Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Infarkt-sta dalje?
PostPoslato: Pet Apr 07, 2006 6:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 04, 2006 2:32 am
Postovi: 17
Ajde ko zna kako treba da se reaguje kada vidimo nekoga da je upravo imao srcani napad?

Ja znam da samo treba da legne i da NE PANICI (ukoliko je to moguce) i bude miran dok ne dodje hitna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 11, 2006 10:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 11:18 am
Postovi: 105
ja znam samo da treba pozvati hitnu, da mora da miruje, i to je to..... :oops: :oops: :oops: :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 11, 2006 2:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 3:43 pm
Postovi: 72
Lokacija: BGD
Ali kako prepoznati pravi infarkt od napada panike, mislim i da je to pitanje?
Meni se pre jedno 2 nedelje desilo da sam imala zestok napad panike a simptomi su mi bili sve ono sto sam citala koji prethodi infarktu: prvo je pocela da mi trne leva ruka, onda mi se pojavio neki odvratan osecaj u ustima, puls mi je bio ubrzan, imala sam tahikardiju, stezalo me u grudima i "probadalo" sa leve strane grudnog kosa, a pritisak 110/90 (inace normalni mi je 90/60).
Okrenula sam hitnu, oni mi dadose broj za savete lekara i tamo mi rekose da popijem Bromazepan i ako se stanje ne promeni u roku od sat vremena da zovem ponovo hitnu da dodje po mene... Naravno, proslo me je za tih sat vremena ali je osecaj... uh, pa grozan :oops: :oops: :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 11, 2006 2:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 04, 2006 2:32 am
Postovi: 17
dakle, zna neko , recimo koje su prve 3 stvari koje treba da se urade?
dobro, pozovemo hitnu, onaj koga je pogodio infarkt ne panici ...dalje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 11, 2006 3:00 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 3:43 pm
Postovi: 72
Lokacija: BGD
fx25 je napisao:
dakle, zna neko , recimo koje su prve 3 stvari koje treba da se urade?
dobro, pozovemo hitnu, onaj koga je pogodio infarkt ne panici ...dalje?



Evo sta sam pronasla na jednom sajtu, moze biti od koristi.

POSTUPAK

1 Ako se bolesnik s bolom u prsnome košu ruši na pod i gubi svijest, odmah ustanovite diše li i radi li mu srce.
2 Ako je samo bez svijesti osigurajte prohodnost dišnih putova i postavite ga u bočni položaj. Pozovite hitnu medicinsku pomoć.
3 Ako ne diše i ne radi mu srce, odmah započnite s postupcima oživljavanja, tj. umjetnim disanjem i masažom srca, a netko od prisutnih treba odmah pozvati hitnu medicinsku pomoć.
4 Ako je bolesnik sa simptomima srčana udara pri svijesti, umirite ga, ohrabrite i pozovite hitnu medicinsku pomoć. Tamo gdje ne postoji mogućnost brza dolaska liječnika, prevezite bolesnika u sjedećem položaju privatnim vozilom u najbližu bolnicu. Bolesnik ne smije hodati do vozila već ga morate nositi.
5 Bolesnik mora mirovati u sjedećem ili polusjedećem položaju.
6 Dajte bolesniku aspirin (acetilsalicilnu kiselinu) da sažvače ili popije sa što manje tekućine.
7 Ako povraća pridržite ga i nastojte mu pomoći da se pritom što manje napreže.
8 Bolesnik koji boluje od angine pektoris može do dolaska liječnika uzeti uobičajenu dozu lijeka (nitroglicerin i sl.), no bolesnicima ne smijete davati nikakve druge lijekove.


http://www.zzjzpgz.hr/nzl/12/infarkt.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 11, 2006 3:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 04, 2006 2:32 am
Postovi: 17
e to je vec odgovor


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 28, 2006 8:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 10, 2006 8:49 pm
Postovi: 4
mislim da odgovore na ovako bitne teme ne smeju da salju likovi koji nisu lekari a najmanje da se sa sajtova prepisuju uputstva. tema je siroka i na nju treba da odgovori lik koji je trazio da se otvori forum urgentna medicina. evo kolega prilike


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 28, 2006 9:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 3:43 pm
Postovi: 72
Lokacija: BGD
radasin je napisao:
mislim da odgovore na ovako bitne teme ne smeju da salju likovi koji nisu lekari a najmanje da se sa sajtova prepisuju uputstva. tema je siroka i na nju treba da odgovori lik koji je trazio da se otvori forum urgentna medicina. evo kolega prilike


Mislim da je svaka informacija od koristi, ja sam pokusala da pomognem a ako imas nesto konkretno da kazes izvoli.
p.s. ne volim da ne nazivaju "likom" mozes bar da upotrebis nick. Nije pristojno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 01, 2006 11:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:31 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
Sve sto je s.and.i rekla u vezi postupaka koje je neophodno uraditi kada postoji sumnja na infark je tacno.
Samo bih dodao jos dve stvari:
1. Ako je osoba pri svesti, treba duboko da udahne pa da se jako nakaslje, pa opet udah i kasalj, pa udah i kasalj...
2. Sto se tice lekova aspirin je pozeljno sazvakati, a nitroglicerin treba uzeti pri cemu treba da se zna da bol koji je posledica angine pektoris traje do 30 min i prestaje na 1,2,3 tablete nitroglicerina, bol koji je posledica infrakta traje duze i nece prestati ni na vise od tri tablete

Ako osoba ne dise, nema puls i bez svesti je treba zapoceti renimaciju.
A ako nekoga zanima kako se pravilno izvodi reanimacija neka mi ostavi mail pa cu mu poslati protokole za reanimaciju ili ih mogu objasniti i na forumu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Infarctus myocardi kao urgentno stanje!!!
PostPoslato: Pet Jun 09, 2006 1:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 04, 2006 11:16 am
Postovi: 12
Lokacija: Arandjelovac
Kao prvo izvinjavam se svima sto me nije bilo jedno vreme (obaveze!!!).

Ljudi nemojte se prepucavati na ovu temu jer sve sto je zaista do sada receno (na ovom forumu) o infarktu jeste ISTINA. Veoma mi je drago da cak i "nepoznavaoci" medicine daju svoj doprinos vodecem uzroku smrtnosti u nasoj populaciji. Zahvaljujem se svima.

Ako se zaista nadjete u situaciji da je neko (iz Vase neposredne blizine) doziveo infarkt (a kako Vi znate da se radi o infarktu?)a zelite iole pomoci uradite sledece...(ako niste lekar!!!)

1.Osobu koja je dozivela ili dozivljava jak bol u sredogrudju (ovakve osobe uglavnom ukrste svoje ruke na grudima, oblivene su hladnim i lepljivim znojem, bledog i uplasenog izrazaja).... obavezno fiksirajte za podlogu (ne dozvolite ma kakve fizicke radnje-nepokretnost),
2.Opipajte (slobodno) po dzepovima te osobe kako bi pronasli neki (NITROGLYCERINUM) lek, (jer takve osobe tada ne mogu da govore ili su bez svesti!!!),
3.Ako ste pronasli nitroglycerin, budite sigurni da se radi o srcanom bolesniku i eventualnom infarktu miokarda,
4.Ubacite nitroglycerin lingvaletu pod jezik takvom bolesniku,
5.Pozovite 94,
6.(Ako znate!!!) proverite stanje disanja i pulsa (da li dise ili ne, koliko otkucaja ima u min.) postavite ga na bok (da se ne bi ugusio usled zapadanja jezika!!!)
7.Time ste obezbedili maksimum pomoci kako pacijentu tako i nama lekarima!!!!
8.Ako zaista znate!?( i utvrdili ste da osoba ne dise i nema pulsa) pristupite reanimacionim merama dok ne stigne sluzba HMP(samo poznavaoci reanimacionih mera!!!),
9.Ako je osoba pri svesti i dalje u jakim bolovima (potrudite se da je ne pomerate) dajte jos jedan nitroglycerin pod jezik-vreme izmedju davanja dva nitroglycerina ne sme biti krace od 3-5 min( i ako od sluzbe HMP nema naznaka skorijeg dolaska) ako uspete takvu osobu (uz pomoc drugih lica) prevezite do najblize zdravstvene ustanove!!!
10.Ucinili ste veliko delo!!!

Ovo bi ukratko bile osnovne mere u zbrinjavanju infarkta miokarda(za opstu populaciju)!!!

Dalje postupke zbrinjavanja prepustite lekarima!!!

Zahvaljujem se svima i nadam se da smo ovim zaokruzili pricu o infarktu miokarda.

_________________
www.zcarandjelovac.org.yu
"Junastvo je sposobnost odbraniti sebe od neprijatelja, dok je cojstvo sposobnost odbraniti neprijatelja od sebe"!(Marko Miljanov)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 10, 2006 2:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 09, 2006 7:21 pm
Postovi: 10
Ne daj boze,pa da samo lekari mogu da pruzaju prvu pomoc :wink:

Velike su razlike izmedju pruzanja prve pomoci i hitne medicinske pomoci.

Prvu moze da obavlja svaka osoba koja je upoznata sa metodama pruzanja prve pomoci i ima najosnovnije znanje o tome kako se izvodi reanimacija.

Hitnu medicinsku pomoc mogu da pruze samo verifikovana i obucena lica,lekari i medicinski tehnicari koji rade u hitnoj pomoci.

Infarkt miokarda(srcani udar) dolazi kada se iznenada prekine dovod krvi u jedan deo srcanog misica:

simptomi:

-uporan i jak bol iza grudne kosti(koji traje duze od 15 minuta)
-preznojavanje(obliven hladnim znojem)
-ima otezano disanje i strah od iznenadne smrti
-nesvestica,muka,gadjenje,povracanje...
-bledilo,pepeljasto siva koza..

Prva pomoc kod osobe koja je u SVESNOM stanju:

-POZVATI 94
-strogo mirovanje(da se svede srcana aktivnost na minimum)
-polusedeci polozaj (sa poduprtom glavom u ramenima i savijenim kolenima)
-ako ima kod sebe nitroglicerin staviti ga pod jezik
-ako ima aspirin,dati mu da pogricka tabletu

Prva pomoc kod osobe koja je u NESVESNOM stanju:

-POZVATI 94
-utvrditi da li unesreceni dise(vidi,cuje oseti)
-provera krvotoka(opipati puls na vratu u predelu grkljana sa jagodicama dva prsta)

ako unesreceni ne dise i nema pulsa zapoceti reanimaciju:

uraditi 30 kompresija na grudni kos,zatim 2 udaha na usta i 30 kompresija na grudni kos ,to ponavljati dok unesreceni ne pocne samostalno da dise,ili dok ne dodje ekipa hitne pomoci.

Ovo je samo sturo objasnjenje sta raditi ako se nadjete u takvoj situaciji,prva i osnovna stvar je ne paniciti,jer cete izgubiti dragoceno vreme za pomoc unesrecenom,detaljno objasnjenje reanimacije korak po korak cu napisati ako bude bilo potrebe.

_________________
SlikaHiljadu je bolesti jedan je doktor!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 10, 2006 3:58 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Svaka cast na ovom odgovoru!!!! :D

Vidim, imamo jos jednog pravog medicinara medju nama!!

Ako nije problem za ove detaljnije opise (za ne daj Boze!!), jer se onda nema vremena za kuckanje, a ovo su zaista neke osnovne stvari koje bi trebalo svako od nas da zna!!


Pozdrav, i hvala!!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 10, 2006 3:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 09, 2006 7:21 pm
Postovi: 10
Pozdrav Majjo,

Sto se tice reanimacionih mera u slucaju zastoja srca i disanja,one se sprovode na sledeci nacin:

U prosloj poruci smo rekli da proveravamo nekoliko stvari kod osobe koja je u besvesnom stanju(tzv. vitalne parametre):

-stanje svesti:
u besvesnom stanju,unesreceni je najcesce nepokretan i ne reaguje,u retkim slucajevima javljaju se grcevi i nekontrolisani pokreti,nekad cak i nepovezan govor,bilo kakav kontakt ne moze da se uspostavi sa tom osobom,kontakt se nastoji uspostaviti:dozivanjem,blagim potresima ili bolnim drazima.

-disanje(vidi,cuje,oseti)

-rad srca(provera minimum 10 sekundi na vratnoj arteriji)

ako ne postoji srcana radnja(otkucaji),i nema disanja,pristupa se kardiopulmonalnoj reanimaciji:

-Prilikom kompresije na grudni kos,grudnu kost moramo potisnuti za 4-5 cm,pravilan polozaj ruku prilikom izvodjenja kompresije grudnog kosa je pod uglom od 90 stepeni u odnosu na grudnu kost,mesto na grudnom kosu na koje postavljamo sake prilikom kompresije nalazi se na trecini grudne kosti.
Pravilan polozaj glave prilikom izvodjenja reanimacije za odrasle osobe je:
glava mora biti MAKSIMALNO zabacena da bi smo otvorili disajne puteve,zatvoriti nos i snazno uduvati vazduh usta na usta unesrecenom.

Kada reanimaciju radi jedan spasilac:

30 kompresija na grudni kos(spoljasna masaza srca) i 2 uduvavanja(vestacko disanje)

Kada reanimaciju rade dva spasioca:

Takodje 30 kompresija i 2 uduvavanja.

ako je reanimacija bila uspesna,unesreceni se postavlja u tzv bocni "koma" polozaj,za nepoznavaoce,dovoljno je postaviti osobu u bocni polozaj pazeci da ne dodje do zapadanja jezika i zatvaranja disajnih puteva,ovaj polozaj je isto bitan jer unesreceni moze da iskasljava ili povraca,pa taj sadrzaj moze da dospe u disajne puteve,sto predstavlja dodatnu opasnost.

Stari program reanimacije je podrazumevao nesto drugaciji princip:

Kada reanimaciju rade dva spasioca radilo se 15 kompresija i 1 ududvavanje,pa 15 kompresija i 2 uduvavanja

Kada je reanimaciju radio jedan spasilac:5 kompresija i 1 uduvavanjei 5 kompresija i 2 uduvavanja,

ali se po najnovijim programima radi 30 kompresija i 2 uduvavanja,kao sto sam napisao gore,I TAJ METOD TREBA DA SE PRIMENJUJE.

Reanimaciju je potrebno raditi sve do dolaska hitne pomoci,ili ako je unesreceni poceo sam da dise i pocela je srcana akcija.

_________________
SlikaHiljadu je bolesti jedan je doktor!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Valsalvu!!!
PostPoslato: Uto Jun 27, 2006 12:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 04, 2006 11:16 am
Postovi: 12
Lokacija: Arandjelovac
Sve to lepo izgleda na papiru!!!

Zahvaljujem Vam se na veoma opisnoj (teorijskoj) pomoci!!! Ova tema foruma je otvorena da nepoznavaoce medicine uvede u osnove najhitnijih medicinskih stanja (bez pojasnjavanja pato-fizioloskih mehanizama), a svim poznavaocima medicine sluzi/ili/moze da posluzi kako za individualno usavrsavanje, tako i za naucno-istrazivacki rad (razmena iskustava).

Pacijenti su zaista na prvom mestu. Zato MI postojimo!!!

Sve sto zele saznati i nauciti mogu slobodno da pitaju...

Ovo ne znaci da ce odgovor na pitanje: "Od cega se sastoji holesterinski kamen u zuci----ili -----koliko enzima luci jetra?" dobiti na ovom forumu.

Ovo je mesto gde se zalazemo da adekvatno i pravovremeno ukazemo na zbrinjavanje i eventualne propuste u zbrinjavanju HITNIH MEDICINSKIH STANJA prvenstveno opste populacije (da oni savladaju osnove pruzanja prve pomoci!!!).

Osnova KPCR ("ozivljavanja")-ne patofiziologija!!!

Valsalva,
bez obzira na sve, opet Vam se zahvaljujem i molim Vas da ubuduce obratite paznju na vitalni integritet pacijen(a)ta (status-realnost)!!

POZDRAV. :wink:

_________________
www.zcarandjelovac.org.yu
"Junastvo je sposobnost odbraniti sebe od neprijatelja, dok je cojstvo sposobnost odbraniti neprijatelja od sebe"!(Marko Miljanov)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 28, 2006 10:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 09, 2006 7:21 pm
Postovi: 10
Urgentash,cini mi se da ste odgovorili na dve teme u isto vreme,znao sam da cete odreagovati tako!

Teorijska pomoc(a ne vidim kakvu bi drugu pomoc mogli da pruzimo pisanjem na forumu) je napisana upravo detaljno za nepoznavaoce medicine!A vas post je blago receno i meni na prvi pogled nejasan konfuzan i pre svega panican!Otuda moje reagovanje i pisanje detaljnog postupka reanimacije za neobucene i neupucene u medicinu!Nigde nisam napisao da treba da daju intravenski adrenalin,streptokinazu,kortikosteroide,prate ekg i ostalo,nego sam osnov prve pomoci koji mozete pronaci u svakom udzbeniku osnovne skole!Patofiziologija!?

Sto se tice problema sa jetrom,preskocicu objasnjenja,i reci cu samo da sam na taj post vise od pet puta rekao da taj clan sa tegobama treba da se javi lekaru,a ne da ovde preispituje ko je kako odgovorio!

Nije mi namera bila da nipodastavam vasu dijagnozu(sto je neeticki) nego da je sto je moguce pre uputim kod lekara,a ona je odlucila da pije cajeve,toliko o zalaganju.

_________________
SlikaHiljadu je bolesti jedan je doktor!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: