ne preporučujem vam da radite (mada on to radi super, videla sam nos pre i posle kod nekoliko njih koji su bili tamo kad i ja) zato što je to stvarno mučenje. Ali, na vama je da odlučite. Ja sam tu da pohvalim doktora. :D

I, što se tiče uopšte ležanja na VMA, takođe je sve super. I hrana im nije loša, mada kad operišeš nos jedva možeš usta da otvoriš, tako da ti se i ne jede baš. Operacija kao operacija nije strašna, ne boli punu (pričam za devijaciju) samo je problem što morate da dišete na usta (ja sam celog života tako disala, tako da to meni nije bio problem).

Ako vam treba još nešto, pitajte. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Ned Jan 12, 2014 8:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 12, 2014 8:17 pm
Postovi: 1
Mogu reci samo BIJELIC JE CAR, narocito za sve vas koji se plase da se suoce sa svojim problemom. Razgovor sa ovim iskusnimi i strucnim doktorom ulice vam dodatno samopouzdanje i hrabrost. Meni je operisao devijaciju i mogu vam reci da je samo malo neprijatan oporavak, ali jbg sto se mora nije tesko. Sto se tice informacija o operaciji evo link http://www.djokicdragan.com/news/operac ... oplastika/ Decko je vise nego verno opisao sta se desava na sta treba obratiti paznju i ostalo. I jos jednom da ponovim svaka cast svakome ali BIJELIC JE BIJELIC


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Pet Okt 31, 2014 12:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 31, 2014 12:08 pm
Postovi: 1
slažem se da je dr. Bijelić sjajan i izuzetno stručan. Poznajem ga skoro čitav svoj život i pored toga što me je liječio od brojnih upala krajnika koje sam imala kao klinka, on mi je operisao i krajnike, i nos. Operacija krajnika je pokazala da zapravo problem koji sam imala je izazvan urođenom devijacijom nosa. Uradili smo i manju rinoplastiku i sama operacija i post operativni tok su prošli sjajno. Za razliku od nekih djevojaka koje su bile sa mnom u sobi, ja nisam spuštala krevet kako bih odspavala (jer je to zabranjeno jer izaziva podlive) nisam imala podlive niti pretjerano jake bolove. Nakon izlaska iz bolnice sam pratila preporuke i čuvala se i nekoliko godina imala sjajan nos:) Međutim, nekoliko godina nakon operacije sam imala povredu na sportu. Primila sam udarac u nos, ali nisam mislila da će on izazvati neke veće probleme. Eee... da sam samo znala odmah bih se uputila na VMA... nos je slomljen nakon udarca, devijacija je bila tu da mi smeta da dišem na prvo pokazivanje kijavice ili prehlade. Upravo mi je dr. Bijelić i rekao da imam slomljen nos. Krivina/udubljenje na samom nosu su vidiljivi ako se osoba zagleda, ali ne na prvi pogled. Sada mi to sve više smeta jer postajem nervozna kad ne mogu da dišem normalno, kao sad na primjer.

Spremam se da odem ponovo kod njega i vidim šta mogu da uradim jer želim da riješim ovaj problem.

Želim da dodam da procjena boli u mnogome zavisi od nivoa tolerancije na bol svakog od nas. Ja imam visok nivo tolerancije pa mi ti bolovi nisu strašni...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Sub Jan 16, 2016 7:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Pozdrav svima,

Moj sin treba da se operise , molim vas ako neko ima iskustva, na VMA nam traze rtg sinusa, koliko je opasno to snimanje, ima li neko iskustva sa VMA, recimo briseve ne traze , uopste bilo kakvo iskustvo sa VMA bi dobro doslo, hvala vam :)

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Ned Okt 02, 2016 10:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 02, 2016 9:56 pm
Postovi: 1
Pozdrv ljudi,

Dusan Bjelic je u penziji i radi privatno - Ja sam operisala nos kod njega pre 9 dana tačno, i prezadovoljna sam. Klinika Je Eurosleep, nalaze se na Zvezdari, a doktor je pravi stručnjak i veliki laf. Mislim da je ovo sasvim dovoljno da opisem utisak koji je ostavio na mene, i sigurna sam da mnogi koji su operisani kod njega imaju samo najlepše reči.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacije nosa kod Dr Dusana Bijelica na VMA, VASA ISKUSTVA
PostPoslato: Uto Nov 01, 2016 12:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 01, 2016 12:40 pm
Postovi: 1
Znam da je radio mnogo operacija, par ljudi koji su radili kod njega nisu zadovoljni uglavnom estetikom... On je ORl, ali estetiku mislim da ne radi bas najbolje, za one koji imaju visoke standarde :o


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: