Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Sre Avg 25, 2010 11:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
U odnosu na polozaj i izgled donje vilice postoje razlicita hirurska resenja, a to su razlicite osteotomije u predelu tela donje vilice, grane, alveolarnog grebena i brade, najcesce metodama mo Obwegeseru, Dal Pontu, Schuchardtu, Dingmanu...itd. Postupak se uglavnom sastoji u pomeranju dela kosti unapred nakon osteotomije, a zatim se vrsi fiksacija. Pomeranjem dela vilice na napred ostaje defekt kosti u koji se stavlja autotransplantat sa rebre ili karlice. Kojom cete vi metodom biti eventualno operisani, s' obzirom da kazete da je vas problem minimalan i da ce se zagriz verovatno korigovati ortodontskim putem, to je na vasem hirurgu da proceni. Pod uslovom da imate fiziolosku okluziju, odnosno pravilan zagriz, radi postizanja estetskog momenta radi se osteotomija u predelu brade.
Detaljne odgovore vezane iskljucivo za vas slucaj mozete dobiti samo uzivo.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Sre Avg 25, 2010 12:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 29, 2010 4:36 am
Postovi: 7
Hvala vam na brzom odgovoru!

Nemam pravilan zagrizaj, to je definitivno. Imam dubok zagrizaj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Sre Sep 29, 2010 7:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Mene zanima koju knjigu preporucujete sem standardnog udzbenika iz maksilofacijalne hirurgije za stomatoloski fakultet "Piscevic, Gavric, Sjerobabin" studentu stomatologije koji se zanima za istu?

I da li postoji sansa da se jedan student ubaci negde da gleda operacije? :) Ili da drzi ekartere :)

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Sre Sep 29, 2010 7:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Verovatno postoji sansa da budete u sali ali to morate videti sa vasim profesorom i asistentima.
Sto se tice literature, verujte mi na rec je jako bitno da prvo savladate osnovu, a to je upravo ta knjiga Gavric, Piscevic i Sjerobabin, jer knjige koje su napisane konkretno za recimo tumore vilica ili disekcije vrata, maksilofacijalne traume i tako dalje necete razumeti i stvarno je besmisleno da odmah idete na njih.
Ako dobro vladate engleskim jezikom svakako je preporuka "Oral and maxillofacial surgery" , a napisao ju je Raymond J. Fonseca sa saradnicima i vazi za izuzetan udzbenik.
Moj savet vam je pre nego sto krenete u izucavanje maksilofacijalne hirurgije dobro ponovite anatomiju glave i vrata, a zatim tumore iz patologije, jer kao sto sami znate najveci deo nasih bolesnika su oni sa tumorima.
Poslusajte moj savet jer se mfh moze nauciti samo postupnim radom i dok ne savladate zvanican udzbenik za polaganje ispita i ne naucite ga napamet, nema govora o nekim dubljim stvarima. Pre maksilofacijalne morate znati kompletnu oralnu hirurgiju, a to se nadam da ste vec polozili.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Čet Sep 30, 2010 10:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Hvala vam doktore na odgovoru. Oralnu hirurgiju sam polozio. Anatomiju glave i vrata znam do te mere da mogu da vizuelizujem svaki deo :) Patologiju cu da ponovim. A onda sto vi kazete da naucim napamet zvanicni udzbenik iz maksilo facijalne hirurgije. Sve u svemu poslusacu savete i hvala na istim.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Pon Nov 01, 2010 12:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Zanima me vezano za anesteziju i rizike od anestezije koliko je to stvar hirurga a koliko anesteziologa. Koliko neko treba kao hirurg da se upusta detaljno u recimo dijagnozu aortne stenoze i procenu rizika ili je to stvar anesteziologa? I koliko treba da se upustam u monitoring pacijenta ako izucavam MHF znam da sigurno treba ali koliko duboko, dali duboko kao anesteziolog ili ne?

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Pon Nov 01, 2010 1:40 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Na anesteziologu je da u skladu opsteg zdravstvenog stanja pacijenta klasifikuje takozvanom ASA klasifikacijom i da da svoje misljenje o riziku opste anestezije. Znaci anesteziolog procenjuje da li je pacijent spreman za opstu anesteziju, daje dopustenje i prati vitalne parametre tokom operacije, ali to ne znaci da vi kao hirurg ne treba da poznajete indikacije i kontraindikacije za opstu anesteziju. Takodje na vama je, konkretno u maksilofacijalnoj hirurgiji, da odlucite gde ce biti plasiran tubus, da li kroz nos sto je u ovoj grani hirurgije veoma cesto, kroz usta, eventualno obraz, ili cete praviti traheostomu, naravno sve to u zavisnosti od patologije pacijenta. Tokom intervencije monitoring vrsi anesteziolog, a hirurg radi svoj posao.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Ned Nov 07, 2010 10:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 07, 2010 9:58 am
Postovi: 1
Pitanje za doktora specijalistu,

molim vas recite mi kakve su mogucnosti zaposlenja mf hirurga u Srbiji. Koji su standardi za mfh: jedan mfh na 150 000 stanovnika?

Gdje se sve u Beogradu radi maksila - znam za vma, na stomatologiji, gdje jos? Ima li privatnika koji se bave mf hirurgiiom i koji je njihov opseg rada (koja patologija?)

Koje bolnice izvan Bg-a imaju razvijenu sluzbu (znam za onu u Cupriji)?

hvala unaprijed na odgovorima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Ned Nov 07, 2010 1:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Mogucnosti za zaposlenje u drzavnoj sluzbi su izuzetno teske, neko je ovde rekao da je lakse dobiti sedmicu na lotou nego dobiti ovu specijalizaciju i posao. Sto se tice standarda za mfh, iako odredjeno vreme ne zivim u zemlji mislim da bi trebalo da dolazi jedan na 100 000, ali nemojte me drzati za rec. Ako imate debelu vezu, moze vas biti i 3 na toliko stanovnika.
Gde se radi.... U Beogradu se radi na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju Stomatoloskog fakulteta, Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju, oralnu hirurgiju i oralnu implantologiju na VMA, na Institutu za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju Klinickog centra Srbije, KBC Zvezdara...itd. Postoje privatnici koji rade , a opseg rada im je razlicit, od oralne hirurgije do plasticne hirurgije lica.
Skoro svaka opsta bolnica u zemlji u malo vecem mestu ima odeljenje maksilofacijalne hirurgije, ili kao samostalno odeljenje, ili pri orl odeljenju.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Uto Nov 09, 2010 9:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ja sam se dobro raspitao. I ovako stvari stoje koliko ja znam. Maksilofacijalna hirurgija je trenutno specijalizacija koja se lako dobija. I ako je do pre samo par godina bila jadna od najtrazenijih i jako je bilo tesko uci. Ja sam se konkretno raspitivao za VMA i receno mi je da se najlakse ulazi na maksilofacijalnu. Slicno sam cuo i za stomatoloski fakultet u Beogradu. Pitao sam za razloge , razlozi su po misljenju mnogih finansijske prirode. Ljudi sve vise i vise misle i o finansijskom aspektu. Maksila traje 5 godina, posle toga ako zelite da radite privatno a vecina zeli, morate da napravite prostor, da kupite opremu i za to vam treba daleko vece ulaganje od ulaganja u jednu obicnu stomatolosku ordinaciju. Da ne govorimo o razlikama sto se tice rizika. Prosto sve manje ljudi zeli da se upusti u takvu avanturu.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Sre Nov 10, 2010 11:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
E sada mene zanima sledece.

Gde je najbolje specijalizirati MFH u Beogradu? U kojoj ustanovi moze najvise da se nauci i gde zele najvise da pokazu?

Koliko je neko ko je tak zavrsio specijalizaciju spreman za samostalni rad da udje u privatne vode?

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Sre Nov 10, 2010 2:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 23, 2009 2:25 am
Postovi: 43
Lokacija: bg
Ovako,da ti iskuckam malo iz mog ugla,ja sam na klinici za mfh stom fak svojevremeno provela jako puno vremena,sticajem okolnosti iz da se izrazim "raznih razloga". Prvo da ti odgovorim na pitanje koliko moze da se nauci,naucices samo ako imas vezu,tj ako poznajes nekog prof koji tamo radi,ja sam u sali provela dosta vremena,u to vreme je bio jedan dr koji je zavrsavao spec (ne zelim da iznosim nicija imena,nadam se da me razumes),i sam je komentarisao kako ce poloziti specijalisticki ispit a samostalnu operaciju nije imao! To je po meni necuveno.Druga,nista manje bitna stvar sto se tice pomenute klinike je prosto receno "ako si dobar sa perom,onda si automatski u losim odnosima sa mikom",drugim recima ako pocnes da "pratis" jednog dr,njegov rad,ucis od njega,ova trojica (mislim pritom na glavne-njih cetvoro) ce se "naduriti" i nista od njih neces moci da naucis-nece hteti da ti pokazu,jer odmah da ti napomenem,tamo vladaju jako losi medjuljudski odnosi,a da se razumemo,tamo neko ko je tek dosao na spec ima od svakog sta da nauci i to mu mnogo znaci,ja sam sve to gledala na primeru tog specijalizanta jako dugo. Sto se tice ovih mladjih,ja sam sa njima isla najvise u salu,e sad,ja sam pod broj jedan zensko,pa to donekle menja stvar-nece zensko bas toliko omalozavati-glupo je,drugo vec sam za tu kliniku bila ranije vezana (licni razlozi),pa je meni bilo stvarno ok,al sam i pokazala odredjeno znanje pa je valjda i to uticalo na njihovo ponasanje. U to vreme tamo su bila i dva dr na magistarskim,e to je vec bila posebna prica,svi su ih poprilicno maltretirali,a bogami i ubijali u pojam-"usivas dva sata,dok ti usijes ja cu celu operaciju da zavrsim i sl",gledali su da ih osramote,ponasali se prema njima kao da su radna snaga koja samo treba da drzi kuke i nista vise, al valjda je to tamo normalno,primetila sam da nisu hteli mnogo da im pokazuju,ali isto tako kada bih ja pitala tu dvojicu magistranata nesto da mi kazu nisu hteli,a moram priznati jedan je bio poprilicno ljubomoran sto sam tu,premda ja njega nisam nikako mogla da ugrozim,al dobro,valjda kad si nesiguran svako ti smeta. Zakljucak,tamo moze dosta da se nauci (moje licno misljenje je da najbolji mf hirurg u nasoj zemlji,a i sire radi na toj klinici,mozda sam malo i subjektivna,ne zameri-imam razloga,),ALI,samo ako hoce da ti pokazu,a slabo dele svoje znanje sa drugima,jos nesto bitno,bez da se uvredis,ne podnose "pancevce",odmah da ti kazem Gavric zna Krebsov ciklus verovao ti ili ne,pa im se skuceno medicinsko znanje nikako ne dopada. Sto se tice privatnog rada,koliko ja znam samo par hirurga radi pravu mf hirurgiju privatno-deformiteti i sl,al ako neko nije nijednu takvu operaciju izveo za vreme spec na klinici naravno da nece pokusavati privatno. Nadam se da ce se javiti milance srb da ti iznese svoje misljenje,ipak je on mnogo kompetentniji,a i drecun,ja se secam da je on bio na spec pa bi mogao da ti iznese svoje vidjenje stvari. Toliko od mene za sada,kuckam sa mobilnog i izvinjavam se ako sam pravila greske u pisanju,pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Sre Nov 10, 2010 10:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Hvala na odgovoru.
Za Pancevce mi je bilo logicno da ih ne podnose na konkurentskom fakultetu. Sto se tice Krebsovog ciklusa , doticni predmet sam polagao na drzavnom fakultetu i odlicno znam koliko bi studenata istog moglo da ga ponovi par meseci posle polaganja biohemije. Secam se koji organ sta luci i sta utice na koji proces i sta radi ali redukcija oksidacija i ostalih gluposti se ne secam. Nije bitno sta si ucio bitno je koliko ti je ostalo u glavi kad zavrsis fakultet. Bar ja tako razmisljam. Od stare slave se ne zivi.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Čet Nov 11, 2010 1:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ako treba naucicu ja i Harisonovu internu medicinu. Ali mene zanima sta ja dobijem na kraju balade od znanja. I sta cu ja moci da uradim i za sta cu biti sposoban. I za sta mogu da ocekujem da budem sposoban kad zavrsim. To je jako prosto i jednostavno.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maksio facijalna hirurgija
PostPoslato: Čet Nov 11, 2010 3:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 23, 2009 2:25 am
Postovi: 43
Lokacija: bg
Ja ti rekoh-kolicina znanja koju mozes da dobijes proporcionalna je sledecem:vezama koje imas (neko je ovde spominjao da je tvoj otac neko ko ima dosta veza),zatim da imas srece pa da nekome budes simpatican...i slicne stvari. Ne znam sta bih ti rekla,ja sam ti samo iznela ono sto sam videla i sto znam,specijalizant bez ijedne samostalne operacije i tome slicno. Bio bi sposoban da radis rezanj operacije,impakcije i tome slicno,al to sve mozes i sa oralnom hirurgijom,zar ne,za deformitete i tome slicno odmah da ti kazem nema sanse da bi bio sposoban iz prostog razloga jer ne bi imao priliku da takvu op izvedes u toku spec,prema tome...inace zna se ko radi deformitete najvise,a valjda i ti pobogu znas ko je sve zaposlen na toj klinici i sta ko radi tamo. Zatim,sigurno nije bez razloga da su ljudi napustali tu spec,evo drecun,ja se secam da je on bio na spec,vidjala sam ga sredom popodne :D ,i tek sam ovde na forumu procitala da je napustio,zasto,ako procita ovo i ako bude hteo neka ti odgovori,ja naravno ne znam tacan razlog ali znam sta razlog sigurno nije-svako ko dodje na tu kliniku ne boji se rada,ucenja,odricanja i sl,svi su svesni sta ih ceka,ali se brzo ispostavi da su ulozeni trud i rad disproporcionalni onome sto dobijes-mislim na znanje-pogotovo prakticno,znam jos mnoge koji su odustajali,sto specijalizanata,sto magistranata,sledece,nekoliko magistranata su pojedini prof koristili kao kurire za svoje privatne potrebe,aj mozes jednom,dvaput da nekome nesto zavrsis,al nisi dosao tu da bi isao po necija odela sa hemijskog ciscenja,zar ne (ili mozda jesi,reci sam),sad cu malo da skrenem sa teme al isto je na svim klinikama,ja sam staz obavila na fakultetu,za vreme staza jedan profesor sa klinike za decju stom je angazovao stazere (ja sam u to vreme bila na drugoj klinici ali je nekoliko mojih koleginica bilo na decjoj) i specijalizantkinje da mu "tovare" neke kutije u kola,odnosno nose iz njegove kancelarije sa bese 2 sprata do kola i jos su dve posle ostale da mu srede kancelariju (cak su i prasinu brisale),pa one to mozda ni u svojoj kuci ne rade,pa nisu valjda dosle na spec da bi radile takve stvari,to je meni van svake pameti. Valjda sam sad bila malo jasnija :D ,ako imas jos nesto da pitas-pitaj :D ,i jos jednom da napomenem-iznosim ti samo ono sto sam licno videla i cula,nema rekla-kazala :D , pozz


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: