Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: eho nalaz
PostPoslato: Čet Nov 10, 2011 4:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 3:41 pm
Postovi: 32
Kao sto naslov teme kaze, potrebno mi je da mi neko strucan rastumaci eho nalaz.
Posto imam zakazano kod mog doktora tek u decembru, znacilo bi mi da znam malo vise o pomenutom nalazu, iako je dr. posle pregleda rekla da je u principu sve ok,osim blago oslabljenih zalistaka.
Evo nalaza:

d. komora: 2,2 septum:1,0 edv:127
aorta : 3,0 zadnji zid:1,0 esv:50
separacija: 2,0 edd:4,7
l.pretkomora:3,2 esd:3,2 ef:60%

Aortno usce Mitralno usce Trikuspidno usce

Ao max PG:1,2 MR: 1+ RVSP:16
TR : 1+

Leva komora je normalne velicine, normalne debljine zidova.Ocuvana je segmentna i sistolna funkcija leve komore.EF: 60
Leva pretkomora je normalne velicine.
Aorta je normalne velicinetrivelarna, kuspisi normalne debljine i pokretljivosti. Bez regurgitacije.
Mitralna valvula: kuspisi su pokretni ,regurgitacije 1+
Supljine desnog srca su u granicama normale.
Trikuspidna valvua:regurgitacije 1+. RVSP: 16mmHG.
Arterija pulmonalis je normalnih dimenzija, bez regurgitacije.
Perikard bez patoloskih promena.
Zakljucak: Laka mitralna regurgitacija 1+
Laka trikuspidna regurgitacija 1+


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eho nalaz
PostPoslato: Sre Feb 01, 2012 3:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 3:41 pm
Postovi: 32
Posle tri meseca ,novi eho srca, dimenzije su uvecane za po 5mm , dok je zz i sept. ostao isti. EF 68%( bilo 60), FS 38% MR 2+, a bilo 1+. Sa razlikom da je u novom nalazu i :Lk dijastolna disfunkcija I stepena, bez globalnog poremecaja u funkcionisanju.
Ultrazvuk sam radio u KBC BEz. Kosa, a pre dva meseca u domu zdravlja. Posto pregled imam zakazan u martu, molim misljenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eho nalaz
PostPoslato: Uto Feb 07, 2012 11:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2012 9:55 pm
Postovi: 14
Lokacija: Beograd
Novi rezultati su malo kontradiktorni.
Uvećanje dimenzija (pretpostavljam levog srca) za 5mm za 3 meseca je značajno uvećanje za ovako kratak period(!?), a opet imate poboljšanje EF, što ne ide jedno sa drugim.
Pogoršanje mitralna regurgitacije MR (prosto rečeno vraćanje dela krvi iz komore u pretkomoru usled slabljenja mitralnih zalizaka), s druge strane može prouzrokovati povećanje dimenzije srca.
Niste naveli tegobe.
Predlažem holter EKG 24h.
Morate obratiti pažnju na dimenzije leve komore i predkomore, kao i na funkcionalnost mitralnih zaliska (ima ih 2).

Pozdrav
Artech


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eho nalaz
PostPoslato: Sre Feb 08, 2012 12:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Citiraj:
Predlažem holter EKG 24h

@Artech,
predlazem da nista ne predlazete na forumima koji se ne odnose na graficki dizajn :wink: ... (mitralna valvula je samo JEDNA, pri cemu se na njoj nalaze DVA veluma...)

@slave77,
nalaz je priblizno isti - nije vas pregledala ista osoba na istom aparatu, tako da je to - to, otprilike. trebalo bi da u buducnosti radite redovne preglede. a za dalji savet ovde napisite zbog kojih tegoba ste zapoceli kardioloska ispitivanja

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eho nalaz
PostPoslato: Sre Feb 08, 2012 3:47 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2012 9:55 pm
Postovi: 14
Lokacija: Beograd
Mislim da bi umesto bombastih izraza kao valvula i veluma koji nikom ništa ne znače i ležernog komentara TO JE TO, OTPRILIKE, za @slave77 bilo mnogo korisnije da ga upoznate sa merama antibiotske i antiagregacione (aspirin) profilakse. Takođe mislim da ste trebali da ga posavetujete za ozbiljnu proveru krvnog pritiska, i po potrebi uvođenja terapije protiv hipertenzije, jer MR2+ to sve traži.

OTPRILIKE toliko

Artech


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eho nalaz
PostPoslato: Sre Feb 08, 2012 11:33 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
kod @slave77 nije indikovana ni antibiotska profilaksa (izbacena iz preporuka pre godinu i po dana - a sa nalazom 1-2+ je ne bi dobio ni "po starom"), a pogotovo ne aspirinska zastita, koja se propisuje kod dokazane koronarne bolesti

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eho nalaz
PostPoslato: Čet Feb 09, 2012 4:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2012 9:55 pm
Postovi: 14
Lokacija: Beograd
Ne želim da Forum koristim za polemiku i nadmudrivanje, već isključivo kao najiskreniji pokušaj da se ljudima pomogne, kroz razmenu iskustava, edukaciju i osluškivanje šta se u svetu u naučnim krugovima dešava na polju medicine, a posebno na prevenciji i dijagnostici. Ovaj Forum predstavlja zlatnu podlogu za to, sa ogromnim brojem korisnika i sa odličnim tehničkim preduslovima.

Uz izvinjenje Autoru teme za širenje teme na opštije slučajeve, zaintrigirao me je komentar - kod @slave77 pogotovo nije indikovana aspirinska zastita, koja se propisuje kod dokazane koronarne bolesti. Malo sam pretražio Forum/Kardiologija u poslednje 2 godine i o aspirinu nije napisano ništa osim što se pominje u mnogim terapijama.

Imam pitanja:
Da li aspirin 100mg može da bude deo primarne prevencije, pre nego se dokaže koronarna bolest, kod pacijenata koji mogu da budu rizična grupa?
Da li MR2+ u kombinaciji sa nekim od drugih faktora rizika (porodična anamneza, dijabetes, hipertenzija, dislipidemija, gojaznost, da ne pominjem izloženost stresu, fizička neaktivnost, nepravilna ishrana, metabolički problemi, …) može predstavljati dovoljan razlog za uvođenje aspirinske zaštite – odnosno da li je aspirinska zaštita rezervisana samo za već obolele pacijente?

Artech


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eho nalaz
PostPoslato: Čet Feb 09, 2012 11:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
aspirin (acetil-salicilna kiselina) svojim dejstvom u krvi unistava funkciju trombocita (krvnih plocica) i na taj nacin stiti organizam od napredovanja koronarne bolesti, zato sto ovi krvni elementi pod odredjenim uslovima pocinju da se lepe za zidove krvnih sudova (najcesce srcanih - koronarnih arterija) i to na mestima koja su izmenjena procesom ateroskleroze, i na taj nacin se zapocinje proces koji cesto zavrsava infarktom, ako se ne leci. dakle, aspirin se propisuje samo kada postoji koronarna bolest, i to u profilaktickoj dozi od 100 mg. sa druge strane, iako jeftin i efikasan, ovaj lek moze izazvati alergijske reakcije, cir na zelucu, pogorsanje kod nekih astmaticara koje moze da se zavrsi i smrcu.
srcani zalisci su mesta na kojima, kod sloma imunog sistema, kada do njih prodru bakterije, nasele ih i razjedaju dolazi do razvoja infektivnog endokarditisa, oboljenje koje se neleceno zavrsava uvek smrcu. lecenje je hirursko - zamenjuje se oboleli zalistak vestackim. do skoro se smatralo da profilakticko davanje antibiotika smanjuje sansu od oboljevanja od ove bolesti kod ljudi sa raznim valvulopatijama - ali, velike, dobro dizajnirane studije (dvostruko slepe, sa kontrolnom grupom, multicentricne) su pokazale da profilakticka upotreba antibiotika ne smanjuje incidenciju javljanja ovog (retkog, aali opasnog) oboljenja.

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eho nalaz
PostPoslato: Čet Sep 20, 2018 8:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 3:41 pm
Postovi: 32
Hvala svima na odgovorima.
Sto se tice srca se osecam dobro, tada kada sam postavio temu sam imao cudne aritmije,nisu mi izgledale kao stare ekstra sistole. U to vreme sam imao i bolove leve polovine grudi, sto me je zabrinulo, uplasilo i nateralo na preglede.
Inace u zavisnosti od perioda u kome osecam tegobe,a kome nisam nasao pravilo, imam probleme vezane sa srcem.
Od krvnih pretraga poviseni su uglavnom trigleceridi, a od skora i holesterol. To imaju rodjaci sa majcine strane takodje.
Radio sam i kontrolne preglede eho i to u Novom Sadu privatno,kao i uspesno zavrsio test opterecenja.

Zadnji izvestaj sa ultrazvuka izgleda ovako:
Leva komora normalnih dimenzija(LVID d=4,8cm;LVID s=2,8cm) i debljine zidova(IVS=1,0cm; PLW=1,0cm), ocuvana sistolna funkcija miokarda leve komore , EF 60%. Dijastolna disfunkcija po tipu usporene relaksacije. Aorta =3,2cm. Leva pretkomora =3,7cm. Prolaps zadnjeg mitralnog kuspisa,MR gr.I/II. Brzine svih protoka u ref. vrednostima.

Dijagnoza: Palpitatio cordis
Prolaps valvulae mitralis
nsuff. valvulae mitralis gr. laevis
HLP

Receno mi je da mogu sport upraznjavati, i da bi trebalo odraditi i pregled arterija vrata i po potrebi uzimati dozivotno lekove protiv masnoca....

Posto tek sad vidim neke odgovore, osetih se duzan da postavim ovaj izvestaj iako je iz 2017.

Jos jedna zanimljivost sto se tice Mitralne regurgitacije.
Pre ovog pregleda , imao sam 2015 pregled eho srca kod istog ovog doktora, na istom aparatu. Nalaz je identican ,osim sto mi je tada za gr. pisao II, a na zadnjem pregledu I/II.
Znaci smanjilo se , na neki nacin, ili je to samo u oku posmatraca :)

Izvinjavam se sto nisam blagovremeno pisao o mojim pregledima, isprva mi niko nije odgovarao na postove, pa sam zaboravio na temu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eho nalaz
PostPoslato: Pet Sep 21, 2018 11:48 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Не знам да ли уопште да се мешам у тему јер из моје најбоље намере обично се нађу неке ситне душе да ме нападају. Међутим, ко је имао прилике да прати "мој рад" на форуму :lol: схватиће да ме заболе уво за злоће.

Дакле, да су боелсти тако наследне како каже "савремена медицина" одавно би смо изумрли. А нарочито је потпуна будалаштина тврдња лекара да је повошени холестерол наследан. Имбецилно. Наследне су лоше навике.

slave77, ако будеш слушао лекаре лоше ћеш проћи. Па видиш да ни ова двојица која завршише исте факултете и читаше исте књиге не могу да се сложе око једноставних ствари.

Иначе, холестерол не сме да се смањује лековима јер он представља градивни састојак организма и његовом елиминацијом уништава се организам.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: