Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Ned Avg 01, 2010 11:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 26, 2007 8:51 pm
Postovi: 12
Lokacija: kragujevac
Interesuje me da li iko ima primer izlecenja od dijabetisa tip 1, bilo gde u svetu? Postoje razni novinski clanci, ali ne znam koliko su oni tacni.


P.S.Predpostavljam da vec postoji slicna tema,pa molim moderatora da moje pitanje postavi na pravo mesto.

_________________
...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Pon Avg 02, 2010 12:44 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Samo transplantacijom pankreasnih celija:

http://www.edren.org/pages/unit/transplant-unit.php

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Pon Avg 02, 2010 1:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 26, 2007 8:51 pm
Postovi: 12
Lokacija: kragujevac
Hvala,na brzom odgovoru. Ako moze, malo priciznije u vezi linka, jer je link vezan samo za centar za transplataciju, a ne i za konkretnu transplantaciju pankreasnih celija.Gde je tacno napisano o pomenutoj konkretnoj transplataciji?

_________________
...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Pon Avg 02, 2010 7:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ovo je samo jedan od linkova. Operacija jos uvek nije "rutinska", ali postoje klinicke studije na lecenima koji su u velikom procentu prestali da koriste insulin i inisu imali druge komplikacije (odbacivanje transplantata, hiperinsulinizam itd..)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Uto Avg 03, 2010 1:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 26, 2007 8:51 pm
Postovi: 12
Lokacija: kragujevac
Hvala, na odgovoru. Ako moze jos jedno pitanje, da li se ta operacija izvodi uopste van eksperimentalnih okvira?I ako moze nesto preciznije o tome (na primer da li je duga lista cekanja, koliko kosta operacija, koliki je procenat ljudi koji su odbacili transplant,sta u slucaju odbacivanja transplanta, da li postoji neko pravilo o donoru, da li donor moze da bude ziva osoba,i da li donor moze biti znacajno razlicitog uzrasta od primaoca, da li se moze predvideti ishod operacije i slicno).I interesuje me da li postoji neka veza izmedju uzrasta i uspesnosti operacije, mene konkretno interesuje za osmogodisnjeg decaka.

_________________
...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Čet Avg 26, 2010 11:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Ne radi se o klasicnoj operaciji, vec se ubrizgaju beta celije tamo gde bi mogle nastaviti ziviti (npr. jetra). Javlja se problem sto isti uzrok dijabetesa napada nove celije, a i autoimuni sistem se okrece protiv stranog tijela. Problem se trebao prevazici vlastitim maticnim celijama. Ali i ovde ostaje problem da postoji verovatnoca da uzrok bolesti ili njegov poizvod i dalje unistava celije. Naime, ukoliko se resi uzrok i/ili proizvod nema potrebe za novim celijama sa strane, jer je zvanicno dokazano da se celije pankreasa mogu regenerisati. Ali pretpostavljam da postoje slucajevi gde regenaracija nije vise moguca. Kod mene se izgleda oporavio dobar dio celija i to je razlog zasto sam otvorio novu temu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Pet Avg 27, 2010 12:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 26, 2007 8:51 pm
Postovi: 12
Lokacija: kragujevac
Hvala na odgovoru. Ipak cu opet ponoviti pitanje. Da li neko zna nesto preciznije o toj operaciji?Na primer, da li je ta operacija eksperimentalnog tipa ili je u nekim zemljama u redovnoj proceduri, na kojoj klinici se izvodi i slicno?Na linku koji je u okviru ove teme,
http://www.edren.org/pages/unit/transplant-unit.php ,nisam uspeo uopste da se snadjem.Tacnije nisam uspeo ni da nadjem tu operaciju konkretno.
Jos jedanput, hvala na odgovru.

_________________
...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Pet Avg 27, 2010 8:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Transplatacija pankreasa se izvodi i spominje se detaljno na ovoj stranici istog sajta:

http://www.edren.org/pages/edreninfo/tr ... ncreas#top

Medjutim, posto se dobije strano telo moras se celi zivot dok imas strano telo uzimati imunosupresivne tablete, minimalno jednu dnevno, a koje imaju i druge lose posledice, tako da to nije resenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Pet Avg 27, 2010 10:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 26, 2007 8:51 pm
Postovi: 12
Lokacija: kragujevac
Hvala na odgovoru.

_________________
...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Čet Sep 02, 2010 8:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Upravo citam jedan dobar clanak u kome se pokusava definisati sta znaci izlecenje od dijabetesa. Izmedju ostalog tamo pise:
http://care.diabetesjournals.org/conten ... /2133.full
Citiraj:
For type 1 diabetes, remission could potentially be attained after immune modulating or islet-replacement therapies that do not require ongoing immunosuppression but not with transplants that require ongoing immunosuppression or future therapies such as an implanted artificial pancreas.

Prolonged remission is complete remission that lasts for more than 5 years and might operationally be considered a cure. The 5-year period was chosen arbitrarily, since there are no actuarial data indicating the likelihood of relapse over various periods of time from the onset of normoglycemia


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Sub Sep 18, 2010 1:33 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 10:23 pm
Postovi: 133
Postoje dokumentovani slucajevi u literaturi gde je dolazilo do spontanog prestanka autoimunog napada kod tip 1 dijabeticara, koji po 'medenom mesecu' nikad nisu postali zavisni od insulina. (Potrazicu link na naucni rad, i sam sam ga pronasao relativno skoro.) To i nije toliko cudno, zato sto postoje brojni primeri drugih autoimunih bolesti kod kojih dolazi do spontanog prestanka autoimune reakcije. Ipak, takvi slucajevi su prilicno retki. Ako je pitanje da li postoji bilo gde u svetu - postoji.

E sad, za tip 2 je tesko reci sta je izlecenje - ako se covek 'skine' sa lekova, i odrzava secer izuzetnom fizickom aktivnoscu, sto se desava kud i kamo cesce - da li je on izlecen? Jeste, dok god vezba.

Tip 1 koji ima manje od 20% celija pankreasa ili nimalo prosto nema cime da metabolise secer, onako sam od sebe. Tu je operacija presadjivanja isleta sa zdravog pankreasa naizgled lek (Edmonton protokol), ali tu je problem sto se imuna reakcija (sad vise nije autoimuna, posto su celije tudje) suzbija lekovima koji povecavaju rizik od infekcija i raznih oblika raka. Evo, i na VMA ce se raditi transplantacija, ne kazu da li ce biti Edmonton protokol (samo isleti), ali ono sto ostaje problem je naci donora, posto se pankreas unisti vrlo brzo po smrti coveka, i potrebna su 2 donora na jednu operaciju.

Istrazivanja se vrse u pravcu poboljsanja suzbijanja imuniteta gde se ciljano stite novi isleti, i u pravcu stimulisanja regeneracije i suzbijanja apoptoze beta celija. U neku ruku, forsira se ponasanje beta celija koje je slicno celijama raka - masovna deoba bez samounistavanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Sub Sep 18, 2010 11:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
E to bi bilo sto trazim. Da li si pronasao link? Resenje za veci broj tip 1 ce svakako biti pronaci nacin kako da se iskljuci samounistenje vlastitih beta celija sto za sada izgleda kao jako kompleksan problem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Sub Sep 18, 2010 12:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 10:23 pm
Postovi: 133
Spontano izlecenje Tipa 1

http://care.diabetesjournals.org/content/27/5/1207.long

Ali, ovo je vrlo retko...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Pon Dec 06, 2010 12:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 12, 2005 10:35 pm
Postovi: 15
Lokacija: Nis
Pozdrav & postovanje svima,
Doslo vreme da ja malo pisem. Pratim ovaj site par godina. JA SAM SE 'SKINUO' INSULINA; DAKLE, ZIVIM BEZ INSULINA U INJEKCIJAMA. Tacnije, trenutno ne koristim nikakve lekove.

Par reci o sebi: Rodjen sam, po malo davne, 1957. U septembru 1971. sam dobio DM Type I; svakodnevno injekcije insulina, u ono vreme aktuelnu kombinaciju Kristalnog i Protamin cink insulina (PZI).
Zavrsio sam gimnaziju i uz put procitao sve sto je bilo dostupno i bitno medicinskim strucnjacima iz oblasti dijabetesa. Odlucio sam da ne studiram medicinu, za razliku od mog druga iz klupe koji je (uz put) solidan internista. Diplomirao sam matematiku sa najvecim prosekom u generaciji.
Radio sam sve do 1995. Posle toga sam obisao skoro sve sto je u svetu nudilo bilo kakvu mogucnost izlecenja od Dijabetesa Tipa 1. Potrosio sam sve sto se moglo potrositi - naravno, i na ustrb porodice...

Moram Vam reci da u svetu niti jedna ozbiljnija 'faca' koja ima imalo mozga i sposobnost nepristrasnog primanja informacija nije na injekcijama insulina. Tacnije, lecenje i izlecenje je moguce i obavlja se. Naravno da se o tome ne govori na velika vrata. Znaju i saznaju oni za koje se pretpostavlja da bi trebalo da saznaju. Zasto se to ne objavljuje u medijima, zasto se o tome ne govori na naucnim skupovima? Ljudi koji proniknu u ovakve tajne obicno otvore kliniku i rade za probranu klijentelu, bez mnogo prasine i buke. Ne prave promasaje, dakle, analiziraju slucaj i ako procene da je moguce izlecenje - odrade to do kraja i bez rizika. Nema se mnogo fajde od toga da vam se ime pominje po kongresima. Pare koje dobijete od Nobelove nagrade mozete zaraditi izlecenjem par klijenata, imati miran zivot i sl. Dalje, opste je poznato da je gomila medicinskih 'strucnjaka' koji kubure sa elementarnom logikom a potrebno je da sutra primenjuju vasu metodu - ako biste je obelodanili. To dovodi i do degradacije citavog postupka, sumnju u efikasnost metode, pronalaska i sl... Da ne govorim o neovlascenom kopiranju tehnike. Jos jedna od prepreka javnom saopstanju je i to sto vas patent i pronalazak moze kupiti neka kompanija i sama odluciti da li ce ga uopste, kada i na kom podrucju planete primenjivati. Na zalost, ovo je realnost. Onima koji u ovako nesto ne zele da poveruju - nema pomoci. Uostalom, niko im ne brani da i dalje zive u svom virtuelnom svetu.
Ovo se odnosi i na vecinu drugih tezih bolesti. Hajde da navedem najpoznatiji primer Medzika Dzonsona... Dalje, pre samog lecenja (i izlecenja) obicno se potpisuju vrlo precizni i striktni ugovori kojima se precizira sta pacijent moze i sme govoriti o procesu svog lecenja. Nepostovanje bilo koje tacke ugovora pacijenta najcesce dovodi do prosjackog stapa. S druge strane, u slucaju neuspeha lecenja (ili izlecenja) bolnicu dovodi u situaciju da pacijentu vrati deponovani novac, nadohnadi izgubljeno vreme, plati odstetni zahtev basnoslovne vrednosti i sl. Tako se bukvalno niti jednoj strani ne ostavlja mogucnost improvizacije ili curenja bilo kakvih informacija. Dakle, sve je strogo kontrolisano na obostrano zadovoljstvo. Pacijent je zasticen od sarlatanskog pristupa a klinika (bolnica, lekar) od curenja znanja. Najcesce su u pitanju kompleksne metode (kombinacija patenata).

Sto se mene tice ja nisam bio u mogucnosti da platim lecenje ni u jednoj takvoj ustanovi. Pronasao sam i bio u kontaktu sa nekoliko njih...

Kada dobijete poluinformacije prinudjeni ste da sami eksperimentisete. Na svu srecu, u centru na jugu Srbije (gde ja zivim) postoji jedna doktorka koja me je uvek hospitalizovala i pomagala da se izvucem iz krize kad bih u nju upao. Tako je od briga spasavala i clanove moje porodice. Moram priznati da joj nikad nisam govorio o svojim eksperimentima jer bi to kod nje izazvalo nemir i osecaj licne odgovornosti. Nisam joj se nikada na tome zahvalio jer je moja pojava na Endokrinologiji blagi stres za osoblje. Radi se o tome da ja smatram odgovornim lekara koji (mimo zelje i jasno izrazene volje pacijenta) daje doze insulina koje vam dovode secer ispod 2. Naravno da sam imao takve situacije i da sam posle toga izlazio sa klinike na svoju odgovornost. U nekim svetskim klinikama, lekar koji vam tokom hospitalizacije iz bilo kog razloga dovede nivo secera ispod 2, gubi pravo da vam do kraja bolnickog lecenja odredjuje dozu insulina. Preuzima vas drugi lekar. Lekar koji je pogresio u lecenju posmatra sa strane...

Nemam potrebe da kritikujem, ali nastojim da govorim istinu. Prilikom moje zadnje hospitalizacije, u stanje ketoacidoze doveden je student koji je imao pumpu i preko 20 god. dijabeticarskog staza. Posto 'je vracen u normalu', pokusao je da ujutru na viziti objasni lekarima da su mu predlozene doze insulina previsoke. Naravno da nije prihvaceno. Potom smo otisli na dorucak gde nam je uz beli hleba servirana i solja slatkog mleka... Momak je stavo jos neke primedbe koje nisu prihvacene, i posto je video s kim ima posla - otisao je do WC-a, ostavio bolnicku pidzamu, presvukao se i nestao. Da napomenem da je pre toga konstantno lecen u BGD; po mojoj proceni posedovao je dovoljnu kolicinu potrebnog znanja. U istu sobu doveden je i 65 godisnji covek, tezak preko 120 kg sa glikoliz.hemogl. iznad 10. Stavljen je na dijetu i posle par dana vrednosti secera su bile konstantno izmedju 5 i 6. Predlozeno mu je uvodjenje 20 jedinica insulina ujutru plus glukofaz?!
Meni je uvece u 22 dato 6 jedinica Actrapida mimo moje jasno izrazene volje. Raspravljao sam 15 minuta sa doktorkom koja je trazila 8 jedinica. Ja sam molio za 4 jedinice. Nije mi prosao predlog jer je sestra vec prisla sa spricem i ubadala me u nadlakticu. Uzeo sam mimo potrebe hleba i trazio da me probude u 3 ujutru radi kontrole glikemije. Od sestre koja je u 3 sati izmerila glikemiju ( 1.8 ) sam zahtevao da ujutru dovede doktorku na razgovor; kad budem u stanju da jasno komuniciram. Naravno, ujutru se nije pojavio niti jedan lekar. Dezurna doktorka je morala da ode ranije, kaze sestra. Najavio sam odlazak posle dorucka, i cekala me je otpusna lista. Ne osecam obavezu da se zahvalim zbog otpusne liste jer sam ja vec nekoliko puta izlazio i bez tog papira; a najmanje jednu deceniju sam izbegavao posetu ovoj klinici. Celni ljudi klinike iz vremena kada sam 'izbegavao' posete ovoj klinici su davno sahranjeni. Onda se moglo otici i u Zagreb na kliniku gde je bila sasvim druga atmosfera...

Da, pobegao sam od teme; razumevanje (nisam rekao odobravanje) mog ponasanja imala je jedna visoka, prijatna, izrazito plava doktorka, lepih manira i puna saosecajnosti za pacijente. Na nesrecu, ona je kap u moru, i jedina nada da ako mi ponovo neke stvari izmaknu kontroli da ce imati ko da me vrati u neko 'podnosljivo stanje'. Poenta je: nikakvo naglo obaranje ili podizanje glikemije. To je stres za organizam i kvari vam neke mehanizme samoregulacije u telu. Da, ovo ne vazi ako vam je secer ispod 2. Onda sto pre 'up'. Ali nikako preko 5 - provereno. Ponavljam, nagli skokovi secera kvare vam pomenute mehanizme. Prilicno je komplikovano i dugotrajno ponovo ih aktivirati.

Sta da savetujem ljudima koji su na insulinu? Ono sto i sami znaju - drzite glikemiju pod kontrolom. Ako ste u mogucnosti, izbegnite lekara koji je uveren kako sve zna i ne slusa vas. U svima poznatoj banji lecenjem DM se bavi i lekar koja je specijalizirala zastitu na radu...

Ja se trenutno bavim nekim drugim problemima. Saniram posledice dugodecenijskog DM. Uz to, u nekim stvarima sam preterao pa su mi trigliceridi trenutno 0.28; holesterol 3.97; hdl 1.21; ldl 2.63... Parametri jetre su u redu (za one koji misle da je propala). Ovo stanje moram polako da dovedem u granice normale...

Izvinjavam se zbog (pre)dugog posta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li neko zna primer izlecenja od dijabetisa
PostPoslato: Pon Dec 06, 2010 4:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 10:23 pm
Postovi: 133
Prvule, moram da ti kazem da se sa tobom 50% slazem i 50% mislim da si u zabludi.

Da lekari tretiraju pacijente kao stoku u Srbiji, to je tacno. Ali, treba sagledati stvar iz njihovog ugla - vecina pacijenata dolazi u njihove ordinacije potpuno neobavesteno, sa nekakvim predubedjenima sto su culi od rodbine, pricom o deda Milojku koji je, mucenik, umr'o mlad od secera, i savetom kako hleb od bokvice leci dijabetes podjednako efikasno kao mazanje belog luka na oci. Lekari su trenirani da daju dijagnozu, a nisu pedagozi, nisu trenirani da nauce pacijenta kako da sebi daje terapiju.

A one koji su 'obavesteni', na njih gledaju kao mudrosere koji su "internet doktori". "Sto lepo nisi zavrsio endokrinologiju, pa da pricamo", takodje je argument. Ovo je vec ljudska sujeta, ali, ruku na srce, vecina ljudi koja ceprka po internetu i ne zna da izfiltrira informacije, pa za lek umesto od svoje baba Kurane procitaju od nekakve Americke baba Kurane.

Da su lekari u Srbiji u velikom broju potpuno nekompetentni za svoj posao, i da je njihovo pracenje oblasti prestalo sa dobijanjem diplome, i to je tacno. Ovo se odnosi na 50% lekara. Da je kod nas lekarski posao takav da se posao gubi i krivicno odgovara zbog lekarske greske, bilo bi drugacije. Da se placaju ozbiljne odstete, a promovisu sposobni i kompetentni, bilo bi drugacije. Skorasnji primer: u urgentnom centru u Beogradu jednom poznaniku koji je tip 1, koji je iz unutrasnjosti, i koji je otisao tamo posto je preko vikenda imao visoke glikemije, a insulin i recepte nije imao posto mu je ukradena torba, lekarka ne daje insulin, vec lek za tip 2, da bi, kako je rekla "pretekao" do ponedeljka!!!

Njihov posao pocinje sa ulaskom pacijenta u zgradu, i zavrsava se kad on izadje iz zgrade zakrpljen do sledeceg puta. To sto dijabetes postoji i van toga i sto se losa regulacija odrzava kao posledica tek deceniju kasnije, to je "tok bolesti". E, to je jedna velika zabluda kojom se hrane dijabeticari! Stroga kontrola je moguca! (Pravom i odgovarajucom terapijom.) Normalne glikemije su moguce! Ko ima NORMALNE glikemije ne dobija komplikacije! - Sve ovo je poznato, ali niko to javno ne potencira, jer bi time lekar za sebe zacrtao previsoku metu.

Ali da tip 1 posle nekoliko decenija moze bez insulina, nakon decenija insulina, to mi je tesko da poverujem...

Prvule, kad si vec radio krv, da li si uradio C-peptid? Koliki je? HbA1C?

Takodje, to da "face" nisu na insulinu, to prosto nije tacno. To je kao da kazes "sve face koje su u ratu izgubile ruku sada imaju dobar rukopis". Ako vec kazes da lek postoji, samo je tajna, molio bih te da to potkrepis jos necim. I, uopste, daj podeli tajnu skidanja sa insulina.

Nesto drugo, mozda nevezano, sto je 100% tacno. Ljudi koji decenijama imaju tip 1 (pa i 60+ godina), koji su decenijama imali C-peptid 0, a koji odu na imunoterapiju zbog urodjenog nedostatka imunoglobulina (sad sam zaboravio IgA, IgM ili IgE, uglavnom, to su terapije gde se krv "obogacuje" na masini tri sata svaka tri dana, poput dijalize), dobijaju neobjasnjive hipoglikemije! To vam moze potvrditi svaki upuceni imunolog! Izgleda da se sa promenom imuniteta dozvoljava, makar privremeno, regeneracija celija koje luce insulin.

E, u to ja verujem, a ne u tajni lek koji se krije od javnosti. Miliarderi pate od bolesti i sve bi dali da se izlece, pa nista. Medzik za sidu prima terapiju koja je svima dostupna, nije nikakva tajna, samo ako imas pare. A afrikancima bez para koji od side umiru k'o muve daju vitamin C! To je druga prica. U sucaju dijabetesa, sa parama mozes da imas kontinuirani merac, pumpu, najbolje lekare, pa i da se "izlecis" transplantacijom / maticnim celijama, ali to jos nije ono sto bi bio lek. Oni bez para i danas dobijaju svinjski i govedji insulin u spricevima na otkuvavanje, a glikemije mere...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: