Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Pon Nov 21, 2011 12:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 20, 2011 11:42 pm
Postovi: 3
Molio bih da mi se jave ljudi sa istim problemom ili oni koji su kroz ovo prosli. Moj otac ima metastaze na mozgu ,4/5 kom. to smo otkrili nakon iznenadnog epi napada , sada je u Knez selu ima terapije zracenja . Nakon prvog imao je jos dva epi napada u razmacoma od po 7 dana od toga jedan jutros koji je trajao vise od 15 min,drzao sam ga za ruku i mislio da je to kraj .
Recite mi sta mogu da ocekujem , sta ce se dalje desavati,da li ce imati jake bolove i kako da mu pomognem da makar ne pati previse.Primarni tumor nije pronadjen,na CT pluca su videli uvecane limfne zlezde u sredogrudju,ima problem sa desnom rukom i nogom , nekad manje nekad vise u zavisnosti od pritiska u mozgu,nakon manitola mu bude malo bolje. Najvise me plase moguci jaki bolovi i kako se nositi s tim. Ne znam ni koji je to stadijum bolesti.
Svaki savet bi mi koristio ,unapred hvala.

Ako je neko trenutno u istoj situaciji neka se javi pa cemo zajedno resavati probleme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Pon Nov 21, 2011 12:44 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Dragi fluid.

Zao mi je sto to cujem. Mama ima mikrocelularni rak na plucima sa metastazama na limfama a tek pre dve nedelje otkrili smo i metastaze na mozgu. znam kako ti je jer i mi prolazimo kroz manje vise isto. Ocajni smo jer vise nista ne mozemo da uradimo. Drzimo fige i molimo bogu da mama ode sto pre bez da se muci mnogo.

Imali smo samo jedan epi napad i to skoro odmah nakon dana kada smo krenuli da pijemo Pronison, Phenobarbilon i Aminofilin. Bila je hitna i iskrena da budem nisam ni znala da je epi napad dok se nije sve zavrsilo.

E sad. Da li je ti lekovi drze pod kontrolom ne znam. Zali nam se na povremene bolove u glavi. Mi takodje treba da idemo na zracenje jer bez obzira sto je kraj navodno ce zracenje da joj olaksa pritisak u glavi, tako sam ja bar razumela doktora.

Pili smo jedno dva meseca Vidatox o kome pisemo vec nasiroko ovde i ne znam da li joj je on pomogao u celoj borbi. Dok nismo saznali za metastaze na mozgu zaista smo mislili da ce ozdraviti ili u krajnjem slucaju da se rak nije prosirio. Prosla je hemoterapije manje vise ok.....nije imala bolove....

Sad od rodjaka iz Nemacke trazim neki lek da joj olaksa patnju. Treba da odem u Kamenicu kod neke doktorke Marbas *ili tako nesto koja radi terapije bola....da mi ona da savete kako da mama pregura ove zadnje i za sve nas...a za nju pogotovo teske poslednje nam zajednicke dane....

Nadam se da ce se vas otac izvuci i ja vam to od srca zelim!

Srdacan pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Uto Nov 22, 2011 10:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 20, 2011 11:42 pm
Postovi: 3
Hvala na podrsci! Interesuje me kako je tvojoj majci otkriven mikrocelularni kancer pluca ,pretpostavljam da se to ne vidi na CT-u ,sto se tice epi napada i ja nisam znao sta je to , prvi put sam mislio da je to srcani udar i bas sam se uplasio,moj otac pije samo Lamiktal protiv epi napada i Aroniju , ima povremene glavobolje koje za sada nisu tako strasne ali me interesuje da li ce biti jacih bolova i sta sve moze da se desi,da li taj Vidatox pomaze vidim da se dosta pise o njemu,makar da mu olaksa tegobe .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Sre Nov 23, 2011 9:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Puf. Stvari koje me pitas su strucne prirode.

Vise ni ne znam a nije ni vazno.
Ne znam da li tvoj otac moze da se izleci, i nadam se da moze....a moj ti je savet da odes kod nekog onkologa da te posavetuje sta moze da te ceka.


Srdacan pozdrav,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Sre Nov 23, 2011 1:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
fluid1 je napisao:
Hvala na podrsci! Interesuje me kako je tvojoj majci otkriven mikrocelularni kancer pluca ,pretpostavljam da se to ne vidi na CT-u ,sto se tice epi napada i ja nisam znao sta je to , prvi put sam mislio da je to srcani udar i bas sam se uplasio,moj otac pije samo Lamiktal protiv epi napada i Aroniju , ima povremene glavobolje koje za sada nisu tako strasne ali me interesuje da li ce biti jacih bolova i sta sve moze da se desi,da li taj Vidatox pomaze vidim da se dosta pise o njemu,makar da mu olaksa tegobe .

Pomenuo si da ti se tata nalazi u Knez selu na zracenju.. Posto nazalost imam veeeliko iskustvo sa lekarima tamo na klinici, reci cu ti samo da ga zrace cisto da mu malo olaksaju muke. S obzirom da ima metastaze na mozgu, nece se mnogo truditi da otkriju primarni tumor, jer je i sada stanje nimalo ohrabrujuce.. Na tvoje pitanje sta i kako dalje, reci ce ti i obavezno poceti recenicu sa *pa vi znate kakva je to bolest* da eto tako je kako je, oni tu ne mogu puno da urade, jer je bolest uzela maha. Da su pravovremeno reagovali i dali mu neophodnu terapiju, da ce mu dati i kasnije terapiju protiv bolova itd... sve u svemu nista posebno. On je kao i ostali pacijenti koji tamo zaglave, unapred otpisan.
Izvini ako ti ove reci grubo zvuce, ali bolje da znas sta te ceka.
Ja ti od srca zelim dobre rezultate i da ti se tata sto pre oporavi. Generalno, sa tim tolikim metastazama na mozgu losa je prognoza, ali bi zracenje tu moglo da malo pomogne da se smanje tumori. Budi uporan i dosadan jer samo tako mozes da ocekujes da nesto urade, ako celu kliniku dignes na noge.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Sre Nov 23, 2011 1:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
Tumor na plucima se otkriva najcesce bronhoskopijom, a uzeti uzorak se salje na analizu na patologiju i onda oni daju nalaz vrste tumora. tj da li je adenokarcinom, nesitnocelijski (makro celularni) ili sitnocelijski (mikro celularni). Mikro celularni ima generalno najlosiju prognozu posto vazi za najagresivniji oblik tumora i popularno ga zovu rak od 90 dana, jer od trenutka postavljanja dijagnoze do fatalnog ishoda prodje 90 dana. Ali ima poveci broj slucajeva gde je bolest drzana godinama pod kontrolom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Sre Nov 23, 2011 2:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Mama ima microcelularni a otkriven je u januaru ove godine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Sre Nov 23, 2011 8:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
cicamaca je napisao:
Mama ima microcelularni a otkriven je u januaru ove godine.

Tvoja je mama veliki borac! Od srca joj zelim da se izvuce!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Sre Nov 23, 2011 8:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
fluid1 je napisao:
Molio bih da mi se jave ljudi sa istim problemom ili oni koji su kroz ovo prosli. Moj otac ima metastaze na mozgu ,4/5 kom. to smo otkrili nakon iznenadnog epi napada , sada je u Knez selu ima terapije zracenja . Nakon prvog imao je jos dva epi napada u razmacoma od po 7 dana od toga jedan jutros koji je trajao vise od 15 min,drzao sam ga za ruku i mislio da je to kraj .
Recite mi sta mogu da ocekujem , sta ce se dalje desavati,da li ce imati jake bolove i kako da mu pomognem da makar ne pati previse.Primarni tumor nije pronadjen,na CT pluca su videli uvecane limfne zlezde u sredogrudju,ima problem sa desnom rukom i nogom , nekad manje nekad vise u zavisnosti od pritiska u mozgu,nakon manitola mu bude malo bolje. Najvise me plase moguci jaki bolovi i kako se nositi s tim. Ne znam ni koji je to stadijum bolesti.
Svaki savet bi mi koristio ,unapred hvala.

Ako je neko trenutno u istoj situaciji neka se javi pa cemo zajedno resavati probleme.

Sa lekovima koje pije i manitolom trebalo bi da se umire ti epi napadi, koji se javljaju kao posledica pritiska tumora na mozak. Zracenje bi takodje trebalo da pomogne barem malo. S obzirom da ne znaju gde se nalazi primarni tumor ovo ti je onako uopsteno tumacenje. Moguce je da ce imati bolove, ali je verovatnije ocekivati glavobolje, kao i promene u ponasanju. Ukoliko se jave bolovi, dace mu morfijumske derivate da mu olaksaju i oni bi trebalo da pomognu. Ovo ti pricam iz iskustva jer mi je svekar prosle godine u martu preminuo u Knez selu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Čet Nov 24, 2011 12:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 20, 2011 11:42 pm
Postovi: 3
Hvala svima. Ja sam svestan lose provnoze ovog stanja a i citao sam dosta o tome ali ipak je bolje kad ti kaze neko ko je nazalost imao licno iskustvo . Na primer te promene svesti ,kako to izgleda,da li ce halucinirati,pricati nepovezane i nelogicne stvari ? Da li morfijum pomaze i da li je on u stanju da kaze kad ima jake bolove?Da li ima neki tok bolesti ili je to indidualna stvar?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Čet Nov 24, 2011 8:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
Sto se promena svesti tice moze da se desi da te ne prepoznaje. Halucinacije takodje, a ono sto i prica ce njemu biti logicno ako ne bude tebi. Moze da se desi da bude i malo agresivan, sve zavisi na kom delu mozga je tumor, tj koji centar u mozgu pritiska.
Morfijum mu nece davati, verovatno ce dobijati trodon, mada je i to derivat morfijuma. Po svedocenju ljudi koji su to bas iskusili, moguce je da ce osecati i dalje bol ali nece moci da kaze. Vise ce biti opijen. Ali i to je individualno. Moj svekar je imao karcinom pluca i kad bi poceli bolovi, trodon mu je pomagao. Kad je umro, meni nista nije znacilo to sto se nije mucio, ali kasnije kad su malo slegla osecanja zahvaljivali smo bogu sto se samo uspavao i nije se probudio. Doduse, njemu su bubrezi otkazali od hemoterapije pa je zato i umro, a lekari nisu znali da su mu otkazali bubrezi, niti se ko setio da proveri stanje bubrega.
Opet kod tvog tate je malo nezgodno sto ne znaju gde se nalazi primarni tumor. On jeste da ima meta promene na mozgu, ali bi trebalo znati i odakle su te promene sa kog organa i naravno najvaznije koji je tip karcinoma. Nisu svi isti, niti su svi agresivni. Moj tata je recimo imao dve metastaze na jetri koje su se pojavile posle operacije primarnog tumora na debelom crevu, i onda je primao terapiju koja deluje na kancer debelog creva. Takodje nije ni imao simptome koji bi ukazivali na tumor jetre. Znaci MNOGO zavisi na kom organu je primarni tumor. Insistiraj malo na tome da se otkrije primarni tumor. I javljaj kako tata napreduje! Drzim mu palceve da se oporavi sto pre!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Čet Nov 24, 2011 5:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 6:09 pm
Postovi: 174
@fluid1
-------------------------

NE PREDAJTE SE! SVAKI TUMOR JE POBEDIV!

Molim Vas, pregledajte ovu temu: onkologija/alternativna-medicina-t18993.html

Postoji veliki broj slucajeva ljudi koji su unapred otpisani, a koji su se na toboze ''neobjasnjiv'' nacin vracali ''iz mrtvih''. Nada postoji, rak, u bilo kom stadijumu, jeste izleciva bolest.

Bitka nije gotova dok se ne zavrsi!

GLAVE GORE! Slobodno pitajte sta god Vas zanima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Sub Nov 26, 2011 6:50 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Stanje se u principu krsti kao - Meta. of Unknown Origin (metastaze nepoznatog porekla), ako već budete tražili nešto po netu.
Primarna lokalizacija tumora, a ni histološki tip tumora u suštini nisu ni bitni - ni za lečenje ni za prognozu - u više od polovine slučajeva primarni izvor je pračtično nemoguće sa sigurnošću naći,a ono što se nađe su uglavnom melanomi i pomenuti mikrocelularni karcinom pluća, nešto ređe su to drugi tumori.
Sve u svemu meta na mozgu su loš prognostički znak - obično su dokaz da se radi o veoma agresivnim tumorima.
Jedna, izolovana, dobro ograničena promena, dimenzija do 3 (ili katkad do 5cm) se može operisati - ako je stanje pacijenta dobro, nema drugih sistemskih metastaza (jetra, pluća...) ili su one pod kontrolom, ako je lokalno bolest pod kontrolom... Inače stav je da se do 3 manje, ograničene meta (karakteristično raspoređene) može operisati - ako ih ima više - to se ne operiše - stav je da je veća verovatnoća da ubijete pacijenta no da će mu to pomoći, odnosno studije kažu da su u grupi takvih bolesnika duže živeli oni bez operacije no oni što su operisani.
Hemioterapija je praktično bez efekta. Zračenje daje neku nadu, ali... To zavisi od mnogo čega.
Više od dve meta na mozgu, a da nije moguđe operisati ili ne reaguju na zračenje - prosečno preživljavanje je oko 2 meseca. Ako terapiaj deluje - oko VIII meseci. Ima slučajeva dobrog odgovora na radioth sa kasnijom resekcijom da su pacijenti živeli i više godina (pa i više od V).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Sub Nov 26, 2011 9:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 26, 2011 12:03 pm
Postovi: 6
Mojom mami je pre 20 dana otriven mikrocelularni karcinom pluca sa metastazama na limfnim cvorovima u medijastinumu.
Uradjen joj je skener toraxa i gornjeg abdomena i tada je utvrdjeno gore pomenuto stanje.
U stomaku po nalazu sa skenera nema vise nigde metastaza. Ja sam potpuni paranoik i citala sam da jako sitne promene oko 1mm i ne mogu da se vide na skeneru.

Moram samo da se nadovezem na temu. Mama mi se jako cudno ponasa. Da li od soka ili sta je u pitanju, pocela je da zaboravlja i da se gubi. To se obicno desava kada smo na klinici i kada prima terapiju. Cim prodju analize i ostale "aktivnosti" na onkologiji, ponasa se savrseno normalno. Ja se samo nadam da je od straha i soka.

Ja u porodici vec imam slucaj metastaza na mozgu. Moj stric ih je imao i to tri. Imao je i na plucima, jetri, debelom crevu i bubrezima. Nikada nisu otkrili primarnu lokaciju.
On je jako lose prosao. Imao je halucinacije, bio jako (i ako je bio jako mrsav i iscrpljen) na trenutke agresivan da su morali u bolnicu u kojoj je bio smesten da dolaze i doktori iz psihijatrijske ustanove da ga smire. Samo da kazem da lekovi nisu mogli da ga smire. Bezao je iz bolnice a da se kasnije toga nije ni secao. Morali su da ga vezuju za krevet da ne bi lomio po sobi i plasio ostale bolesnike.
Sve je to u stvari individualno i zavisi gde se tumori nalaze.

Ja se toga plasim i to mi je uvek nesto cega se jako nerado secam. Cula sam da se sa pluca kada je u pitanju sitnocelijski rak jako brzo putem limfnih kanala, rak siri na mozak i udaljene lakalitete. Stalno strepim oko mame i pratim svaki njen pokret i simptom.
Mama je primila prvi ciklus hemoterapije. Dobro je podnela i sad cekamo drugi.
Koristimo sve za sta cujemo i promenili smo nacin ishrane u potpunosti.

Ukoliko se nastavi njeno cudno ponasanje, samoinicijativno cu je odveti na skener glave i ako nam to niko na onkologiji nije preporucio.

Zelim svima puno srece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na mozgu.Pomoc!!!
PostPoslato: Sub Nov 26, 2011 11:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Moj ti je savet da to uradis sto pre. Ne cekaj da ti lekari ista kazu.

Moja mama isto ima. Prvo je otkriven microcelularni pluca znaci T4N3 ,,,sad ima meta staze na mozgu...ista je prica....kad god smo isli u Kamenicu mama je bila kao pijana, luda..valjda od straha.

Sad je u 4 stadijumu....

VERUJEM da tvoja mama nije isti slucaj.... odmah idite na CT glave. Mi smo sve kasno otkrili ali jednostavno nju su lekari pustili 5 meseci posle prve hemoterapije bez ijednog leka. Necu da gresim dusu..valjda oni znaju najbolje...

Ne znam sta da ti kazem. Drzim ti fige i tebi i tvojoj mami.

PUNO srece!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: