Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Metastaze na jetri
PostPoslato: Sre Mar 16, 2011 11:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 16, 2011 10:57 pm
Postovi: 4
Imam neke nejasnoce u vezi problema koji imam sa svojim ocem. Krajem januara je operisao tumor debelog creva, u odmakloj fazi. Nažalost, pronađen mu je i tumor koji je manji ali je zahvatio deo tankog creva i za koji nam je rečeno da je neoperabilan. Ono što me zanima a ovom prilikom bih hteo da pitam ljude koji se razumeju u ovu problematiku tiče se međutim metastaza na jetri koje su mu pronađene prilikom operacije a za koje nismo ni sanjali da ih ima. Doktori su rekli da mu je jetra "puna metastaza" i da je to problem daleko veći od kancera na debelom crevu. Ono što je čudno to je da mu jetra normalno funkcioniše (pravi transaminaze), laboratorija mu je savršena čak i danas, metastaze se ne vide na ultrazvuku ali se vide na skeneru. Radio je biopsiju jetre, uzeli su mu tri uzorka ali na patologiji u uzorcima nisu mogli da pronađu kancerozne ćelije! Ovo poslednje nam je bilo neophodno zbog eventualne hemioterapije. Pošto jedino oko lekara i tumor markeri ukazuju na to da se radi o mnoštvu metastaza na jetri, zamolio bih nekog na ovom forumu za informaciju o tome da li postoji mogućnost da se ovde ne radi o metastazama i koliko su tumor markeri pouzdani kod indikacije metastaza jetre. Naglašavam da sam svestan i inače loše situacije i ne tražim ni od koga davanje lažne nade...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Sre Mar 16, 2011 11:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 6:09 pm
Postovi: 174
Moj otac je imao poodmakli karcinom debelog creva. Tumor marker CA 19-9 ukazivao je na vrednost 5.240, dok je referentna vrednost od 0-33 (barem u laboratoriji gde smo radili). Jetra mu je bila ,,puna metastaza''. Pojedini doktori na VMA, gde je operisan (pre svega, tu mislim na Nacelnika gastroenterologije Dodera, bivseg Nacelnika onkologije Dina Tarabara), savetovali su nam da ne ide na hemoterapiju, a i da je bilo obratno otac ne bi isao, jer je takav bio njegov izbor, kao i zelja nas, clanova njegove porodice. Hirurg koji ga je operisao prognozirao je sest meseci zivota, poziveo je sedam i po. Nakon sestog meseca, jetra je pocela da mu otkazuje, pojavila se voda, otekle su mu noge i umro je nakon mesec dana.

Ono sto Vam savetujem jeste da ne idete na hemoterapiju. Ona nije funkcionalna kod karcinoma debelog creva, cak i u pocetrnim stadijumima, a da ne govorimo o metastatskom karcinomu (bilo kog tipa). Na metastaze, savremena medicina nema odgovor. Savremena medicina je zaista najdalje odmakla na polju hirurgije. Ja pretpostavljam da je operacija Vaseg oca bila rutinska, tj. da je formirana stoma. Jetru nisu dirali, jer je inoperabilna nakon cetiri metastaze, kamoli difuzno prozeta kako je slucaj ovde.

Ono sto mogu da Vam preporucim jesu principi alternativne medicine. Moj otac nije mogao da ih do kraja ispostuje, jer je imao nesrecan tumor kod rektuma koji mu je cesto predstavljao nepremostivu prepreku za hodanje. To je bio regionalni tumor bez metastaza. On nije predstavljao toliki problem, sa zivotnog aspekta. Lekar je mami rekao ,,gospodjo, on nece umreti od karcinoma debelog creva, vec od metastaza na jetri''. Tako je i bilo.

Dobro proucite temu o alternativnoj medicini. Budite pametni i stalozeni. Sada jedino organizam Vaseg oca ima resenje za problem koji ga je snasao. Svaki tumor je izleciv, ali Vas otac se mora jako potruditi, a cela porodica ga mora snazno u tome podrzavati. On mora da ojaca svoje telo. Neka sto vise bude na vazduhu. Na suncu. Neka vezba. Procitajte knjigu dr Lorin Dej, ,,Kako sam pobedila rak''. Lako stivo, kratko, napisano tako da ga svaki pacijent razume.

To sto je moja porodica izgubila bitku, stvar je okolnosti. To ne znaci da ce se isto Vama desiti. GLAVU GORE I SAMO HRABRO!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Čet Mar 17, 2011 11:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 6:09 pm
Postovi: 174
Takodje, na ultra zvuk se ne mozemo do kraja osloniti. Jer, pogledajmo sta je napisano u slucaju mog oca:
UZ zucne kese, jetre i pankreasa: jetra normalnog oblika, polozaja i velicine, uredne ehogenosti. Nema nodoznih ili difuznih patoloskih promena (?!). Zucna kesa normalnog polozaja i velicine. Zidovi i lumen su bez promena. Zucni putevi urednog izgleda. Pankreas normalnih dimenzija u predelu glave, tela i vrata, uredne ehogenosti. Peripankreaticne limfne zlezde su bez promena. Slezina b.o. Bubrezi normalnog polozaja, oblika i velicine.

Tek je skenerom utvrdjeno da postoje promene na jetri, a nakon operacije da mu je jetra puna metastaza.

Kolonoskopijom je utvrdjena promena odmah iza analnog kanala koja je zahvatila vise od 3/4 cirkumferencije u duzini od oko 5cm.

Ono sto je savetovano jeste higijensko dijetetski rezim zivota i iskrane. Pitam zasto ako se ,,nije razboleo zbog hrane'' i ako ,,hrana ne utice ni u kom slucaju i na koji nacin na bolest'' (citiram tadasnjeg Nacelnika onkologije na VMA Marjanovica)?

Prema tome, UZ je potpuno prevideo teske patoloske promene na organu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Čet Mar 17, 2011 7:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 16, 2011 10:57 pm
Postovi: 4
Hvala na brzom odgovoru...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Čet Mar 17, 2011 8:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
Batapaa, ja cu Vas opet zamoliti da ne govorite pacijentima da niko od HT-a nije imao vajde, ne mogu da opisem koliko se iznerviram kada citam takve Vase postove iznova i iznova. Pomazite ali ne savetujte stvari koje nemaju veze sa mozgom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Čet Mar 17, 2011 9:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
I mene to jako nervira Slavko. Moja poznanica je imala metastaze na jetri , takodje primarni tumor debelog creva...operisa;i su je, pa hemo...pa se vratilo pa su opet operisali ( inace operisu samo jednom ev. dva puta, kada je jedtra u pitanju - nju su cak tri! )...pa hemo...da ne duljim, zena tako zivi vec 10 god, i nikad lepse nije izgledala...super se oseca, i sada trenutno prima hemo...ali zivi! To treba shvatiti kao hronicno oboljenje, i sto da ne, ako produzava zivot , ne vidim zbog cega se odreci te sanse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Čet Mar 17, 2011 10:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 6:09 pm
Postovi: 174
Slavko_slavko je napisao:
Batapaa, ja cu Vas opet zamoliti da ne govorite pacijentima da niko od HT-a nije imao vajde, ne mogu da opisem koliko se iznerviram kada citam takve Vase postove iznova i iznova. Pomazite ali ne savetujte stvari koje nemaju veze sa mozgom.


Postovani Slavko, imam pravo na svoj stav. Nisam ja kriv zbog tuznih cinjenica. Takodje, nisam rekao da niko nije imao vajde od HT. Prekinite da ubacujete izmisljene reci u usta ljudima!

Sve sto sam izneo stoji. Ako vas nerviraju moje poruke, postoje nacini da iste eskivirate. Mozete zamisliti koliko mene nerviraju tupavci koji preporucuju hemiju tamo gde je ni onkolozi ne preporucuju.

Dexxx, nema na cemu. Puno srece i pameti.

POZDRAV!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Čet Mar 17, 2011 10:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 16, 2011 10:57 pm
Postovi: 4
Ma ok, svako mišljenje i savet u ovoj situaciji mogu da znače... Uostalom, sutra idemo na konzilijum pa ćemo da vidimo preporuke lekara. Mada, ono što je mene najviše zanimalo i zbog čega sam pokrenuo ovu temu bilo je pitanje da li postoji mogućnost da to što su lekari videli kao "punu jetru metastaza" možda i nisu metastaze. Ovo iz razloga što nakon biopsije jetre iz tri uzorka nisu mogli da pronađu kancerozne ćelije. Kako god, sutra ću imati više informacija i oko toga pošto su na patologiji još jednom obrađivali uzorak...

U svakom slučaju, hvala svima na dobronamernim savetima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Čet Mar 17, 2011 11:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 6:09 pm
Postovi: 174
Nadam se da nisu :D
Kako god, zelim Vam sve najbolje. Kako god, opet, ne predajte se, dogovorite se i krenite u akciju! Ja Vam mogu savetovati ovo ili ono. Kao dobronameran covek. To moze svako od nas, ali mi nismo merodovni. Vi cete odluciti sta je najbolje za Vaseg oca, kao i on sam. Izvagajte dobre i lose strane. Nama su lekari rekli ''mi ne garantujemo izlecenje'', sto je sasvim korektno.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Čet Mar 17, 2011 11:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
Ok, u pravu ste, nema se vajde od terapija, odustajem od daljeg diskutovanja jer sam siguran da ce me sutra boleti glava ako ovako nastavim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Pet Mar 18, 2011 2:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Ne radi se o tome da Slavko zazmuri i ne procita vas post, vec se radi o tome da vi iznosite takve stvari na forumu, a ne znate ko sedi sa druge strane monitora...da li je taj neko labilan, da li ce procitati to sto ste rekli, poverovati vam i odreci se terapije koja , ako vec ne moze da mu spasi zovot - moze da ga produzi..Zar to nije prevelika odgovornost na vama, ciniti tako nesto?
Nikada se ne bih usudila reci nekom " ej nemoj hemo, nemoj caj, nemoj vitamine , nemoj zracenje..." jer to nije u redu...pa sve i da je tako..ponavljam , vi ne znate ko je sa druge strane ...
Nisu svi Slavko.
Pozzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Pet Mar 18, 2011 11:34 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 6:09 pm
Postovi: 174
Potrebno je ljude upoznati sa svim argumentima. Fokus treba stavljati na slucajeve spontane remisije, jer to JESU DOKAZI da organizam moze da izadje na kraj sa bolescu. Nema boljeg argumenta za ovu diskusiju nego kada sami onkolozi govore da su koristi citotoksicne terapije zaista neukusno male. Zasto dalje trovati vec tesko bolestan organizam?

The Contribution of Cytotoxic Chemotherapy
to 5-year Survival in Adult Malignancies

Clinical Oncology (2004) 16: 549e560

Graeme Morgan*, Robyn Wardy, Michael Bartonz
*Department of Radiation Oncology, Northern Sydney Cancer Centre, Royal North Shore
Hospital, Sydney, NSW; yDepartment of Medical Oncology,
St Vincent’s Hospital, Sydney, NSW; zCollaboration for Cancer
Outcomes Research and Evaluation, Liverpool Health Service, Sydney, NSW, Australia


http://fiocco59.altervista.org/images/s ... 5_anni.pdf

Klasik kriticke analize HT jeste knjiga Ralfa Mosa ,,Questioning chemotherapy'' nekadasnjeg vernika zvanicne medicine, danas ostrog kriticara tretmana kancera.

Takodje, ako uticajni americki nedeljnik Newsweek napise vrlo argumentovan tekst ,,We fought cancer....and cancer won'', to takodje nesto znaci:

We Fought Cancer…And Cancer Won
After billions spent on research and decades of hit-or-miss treatments, it's time to rethink the war on cancer.
http://www.newsweek.com/2008/09/05/we-f ... r-won.html

Kada se ljudi upoznaju sa materijom, sa alternativom, sa razmisljanjima strucnjaka, sa razlicitim slucajevima ozdravljenja, e onda, sta god da odaberu, tek onda je to PRAVI IZBOR!

I to je odgovorno. Tu nema niceg loseg, zar ne? Apriori dati na brigu sopstveni zivot nekome drugom, to nije ni u kom slucaju pametno. Sami sebi mozemo najvise da pomognemo. Ja na HT gledam kao na opasan, primitivan, vid terapije. Ubace otrove u vas pa sta bog da. Da li je to odgovorno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Pet Mar 18, 2011 1:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 16, 2011 10:57 pm
Postovi: 4
Naravno da sve ovo shvatam kao dobronamerne sugestije i svima sam zahvalan na mišljenjima ma koliko ona bila drugačija. Sigurno da ću mišljenja lekara prihvatati kao najmerodavnija ali i sve ovo što na forumu dobijem kao odgovor svakako može da znači. Zato, slobodno pišite, bez griže savesti i straha. Ja sam svima vama zahvalan i na vremenu koje ste mi do sada posvetili.

P.S. Malopre sam dobio i drugi nalaz sa patologije i iz tri uzorka uzeta biopsijom jetre nisu pronašli kancerozne ćelije. Nažalost, na osnovu svih drugih pokazatelja nemaju sumnju da je reč o metastazama... A od pre koji dan se javio i drugi problem... Verovatno zbog preostalog neotklonjenog tumora na debelom crevu otac stalno izbacuje sukrvicu, mada ima ugrađenu stomu... :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Pet Mar 18, 2011 1:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Apr 27, 2008 12:00 pm
Postovi: 133
Ako je hirurg video jetru i rekao to sto je rekao nema sumnje da je to tako.Kao drugo,moja zena je umrla od istih a takodje znam druge kojima je terapija pomogla.Mi smo kombinovali HT i tzv.alternativnu medicinu.Trudili smo se da joj ojacamo imuni sistem,krv ali sve to nije pomoglo nije,verovatno,ni odmoglo ali...Zato sve gluposti tipa "manite se terapije" nema smisla komentarisati.Najbolje je informisati se pa dodati nesto uz terapiju.A dijagnoza je vrlo nepovoljna.Operisu se 2-3 max 5(manjih) meta ali "puna jetra" je neoperabilna.Poenta velikog broja meta na jetri je da jetra ne funkcionise,ne cisti,usled toga moze doci do podizanja nekih drugih markera:ggt,bilirubin,ldh.Ne mora da znaci da ako su ALT i AST u normali da jetra dobro funkcionise pogotova ako su ovi drugi poviseni.Sta da Vam kazem,cudna je ovo bolest,nepredvidiva.Neko je pobedi,vecina ne.Mozda ste vi u toj prvoj grupi,nada umire poslednja.Elem,ponasajte se kao da pobedjujete ali budite na zemlji.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na jetri
PostPoslato: Pet Mar 18, 2011 3:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Prema americkim studijama od 10 obolelih 5 ce biti izleceno...ove studije su iz 95 -te. Znaci sada je taj procenat izlecenja jos veci. Svi ovi izgeceni, nisu sigurno izleceni nekim cudom , vec prosto zahvaljujuci zvanicoj medicini. Ne kazem da hemo nije stetna, ali drzim se onog ...sto je za nekog lek, za dugog je otrov.
Pozzz


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: