Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Da li upisati drzavni medicinski fakultet ili privatni?
Drzavni 80%  80%  [ 16 ]
Privatni 20%  20%  [ 4 ]
Ukupno glasova : 20
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sre Jul 27, 2011 1:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 29, 2011 5:31 pm
Postovi: 27
SilverShark je napisao:
@studentbg: Ti se ponasas ko da u zivotu nisi prosao pored med. fakulteta kada tako pricas. Da,i dalje smatram da neozbiljnog ne mozes naterati da radi ako nece niti ga na kraju krajeva treba terati... Za sve postoje prakticni kolokvijumi, a pre usmenog ispita prakticni ispit (koji nije ni malo lak) pa ako nisi naucio prakticno do usmenog neces ni stici a kamoli poloziti ispit. Tvoji rigidni stavovi su preterani a u startu trebas da razmisljas da to sto neko upise medicinu ili bilo koji fakultet-ne znaci i da ce ga zavrsiti...


Posto si iz KG verujem da se mozda i znamo iz vidjenja. E sad da ti kazem. Ti si mozda imao srece pa si i video sve, kao sto sam i ja kod Vlade Zdravkovica na vezbama iz Interne, ali znam ljude koji kod doticnog asistenta koji je gastroenterolog nisu za ceo semestar videli nista sem anusa! I onda takvi ljudi treba da izadju na prakticni kod Zdravkovica ili kod Davidovica...znas o cemu pricam! Onda dodje dekan i prica pola sata pretprosle godine kako ce da se uvede karantin itd...da sutdenti obidju sve da budu 24h u bolnickom krugu. Studenti su od spavaonice pravili kucu velikog brata svake veceri! Sticajem okolnosti bio sam par dezurstava kod Davidovica i Zdravkovica na koronarnoj po celu noc pa sam vidjao doticne kolege koje su samnom slusale trecu godinu. Ono je bre sprdnja! Jure profesore da im ispotpisuju kartone i idu da se zezaju. Ispadnes budala sto dodjes na dezurstvo, zoves lekare i molis da ti dozvole da dodjes, da vidis nesto i naucis. Gledaju te ko budalu...mada to mene ne dotice!

To sto vidis na vezbama iz interne je samo VIDIS!!! Da bi stekao rutinu i bio sigurniji u ono sto vidis, cujes i znas moras da sam sebi organizujes dodatne sate i sate u bolnici sa nekim ko ima volje da ti pokaze! Najtuznije je sto kad zavrsis faks i dodjes na staz, doticni lekar ti kaze : uzmi svesku i olovku i pisi anamnezu...?! Onda slobodno mozes da uriniras na onih 6-8 godina koje si proveo na faksu dok su oni sa ekonomije za te godine diplomirali i napravili po dvoje dece! Mlate nas bre sa glupavim stvarima i detaljima koje i najbolji student zaboravi i nikad se ne seti jer mu nikad i nece trebati, a sati na klinici minimalni! Hvala bogu pa ima ljudi kao sto su Zdravkovic i Davidovic i jos poneki koji imaju volje i zivaca da rade sa ljudima...

Onog momenta kad se bude uveo krvavi rad i 20h nedeljno na klinici u dnevnim i nocnim casovima, onda ce diploma da znaci znanje za sve! Ali onda gospodo zaboravite vikend bleje i pijanke sa svojim skolskim drugarima koji su upisali Megatrend i slicne fakultete...imacete vremena samo za licnu higijenu i par telefonskih poziva u toku dana...ali cete znati posao! Ovako, samo se igramo!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sre Jul 27, 2011 2:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
House87, ja sam imao vezbe kod N.Z. gastroenterohepatologa, pa ako si na nju mislio nije tacno da su studenti gledali samo 'anus'. Ona je uvek trazila da joj kazemo sta nismo dovoljno utvrdili pa smo sa njom to doradjivali. Uvek nam je govorila kada je dezurna na urgentnom pa je vecina moje grupe visila tamo - gledali EKG, pricali o terapiji. Imali smo, konsultacije po dogovoru,najcesce pred ispit.Svako ko je zeleo mogao je da vidi i da utvrdi ili nauci sto ne zna. Druga je stvar kada neko 5 dana pred ispit hoce da nauci EKG, fizikalni pregled i sl. Za tako nesto je kasno... A nije tacno da trebas da 'molis' da te prime na dezurstvo. Pa neki asistenti su nam ostavljali brojeve telefona da im se javimo kad hocemo da dodjemo na dezurstvo.
Na kraju da sam ja asistent -nikoga ne bi terao... Sam ce se naci u frci kada dodje ispit...Prvo sto ce 3x vise vremena potrositi uceci propedevtiku iz knjige a opet nece znati da uradi kako treba. Veruj mi,ja sam ucio EKG iz Talera, Dabina i ECG success- ali dok nisam na koronarnoj lepo video na pravoj traci kako izgleda-kao da i nisam ucio.
Sto se tice karantina, pa sta si ti ocekivao da bude kad se okupi 10 studenata...Pa nije ti to manastir... :-) Salu na stranu ne vidim nista lose u tome da se u karantinu zabavis.Cak nam je fakultet stavio tamo televizor, lap-top racunare, karte, drustvene igre,domine,mini-liniju... Ali lomljave i nekih velikih zurki nije bilo... Slazem se,asistenti i profesori nikoga nisu jurili da radi. Imali smo (precutni) izbor kod vecine -ko je hteo da radi je ostajao a ko nije vracao se u karantin sto je i dobro jer nezainteresovani u takvim situacijama samo smetaju. Mada,vecina moje grupe je bila na klinikama za vreme karantina jer citav dan provesti u karantinskoj kuci je bio zivi SMOR pa smo svi isli na klinike na kojima smo bili rasporedjeni a i tako nam je dan bio ispunjen.
A i na kraju, ja sam za sada zadovoljan... Ne vidim svrhu stalne prakse jer i sam znas da se i posle 5 sati vezbi (dva puta nedeljno na jednom predmetu) zesce umoris. Na kraju,moras i gradivo da ucis,jer priznaces, znanje i praksa idu jedno sa drugim jer drugacije ne funkcionise.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sub Sep 24, 2011 12:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 24, 2011 12:27 pm
Postovi: 1
Dragi moji, evo ja da vam kazem par infromacija o tom fakultetu. To je zaista Americki Medicinski fakultet,vlasnik je Amerikanac, koji je iz Chicaga, fakultet je AKREDITOVAN od pre par dana, dobio je dakle AKREDITACIJU Ministarstva prosvete Republike Srbije, sto znaci da po kriterijumima skolovanja odgovora sistemu ove zemlje. Sto se tice priznavanja diplome i price da studenti sa tog fakulteta nece raditi u drzavnim bolnica, grdno se varate, jer je jedna generacija vec na tom fakultetu diplomirala, i pripravnicki staz obavaljau u DZ Zemun, i VMA. Toliko o tome da taj fakultet nece biti priznat, jer ako VMA prizna diplomu sa tog fakulteta, onda sve dalje price padaju u vodu. Tacno je da je taj fakultet imao problema sto se tice i nastavnih baza i nastavnog kadra, ali sve vodeci se iskustvom Megatrenda i Singidunuma, ali studenti ovog fakulteta imaju prakticnu nastavu i u drzavnim, a i u privatni bolnicama. I to u, DZ Zemun, KBC Dr Dragisa Misovic, KBC Novi Sad, kao i u privatnom KBC Beograd, BelMedica, Petkovic, Ostrog, Jedro i td. Sto se tice profesora koji predaju na tom fakultetu, mislim da je to presmesno komentarisati, jer na tom fakultetu predaju profesori iz cijih se knjiga uci na drzavnom fakultetu. Dakle, hocete da kazete da ce jedan profesor kao sto je Vujadin Mujovic ( fiziolog ) ili Prof.Bozic ( infektolog ) pustiti nekog da polozi ispit a da nije zadovoljio makar osnivni kriterijum?! Na tom fakultetu su ,, prosetali ,, i Jovan Maric, Vasa Antunovic, Marina Bujko, Slobodan Ivanovic, Svetomir Ivanovic, Milovan Bojic, dakle sve sama zvucna imena nase medicine. Ti ljudi su zavrsili drzavni fakultet, i odlucili da svoje znanje prenesu studentima, kojih ima po godini 25 do 40, da rade sa ljudima koji su nauceni da saslusaju pacijenta, da mu se posvete. Inace, svakodnevno citamo u dnevnoj stampi o greskama doktora, zar ne?! Samo jedno pitanje, jesu li ti ljudi zavrsili drzavni ili privatni fakultet??? Nemojte suditi nekome pre nego sto se uverite u cinjenice. I da, na tom fakultetu ce se polagati USMLE ispit, i studenti imaju mogucnost da poslednje dve godine studija, dakle, petu i sestu zavrse u Chicagu, na njihovom fakultetu, uz najbolje strucnjake iz svih oblasti medicine. Za ovog decka sto hoce da upise fakultet, dobro razmisli, niko te ne primorava da upises drzavni, a niko ni da upises privatni. Ali dobro razmisli, hoces li da budes kao neko o kome pisu novine, ili neko kome jos sansa nije data...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sub Sep 24, 2011 2:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
DonNadal, gde moze da se procita taj izvestaj o akreditaciji?
Ja studiram na medicinskom fakultetu u Beogradu i do sada NI JEDNOM, ali NI JEDNOM nisam videla nikaga sa US medical school da imaju vezbe u KCS. VMA ne dozvoljava ni medicinskom u Beogradu a ne da dozvoli studentima privatnih fakulteta. DonNadale, sve mi deluje da je tvoj tekst cisto naduvana prica. A pripravnicki staz moze da se odradi bilo gde sobzirom da se ciklusi za akreditaciju zavrsavaju tek ove godine pa tako i diploma moze da padne u vodu tek tada (ako ne dobiju akreditaciju).
Sa druge strane, koliko god ti navodio "zvucna" imena mene opet ne mozes ubediti u kvalitet nastave jer kao sto je vec pisao House87, privatni fakulteti su tu na prvom mestu da zarade a i skolarina to pokazuje. Dok se kod nas ne uvede prava provera kvaliteta (posebno na privatnim fakultetima), u to ne verujem. Nemam nista protiv tog fakulteta, niti bilo koga zelim da odgovorim od upisa na isti, ali jednostavno ja znam da nikada ne bi izabrala studije na tom fakultetu sve i da je dzabe...

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Ned Sep 25, 2011 10:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 10:10 am
Postovi: 12
DonNadal je napisao:
To je zaista Americki Medicinski fakultet,vlasnik je Amerikanac, koji je iz Chicaga, fakultet je AKREDITOVAN od pre par dana, dobio je dakle AKREDITACIJU Ministarstva prosvete Republike Srbije, sto znaci da po kriterijumima skolovanja odgovora sistemu ove zemlje.


Акредитацију не даје Министарство просвете РС већ независна [б]комисија за акредитацију и проверу квалитета[/б] наставе [url]хттп://www.kapk.org/[/url] . Јел можеш да оставиш линк за извештај о акредитацији пошто ни на сајту факултета не пише да имају акредитацију за извођење наставе - већ за научно-истразивачки рад.

DonNadal je napisao:
Inace, svakodnevno citamo u dnevnoj stampi o greskama doktora, zar ne?! Samo jedno pitanje, jesu li ti ljudi zavrsili drzavni ili privatni fakultet??? Nemojte suditi nekome pre nego sto se uverite u cinjenice.


Ово је страшна глупост што си написао. У медицини се грешке догађају - али је код нас постао тренд да се сваки неповољан исход лечења назове "лекарском грешком". И какве то везе има са државним факултетом? Ево, ја сам на пример у дневној штампи прочитао ово http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:340256-Studenti-uce-na-crno

DonNadal je napisao:
I da, na tom fakultetu ce se polagati USMLE ispit, i studenti imaju mogucnost da poslednje dve godine studija, dakle, petu i sestu zavrse u Chicagu, na njihovom fakultetu, uz najbolje strucnjake iz svih oblasti medicine.


УСМЛЕ код нас не важи и не служи ничему. Једино ако хоће да раде у УСА, мада чисто сумњам да би их примили пошто ни они сами не знају шта ће са својим лекарима. А то о завршне две године у Чикагу ме уопште не импресионира. Какву то они у Америци имају патологију коју ми у Србији немамо? И по чему закључујеш да су њихови стручњаци бољи од наших? Па то је бесмислица...

DonNadal je napisao:
Za ovog decka sto hoce da upise fakultet, dobro razmisli, niko te ne primorava da upises drzavni, a niko ni da upises privatni. Ali dobro razmisli, hoces li da budes kao neko o kome pisu novine, ili neko kome jos sansa nije data...


Тачно тако... Нека добро размисли. А што се тиче писања новина, зависи у ком контексту... :) Може и овако и онако... То ћемо још видети за коју годину. Време ће показати.
Опште гледајући, ја сам човек који увек иде на што сигурније - посебно када су новац, образовање и посао у питању. И ту не правим компромисе. Али наравно свако треба ѕа себе да донесе одлуку а не да му после неко други буде крив.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Pon Sep 26, 2011 7:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 29, 2011 5:31 pm
Postovi: 27
DonNadal je napisao:
Tacno je da je taj fakultet imao problema sto se tice i nastavnih baza i nastavnog kadra, ali sve vodeci se iskustvom Megatrenda i Singidunuma, ali studenti ovog fakulteta imaju prakticnu nastavu i u drzavnim, a i u privatni bolnicama. I to u, DZ Zemun, KBC Dr Dragisa Misovic, KBC Novi Sad, kao i u privatnom KBC Beograd, BelMedica, Petkovic, Ostrog, Jedro i td. Sto se tice profesora koji predaju na tom fakultetu, mislim da je to presmesno komentarisati, jer na tom fakultetu predaju profesori iz cijih se knjiga uci na drzavnom fakultetu. Dakle, hocete da kazete da ce jedan profesor kao sto je Vujadin Mujovic ( fiziolog ) ili Prof.Bozic ( infektolog ) pustiti nekog da polozi ispit a da nije zadovoljio makar osnivni kriterijum?! Na tom fakultetu su ,, prosetali ,, i Jovan Maric, Vasa Antunovic, Marina Bujko, Slobodan Ivanovic, Svetomir Ivanovic, Milovan Bojic, dakle sve sama zvucna imena nase medicine. Ti ljudi su zavrsili drzavni fakultet, i odlucili da svoje znanje prenesu studentima, kojih ima po godini 25 do 40, da rade sa ljudima koji su nauceni da saslusaju pacijenta, da mu se posvete.


Taj fakultet i danas ima problema sa nastavnim bazama... Taj fakultet ne bi ni imao dozvolu za rad, da nastavna baza nije potpisana u kragujevcu :) I pitaj kolege sa pete i seste godine, zasto su hteli da se prebacuju u KG prosle i predprosle godine...svi su odbijeni! I objasni mi koji ce moj studenti iz bg u KBC Novi Sad??? Jel mi imamo vozove koji idu 200km na sat pa je to blizu?? Dom Zdravlja je primarna zdravstvena ustanova i kao takva ne moze biti nastavna baza...ne lupaj gluposti koje je Bojke napricao. Slazem se da je on harizmatican covek i pre svega politicar i biznismen i da svoje kvalitete zna da iskoristi, ali nemoj da uzimas sve zdravo za gotovo! Sto se privatnih tice, tamo se oprosti od uzimanja anamneze i slicnih stvari...dosli su da plate i da ih niko ne dira! To nisu instituti i drzavne ustanove iz kojih pacijent moze da leti napolje ako ne saradjuje! Ovde student leti napolje ako ne cuti. Znam koje face dolaze na Ostrog, ko radi itd...a nista nije bolje ni u BelMedicu i ostalima.
Sto se prof. kadra tice slazem se da ima imena, ali ako mi nabrojis imena asistenata i koliko ih ima svaka ti cast! U moje vreme ih je bilo par! postojale su treca, druga i prva godina. Nina, Uros (informaticar), Ivana (histologija) i Dragana. Na ceo fakultet!!! Da i zaboravih asistenta sa anatomije (bio prvo Dusan, koji sad radi u KG), pa Milos (koji sada radi u Urgentnom) i ne znam dal neko jos... Elem, cast ljudima koji rade i uce, ali znamo svi ko u Srbiji ima pare za takve stvari...nema sigurno neciji tata sa prosecnom platom od 400eur...pojedini su te pare trosili za popodne u knezu u butiku...

Nemoj da prodajes maglu, to je prica iste koncepcije samo malo bolje upakovana i sa promenjenim glumcima...pozorisni komad je isti!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Pon Sep 26, 2011 8:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
House87 je napisao:
Taj fakultet i danas ima problema sa nastavnim bazama... Taj fakultet ne bi ni imao dozvolu za rad, da nastavna baza nije potpisana u kragujevcu :) I pitaj kolege sa pete i seste godine, zasto su hteli da se prebacuju u KG prosle i predprosle godine...svi su odbijeni!


U Kragujevcu?! Ne verujem... Ja sam 5. godina i nikada nikoga sa tog fakulteta nisam video u KBC Kragujevac a do sada bi sigurno nekoga video... To je neka greska... Procitao sam u nekim novinama da imaju ugovor sa bolnicom u Smederevu ili tako nesto... Ali nisam siguran... Uopste ne pratim rad tog fakulteta niti me to zanima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Sep 27, 2011 1:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 29, 2011 5:31 pm
Postovi: 27
Tu je potpisana....veruj mi! :) A niko nije dolazio jer nemamo vozove koji idu 200kmph :) Na privatnom je predavao Motka, Jeremic, braca Rosic...itd... Prof sa drugih fakulteta nisu smeli da pridju jer bi na maticnom dobili otkaz zbog "sukoba interesa" ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Sep 27, 2011 4:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 10:10 am
Postovi: 12
Мислим да приватни факултет ниjе могао да потпише уговор са државном здравственом установом пошто је Томица Милосавлевић својевремено забранио здравственим установама да дозволе вежбе приватним факултетима у државном сектору. Ни ја конкретно никада нисам видео студенте са приватног факултета у КЦС за 6 година студија, а знам да су и неки професори са београдског факултета тамо предавали - бар су тако причали. Што би народ рекао: За паре све...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Ned Okt 02, 2011 6:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 04, 2004 2:00 am
Postovi: 49
"QUALITY POLICY
American School of Medicine at Belgrade implemented quality assurance system in order to systematically and continuously promoted the quality of academic programs, tuition, textbooks, equipment and non teaching activities. It contributes to the evaluation of teaching by students. Faculty established criteria, standards and quality control system. Improvement and quality control are ongoing task for all participants in the learning process in college."

Ovaj primer Tarzan engleskog kopiran sa sajta pokazuje koliko malo veze ovaj fakultet ima sa USA. DonNadal, nemas pojma koliko je ocigledno da si se prijavio ovde da bi reklamirao taj fakultet. Kad je vec tako onda savetuj ortacima da plate nekom nativnom amerikancu da im lektorise jezik. Uporedi samo tvoj website sa sajtovima normalnih skola u americi i bice i tebi jasno o cemu pricam ako znas engleski.

Sto se tice akreditacije, sve dok se to ne pokaze u zvanicnom dokumentu namenjenom za te stvari, svaka tvrdnja je bespravna reklama, mozda cak i laz. Cak i ako fakultet bude akreditovan u nasoj zemlji ne mora da znaci da je priznat u svetu. Bilo ke takvih primera u proslosti cini mi se sa Banjalukom, Pristinom, i jos nekim. Priznanje diplome medicinskog fakulteta u svetu ne znaci odobrenje za rad, vec odobrenje za polaganje dodatnih ispita za registraciju (USMLE u USA ili PLAB u UK npr).

Sto se tice nabrojanih imena kao reklame, ima nekih koji su po meni anti-reklama.

Bottom line - moj je savet da se ne trosi vreme i novac na taj fakultet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Pon Okt 03, 2011 2:06 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
SilverShark je napisao:
A i na kraju, ja sam za sada zadovoljan... Ne vidim svrhu stalne prakse jer i sam znas da se i posle 5 sati vezbi (dva puta nedeljno na jednom predmetu) zesce umoris. Na kraju,moras i gradivo da ucis,jer priznaces, znanje i praksa idu jedno sa drugim jer drugacije ne funkcionise.


Zato sto kada 5 X vidis npr. mitralnu regurgitaciju , vidis kako se uzivo postavlja dijagnoza, cujes koja se terapija daje i zasto, kada sve to vidis uzivo treba samo kuci da procitas i znaces. I ostace ti urezano u secanju za vek i vekova.

Ja studiram na privatnom stomatoloskom fakultetu i imali smo jako dobre vezbe recimo iz interne medicine u Pancevackoj bolnici, i ako sam ja mislio da ce nas smatrati nizom klasom i rasom i da se niko za nas nece zanimati, odradili su svoj posao vrhunski po meni. Nije bilo zezanja ni truncicu, sve su nam objasnjavali da razmemo i zaista da nacimo. Vidis te stvari tj. stanja koja sam video u bolnici u zivotu necu zaboraviti jer mi se upecatilo u glavu. Mislim isprica ti profesor na predavanju, pa ti isprica internista koji ti vodi vezbe, pa onda obradite minimum 3 pacijenta sa tim stanjem , onako lepo, detaljno, uz ponovno objasnjavanje.....pa prijatelju teba da si zaista malouman makar ne otvorio i knjigu ako ne znas da kazes nista ni za 6.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Okt 04, 2011 12:54 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
studentbgd je napisao:
SilverShark je napisao:
A i na kraju, ja sam za sada zadovoljan... Ne vidim svrhu stalne prakse jer i sam znas da se i posle 5 sati vezbi (dva puta nedeljno na jednom predmetu) zesce umoris. Na kraju,moras i gradivo da ucis,jer priznaces, znanje i praksa idu jedno sa drugim jer drugacije ne funkcionise.


Zato sto kada 5 X vidis npr. mitralnu regurgitaciju , vidis kako se uzivo postavlja dijagnoza, cujes koja se terapija daje i zasto, kada sve to vidis uzivo treba samo kuci da procitas i znaces. I ostace ti urezano u secanju za vek i vekova.

Ja studiram na privatnom stomatoloskom fakultetu i imali smo jako dobre vezbe recimo iz interne medicine u Pancevackoj bolnici, i ako sam ja mislio da ce nas smatrati nizom klasom i rasom i da se niko za nas nece zanimati, odradili su svoj posao vrhunski po meni. Nije bilo zezanja ni truncicu, sve su nam objasnjavali da razmemo i zaista da nacimo. Vidis te stvari tj. stanja koja sam video u bolnici u zivotu necu zaboraviti jer mi se upecatilo u glavu. Mislim isprica ti profesor na predavanju, pa ti isprica internista koji ti vodi vezbe, pa onda obradite minimum 3 pacijenta sa tim stanjem , onako lepo, detaljno, uz ponovno objasnjavanje.....pa prijatelju teba da si zaista malouman makar ne otvorio i knjigu ako ne znas da kazes nista ni za 6.


Za pocetak cu ti reci da si uzeo ne bas najbolji primer (mitralna regurgitacija), a onda mogu da ti kazem da se uopste ne slazem sa tvojom teorijom... Sve to u tvojoj interpretaciji zvuci savrseno - samo sto si zaboravio da u sve uvrstis i druge faktore - kao npr. umor studenata, gomila pacijenata koja ceka preled pa je gotovo uvek nemoguce da ti asistent objasnjava izabranu terapiju a kamoli i sve ostale terapijske opcije koje dolaze u obzir. Mozes ti pet puta da cujes i vidis ali ti to MORAS DA NAUCIS jer su u knjizi opisani i etiologija, patofiziologija, epidemiologija, komplikacije, lecenje( i to detaljno) - stvari koje pukim gledanjem i konverzacijom ne mozes da zapamtis.
Nemoj da pomislis da pokusavam da te spustim, ali ja bi te na kraju, posle svega sto si video i naucio doveo u Kragujevac da polazes Internu da vidim kako ces proci sa tim sistemom koji ti propagiras... Mislim da ce House87 znati na sta mislim... ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sre Okt 05, 2011 3:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 29, 2011 5:31 pm
Postovi: 27
E kad me vec spominje kolega da se javim malo... :)

Pa, ok mitralna regurgitacija, ali treba videti i ostalo...mada neka stanja se desi da jedna grupa ili dve mogu da vide jer su retka... Nije KG ili PA Cikago pa da je tolika kolicina raznih pacijenata da od svega imas po nesto...desi se da nema i doktor to ne moze da ti nacrta i stvori...moze da se desi da postoji pacijent sa MR ali je 1/6 i vase uho ne moze to da cuje ili neka AR koju je tesko uhvatiti jer moras da izvodis manevre koji ce ga pojati...sve u svemu sva njima cast sto su se potrudili ali za ono sto vama nece da treba...drugim recima to ste vreme mogli utrositi da naucite ili usavrsite stvari koje cete raditi..zar ne? Tacno da vizuelna percepcija zajedno sa auditivnom znaci puno i olaksava proklete suve stranice bilo koje knjige, tu se slazem!

Sto se tice price oko US Medical... vidim da se doticni Don Nadal ne javlja...a voleo bih da se javi jer ga 99% znam licno...mozda smo i nekad pili kafu :) Po stilu pisanja predpostavljam da ima jako retko ime...javi ce se on vec! :)

Sto se tice odabira Th smatram da postoje odredjena pravila koja stoje u Manojlovicu (koji je moram reci bleda kopija Harrison-a , ali sta da se radi kad ovde niko ne ume sam da uradi nesto nego kao oni najjadniji grand pevaci kopiraju druge ljude iz inostranstva), ali u razgovoru sa dr. Vladom Zdravkovicem spec. kardiologije sam posavetovan ovako: ako u lecenju postupis po knjizi pokriven si zakonski, mada ne mora da znaci da se ti licno, znajuci pojedinosti o pacijentu i na osnovu licnog iskustva slazes, takodje svakog meseca ili godine kako se sastane neki kongres kardiologa izadju nove th preporuke u lecenju raznih stanja, a tvoje je dal ces to da pratis, mada bi trebalo ako hoces da se poboljsavas kao lekar, jedino sto kad to prave ne racunaju da se svi ti lekovi ne mogu koristiti u srbiji ili nekim zemljama jer nisu legalizovane za upotrebu, primera ima hiljadu za novije lekove kojih kod nas u farmakopeji nema...mozes da pravis kombinacije oba koristeci licno iskustvo i niko ti nista nece reci, takodje mozes da uradis neke stvari na svoju ruku koje se ne slazu sa zvanicnim preporukama i da ti uspe i opet je ok...ali ako ne imas teret, mogu da te tuze.

Sve je na tebi... Ja sam pre za to da se prate preporuke i koristi licno iskustvo kasnije nego da se slepo drzim udzbenika koji najmanje 2 godine kasne od najnovijih preporuka AHA ili drugih organizacija tog tipa. al odosmo van teme... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sre Okt 05, 2011 10:25 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
House, nisam mislio na konkretan primer MR, vec na polaganje ispita... Ne znam koja si godina i da li si izlazio na internu, ali ako nista drugo sigurno si cuo koliko ti znanja treba da bi polozio a tu meru znanja ne mozes dobiti gledajuci i slusajuci...
Evo, licno moj slucaj je da kada ne naucim gradivo, ja slusam i gledam a zapravo ne znam ni sta slusam - a ni sta gledam. Secam se kada su pokazivali EKG prvih par puta, i ja sam samo gledao... Nista, ali nista mi nije bilo jasno. Tek kada sam se dohvatio Talera, onda sam shvatio... Valjda svako od nas ima svoje metode ucenja koje mu najvise odgovaraju.... Ja zato prvo volim da procitam iz knjige pa tek onda da skupljam prakticno znanje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sre Okt 05, 2011 11:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Nebitno sta je , ajde neka je i caries profunda (duboki karijes) dok ne odradis prvih 50 tretmana ti o njemu ne znas nista.

Isto tako mislim da je na nasim fakultetima nacin ispitivanja pogresan barem kod mene je tako. Ajde pricaj mi o "pulpitisima" ....ili ako cemo u medicinu "sta mozete da kazete o infarktu miokarda". Da li ce meni sutra da dodje pacijent i da mi kaze "Dobar dan doktore ja imam parcijalni pulpitis molim vas koji su moji simptomi?" ili da li ce vama doci pacijent i reci "Dobar dan doktore mene je strefila srcka izvinite ali koji su moji simptomi?"...to je po meni skroz pogresno propitivanje. Propitivanje se vrsi kao da ce sutra vama da se prezentuje pacijent koji ima svoju dijagnozu a vi trebate da mu deklamujete simptome. Mislim da je Americki sistem propitivanja najbolji......"Gospodja 46 godina sa simptomima........" ......Koja je dijagnoza? Koja terapija? Koji je najbolji inicijalni dijagnosticki test? Pa deklamujes o slucaju koji ti se prezentuje.

Ja sam vidjao slucajeva da ljudi koji su zaista znali na ispitu i koji su dobili visoke ocene da kada im se uzivo prezentuje pacijent da ne mogu da postave dijagnozu. Jer prosto njihov mozak je naucio na "pricajte mi o pulpitima" i on moze da nabroji simptome ali kada mu prvo kazete simptome on ne moze da kaze koja je bolest u pitanju.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: