Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 70 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Ned Feb 06, 2011 4:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 2:05 pm
Postovi: 21
Ana_88 je napisao:
Svakacast za sasasa... Slazem se sa svime sto je napisao...
Jos bih dodala da se ne slazem sa studentbgd da je najbitnija stvar da li fakultet traje 4 ili 6 godina. Mislim da bi mnogo pametnije bilo da ovaj nas beogradski fakultet prepolovi broj studenata koji se upisuje jer je nemoguce sa grupama od po 20 studenata ista uraditi. Koliko mi se samo puta dogodilo da me asistentkinja posalje da uzmem anamnezu i uradim fizikalni pregled a da pacijent nece da saradjuje jer ga je do tada vec pregledalo 20 studenata i uzeta mu je 20 puta anamneza pa mi onda ostaje samo da citam istoriju bolesti. I na kompletnim vezbama procitam nekoliko istorija bolesti (koje se i ne trudim da pamtim) a onda se svrljam po hodniku sa ostalim kolegama dok asistentu ne dosadi pa nas posalje kuci. Ovom fakultetu je izgleda u cilju da uzme sto je vise para moguce a za studente ih boli... !!! I Novi Sad i Kragujevac su prepolovili broj studenata koje upisuju a grupe su im od po 6 studenata za razliku od nasih u kojoj nas ima 15-20 i uopste ne razumem zasto to ne moze i Beograd???!!! Znam da to meni trenutno nista ne bi pomoglo ali bi se bar izbeglo da naredne generacije imaju ovakvu "nastavu". Bila sam na fakultetu u Novom Sadu prosle godine i na fakultetu u Kragujevcu pre mesec dana i moram reci da sam ozbiljno pocela da se razmisljam gde je zapelo u Beogradu??? Kragujevac koji je do pre par godina bio rusevina sada izgleda bolje nego nas fakultet (i spolja i iznutra), imaju bolju opremu, manje studenata a studenti od prve godine studija imaju svoje mentore kojima se obracaju za sve sto im nije jasno!!! Ja profesore vidjam samo na ispitima a u vreme konsultacija vrata od kabineta su cesto zakljucana... Ranije sam se cudila kako je moguce da Beograd dobije akreditaciju medju poslednjima ali posle par godina mi je sve postalo jasno...Na kraju krajeva mi je zao sto sam upisala studije ovde iako je Novi Sad blizi gradu u kome zivim - ali eto... Tada su svi govorili kako je Beograd najbolji i ja nasela!



Ana, zasto vi studirate medicinu? Danas se na med.fakultet upisuje samo radi prestiza, da im ispred imena pise ...dr.mr...itd a ono sto su zapamtili na studiju...providno iliti nista! Ako nesto zelite da naucite, budite prvi koji uzima anamnezu,premestite se u Novi Sad, necete valjda protraciti 6 godina ni u sta, i izaci sa fakulteta sa polovicnim znanjem...gde vam je odgovornost za zanimanje koje ste izabrali? Menjajte uslove,bunite se studenti, trazite,zahtevajte...samo ne KUKAJTE VISE!
Ta vama je najteze!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Ned Feb 06, 2011 4:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 2:05 pm
Postovi: 21
maritom je napisao:
sasasa je napisao:
Gospodjo ja nisam ubio vase dete...
Zao mi je zbog onoga sto ste preziveli... Isto tako mi je zao sto niste razumeli ono sto sam pisao. Ja sam samo iskreno rekao kako izgleda Srpska medicina. Ko msli da ja nisam u pravu neka pogleda oko sebe :) Medicina je organizovani sistem koji veoma mnogo kosta. Onaj ko vam kaze da to sve moze i za 100 puta manje para - ili vas laze ili blago receno pojma nema o cemu govori. U Srbiji ima puno lekara koji sjajno rade svoj posao bez i jedne zalbe, ali kada pokusamo reci da nam nije lako - uvek neko izvuce pricu da smo mu ubli dete, da je iza neke hirurske klinike "sajam automobila", da smo puni ko brod... Etc.
Ja svaki drugi dan vidim neko sranje slicno onome koje se vama dogodilo... Ali kada pokusam napisati da to ne valja, onda ja ispadnem zlikovac :)
Narod veruje da mi treba da radimo iz humanosti... Super - nadjite mi 20000 natprosecno inteligentnih ljudi, voljnih da prodju 20 godina paklene obuke pa potom rade za sicu dok ih svi smatraju negativcima i ubicama dece i imacete najbolji zdravstveni sistem na svetu.
Na zalost toga ima samo u Diznilendu. Zasto je lose imati porodicu i zeleti dobro za njih? Sto mi nebismo mogli dobiti razumnije radno vreme - ono sto je na papiru toga se niko od nasih sefova ne pridrzava :) Losom selekcijom kadrova i insistiranjem na prikrivanju svega, velicanjem lazne humanosti dosli smo do toga da sve celne pozicije zauzimaju ljudi koje iskreno zabole za bilo cije dete - ja poznajem te ljude i verujte mi da je to istina - jedino takvi prezive nase obrazovanje.
Mi stvari posmatramo iz drugacije perspektive - najsmesnije je sto se verovatno slazemo da ovako ne valja, ali se nikada necemo naci na istim talasnim duzinama. 20000 prosecno dobrih lekara, vrednih ljudi sa normalnim zivotima bez politicke korektnosti i laznog moralisanja je ono sto je ostvarivo i znacajno bi popravilo zdravlje svih. Vama niko ne brani da sanjate o 20000 vitezova na belim konjima, ali cisto sumnjam da tako nesto postoji.
Sto se osiguranja koje svi placamo tice - istina je da tek oko 1/5 do 1/4 stanovnistva placa za sve - ostali su deca, penzoneri, nezaposleni, ljudi koji primaju minimalac... I ne palacaju gotovo nista. Strancima se mora platiti oprema, lekovi i sve ostalo sto uvozimo - inace tuze - a nama sta ostane. Sto se lekarskih plata tice - ona je izmedju 50 i 90 hiljada mesecno (ako nemate neku titulu ili politicku funkciju - a to je druga prica i nema mnogo veze sa medicinom - ti ljudi su stcajem okolnosti lekari, pa im se na bolnicu fakturise novac koji zaradjuju od politike, da nisu lekari bio bi im slan negde drugde). Nije malo za nase uslove... Ali prosecan sef seoske ambulante, specijalista opste medicine, koga niko ne zarezuje 2% ima vise zavrsene skole od vecine direktora i onih ekonomista koji izlecu sa TV na svakom koraku kao veliki autoriteti. Znate li da deca sa zavrsenom srednjom farmaceutskom koja rade u apotekama Beogradu imaju vecu platu od mene - posle 15 godina skolovanja. Ja sam danas u 8h ujutro otisao u op. salu i izasao sam vecerasu u 7 - i niko mi nije platio dinara preko moje osnovne plate za to. I ne trazim. Ali zsto bi se to kog djavola meni moralo svidjati? Meni je iskreno zao sto je vasa plata 3 puta manja od moje - ali zar to znaci da ja trebam raditi za eksere? Intresantno je jos jedno - vi se ni jednog trenutka niste pitali kakav sam ja lekar :) Dobar, los ili najgori od sve dece... I to je fakat - vecina nasih pacijenata smatra da se mi bogatimo na njihovoj muci, gleda nas sa podozrenjem i doceka na noz kada se pozalimo... Vi nas ne volite - pa sto bismo mi kog djavola voleli vas?! Kazem, iskreno mi je zao zbog vaseg gubitka, ali opet cu to reci - kad vec ubijamo decu - nemojte dolaziti kod nas! Ja nikog ne teram da dodje kod mene, ako se neko ne slaze sa mojim lecenjem neka ode drugome - rado cu mu (radi objektivnosti) preporuciti 5 ljudi koji mene licno ne podnose :) Znate li vi koliko puta su se na mene derali ljudi nad kojima sam bdio nedeljama za dzaba - jer oni "imaju prava", a onda odu kod onog prevaranta sa VMA sto prodaje cajeve koji lece rak i zveknu 40000 za teglu sušenog maslacka :) O.K. i to je njihovo pravo - coveku niko ne moze uskratiti pravo da bude budala ako to zeli :) Ali ako drzava i autoriteti podrzavaju glupost i neznanje tu onda vec nesto ne valja. Dobri ljudi nam odlaze - normalni, skromni, vredni ljudi koji dobro znaju svoj posao nam odose za inostranstvo ili napustaju klinicku medicinu da bi se bavli necim drugim - i to stvarno, nekoliko mojih prijatelja je vec otislo prosle godine, a nekoliko se sprema da ode ovog proleca. Ostaju nam isluzeni, losi i beskrupulozni - oni koji u ovom haosu vide priliku za bogacenje (ne od medicine nego od varanja naroda! To sto to rade u bolnici u belom mantilu je samo predstava i nema mnogo veze sa medicinom.) Ja ne zelim da se obogatim - zelim da zivim normalno. Ako to ne mogu od ovog posla ili ovde radicu nesto drugo ili negde drugde - a vi se lecite kod vracara :)

želela sam da iz ovog foruma izvučem nešto što će mene sačuvati od kardinalnih grešaka,ali ipak osećam samo mržnju i nisam prenaglasila reč
moja deca neće raditi u zdravstvu,radiće negde gde ih neće omalovažavati,gde im neće svako biti kriv,biti čovek nauči se u porodici,na fakultetu su se 7 godina trudili da mi ubiju i ono malo samopoštovanja,puštali me po satima da čekam na hodniku za mrvu znanja,od nas 30 u grupi ja nisam od gužve mogla da vidim krevet a ne pacijenta,
i pored svega pomoći čoveku je moralna obaveza,leo osećaj,naš posao,obaveza
molim vas pišite,ali poštujmo jedni druge,mi ovde ne poznajemo se a tako teške reči padaju

nema reči koje bi opisale tugu majke,nema ništa što bi bol moglo ublažiti,kad izgubi dete



Maritom, hvala vam,i ne daj boze da iko poznaje tu bol


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Ned Feb 06, 2011 7:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
nijenivazno je napisao:
Ana, zasto vi studirate medicinu? Danas se na med.fakultet upisuje samo radi prestiza, da im ispred imena pise ...dr.mr...itd a ono sto su zapamtili na studiju...providno iliti nista! Ako nesto zelite da naucite, budite prvi koji uzima anamnezu,premestite se u Novi Sad, necete valjda protraciti 6 godina ni u sta, i izaci sa fakulteta sa polovicnim znanjem...gde vam je odgovornost za zanimanje koje ste izabrali? Menjajte uslove,bunite se studenti, trazite,zahtevajte...samo ne KUKAJTE VISE!
Ta vama je najteze!


Draga gospodjo, potrudicu se da vam objasnim nesto sto vi iz nekih razloga (u koje ja ne zelim da ulazim) ne zelite da razumete... Zasto sam ja upisala medicinu je najmanje bitna stvar ali jedna stvar koju nisam zelela jeste da me neko napada bez ikakvog razloga samo zato sto sam student medicine i sto cu jednoga dana biti doktor. Ja razumem da ste imali tu strasnu tragediju i zaista mi je zao sto Vam se to dogodilo - ali to nije razlog da Vam svaki lekar bude kriv. Taj koji je napravio gresku ima svoje ime i prezime a ne samo titulu koji deli sa ko zna koliko ljudi u Srbiji. Nisam upisala medicinu da bi me neko omalovazavao i smatrao kasapinom iako ne zna ni ko sam, ni sta sam, a ni kakva sam. Na prvom mestu zelim da se bavim poslom koji volim i da ga sto bolje radim ali kod nas uslovi nisu kao iz bajke ni na fakultetima a jos manje u praksi. Svi od lekara traze da ucini (teoretski) moguce u nemogucim uslovima i niko ne postavlja pitanje da li nas situacija u kojoj se nalazimo u bilo cemu ogranicava. Nije ovo Amerika a jos manje njihov sistem tako da trebamo da gledamo ono sto nam se nalazi ispred nosa a ne ono sa druge strane Atlantika jer od njih necemo nauciti nista novo sto ce ovdasnji uslovi omoguciti da sprovedemo.
Da se prebacim na drugi fakultet ne mogu na prvom mestu zato sto imam bar 8 predmeta razlike u ispitima izmedju fakulteta. Da pojasnim, to bi znacilo da na drugom fakultetu prvo polazem razliku ispita pa tek onda prelazim na ispite iz te godine na novom fakultetu. Posto ne mogu da polazem 15 ispita u jednoj godini jer ne mogu fizicki d stignem da ih naucim - to bi znacilo obnavljanje godine sto ne dolazi u obzir! Sa druge strane, prenos svakog pojedinacnog ispita na drugi fakultet se placa (cini mi se 5000) pa bi me i to poprilicno skupo kostalo. Tako da ta opcija ispada...
Sa druge strane, da se bunim - nemam kome.
Drugo, ja odgovornosti imam, tako da se nemojte baviti analizama moje odgovornosti. Ja nisam student koji se seta po fakultetu, vec sam temeljna koliko mi uslovi dozvoljavaju - a Vama je lako da pricate kako i sta trebam da radim jer ste sa medicinom upoznati povrsno. Ja ne mogu da prisilim pacijenta da mu radim pregled ako ON NE ZELI niti mogu da se bilo kome popnem na glavu da bih nesto videla.
Na kraju krajeva, kada za koju godinu zavrsim studije, svako ce imati pravo da se odluci ko ce mu biti lekar. Nisam jedina i ako me bilo ko ne smatra dovoljno strucnom - kod mene ne mora da dolazi.
A o kakvom vi medicinskom prestizu govorite kada lekari poslednjih godina sluze za blacenje i pljuvanje i to generalizovano???

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pon Feb 07, 2011 9:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 2:05 pm
Postovi: 21
Draga Ana, generalno sam pricala o lekarima, sto je i cinjenica, nemojmo zabijati glavu u pesak kao nojevi. Svi mi moramo pomoci da se uslovi na med.fakultetu promene i poboljsaju jer nam je to svima u korist, ako vi/mislim na sve studente/ imate bolje uslove,vise naucite,imate vremena da procitate i naucite i ono sto nije u nastavnom programu, znaci nama /mislim na sve pacijente/bolji,kvalitetniji i duzi zivot. Zasto se danas lekari blate i pljuju...zato sto je sve vise smrti nakon "rutinskih" operacija, zato sto se mnogi ne doskolovavaju...i ono ispred imena mr.sci..itd stoji od pre sto godina...kao i znanje, vazno da je sujeta tu-pricam direktno za dr. Vlajic Bozidara, cije je znanje ostalo na 1970.--tim godinama...i ja se secam da su mene tada lecili npr.kada imam visoku temperaturu time sto bi me pokrili sa dva tri cebeta i jorganom, da se "preznojim"- sto sada ni u ludilu ne bi...eto, o tome sam pricala. Ako su studenti nezadovoljni,nezadovoljan je i pacijent. To je vrzino kolo, pa ajmo sada da ocistimo prvo te kukolje koji zamisljaju da su Bogom dani ili da su i sami Bogovi, da im niko nista ne moze,da se o smrti pacijenta uopste nece pricati..."zla sreca" kako gore navedeni dr. rece...moje je misljenje da je..."zla sreca" u tome sto je mog sina ON lecio. Ja se vama javno izvinjavam ako sam napisala nesto sto vas je povredilo, jer kada sam napisala, trazite, bunite se,imate pravo na znanje, ne dozvolite da je kabinet,kada je vreme za konsultacije zakljucan, a i nama /pacijentima/je u interesu da vi /studenti/ imate dobre uslove, i sto vise znanja.
Protiv neznanja, bahatosti se i borimo, ne protiv svih...
S postovanjem


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Ned Mar 06, 2011 3:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Da cestitam gospodji na pobedi. Hirug je ostao bez licence dozivotno. Mislim svaka cast na pirovoj pobedi.

Cek da rezimiramo ovako uslove za hirurga kod nas pocnimo od plate plata 80 000 i sad ce neko da kaze WOW pa to je duplo vise od proseka. Cek malo da vidimo za sta duplo vise.

1. 8 godina osnovnih studija u proseku + 2 godine staza + 3 godine rada negde dok se ne dobije spec + 5 godina specijalizacije = 18 godina rada na sebi

2. 6 minuta za pregled po pacijentu uz sve papirologiju tj manje od 3 minuta za kontakt lekar pacijent.

3. Nema definitivno stresnijeg posla.

4. Dezurstva

6. Porodicu vidjaju minimalno , njima se porodice najbcesce raspadaju u poredjenju sa ljudima ostalih struka.

I sve to 18 godina rada na sebi, hiljade i hiljade spasenih zivota , godine staza iza toga i rada sve to moze da padne u vodu zbog jedne nenamerne greske? Koja je prouzrokovana manjkom vremena za dijagnostiku. Pa ko mislite da ce da bude dovoljno lud da ode da posle ovoga specijalizira hirurgiju, da radi u ovakvim uslovima za presmesnu platu i da rizikuje da napravi zbog administrativnih ogranicenja gresku koja ce ga kostati karijere i smestiti u zatvor.

Da li je gospodja mama razmisljala ko ce sutra da ne daj boze leci moje dete kada niko vise ne bude zeleo da se bavi hirurgijom. U ovakvim radnim uslovima , sa manjkom osoblja, sa 3 minuta po pacijentu , sa nedostatkom dijagnostike i vremena za dijagnostiku posto vam vreme odredjuju oni koji pacijenta u zivotu nisu videli treba da budete ludi pa da prihvatite da se bavite hirurgijom.

Gospodjo covek je napravio jednu gresku u karijeri naspram hiljade spasenih zivota.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Čet Mar 10, 2011 1:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 04, 2004 2:00 am
Postovi: 49
Ko je ostao bez licence? Zasto?
Ko je kriv za uslove rada hirurga?
Studentbgd, ovakvo obracanje i cestitanje je sasvim neprimereno i ukazuje na nedostatak empatije. Cini mi se da je i tvoj pokusaj odbrane greske u suprotnosti sa postom kojim si zapoceo citavu temu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Sre Mar 16, 2011 1:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 2:05 pm
Postovi: 21
I sve to 18 godina rada na sebi, hiljade i hiljade spasenih zivota , godine staza iza toga i rada sve to moze da padne u vodu zbog jedne nenamerne greske? Koja je prouzrokovana manjkom vremena za dijagnostiku. Pa ko mislite da ce da bude dovoljno lud da ode da posle ovoga specijalizira hirurgiju, da radi u ovakvim uslovima za presmesnu platu i da rizikuje da napravi zbog administrativnih ogranicenja gresku koja ce ga kostati karijere i smestiti u zatvor.

Da li je gospodja mama razmisljala ko ce sutra da ne daj boze leci moje dete kada niko vise ne bude zeleo da se bavi hirurgijom. U ovakvim radnim uslovima , sa manjkom osoblja, sa 3 minuta po pacijentu , sa nedostatkom dijagnostike i vremena za dijagnostiku posto vam vreme odredjuju oni koji pacijenta u zivotu nisu videli treba da budete ludi pa da prihvatite da se bavite hirurgijom.

Gospodjo covek je napravio jednu gresku u karijeri naspram hiljade spasenih zivota.[/quote]


Ne mogu da verujem sta pisete...bas zbog razmisljanja ko ce sutra da leci vase dete...ja sam na sudu evo 13 godina, i ne vezano za moj slucaj...b]da li ste Vi procitali sta ste napisali[/b]...
Gospodjo covek je napravio jednu gresku u karijeri naspram hiljade spasenih zivota.[/quote]
Jedna greska je ZIVOT mog deteta, ne daj boze da sutra naprave gresku i na vasem detetu...[mene ne interesuje sto doticni doktor posle 18 godina "rada na sebi" nije znao da za tri minuta postavi dijagnozu...i nije tacno da imaju tri minuta... Nemam reci za ovakav vas nastup i cestitanje.
Mudar čovek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Sre Mar 16, 2011 7:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 8:20 pm
Postovi: 191
Zaista bi blo previse ocekivati da neko ko je pogodjen nepravdom (ljudskom ili nepravdom sudbine) ima imalo takta. Sto se ove teme tice, umerenost i takt od strane lekara se podrazumeva. I dalje mislim da ova tema nema poentu i da je duboko zaparala neciju ranu koja i onako nikada nece potpuno zarasti... Sto se tice naseg pokusaja odbrane casti profesije, najvise razuma u celoj ovoj prici pokazao je onaj koji je najvise patio, a najbahatiji komentari dosli bas od onih koji su morali pokazati najvise razumevanja. Cestitam nam na tome, kolege!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pon Mar 21, 2011 7:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Citava ova prica je, u principu, otisla u pogresnom smeru...
Stvari na koje se vecina ljudi zali u vezi sa Srpskom medicinom ovde su pripisane sujeti i bahatosti lekara... I takav stav je prilicno popularan, sto kod pacijenata, sto kod dela kolega...
Lekari nisu cvece... Nikada to nisu bili niti ce ikada biti. To je prosto - tako.
Medicina (ona prakticna) je izuzetno nezgodno zanimanje i vecina ljudi toga uglavnom nije svesna - ne mozes se time baviti ako nisi zavrsio fax, koji je djavolski tesko upisati (cak i ako si bio vukovac u gimnaziji), a jos teze zavrsiti (dugo traje, obimno i komplikovano gradivo, jako puno kosta); zaposliti se tamo gde zelis i dobiti zeljenu specijalizaciju je neopisiva gimnastika; specijalizacija je prosto receno kosmar, u kojem se znojis nekih 5-6 godina (radis za trojicu i to uglavnom tuđ posao, uglavnom za dzaba - i moras da cutis! Jedna pogresna rec ili komentar koji neko od onih iznad tebe moze protumaciti kao kritiku ili zalbu i - letis sa posla :); obicno se radi o decenijama (sa 35 god. ti malo-malo neko kaze - mali idi donesi nam kafu :) ), a tvoj zivot tece negde pored i preko tebe; onda dodje praxa i hod po "minskom polju" - radis sa uplasenim, nervoznim, ljutim, ocajnim ljudima na izuzetno klizavom terenu - jer medicina nije egzaktna nauka - kako ce se nesto zavrsiti mnogo zavisi od faktora kao sto su - raspolozenje, trenutak, meseceva mena ili horoskop. Sam posao je stresan po sebi, a kad se na to dodaju pritisci i pretnje sa strane, pretvara se u nocnu moru. Nas posao u sebi nosi mogucnost da krajnji rezultat bude necija smrt... Bez obzira da li je to nasom krivicom ili ne, cak i kad se prelomis da do toga ne dodje, uradis sve sto treba i moze - ipak pacijent umire tebi... Malo je takvih poslova u kojima ti musterije umiru (ili to cak visi kao mogucnost) - takvi poslovi su retki, to je sasvim poseban vid interakcije sa ljudima - retko je to prijatno. Lekarija se znacajno razlikuje od rada u prodavnici ili fabrici... Medicina, prosto receno, nije ni lak ni ugodan posao - 99.99% ljudi toga jednostavno nisu svesni.
Ovim poslom se ne moze svako baviti - gro ljudi nije u stanju da to savlada ili podnese. Posteno da vam kazem, vecina ljudi kakve biste vi zeleli da brinu o vama kada se razbolite pootpadaju na pocetnim stepenicama medicine. Do kraja dodju najuporniji, najludji, najambiciozniji, najagresivniji, najbezobrazniji, najbezobzirniji, najsnalazljiviji... I sopstvenici superlativa slicnih "plemenitih i bogobojazljivih" osobina.
To je jednostavno tako i to svuda u svetu. Lekari nisu cvece. I vecina nas jeste sujetna do neba...
Ali, to jednostavno niti mora biti, niti u ovom slucaju jeste razlog nezadovoljstva pacijenata - losim uslovima u bolnicama, losim tretmanom od strane osoblja, cestim nepovoljnim ishodima lecenja, cestim komplikacijama, korupcijom...
Nasa se sujeta uglavnom ogleda u nasim medjusobnim odnosima - posteno da vam kazem to se jako retko reflektuje na pacijente :)
Ono sto zelim reci je da mi, fakat nismo onakvi kako se deci opisuje lekar - fini dobronamerni cika u belom mantilu, koji sve zna i uvek je voljan da pomogne :) Ali nismo krivi bas ni za sva sranja srpske medicine.
Ono na sta se vecina ljudi zali su sistemski problemi - ne radi se o sujeti ili bahatosti jednog coveka, vec o losoj organizaciji, tolerisanju, cak cesto i favorizovanju lose praxe etc.
Dosta za danas :) Umorio sam se :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pon Maj 23, 2011 1:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2011 4:14 pm
Postovi: 6
Moram da priznam da i pored toga sto ovaj forum nudi jako korisne informacije, nadam se da necu imati prilike da ga vise posecujem i nailazim na ovakve teme. U velikom delu procitanih postova ostajem zgrozena ljudima koji ce postati medicinski radnici ili to vec jesu. Ukoliko postoji humanost i pozitivnost kod nekih lekara, znaci da je to moguce. Tako da svi oni koji to kod sebe ne osecaju treba sebe da preispitaju i odgovorno stanu ispred problema a ne da pljuju po svemu/svacemu i svakome. I tako olako odgovaraju na tudju muku. Ja ne planiram da se usavrsavam 18 godina, studentbg, vec ceo zivot.

Gospodjo, iskreno saucesce


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pet Maj 27, 2011 10:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 2:05 pm
Postovi: 21
ticino je napisao:
Moram da priznam da i pored toga sto ovaj forum nudi jako korisne informacije, nadam se da necu imati prilike da ga vise posecujem i nailazim na ovakve teme. U velikom delu procitanih postova ostajem zgrozena ljudima koji ce postati medicinski radnici ili to vec jesu. Ukoliko postoji humanost i pozitivnost kod nekih lekara, znaci da je to moguce. Tako da svi oni koji to kod sebe ne osecaju treba sebe da preispitaju i odgovorno stanu ispred problema a ne da pljuju po svemu/svacemu i svakome. I tako olako odgovaraju na tudju muku. Ja ne planiram da se usavrsavam 18 godina, studentbg, vec ceo zivot.

Gospodjo, iskreno saucesce



Hvala puno na iskrenom saucescu , nadam se da je ova diskusija ipak necemu vredela, na zalost znate kako se kaze...pametni ljudi uce iz tudjih gresaka...a oni drugi iz sopstvenih.
Moje postovanje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Čet Okt 20, 2011 6:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 03, 2007 10:40 pm
Postovi: 24
Kada neko od nas izgubi nekoga ko mu je blizak, ni u kom slucaju ne moze to prihvatiti mirno. I to je poenta. Ma kako vas lekare pokusali da razumemo, mi, rodjaci preminulih (pogotovu ako je pacijent preminuo od sepse koju niko nije mogao prepoznati, a potom je nalaz izmenjen da bi se zastitio lekar) ne mozemo prihvatiti ideju da je neko greskom stradao. Sta mislite, kako se osecalo ovo dete u mukama, ili moj svekar, sa slicnim simptomima? Da li su oni trazili spas od vas? A jesu li je dobili? :cry: Znate, kada jedan profesor da pogresnu ocenu, mi ga psujemo, iako u sustini njegova greska nije sudbinska, ili se makar na sledecoj proveri moze ispraviti. Kada neki sudija oslobodi ili okrivi pogresnog coveka, postoje zakonski rokovi za žalbe, pa će drugi sudija preinačiti odluku. Ali kada jedan lerkar pogresnom dijagnozom ili ne prepoznavanjem iste izazove smrt ČOVEKA, tada vise povratka nema. Pitam se samo, zasto ste studirali taj fakultet kada niste spremni da se nosite sa teškoćama profesije... I kako je moguće da se na nekima od Medicinskih fakulteta plaćaju ispiti? Da 20000 ljudi ima diplome doktora? Pa kako to uspevate? Kada bi kriterijumi za prolazak ispita bili realno visoki, bilo bi vas 20 puta manje, ali bismo znali da stvarno znate svoj posao. Zar nije strašan osećaj da prilazite čoveku koji od vas traži spas, a vi znate da vam je stric za rodjendan kupio tu ocenu? Kako izlazite na kraj sa savešću? Kako učite medicinske sestre da uključuju sterilizatore, pa zdravu ranu koja zarasta jedna od njih zarazi dok skida konce? Mislite li da to mozda boli pacijenta i njegove ukućane?
A šta možemo? Da se sudimo do besvesti i jos više povređujemo sopstvene rane na srcu, ili da samo prepustimo Božjoj pravdi dotične krivce nadajući se da će Bog umeti da presudi...? Da nije grehota, doktore?
Naravno da medju Vama ima izvanrednih stručnjaka i ljudi, specijalista u svom poslu. Naravno. Samo, od silnog šljama, teško ih uočavamo. A ima ih. U Kruševcu su pravi lekari retkost: Dr Desa Antić na pedijatriji, Dr Ruška Azdejković na ginekologiji, i... možda još nekolicina kojima ne znam prava imena pa ih neću ovde navoditi.
I, na kraju, sta biste Vi rekli medicinskoj sestri koja Vasem ocu da dva puta istu dozu insulina uz opasku da pacijent ne zna i da ućuti, a potom ne prepozna pad šećera, već prijavi da je čovek imao infarkt (malo se oznojio, valjda :evil: , pa biće da je infarkt)? Šta?
Zahvalna snaja sada pokojnog svekra kome duguje mnogo vise no sto se to na ovom mestu moze opisati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Ned Okt 23, 2011 5:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Nije moja poenta bila da bilo koga uvredim svojim pisanjem pre par meseci.
Prosto pokusao sam, ljudima predstaviti i pribliziti drugu stranu, onu koju vecina ne poznaje.
Drugim recima mi smo obicni ljudi, sa svojim savrseno obicnim licnim problemima, koji zive obican zivot... Radimo neobicno zanimanje, nesto cega se dobar deo sveta plasi ili im se gadi... Kao i svi ostali Srbi premoreni smo, nezadovoljni platama, uplaseni da ne izgubimo posao, zabrinuti za klince i njihovu buducnost...
I da - gresimo. Promasimo dijagnozu, zajebemo stvar, ne odreagujemo na vreme, nesto nas zavede pa mislimo da je to, ne obratimo dovoljno paznje na nesto drugo sto nam se u tom momentu ucini sporednim... I da - nekada ljudi koje lecimo umru.
I da - to i nama donosi neprospavane noci.
Ima jedna stvar koju sam pokusao objasniti ali je vecina ljudi koja je citala nije bas najbolje shvatila - da mi ne smemo priznati gresku i da ja smatram da je to lose i po nas (kao ljude) i za nase zdravlje i za srpsku medicinu i za vas i da je konacno pogubno po odnose lekara i pacijenata.
Kada odete negde u inostranstvo i poslusate predavanje nekih koji vaze za majstore svog posla - oni uvek pocinju predavanje komplikacijama koje su imali, greskama koje su pravili, nedoumicama u lecenju sa kojima su se susretali - upozoravaju vas da i vi ne gresite tu.
Kod nas je sve uvek savrseno jasno, niko ne gresi...
Vidite krivicu za ishod lecenja kod nas snosi zdravstvena ustanova i oni koji su zaduzeni od ustanove za nadzor nad lecenjem - dakle ako priznate da ste pogresili pocnu se postavljati pitanja kako se to desilo, gde je bio sef odeljenja, sto nije ukazao da nesto ne ide kako treba kad mu je to posao, sto je nacelnik sluzbe postavio sefa koji ne radi svoj posao, sto je uprava ustanove postavila nacelnike koji ne nadziru svoje sluzbe, kako to da se to nije (po zvanicnim papirima) desilo igde nego samo kod vas... Mnogim ljudima glava dodje na panj. Dovoljno je samo da cutite i mnogi ljudi nece imati problema, ukljucujuci i vas. Drzava nece puno cackati ako se porodica i pacijent zale, jer drzava je vlasnik ustanove i u krajnjoj liniji placa njene troskove. Dovoljno je samo da se pravite blesavi. Pocnite puno pricati i mnogim ljudima cete poceti ici na zivce, jer cete im stvoriti probleme.
Drzava stvara klimu da je sve super, ali eto svuda ima losih ljudi i kada ih nadjemo sve ce biti bas savrseno... Onda svi lazu o stanju u svojim ustanovama dok se uvek traze dezurni krivci da se pokaze da sluzbe nadzora rade svoj posao...
Onako prosto, posteno ljudski priznajte da ste pogresili - i kola u kojima su sva govna srpske medicine srucice se na vasu glavu. Niko vam nece reci svaka cast na hrabrosti - desava se, cim se kajes to znaci da ti se takve greske nece vise dogadjati - mozda si premoren, pa ti treba godisnji, mozda si u necemu slabiji pa treba dodatne obuke... Ne. Nego ti si taj koji nama srecu kvari, strcis u inace savrsenom sistemu.
Mi uvek sve znamo, nikad nismo umorni, nikad ne gresimo, imamo najbolju obuku, svu potrebnu opremu koja je uvek u savrsenom stanju, uslovi za rad su odlicni... Svaka budala vidi da to nije tako, ali se uporno istrajava u tom stavu...
I onda svadje, pretnje, pritisci...
Fora je u tome da ljudi dosta pogresno shvataju koncept lekarske greske, a da se to njihovo shvatanje podgreva.
Nikoga mi ne ubijamo. Ljudi se razboljevaju i nekada od tih bolesti umiru. I nekada mi mozemo uraditi vise ali se to ne desi. Priznati lekarsku gresku - treba - da bi se ispitali razlozi zasto je do toga doslo, da se to sledeci put izbegne, da se broj gresaka smanji, da se poboljsa obuka lekara, da se izvini porodici ako je lekar pogresio - to je sustina naucne medicine - napredak. Lekarske greske ne smeju se koristiti za linc - inace ce svi da cute, a to blokira napredak i vise ljudi ce nepotrebno da strada. Danas imate situacije da neki ljudi zeznu istu stvar i po 20 puta, cesto i nesvesno, pa nista. To je posledica ovakvog sistema kakav jeste.
Imate savesnih lekara i onih koji to nisu. Preostro sudjenje onima koji pogrese je i napravilo zaveru cutanja u medicini. To nesavesnima odgovara :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Čet Nov 24, 2011 10:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 2:05 pm
Postovi: 21
Sa duznim postovanjem Sasa ovde nije rec o jednoj ili drugoj strani, svi smo mi isti samo imamo razlicite profesije, profesija lekara je morate priznati jako odgovoran posao. Ovde je rec o Kardinalnim greskama i sujeti u vasoj profesiji. Morate priznati da greske koje naprave lekari su nekada nepopravljive, i na zalost tragicne kao u mom slucaju. Mozda u nekim slucajevima kada se greska dogodi nekima donese neprospavane noci, ali verujte mi da su neki "operisani" od grize savesti, od covecnosti na zalost. Mislim da ne mozete ni pretpostaviti ne daj Boze sta znaci izgubiti zdravo dete nakon tako rutinske operacije, sta znaci suocavati se svakodnevno sa tim bolom,kroz sta prolazim svaki put na rocistima,suocavati se sa neistinama i lazima dr.Vlajica kao sto su: Dete je umrlo zato sto je genetski predisponirano da se ne moze ODBRANITI od sepse! ili jos crnje " Da sam mu dao antibiotike,dete je moglo dobiti anafilakticki sok" eto takve stvari bole do koske, da se tako izrazim, a on je mom detetu pogresio dijagnozu, rekavsi da je sigela u pitanju, iako se i ona leci antibioticima, zabranio davanje antibiotika i ukinuo infuziju, pri tom mu nije prisao blize od 1 metra. Sepsu uopste nisu prepoznali, a kada je sepsa u pitanju onda je vrlo vazno dati antibiotike sirokog spektra sve dok se ne dobije antibiogram i nadoknada tecnosti je vrlo vazna za organizam, a on je postupio sasvim suprotno i osudio moje dete na smrt! Eto to su kardinalne greske, zar ne bi trebalo da je svakom lekaru jasna jedna cinjenica, da posle svake hirurske intervencije ako dodje do visoke temperature i ako su promene temperature skokovite prvo pomisli na bakterijsku infekciju. Zar to nije skolski primer. Mom detetu su dali inekcije novalgetola, jer se zalio na bolove u nogama i preponama a da pri tom NISU TRAZILI UZROK TOG BOLA. Zar to nije kardinalna greska!
Smatram da nisam pogresno shvatila koncept lekarske greske, ako u gresci uopste moze biti koncepta kao sto vi kazete. Zasto sve ovo uopste pisem, pa zato da se to sledeci put izbegne, da se broj gresaka smanji, da se lekari usavrsavaju, da su sigurni u svoje znanje, a ako nisu da bez predrasuda traze misljenje jos nekog kolege, a ne da zbog sopstvene sujete dozvole da im pacijent umre. Mozda bih i odustala od tuzbe zbog silne boli koju i dan danas osecam kao i pre 14 godina i koju cu osecati celog zivota, da mi je tada doticni doktor prisao i rekao ljudski da je pogresio, ne da mi se izvini, a ovako, kada jos uvek besomucno laze, kada se brani na najprljaviji nacin, e to ne mogu da podnesem niti da predjem preko toga, makar se sudila jos toliko godina, i makar on bio po nasem pravosudju osudjen i na 1 jedini dan, naravno uslovno, smatracu da sam ipak nesto uradila za ovo drustvo i za svoje dete.
S postovanjem
Stefanova mama Milena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Čet Nov 24, 2011 11:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 2:05 pm
Postovi: 21
Evo ovde je pre neki dan izasao kompletan tekst

http://www.zdravoskop.rs/component/cont ... log-decaka


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 70 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: