Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 94 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Čet Jul 07, 2011 2:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Moram da ispravim. Postoji prosirenje liste. Ne kao pravilo ali cesto fakultet pise molbu i onda ministarstvo odobri jos samofinansirajucih mesta. Tako je za moju generaciju bilo na mnogim fakultetima, FON, medicina....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Čet Jul 07, 2011 3:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
Dejane,ne znam koje si ti godine upisao, ali je to verovatno moglo pre akreditacije koju je Beograd dobio 2009.
Inace, prosirivanje liste nema veze sa ministarstvom vec sa komisijom za akreditaciju i proveru kvaliteta. Za koliko je fakultet akreditovan-toliko i sme da primi... Ja sam studije upisala 2007. (kada je fakultet izgubio akreditaciju) i ne secam se da je i tada bilo prosirivanje liste... Znam da se lista pomerila za nekih 20ak mesta i to jebilo sve...

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Čet Jul 07, 2011 3:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
2008. i 2009., za posle ni ne znam.
Konkretno medicinski je te dve godine upisao izmedju 600 i 700 studenata a planirano je bilo 450+50 kao i svake godine.

A cini mi se da 2010 nije ni upisano dovoljno pa je bio i septembarski upisni rok :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Sub Jul 09, 2011 3:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 14, 2011 7:29 pm
Postovi: 4
Upisala je stomatologiju i na budzetu je, hvala. :D

_________________
Iza najcrnjih oblaka uvek sija sunce, i u najtezim situacijama uvek ima necega vrednog, necega sto je u sustini dobro.Ono o cemu duboko razmisljas, sto vizuelizujes, ima snaznu tendenciju da se ostvari.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Sub Jul 09, 2011 6:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 29, 2011 5:31 pm
Postovi: 27
Zeleo bih da podelim svoje iskustvo. Ja sam student u KG inace, patim se sa PATOLOGIJOM 2 godine...obnovio 2 puta zbog nje...ali ne dam se! Javna je tajna da se na svim fakultetima ili UNIVERZITETIMA ako vec hocete globalisticki ispiti tj ispitivaci potplacuju na razne nacine! Bila to usluga, poznanstvo, kockarski dug, cvrsta valuta, vaginalna valuta, pa cak i corpus cavernosum dolazi u obzir kod ispitivaca zenskog pola (za muski ne znam) sve je to sekundarno oboljenje drustva dok je primarno BESPARICA I POTPLACENOST...e sad nisu studenti krivi sto drzava nema para pa profesori nemaju po 10k evra svakog meseca...mada su neki blizu sa par funkcija, 2-3 tezgice po raznoraznim sportskim klubovima kojima pruzaju svoje znanje iz fiziologije radi raznih doping sistema, skupstinskim mandatom ( da podsetim da je predsednica Narodne skupstine Slavica DJukic Dejanovic redovan prof u KG i sef katedre na 2 predmeta, jedan izborni a drugi je Psihijatrija)...ok svaka im cast! Nije to lako raditi sve od jednom, ali ponekad se pitam koliko ima njih koji nemaju te mogucnosti pa studentima skidaju kozu sa ledja lececi komplekse i puneci budzet? Stvar moze da se resi na 2 nacina! Prvi, tezi je da se malo angazuje ta PROKLETA INSPEKCIJA koja sedi negde u kancelariji sa klima uredjajem i cese simfizu!!! Ne samo sto se ovoga tice vec i rada, zaposlenosti, strucnosti... problem je taj sto je i tu direktno i neposredno umesan ljudski verbalni kontakt i svodi se na mali broj kriminalaca i jos manji broj inspektora...tako da ce ovi prvi lako da namire sa procentom ove druge, koji takodje zive od drzavne bedne plate...mada i treba da bude bedna, s obzirom da po ceo dan cesu doticnu simfizu i aktiviraju se samo kad im kaze politicka stranka kojoj pripadaju u cilju distrakcije kao sto je bio slucaj sa Pravnim faksom u KG...svi profesori vraceni na posao...to niko nije posle pisao u novinama!
Drugi nacin je da se lepo uvede test kao sto je USMLE i molim lepo! Smislili pametni ljudi...samo sto to nama ne odgovara iz vise razloga...nema toliko muljanja, sve pravi racunar koji oni ne mogu da kontrolisu (mislim na odabir pitanja za test) i drugi problem sto pojedini profesori na faksu ne bi mogli vise da cesu i svoju i inspektorsku simfizu a da im asistenti predaju i spremaju predavanja i gledaju u jednu tacku... sve u svemu uzas jedan koliko losih stvari ima! Cega li cu sve da se nagledam dok dobijem diplomu!?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Sre Jul 27, 2011 11:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 16, 2011 11:05 pm
Postovi: 19
Procitao sam temu od pocetka ali nisam procitao da je neko odgovorio koliko je vazno u kom se gradu zavrsi fakultet sto je bilo pitanje na pocetku. Da li moze da se desi da mi neko kaze da me nece zaposliti jer sam studirao u Nisu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Sre Jul 27, 2011 3:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Mario, nema veze gde si zavrsio studije-proveravao sam ja. Bitno je da je fakultet akreditovan,a ne favorizuje se ni jedna diploma naspram druge kao sto se i ne traze iskljucivo diplomci jednog fakulteta. Ako te i odbiju - bice to zbog nekih drugih razloga (u koje necu ulaziti) a ne zbog diplome odredjenog univerziteta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Pet Avg 19, 2011 10:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 10:10 am
Postovi: 12
Поздрав свим колегама!
Завршио сам са свим испитима на факултету, и тренутнутно сам у фази израде дипломског рада који браним у септембру. По мало сам несигуран, шта даље? Чини ми се да ми нико не даје неке конкретне информације где даље да се обраћам. Знам да прво треба обавити приправнички стаж и да након њега следи државни испит. Посебно ме интересује шта је заправо тај државни испит, шта обухвата, да ли постоји нека посебна књига из које се спрема? Нервира ме то што кога год питам шта је државни испит сви ми кажу "ма то је нека глупост коју сви положе" и тако немам никакве информације а не волим да ствари препуштам случају. Надам се да ће бар на овом сајту неко знати нешто детаљније да ми одговори.

П.С.- Какве су тренутно шансе за запослење, специјализацију? Јел ступила на снагу она одредба по којој се за анестезиологију, радиологију и кардиохирургију специјалистички уговори могу добити одма' након положеног државног испита?

Хвала


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Pet Avg 19, 2011 11:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 8:20 pm
Postovi: 191
Cak i da je stupila, tu mi (novopeceni lekari) nemamo sta da trazimo (osim mozda anestezije koju malo ko hoce da specijalizira). Zasto? Pa po nekoj mojoj logici, zato sto su sve bolnice vec pune volontera, biroi puni doktora medicine koji tu tavore po nekoliko godina. Zasto bi neko dao prednost nama mladima, kad ima ljudi koji su mozda do sad i oformili porodice i vec imaju decu, a nemaju posao u struci ili su odavno ispunili uslov za dobijanje specijalizacije? Otkud znam, treba biti optimista, ali sam skeptik kad je sve ovo oko ukidanja uslova za specijalizaciju u pitanju. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Sub Avg 20, 2011 9:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 10:10 am
Postovi: 12
Здраво, хвала ти на одговору. Тако сам нешто и ја мислио, како год да се окрене тешко ћемо ми млади одма добити специјалиѕацију одма.
А јел знаш нешто о државном испиту? Како се то полаже?Одакле се учи? Јеси ли ти успео да се запослиш?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Ned Avg 21, 2011 11:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Marko, za drzavni ispit ne znam nista, ali na sajtu ministarstva zdravlja su postavljene informacije za literaturu, pravilnik polaganja i troskove... Evo ti link pa pogledaj:
http://www.zdravlje.gov.rs/showelement.php?id=1212

Sto se tice specijalizacija bez odradjenih 2 godine rada u opstoj praksi, ima clanak u blicu. Evo link:
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/267353/Anesteziolozi-preskacu-staz-pre-specijalizacije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Sre Okt 12, 2011 6:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 10:10 am
Postovi: 12
Треба вратити волонтерске специјализације, бар из анестезиологије јер би бар у тој области могло да се нађе запослење. Причају како држава то не може да плати јер "нема новца", али важно је да има новца за упис преко 1000 бруцоша на медицини сваке године - који када заврше неће наћи запослење. Изгледа да је боље решење гомилати лекаре опште праксе на бироу а кубурити са специјалистима.
Реално, раније сам се заносио како ћу бити хирург, неуролог, кардиолог а од како сам почео са приправничким видим да је то мало вероватно. Толико људи се граби за било какву специјализацију, волонтирају по пар година и на крају "улети" неко преко везе-тако причају. Све више размишљам о иностранству. Нема користи од безграничног волонтирања, а ни волонтирање по неколико година није сигурност за запослење а још мање за специјализацију.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Sre Okt 19, 2011 5:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 19, 2011 5:37 pm
Postovi: 5
Zna li neko nesto o staziranju u Tirsovoj? Svaka informacija je dobro dosla


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Čet Okt 20, 2011 1:06 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Volonterske specijalizacije su ZLO i ako se ikad vrate - onoga ko to uradi treba javno spaliti na Terazijama!
Da me ne shvatite pogresno - koncept da bi svako trebao da dobije mogucnost da se u okviru medicine bavi onim sto zeli i za sta ima afiniteta je dobar. Motivacija je, svakako, jedan od, ako ne i kljucni faktor uspeha - ako neko radi ono sto zeli, sto voli, trudice se vise, radice vise, davace, cesto i mnogo vise od onoga sto bi se od njega apriori ocekivalo... To je ok.
Ali u uslovima naseg sistema - volonterske specijalizacije pokazale su se kao majka svih malverzacija. Zato su i ukinute.
Naime, nasuprot izvikanoj tezi da je lekara u Srbiji previse - lekara fali. Caka je da Srbija nema para da placa ni ovo sto ima, a kamo li da poveca broj lekara, pogotovo specijalista. Nasuprot uvrezenom misljenju da nema posla - posla ima koliko ti srce iste, samo pokazi da si voljan raditi - musterija ces imati i preko glave, neces moci da ih se otarasis...
Znaci najjednostavnije receno - ovakav sistem zdravstvene zastie gde drzava drzi monopol kao davalac zdravstvenih usluga, prljavo igrajuci protiv konkurencije (procitajte uslove za osnivanje privatne prakse i sta sve treba imati ambulanta, svaka, a onda pogledajte koliko to kosta i da li to imaju ambulante u drzavnim ustanovama u kojima ste stazirali - nemaju, ali to se njima tolerise, a vama ako bi ste hteli biti privatnik se nebi tolerisalo...) nema para za unapredjivanje, a niko, realno, nema pojma kako reformisati sistem, a da gro Srba ne ostane bez ikakve zdravstvene zastite.
Volonterske specijalizacije - da vam malo bude jasnije - od dana kada je uvedeno volontersko staziranje - niko pod milim bogom nije dobio pripravnicku platu - nigde u Srbiji - kazu vam da im treba lekar, da cete dobiti posao cim zavrsite staz... Ali... Iako su po zakonu duzni da vas prime odmah - objasne ti da je bolje da ne talasas - zar nije tako :) - pa vas prime na III meseca, kao proba, kao eto nije da ima bs fali, ali dobar si momak, pa na odredjeno...
E tako je isto bilo i sa specijalizacijama pre desetak godina. Ali specijalizacija nije fax...
Nemate 19 godina vec 30. Obicno imate porodicu koja voli da jede, da se greje zimi, roditelji su vam obicno u penziji i ne mogu vas vise finansirati - a specijalizacija, ako pazljivo procitate pravilnik zahteva da budete u radnom odnosu i ispunjavate sve obaveze koje to nalaze - znaci volontirati znaci da vi radite u ustanovi u kojoj specijalizirate, kao i svi drugi, ali se dobrovoljno odricete nadoknade za svoj rad - dakle plate :) Ako odbijes nesto uraditi - dobijas otkaz, kao i svako drugi - a svasta moze biti "...i druge obaveze u skaladu sa strucnoscu prema potrebama sluzbe i po nalogu nacelnika, sefa odeljenja..." - recimo osam neplacenih 24h dezurstava mesecno, bez slobodnih dana izmedju (tzv. edukativnih), jer profa radi kao konsultant na privatnoj klinici ili ima sednicu GO partije u kojoj je, a ti radis sa njegovim pecatom za dzaba, dok on spava. Ustanova nema nikakvih obaveza prema tebi - tako da vas moze primiti stotinu, ako im to u tom momentu odgovara - vi prakticno radite - i to sav posao, a oni vam to ne placaju, ne vode vas kao stalno zaposlene, ne ulazite u statistike... Na svakoj klinici imate "momaka" koji su potpuno beskorisni, primljeni su bog zna kad, kao usluga bog zna kome i zadnji su put stvarno operisali za vreme FNRJ, ali ih ni bog ne moze oterati - onda vi sluzite da se njihova statistika dovede u red - oni ne rade nista, ali su stalno zaposleni, vi radite kao konji, ali papiroloski ne postojite.
Sledeci je problem da ljudi van Bgd-a, NS-a, Nisa i Kragujevca prakticno ne bi mogli specijalizirati - jer to sebi jednostavno ne mogu da priuste, a ljudi iz tih gradova koji zavrse volonterske spec. ne zele otici iz njih jer tamo ipak imaju nekakav krov nad glavom, a od lekarske plate ne mogu kupiti stan i prehraniti porodicu negde drugde (ne mozes zivim roditeljima prodati kucu, da bi sebi kupio stan negde). Idiotarija koja se desila pred ukidanje volonterskih specijalizacija bila je da imate u Beogradu gomilu specijalista na birou, dok je vecina regionalnih bolnica vapila za istima.
Shvatite - drzava stiti drzavne zdravstvene ustanove - jer tako mora, nema drugog izbora, a ako se odluci ustedeti uvodjenjem volonterskih spec. to je korak do ideje nekog pametnjakovica da se ustedi maksimalno i da ne placaju nkoga i da nateraju ljude da rade za dzaba. To je vrlo jednostavno u principu - fali ti 10 ljudi ya obim posla, oglasis da ce biti jedno slobodno mesto za 5 godina kada neki prim. ide u penziju i primis 10 volonterskih specijalizanata - svi ce se otkidati od posla i to ya dz i nijedan se nece buniti - verujte mi :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Medicinski fakultet
PostPoslato: Čet Okt 20, 2011 10:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 10:10 am
Postovi: 12
sasasa je napisao:
Ali u uslovima naseg sistema - volonterske specijalizacije pokazale su se kao majka svih malverzacija. Zato su i ukinute.


Ја се не бих сложио. Мислим да је више малверзација сада. Људи волонтирају годинама, понижавају се не би ли неко након пар година само помислио да их прими.

sasasa je napisao:
Volonterske specijalizacije - da vam malo bude jasnije - od dana kada je uvedeno volontersko staziranje - niko pod milim bogom nije dobio pripravnicku platu - nigde u Srbiji - kazu vam da im treba lekar, da cete dobiti posao cim zavrsite staz...


sasasa je napisao:
E tako je isto bilo i sa specijalizacijama pre desetak godina. Ali specijalizacija nije fax...
Nemate 19 godina vec 30. Obicno imate porodicu koja voli da jede, da se greje zimi, roditelji su vam obicno u penziji i ne mogu vas vise finansirati - a specijalizacija, ako pazljivo procitate pravilnik zahteva da budete u radnom odnosu i ispunjavate sve obaveze koje to nalaze - znaci volontirati znaci da vi radite u ustanovi u kojoj specijalizirate, kao i svi drugi, ali se dobrovoljno odricete nadoknade za svoj rad - dakle plate :) Ako odbijes nesto uraditi - dobijas otkaz, kao i svako drugi - a svasta moze biti "...i druge obaveze u skaladu sa strucnoscu prema potrebama sluzbe i po nalogu nacelnika, sefa odeljenja..." - recimo osam neplacenih 24h dezurstava mesecno, bez slobodnih dana izmedju (tzv. edukativnih), jer profa radi kao konsultant na privatnoj klinici ili ima sednicu GO partije u kojoj je, a ti radis sa njegovim pecatom za dzaba, dok on spava. Ustanova nema nikakvih obaveza prema tebi - tako da vas moze primiti stotinu, ako im to u tom momentu odgovara - vi prakticno radite - i to sav posao, a oni vam to ne placaju, ne vode vas kao stalno zaposlene, ne ulazite u statistike...


Ово је апсолутно нетачно. Волонтерске специјалиѕације не значе да неко "волонтира" у смислу бесплатног рада у клиничком центру. Систем волонтерских специјализација значи да трошкове специјализације сноси студент специјализант. Вас нико не може избацити са специјализације јер нисте хтели да "одрадите" њихов посао - јер ви нисте волонтер клиничког центра већ сте СТУДЕНТ факултета (факултет има потписан уговор са клиничким центром а не студент). Оно што је дужност специјализанта је да обавља практични део наставе који је прописан у наставном плану и програму и то онако како пише у правилнику. Ако сте видели правилник, видећете да у њему пише тачно колико пута мора бити одрађена нека процедура а ментор је дужан да надгледа извођење. Јасно је да специјализант не може сам радити интервенције, јер за то нема овлашћења а санкције за грешке не сноси споецијализант већ ментор.

sasasa je napisao:
Shvatite - drzava stiti drzavne zdravstvene ustanove - jer tako mora, nema drugog izbora, a ako se odluci ustedeti uvodjenjem volonterskih spec. to je korak do ideje nekog pametnjakovica da se ustedi maksimalno i da ne placaju nkoga i da nateraju ljude da rade za dzaba. To je vrlo jednostavno u principu - fali ti 10 ljudi ya obim posla, oglasis da ce biti jedno slobodno mesto za 5 godina kada neki prim. ide u penziju i primis 10 volonterskih specijalizanata - svi ce se otkidati od posla i to ya dz i nijedan se nece buniti - verujte mi :)


Нетачно, специјализант само ВЕЖБА, он нема печат, сам не може радити послове специјалисте, па самим тим не може да сноси одговорност. Одговорност је на ментору и његовој процени.

Hellena10 je napisao:
Zna li neko nesto o staziranju u Tirsovoj? Svaka informacija je dobro dosla

Хелена, нисам разумео да ли мислите на приправнички стаж пре положеног државног испита или волонтирање са положеним државним испитом?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 94 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: