Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 214 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 07, 2008 8:51 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 4:35 pm
Postovi: 133
pa ima josh i morfologiju da obnovi znaci mora da nauci za sve 4 godine, nikada se ne zna koje ce josh pitanje da joj bude.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 07, 2008 12:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
Pa naravno, nisam ni mislila da preskocim neku godinu, ali sszoy mi je rekao na sta terba najvise da obratim paznju. Naravno da cu iskoristiti casove, to mi je sve extra interesantno [bios mi je omiljeni predmet], tako da nece biti posebnog cimanja :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Pon Nov 15, 2010 7:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 01, 2010 8:20 pm
Postovi: 5
može li neko da mi objasni kako se studira u inostranstvu???mislim,pod kojim uslovima možeš da odeš tamo...ja bih voleo da studiram medicinu u Londonu,i ne znam kako da dođem do Londona uopšte...jel to ide preko razmene studenata ili kako već???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Uto Nov 16, 2010 11:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ovo ti je spisam fakulteta u Engleskoj. Vidi koje su u Londonu.

http://www.medschools.ac.uk/Students/UK ... s-A-Z.aspx

I obrati paznju kakav program nude.
Neke nude "subject based learning" ono sto znas sa naseg faksa izucavas svaki predmet ponaosob. Taj sistem znas. Neki svoj sistem rada zasnivaju na "system based learning" gde se uzima recimo sistem organa i uci sve o njima anatomija, histologija, fiziologija........
Licno mislim da je "system based learning" mnogo bolji. Bar se meni tako cini.

Trazi na ovim sajtovima pod student exchange ili international students.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Sre Mar 16, 2011 12:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 11:46 pm
Postovi: 24
Mico, valjalo bi mi da ispises sta se desilo sa tvojim upisom i td... :)
Ja se nadam se upisujem ove godine, uzeo sam zbirku iz skriptarnice, uzeo knjige iz biologije i navalio, pa dako bude dobro...

Pozdrav svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Sub Apr 30, 2011 1:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
Ja sam trenutno na 4. godini studija u Beogradu i iskreno sam se razocarala u ovaj fakultet (vec sam pisala o tome) ali ne zbog medicine vec zbog samog fakulteta. Iako sam mislila da cu ovde dobiti najbolje obrazovanje-presla sam se. Cini mi se da je fakultet 'na glasu' samo zato sto se nalazi u Beogradu ali rekla bi da nece jos dugo biti tako. Mislim da je ovo fakultet koji se u odnosu na druge sporije razvija,uz to prima previse studenata,grupe za vezbe su prevelike itd. Uz to mu je trebalo vise krugova da dobije akreditaciju (sto je ljudima malo poznato). Posle svega, kada bi ponovo upisivala fakultet-upisala bi u Kragujevcu ili u Novom Sadu.
Naravno,nije mi cilj da bilo koga odgovorim vec da upozorim da se malo vise raspita i informise pa na osnovu cinjenica donese odluku a ne po pricama i neutemeljenim razmisljanjima kako sve najbolje dolazi iz Beograda... Na kraju krajeva,postoje i 'dani otvorenih' vrata koje biste svakako trebali da iskoristite.

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Pon Maj 02, 2011 6:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 8:20 pm
Postovi: 191
Tema je preduga da bih citao svaki post, ali imam nesto da kazem :D. Daleko od toga da je program studija u Bg-u idealan, ali ni na ostalim medicinskim fakultetima nije idealan. Svima koji ce da upisu medicinu, bilo gde u Srbiji, mogu da kazem nekoliko stvari...
Tacno je da su grupe prevelike i tacno je da se stice malo iskustva. Sa druge strane, uvek, na svakoj katedri, postoji neko ko je voljan da uci maldje kolege medicinskim vestinama. Nije ni toliko tesko doci do takvih ljudi. Ja ih nisam preterano jurio za vreme studija, zato sto sam imao jos dosta drugih interesovanja. Nije mi bilo logicno da posle pola dana blejanja na fakultetu, drugu polovinu provedem uceci korisne stvari. Kao sto sam napomenuo, imao sam druga interesovanja. Da sam hteo, naucio bih mnogo vise i mnogo manje brinuo o tome hocu li nekoga slucajno osakatiti ili ubiti kada budem poceo da radim. Nadam se da necu, zato sto svoju profesiju i posle studija i dalje volim i voljan sam da popunim rupe ispunjene neznanjem, kojima obilujem, kao sto su i obilovale generacije lekara koji su zavrsili ovaj fakultet pre mene.
Studije su mi bile korisne iz vise razloga. Prvi je to sto bez zavrsenih studija, ne mozes postati lekar. Drugi, to sto sam uspeo da steknem uvid cime se koja grana medicine bavi i uspeo sam da prepoznam one koje su mi interesantne. Trece, studije su mi pomogle da shvatim i prepoznam izazove medicine i da zavolim celu medicinu. Cetvrto, imao sam prilike da upoznam grupu ljudi za koje mogu da kazem da su robovi medicine u pravom smislu te reci. To su za one van medicinske profesije gotovo nevidljiva bica koja svaki dan spasu, bukvalno spasu, bar po jedan zivot, i svaki dan, bukvalno svaki dan, svojim znanjem nekoga spasu nesnosnih bolova- i retko ko im za to nekad kaze hvala. Kolege znaju ko su ti ljudi, onima koji jos nisu uplovili u vode medicine- to su anesteziolozi. Meni su bitni zato sto sam od njih naucio kako se voli profesija. Iako u vrlo nezahvalnom polozaju, svi do jednog su mi na pitanje "kada biste ponovo mogli da birate kojom granom medicine cete se baviti, sta biste izabrali?", odgovorili sa "anestezija". Da se razumemo, nisu to neki polubogovi, ali su mi ostali u jako lepom secanju, svi do jednog. Ne zelim da budem anesteziolog.
Na studijama cete imati kolege koje niko nikada nije video na ispitu, a koji imaju jako visoke ocene. Bice i onih kojima cete se cuditi kako su uspeli da nauce tako malo za svo vreme provedeno na studijama, a mozda ce vas i nervirati to sto imaju veci prosek od vas. Bice i onih koji ce na razne nacine stalno nesto muvati i mutiti i uspevati da prodju isto ili bolje nego vi. Bice i onih koji imaju za dve ocene nizu prosecnu ocenu od vas, a koji ce vas "siti" kad je znanje u pitanju, u svakom smislu. Bice vas raznih, neke cete voleti vise, neke manje. No, sve to nije bitno, bitno je da postanete lekar koji zna da leci. Hocu da kazem da ocena nije merilo znanja ali da znanje jeste merilo kvaliteta i da je na vama da jurite kvalitet.
Ne mogu vise da pisem, ko voli neka upise, ko ima sanse da zavoli neku drugu profesiju, neka produzi dalje i to je to. Pozdrav! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Uto Maj 03, 2011 3:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
Sto se tice programa kao takvog, mislim da se on zasigurno jos dugo dugo nece menjati. Sam program je manje-vise isti na svim fakultetima ali organizacija nije.
Sto se tice tih /nazovi/ konsultacija, cesto se dogadjalo da me u dogovorenom terminu docekaju zakljucana vrata od kabineta i sve to se nije desilo samo jednom vec vise puta i to ne samo meni pa sam zaboravila da postoje konsultacije - osim na papiru... Imala bi mnogo sta da kazem na tu temu, ali ipak necu... Naravno, slazem se da ima korektnih asistenata koji primaju studente na konsultacije ali njih je daleko manje nego "onih drugih". Grupe za vezbe su ogromne, po 20 (negde i vise), dok je na drugim fakultetima po 5 studenata...
O tatinoj, maminoj, doktorskoj, ministarskoj deci ne zelim da pricam jer mislim da ih u sustini ima svuda a ne samo na medicinskom u BGu. Na kraju, oni su najmanji problem jer sa njima ja nemam nikakve veze a sta znaju ili ne znaju me uopste ne zanima...
Sve u svemu sam se razocarala u ovaj fakultet... Mislila sam da ga upisuju najbolji ucenici, da su tamo najbolji studenti a sada sam shvatila da su tamo najvise elitisti... Zelela bi da se prebacim na neki drugi fakultet ali ne znam da li je to moguce sobzilom da ovde zavrsavam 4. godinu...

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Sub Maj 07, 2011 4:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 9:04 pm
Postovi: 36
Potpisujem post koji je napisao "zdravo"...sve je upravo tako.
Ana 88 na fakultetu naucis onoliko koliko zelis. Mozda sam ja imala srece, ali nikad mi se nije desilo da me nesto zanima ili mi nije jasno a nema ko da mi objasni. Cinjenica da na vezbama ne moze mnogo da se nauci, al je isto tako cinjenica da uglavnom nisu ni obavzene (ok, na prve 3 godine jesu, ali tamo mozes i da naucis). Pa lepo umesto da ustanes u 6 i ides na vezbe iz interne,dogovoris se sa svojim asistentom da dolazis na dezurstva ili te on uputi na nekog kolegu koji je dezuran i stvarno ucis kroz konkretne situacije. Druga mogucnost je da se prebacis u grupu kod nekog ass koji je malo stroziji i savesniji i tera ljude da uce. Takvih uvek i ma, i na svakom predmetu, i ne znam da je neko bio odbijen kad je zeleo u njihovu grupu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Pon Maj 09, 2011 9:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
OK, ocigledno ste studirali po starom sistemu pa ne znate da su sada vezbe na svim predmetima obavezne (od 1. do 6. godine). Imamo pravo na 1 minus po semestru (iz retkih predmeta 2) iz svakih vezbi. Sve ostalo se kolokvira sto se opet placa a ko nema dovoljan broj prisustava (14 od 15) ne moze da dobije potpis a samim tim ni da overi semestar. Prebacivanja iz grupe u grupu nisu moguca (i to nam u startu kazu na svim predmetima) jer bi nastao opsti haos pa se vise ne bi znalo ko je u kojoj grupi. U svakom slucaju, evidencija se strogo vodi... Kada su profesori/asistenti na dezurstvu - slabo sta mogu da pokazu jer rade svoj posao tako da jedino sto moze da se radi jeste da se gleda a to je cisto gubljenje vremena...

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Pon Maj 09, 2011 8:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 8:20 pm
Postovi: 191
Studirao sam po novom sistemu. Tacno je da je gotovo sve obavezno na prve tri godine studija ali od cetvrte pa na dalje o svemu mozes da se dogovoris sa mentorom. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Pon Maj 09, 2011 9:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 9:04 pm
Postovi: 36
I ja sam po novom. Znam da su na predklinici malo rigidni, ali od cetvrte veliku vecinu profa ne zanima ni ko je u grupi, ni da li si dosao, jos bolje ako nisi...A na dezurstvu moze mnooogo toga da se nauci i prakticno uradi, a sto se tice gledanja i tako se uci, jer neke stvari i mozes samo da vidis npr u urgentnom. Tako da lepo se izdogovaraj sa asistentima, i malo raspitaj medju kolegama ko drzi dobre vezbe i uci ono sto te zanima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Pon Maj 09, 2011 11:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
@zdravo: Ti si ocigledno studirao po kvazibolonjskom sistemu sobzirom da je bolonja uvedena tek od 2006. generacije (a to je sadasnja 5. godina) tako da fakultet nisi mogao zavrsiti po novom sistemu. Ja sam druga generacija studenata po bolonji a ako mislis da nisam o pravu pozovi studentsku sluzbu pa se raspitaj posto si ocigledno lose obavesten... Znam da su ranije bili ti pokusaji uvodjenja novog sistema ali je sistem zvanicno poceo 2006. kada su pocele da se postuju obavezne norme. Vezbe su obavezne, ponavljam od 1. do 6. godine, a ne samo u prve 3... U svakom slucaju, ne planiram vise da se raspravljam na ovu temu. Svako ko zeli, moze pozvati studentsku sluzbu ili se prosetati do dekanata i dobice informacije pa moze da se uveri da sam u pravu...

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Uto Maj 10, 2011 9:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 9:04 pm
Postovi: 36
Ana pa mi smo ista generacija? Ja sam mislila da 88 godiste :) Nema ni veze...Naravno da ce svi reci da je sve obavezno, ali zaboga zar jos nisi shvatila da nije bas sva tako kao sto kazu..Da li je iko ikada ostao bez potpisa iz bilo kog predmeta, posebno na klinici?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: o medicinskom faxu u Bg-u
PostPoslato: Sre Maj 11, 2011 1:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
E sad... Anesteziolozi najbolji... Necemo preterivati :)
Salim se :)
Sto je covek rekao - to je tako - ne mozes se baviti medicinom ako ne zavrsis fax :)
To je ulaznica, cinjenica - kod nas, skupa ulaznica za los film, ali boze moj...
Samo bez nerviranja.
Kako ce se vasa karijera razvijati to iz perspektive sa koje sada vi gledate na stvari - samo bog zna (priroda, sudbina, slucaj, providjenje... vec koja vam se ve sila za tumacenje zivotnih pojava svidja).
Medicina je prasuma koja raste u mocvari ispunjenoj krokodilima - zaglave tu cesto i iskusni. Vi kad zavrsite fax ulazite u to u kratkim pantalonicama i japankama naoruzani mlatilicom za muve. Sad jos nemate ni mlatilicu :)
Salu na stranu - problemi srpske medicine problemi su srpskog drustva - a to je otaljavanje posla koji je na drzavnim jaslama ili pod drzavnim monopolom. Narodu se nesto mora dati, pa dajete ono sto imate. Za bolje nema para.
Bilo bi lepo da se to katkad i prizna, a ne da se pevaju hvalospevi nasoj medicini, obrazovnom sistemu i sitemu osiguranja u kom svi imaju pravo na sve ali niko nista ne dobija... Ali kao sto rekoh boze moj, to tako ne ide - jer bi onda neko mogao i da najebe.
Videcete to jednog dana kada postanete doktori - i kad nesto zaseres - preduzmi sve sto se mora, obavesti one iznad sebe, posavetuj se sa njima i cuti, ako te napadnu - drzi se svoje price ko pijan plota.
To rade maltene svi. To radi i drzava (to jest vlada, jer drzava smo svi mi, a vlada su nasi predstavnici koji drzavom upravljaju, trose novce i u sustini placaju lekare) - a znate zasto tako rade - jer provereno deluje :)
Ima jedna lepa latinska poslovica - quisque sibi proximus - svako je sebi najblizi. Ucite. Koliko god vam malo daju - otimajte. Svako govno koje vam serviraju pretvorite u kalorije i napred! Iskoristite fax koliko god mozete i zavrsite ga - niko vas pod milim bogom posle nece pitati ni za prosek, ni vreme studiranja... Ni za sva ostala sranja koja sada smatrate bitnima. Neka vam prosek bude makar preko 8, ako pozelite nastaviti u nauku i dobro ispecite teoriju u onome sto vam se svidja - jer ko zna - izvaditi pravu kartu, u pravom trenutku, na pravom mestu, pred pravom osobom i eto vas na specijalizaciji za koju se drugi otimaju.
Usput nista nije bolje ni na ostalim fakultetima kod nas, nemojte se zavaravati. Niti je ranije bilo. Isto ovako je bilo i pre 40 godina - cuo iz prve ruke, u razgovorima u 4 oka, a i pre 80 - cuo iz druge ruke.
Sve cete vi ovo vec skontati, samo polako. Vi ste verovatno ono najpametnije sto ova zemlja ima, vremenom cete nauciti medicinu (to ne ide ni brzo ni lako) i svoj trud naplatiti, ako budete strpljivi. Nazalost ovo nije Amerika, pa da stvari idu brzo, lako i posteno... Ali, boze moj...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 214 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: