Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Incest-Pomoc
PostPoslato: Ned Maj 15, 2011 2:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:07 am
Postovi: 27
Odgovorio sam na ovu temu ali niko nije odgovorio,a video sam da je ta tema bila postavljena jos 2009 godine ( pitanja-odgovori/brak-medju-rodbinom-bolesti-djece-t32473.html ) Da objasnim jos jednom,u vezi sam sa devojkom vec 9 godina i planirali smo da se uzmemo.Iznenada joj je dosao deda iz inostranstva kojeg ja prvi put u zivotu vidim i koji je rekao da smo ona i ja rod.Sto je i tacno,proverili smo i u srodstvu smo. Ostavicu sliku ovde da vidite u kakvom smo srodstvu,i ako je neko u mogucnosti da mi kaze koje smo koleno i da li smemo da se uzmemo? koje su sanse da dete boluje od nekih bolesti i gde mogu da nadjem tog lekara koji ce nam odgovoriti da li ce dete da bude normalno.Svaka informacija je od koristi! Hvala vam unapred! :wink:

Slika


Pozdrav iz Novog Sada!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Ned Maj 15, 2011 2:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ako su pradede bili rodjena braca vas dvoje sve 4to koleno, sto je granicno kad je u pitanju mesanej gena...

Dobro se raspitajte o poreklu i rodbinskim vezama i onda pronadjite genetichara koji ce vam sve objasnici, sve rizike i mogucnosti...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Ned Maj 15, 2011 3:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:07 am
Postovi: 27
A koji stepen srodstva? Brak se sme sklopiti u 4 kolenu,tj,kao na ovoj slici? :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Ned Maj 15, 2011 6:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 14, 2011 11:44 pm
Postovi: 16
...koliko sam ja upucena u rodbinske odnose...tvoj pradeda i njen pradeda, ako su rodjena braca...oni su krvno srotstvo...ona i ti bi onda trevalo da ste 3. koleno...udaja i zenidba ne bi trebala da bude do 7. kolena...mada u mom mestu ima slucaj da su se vencali. ...mozda isto tako, drugo ili trece koleno....i dan danas su u braku i deca su im sasim u redu...mislim da su neke anomalije kod dece moguce...ali i ne moraju da se dese...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Ned Maj 15, 2011 7:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:07 am
Postovi: 27
4 ili 3 koleno? :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Ned Maj 15, 2011 7:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 8:20 pm
Postovi: 191
Ako su deda i pradeda bili rodjena braca, onda se radi o cetvrtom kolenu srodstva. Pre cetvrtog kolena nije ni moguce vencati se, jer zakon to zabranjuje, koliko mi je poznato. Sto se tice zdravlja i bolesti... Najbolje je da odete u neko genetsko savetovaliste, kao sto je vec receno, i tamo da se raspitate o rizicima. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Ned Maj 15, 2011 8:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 14, 2011 11:44 pm
Postovi: 16
Zoran42 je napisao:
4 ili 3 koleno? :)

evo pogledaj

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D1%80 ... 0.BD.D0.BE


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Ned Maj 15, 2011 9:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 8:20 pm
Postovi: 191
zdravo je napisao:
Ako su deda i pradeda bili rodjena braca, onda se radi o cetvrtom kolenu srodstva. Pre cetvrtog kolena nije ni moguce vencati se, jer zakon to zabranjuje, koliko mi je poznato. Sto se tice zdravlja i bolesti... Najbolje je da odete u neko genetsko savetovaliste, kao sto je vec receno, i tamo da se raspitate o rizicima. Pozdrav!


pradeda i pradeda, ne deda i pradeda :). Ufff... Komplikovano sve ovo sa kolenima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Ned Maj 15, 2011 9:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 14, 2011 11:44 pm
Postovi: 16
Citiraj:
Рођаци првог колена су они који имају истог деду или бабу, или обоје


..probaj da izracunas...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Pon Maj 16, 2011 8:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 16, 2008 11:10 pm
Postovi: 9
Ne znam za zakon i brojanje kolena... Ali koliko se ja razumem u genetiku moras da pogledas da li su vam majke/babe u srodstvu.


Incest je u prirodi jako cesta i veoma pozeljna stvar. Najjaci muzjak cesto oplodi i 50% populacije nekog copora. Kako je on u snazi vise godina, nekad i celu deceniju, slobodne zenke su cesto sestre, cerke, unuke, praunuke...
Tako najjaci i najzdraviji Y gen opstaje u prirodi.
Do duse, u prirodi vazi prirodna selekcija. Tako da ce bilo kakva mutacija ili losa kombinacija biti skoro trenutno eliminisana.
Sa jedne strane ljudi imaju doktore, lekove, invalidsku zastitu, samilost, zelju da ocuvaju svakavu decu... I to prilicno utice na prirodnu selekciju. Sa druge strane ljudi takodje imaju ratove, sankcije, losu zdravstvenu zastitu, extremno lose zivotne uslove, pa i to utice na prirodnu selekciju.

Sanse za ispoljavanje neke genetske bolesti kod potomka zavise od genetskog materijala koji njegovi roditelji nose.
Ako nema mutacija, nema sanse da se mutacije ispolje. osim ako ne nastanu direktno u potomku (toksini, radijacija...)
Sto je veci broj mutacija i naslednih bolesti u jednom roditelju, vece su sanse za ispoljavanje tih bolesti.
Kod srodnih roditelja vazi pravilo: ako jedan ima neku mutaciju ili genetsku bolest, velike su sanse (nekad i 100%) da i drugi roditelj ima isti genetski defekt. Samim tim i potomak mora da ima istu gresku.
U zivotinjskom svetu bi takav potomak bio brzo eliminisan, ali kod ljudi to zavisi od zivotnih uslova, obicaja, zdravstvene zastite...


Sto se tice skolske genetike dovoljno ti je za zapamtis ovo:
Ljudi imaju 23 para odnosno ukupno 46 hromozoma.

Slobodno ih zamisli kao niz od 1 do 23.
Jedan niz si dobio od oca. To je niz koji je bio u spermatozoidu.
A drugi od majke, iz njene jajne celije.

tvoja celija
{
otac : 1,2,3,4...21,22,23
majka: 1,2,3,4...21,22,23
}

Svaki od tih hromozoma (1,2,3...) ima odredjene gene, nasledne osobine, kvalitete, mane, mutacije...

Spermatozoid ili jajna celija nastaju slucajnim kombinovanjem ta dva niza.
Znaci tvoj spermatozoid sadrzi uvek po jedan niz 1-23 koji se pravi slucajnim izborom hromozoma bilo od tvog tate ili od mame.
Npr: 1 se uzme od tvog tate, 2 od mame, 3 od mame, 4 od mame, 5 od tate i tako do kraja. 23 hromozom ima X ako se uzme od tvoje mame ili Y ako se uzme od tvog tate i odredjuje pol deteta.

(nauci ovo napamet ako zelis da razumes geneticara)


U teoriji, ti i ona mozete u najboljem slucaju da delite 0 zajednickih hromozoma a u najgorem malo manje od 1/5 gena.
Ako ni jedna baba nije bila u srodstvu sa ostalim babama, delite jako malo zajednickih gena. Lako se moze desiti da nemate ni jedan zajednicki hromozom.
Sanse za najgori slucaj od 1/5 zajednickih hromozoma su moguce koliko i 4x za redom dobiti 5 na lotou ako igras sa istih 5 brojeva. Ekstremno male, ali u teoriji postoje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Pon Maj 16, 2011 3:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:07 am
Postovi: 27
Moja majka nije u nikakvom srodstvu sa njom,a takodje i njen otac,kao i ostatak njihove familije..znaci moj pradeda po ocevoj liniji je u rodbinskim odnosima sa pradedom od njene majke..Jos uvek ne znam da li su njihovi pradede nase rodjena braca..Svejedno Hvala ti mnogo! Zahvaljujemo ti i ja i ona :) poseticemo geneticara pa vam javljam rezultate! Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Pon Maj 16, 2011 10:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:07 am
Postovi: 27
Ovako..nije onako kao sto sam napisao..ovako stvari stoje..ako neko moze da kaze koje smo koleno i koji je to stepen srodstva?


Slika

I koliki je rizik za retardirano dete? :P

HVALA VAM MNOGO!! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Pon Maj 16, 2011 10:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Prilichno se neozbiljno ponasate s obzirom da je neshto ovako ozbiljno u pitanju!

Posetite u svom domu zdravlja ili mestu gde zivite porodicno savetovalishte i o svemu porazgovarajte otvoreno sa lekarom specijalistom!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Pon Maj 16, 2011 10:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:07 am
Postovi: 27
Ovo i nije toliko ozbiljno ja mislim...? pricacemo prekosutra ;) imamo zakazano..ako mogu samo odg da dobijem na predhodno pitanje..:\


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Čet Maj 19, 2011 1:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:07 am
Postovi: 27
??


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 89 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: