Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Boginje u trudnoci
PostPoslato: Pet Jun 13, 2008 7:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 13, 2008 7:08 pm
Postovi: 2
Zanima me dali mogu boginje uticati lose na trudnocu, sta u slucaju da trudnica u ranom trudnocu dobije boginje , sta onda ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 13, 2008 10:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 20, 2007 11:13 pm
Postovi: 34
Lokacija: beograd
Boginje mogu uticati na trudnocu, posebno ako je rana trudnoca u pitanju.
Ceste su genetske malformacije u tom slucaju, ali isto tako moze da sve protekne ok i da beba bude ok. Iskreno, ne znam kolike su sanse da bude problema a kolike da ne bude.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 14, 2008 12:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Okt 16, 2006 2:14 pm
Postovi: 102
S obzirom da nisam prelezzala ni jednu dechiju bolest, i ja sam se strashno uspanichila kad sam zatrudnela, a u tom trenutku je bukvalno bila manja epidemija varichela u Beogradu.
Precrkla sam...

Rubeole su loshe po plod u bilo kom periodu trudnoce.
Ali, poslednjih 20 generacija se vakcinishe protiv rubeola i rubeole su relativno retke danas.

Varichele su opasne po plod u prva 3 - 4 meseca, kad mogu uticati negativno. Takodje, varichele su opasne ako ih trudnica zakachi 10 - 15 dana pred porodjaj, jer to onda znachi da ih i dete, bez obzira na nachin porodjaja mozze dobiti, i obichno je tada, kako je meni moj doktor rekao "klinichka slika malo drastichnija".

Sve u svemu, sve zavisi od imuno sistema osobe.
Dok to nisam utuvila sebi u glavu i objasnila da moram da se chuvam i hranim kvalitetno i to, ja sam htela da popizdim od imaginarne brige.
Znam nekoliko primera zzena - trudnica koje su bile sa detetom neposredno pred izbijanje varichela, pa ih nisu dobile.

Eto.
Toliko od mene.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 15, 2008 12:46 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Gđo
ovo bi bilo važeće-stručno mišljenje o ovoj bolesti

Ovčje boginje-Varicella (Chickenpox)

Infekcija kod majke se manifestuje groznicom, praćeno osipom po koži koji vremenom prelazi u mehuriće ispunjene tečnošću, bubuljice pa krastu. Osip počinje po celoj glavi pa se spušta naniže po telu. Period od kontakta sa zaraženim do pojave infekcije tzv. inkubacioni period traje 10 do 21 dan.
Pacijent je kontaginozan tj. zarazan 1-2 dana pre izbijanja ospe pa sve dok zadnja vezikula (mehurić) ne postane krasta!

TERATOGENOST: Primarna infekcija varicell tokom prve polovine trudnoće dovodi do nerazvijenosti udova, ožiljni promena,psiho motorne retardacije, ožiljaka kože, katarakte, mikrocefalije i zastoja u rastu.

RIZIK za razvoj sindroma je 1% posle 20 nedelje trudnoće a 2% od 13-20 nedelje. Nakon ranije preležane varičele u slučaju reinfekcije u trudnoći nisu zabeleženi slučajevi infekcije fetusa.

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 15, 2008 12:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 13, 2008 7:08 pm
Postovi: 2
Hvala svima na savetima i odgovore , posebno hvala DrPedjaDj-i za strucnim mishljenjem na ovu temu. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 15, 2008 12:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 10, 2008 1:11 pm
Postovi: 5
I ja sam nedavno postavila pitanje sa istom temom. Trenutno sam u petoj nedelji trudnoce, nisam prelezala varicele, dete mi je iste dobilo pre 15 dana. Ja ih jos uvek nisam dobila, a test IgG i IgM sam radila pet dana nakon sto je dete dobilo, zbog ljudi sa posla. Tada nisam jos znala da sam u drugom stanju.
Rezultati testa IgG 5.3. ref. vrednost <9, IgM 10.35, ref. vrednost <9. Molim dr Pedju da mi protuci rezultate, i koja je opasnost po plod ako ih dobijem u narednih dve nedelje, jer pretpostavljam da je to krajnji rok inkubacije.
Takodje, u slucaju da ih ne dobijem, da li i dalje znaci da virus sa kojim sam dosla u kontakt moze da utice na plod?
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 15, 2008 10:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
PedjaDj je napisao:
Draga Gđo
ovo bi bilo važeće-stručno mišljenje o ovoj bolesti

Ovčje boginje-Varicella (Chickenpox)

Infekcija kod majke se manifestuje groznicom, praćeno osipom po koži koji vremenom prelazi u mehuriće ispunjene tečnošću, bubuljice pa krastu. Osip počinje po celoj glavi pa se spušta naniže po telu. Period od kontakta sa zaraženim do pojave infekcije tzv. inkubacioni period traje 10 do 21 dan.
Pacijent je kontaginozan tj. zarazan 1-2 dana pre izbijanja ospe pa sve dok zadnja vezikula (mehurić) ne postane krasta!

TERATOGENOST: Primarna infekcija varicell tokom prve polovine trudnoće dovodi do nerazvijenosti udova, ožiljni promena,psiho motorne retardacije, ožiljaka kože, katarakte, mikrocefalije i zastoja u rastu.

RIZIK za razvoj sindroma je 1% posle 20 nedelje trudnoće a 2% od 13-20 nedelje. Nakon ranije preležane varičele u slučaju reinfekcije u trudnoći nisu zabeleženi slučajevi infekcije fetusa.

Pozdrav DrPeđaDj

Pošto ste vi u svakodnevnom kontaktu sa vašim detetom znake za eventualnu infekciju možete oćekivati još oko 7 dana.
Što se tiče nalaza IgM IgG važnije je njihovo praćenje, da li stagniraju, padaju ili rastu, a najvažnije je u kojoj su labaratoriji rađeni!
Na sva ostala vaša pitanja već imate odgovor u mom tekstu.

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 16, 2008 8:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 10, 2008 1:11 pm
Postovi: 5
Hvala drPedja.
Samo da potrdim, kao djak ponavljac. Znaci, ako dobijem varicele do 12 nedelje ne postoji opasnost po plod?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 05, 2009 7:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 05, 2009 6:07 pm
Postovi: 1
Sin je dobio varičele prošle nedelje, a ja sam ih preležala pre osam godina. Sada sam trudna 6 nedelja. Molim Vas za savet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 06, 2009 1:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 24, 2008 4:05 pm
Postovi: 247
Nema opasnosti,ako je majka već preležala,uživajte u trudnoći.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Boginje u trudnoci
PostPoslato: Pet Jun 18, 2010 4:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 30, 2009 9:43 pm
Postovi: 3
Recite mi molim Vas da li postoji neki test krvi da se utvrdi da li su prelezane boginje varicele? Moja prijateljica je u sedmoj nedelji trudnoce i zabrinuta je... Ne moze da nadje karton iz bolnice pa ne moze sa sigurnoscu da zna da li je prelezala. Molim Vas da mi sto pre odgovorite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Boginje u trudnoci
PostPoslato: Sub Jun 19, 2010 8:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
Ima, Varicela Zoster IgG test. I taj i Rubella IgG test je pametno uraditi pre trudnoce, pa onda u slucaju da nisu prelezane primiti vakcinu (i antitetanus vakcinu, u slucaju da nije primljena u prethodnih 5 godina).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Boginje u trudnoci
PostPoslato: Pet Sep 23, 2011 6:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 23, 2011 4:14 pm
Postovi: 2
Znam da je postavljeno slicno (isto) pitanje ali odgovor mi nije bio uverljiv. Imam troje dece i svo troje su u predhodnih mesec dana imali boginje. Pri tome najmladje dete jos sisa (20 meseci). Ja sam pre neki dan radila test koji je bio pozitivan na trudnocu. Po mojim proracunima trebalo bi da sam 7 ili 8 nedelja. Moze li neko da mi kaze (po mogucnosti doktor) da li moze da bude problema sa plodom i sta treba da se uradi da se proveri da li je sve u redu sa plodom. Molim vas razumite me, imam troje zdrave i prave dece i ne bih njima htela da uskratim sve zivo rodjenjem detea sa nekim defektom. (uopste nisam sebicna samo sam veoma realna)
Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Boginje u trudnoci
PostPoslato: Pet Sep 23, 2011 9:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 23, 2011 4:14 pm
Postovi: 2
Potpuno sam zaboravila da napisem bitnu cinjenicu, a to je da sam ja kao mala prelezala boginje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Boginje u trudnoci
PostPoslato: Pet Sep 23, 2011 9:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 24, 2008 4:05 pm
Postovi: 247
Ako ste vi preležali te boginje,onda nema nikakve opasnosti za vašu bebu,sve najlepše!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 87 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: