Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Termografija dojke
PostPoslato: Čet Jan 06, 2011 10:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 06, 2011 9:53 pm
Postovi: 3
Poštovanje,

Videla sam da ova tema vec postoji, pa me interesuje da li neko zna gde u Beogradu moze da se uradi ova metoda pregleda dojke?

Imam 19 godina i modricu na dojci vec skoro 3 godine. Kad sam shvatila da se nesto promenilo, neki deo me i boli, otisla sam kod ginekologa i uradila ultrazvuk. Doktorka kaze da misli da je nasla neki "cvor" i predlozila da mi odmah zakaze mamograf. Rekla sam da cu to ja da uradim u ponedeljak (kad je cekalo 3 godine moze jos i 3 dana).. Medjutim dosla sam kuci, surfovala po internetu i naisla na savete da se na mamograf ne ide pre 50-te?! Procitala sam negde i clanak o termografiji, pa me interesuje da li bih mogla da odem na to umesto na mamograf.. Cenim da je rano da se ozracim :D

Ako smatrate da treba ipak da odem na mamograf, molim za odgovor.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Termografija dojke
PostPoslato: Sub Jan 08, 2011 12:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Termografija je metoda koja koristi toplotne razlike u tkivu koje se snima, posebno osetljivim kamerama te daju snimak u boji. Tkiva koja imaju življi metabolizam zračiće više toplote te će se na snimku razlikovati od onih koja su hladnija. Maligni tumori se brže razvijaju zbog velikog broja ćelija koje su u deobi te će se na snimku otkriti kao „toplija” polja. Nedostatak je, međutim, što i tkiva u zapaljenju zrače više toplote pa se mogu dobiti lažno pozitivni nalazi. Postoje i maligni tumori koji rastu vrlo sporo pa će biti hladniji od drugih tkiva. Ovi će davati lažno negativne rezultate. Zato je termografija nepouzdana metoda. Korisna je samo za izdvajanje sumnjivih slučajeva radi detaljnijih ispitivanja sa datog mesta ispitivanja.
Mamografija je daleko pouzdanija ali se rezultati teže očitavaju kod mlađih osoba i izloženi ste zračenju. Bitno je podvući da je lekar svestan loših strana mamografa i ako vas je poslao tamo onda je procenio koliki je odnos koristi i rizika, tj. procenjuje da će nalaz sa mamograma razlučiti dilemu.
U krajnjoj liniji, ako se ni pomoću mamograma ne može utvrditi promena, radi se magnetna rezonanca ( ne mora da znači da će te je raditi, niti mora značiti da je to nešto loše, ali ponekad, hajde malo da se našalim, ako je devojka mlada i nosi brushalter veličine 90 ili 95 :D, tada mamograf često ne može da skenira dojku kako treba pa se mora ići na još preciznija ispitivanja).
Da li je vama neko savetovao termografiju da radite ili ste se vi čisto informisali po internetu???
Pozdrav i svako dobro :wink:


Svim članovima foruma želim sretne novogodišnje praznike i sve najlepše!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Termografija dojke
PostPoslato: Sub Jan 08, 2011 2:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 06, 2011 9:53 pm
Postovi: 3
Hvala na odgovoru, doktorka mi je rekla da odmah zovem da zakazem mamograf, nije spomenula nista drugo..

Zvacu u ponedeljak 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Termografija dojke
PostPoslato: Sub Jan 08, 2011 6:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
a odakle si,gde ides na mamograf?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Termografija dojke
PostPoslato: Pon Jan 10, 2011 12:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 06, 2011 9:53 pm
Postovi: 3
Iz Beograda, idem kod dr. Dodica..


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: