Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Pet Jun 25, 2010 10:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 22, 2008 8:06 pm
Postovi: 42
Lokacija: Subotica
Probacu i ja sa pirincanim pahuljicama.Ne verujem da mu je samo da cucla i da je pored mene jer on stvarno bas halapljivo njupa. :D Imam starijeg sina(5 god)i samo je sisao 6 meseci.Bilo mu dosta.Ovaj je malo halapljiviji. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Pon Jul 05, 2010 12:25 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 12:25 am
Postovi: 753
...da se i ja uključim ovde... :-?
Moja beba ima 5 meseci.
Koliko mi je vreme dozvoljavalo,informisala sam se u hodu, kao i usputne konsultacije, te iskustva drugih,itd....tako da sam donela, ja, lično, odluku da pre 6 . meseca ne krećem sa kašastom ili čvrstom hranom.Inače, na kombinovanom smo režimu ishrane, dakle; moje mleko + adapt. mlekce.Još uvek.Osim mleka, beba pije vodu i čaj.
Izabrani pedijatar sasvim podržava uvođenje čvrste hrane nakon 5. meseca.
Ne planiram da žurim sa kombinovanjem i mešanjem ukusa.
Otprilike, uvođenje 2 različite namirnice nedeljno.Načelno, znam šta, kojim redom, količina...
Ipak, ako bi mogle mame da napišu koju reč, onako, krajnje praktično:
- koju količinu skuvati( obzirom na recepte,baby kuvara, tipa 1/3 jabuke + 2 sargarepe), a beba pojede 1-2 kašičice?
- Da li hrana može da stoji u frižideru?Koliko?U kakvim posudama čuvate hranu?
-Da li da koristim expres lonac( koristila bih vodicu od kuvanog povrća, ka simulirani čajčić, npr.)ili, kuvam u posudi sa tzv."cvetom " za kuvanje na pari?
-Da li se voće termički obrađuje?
-a, pre svega, da li da u startu krenem sa gotovim kašicama, radi eventualnog lakšeg , prijemčljivijeg ukusa ili da to bude u domaćoj varijanti spremljeno?
- Šta najčešće kombinovati od povrća?Inače, ja sam tip koji bi sve da proba što daje bebi...tek da znam šta moja beba treba da pojede?
- Koristite silikonske kašičice za hranjenje?
-Kako ili gde se hrani beba koja još uvek ne sedi?
-Da li su kašice maksimalno usitnjene, izblendirane..predpostavljam, da!?
-Sa kojim prozvođačima kašica ste zadovoljne?Koje doze, za početak, da kupim?Da li su jeftinije u hipermarketima ili spec. radnjama?
-Koliko vremena, prosečno, prođe od melčnog obroka do obroka od kašice?Inače, nemaravam da zadržim sve mlečne obroke, oko 4-5, u ovom uzrastu,narednih mesec dana, te da kašice dođu kao užinice :)
Napišite, molim vas, bar po nešto :wink: I, naravno, ono što bi moglo biti od koristi, iz vašeg iskustva, posebno neke sitnice :wink:, sve što je u neposrednoj vezi sa spremanjem, kuvanjem, pasiranjem... čak i one za koje vi, možda, predopstavljate da su opšte poznate!
Hvala! :lol:

-


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Čet Jul 22, 2010 7:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:09 am
Postovi: 612
pa da odgovorim Lily-an:
dakle Vasa beba u pocetku ce jesti 1-2 eventualno 3 kasicice necega.
tako da Vam ja u pocetku ne bih savetovala da kupujete kasice jer one otvorene mogu da stoje maximalno 2 dana, tj. dana kad ste ih otvorili i sutradan. Najpouzdaniji proizvodjac za mene je Juvitana i Nesttle. OStakle nisam uzimala.
Ako pravite domace jelo koje nameravcate da date Vasoj bebi, obavezno usitnite do kase, nikako da ima komade ni najmanje.Period u kome cete davati Vasoj bebi obrok je period izmedju dva podoja napocetku, a kasnije kad beba bude bas ruckala obrok ce Vam menjati jedan podoj.I taj obrok moze biti kao jedna kasica od 120g ili 2 od 120g. jer ipak i ta hrana ne moze dugo da stoji.
Beba koja ne sedi treba da se postavi u polusedeci polozaj na jastuku ili kako vec i da joj se tako daje, a kasnije ce vec moci da se di kod Vas ili ce imati svoju stolicu za hranjenje. Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Sre Jul 28, 2010 12:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
Nas bebac ima 9 meseci i vec jede skoro sve. Probali smo ribu, psenicni hleb i keks, ne blendirano vec seckano meso, od voca i povrca sve (nismo jos probali pasulj) i on voli sve i jede sve. :)

Ja inace ne kuvam masno ni zacinjeno, pa moze da jede hranu koju spremam za nas, i mnogo je lakse ovako kad malo porastu.

Ponekad mu za rucak pomesam nesto od nase hrane sa kasicom, ali nam i dalje dorucak predstavlja najveci problem. Toliko nemam ideju da nam se sve svodi na kacamak (palentu) ili poparu od hleba. Svi drugi obroci su mi pesma, samo taj pusti dorucak... :-? Mislim da ce detetu na usi izaci kacamak...

A on ga voli i jede, mukica,, nista se ne buni... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Čet Avg 05, 2010 2:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
Za dorucak moze i musli sa vocem. Musli mozes i sama da pravis.Kupi zitarice koje zelis ( sa glutenom bez glutena ) i pomesaj ih sa suvim vocem. Ja sam mojoj cerki davala tako sto zitarice prvo sameljem ne bas kao brasno ali ih usitnim pomesam sa toplim mlekom i sitno iseckam suvo voce. Ona je to volela da jede. Pa onda sutlijas ili griz sa vocem,bundevom. Od slanih pravila sam i ja kacamak i poparu ali i proju sa kiselim mlekom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Čet Avg 05, 2010 10:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Apr 04, 2006 8:57 pm
Postovi: 70
. ja, lično, odluku da pre 6 . meseca ne krećem sa kašastom ili čvrstom hranom.
STVAR ODLUKE, JA SAM UVELA SA 4 MESECA I 20 DANA


- koju količinu skuvati( obzirom na recepte,baby kuvara, tipa 1/3 jabuke + 2 sargarepe), a beba pojede 1-2 kašičice?
PA U POCETKU CES DOSTA BACATI, NEKAD CE POJESTI MANJE NEKAD VISE. MI NIKAD NISMO IMALI FAZU 1,2 KASICICE, ONA JE U STARTU JELA PIRINCANIH PAHULJICA SVE STO JOJ SPREMIMO A I POVRCA JE UVEK JELA BAS DOSTA DOK NAM JE VOCE ISLO MALO SLABIJE, TO CES U HODU SVE VIDETI


- Da li hrana može da stoji u frižideru?Koliko?U kakvim posudama čuvate hranu?MISLIM DA MOZE 24H. ALI JA NIKAD NISAM CUVALA, SVAKI DAN SAM SPREMALA. MOZDA NPR U ONIM STAKLENIM BOCICAMA OD KUPOVNIH KASICA, PA IH OPERI I OTKUVAJ I ONDA STAVI HRANU AKO VEC HOCES DA JE CUVAS

-Da li da koristim expres lonac( koristila bih vodicu od kuvanog povrća, ka simulirani čajčić, npr.)ili, kuvam u posudi sa tzv."cvetom " za kuvanje na pari?
U POCETKU SE KUVAJU MANJE KOLICINE, NE ZNAM KOLIKO JE TO MOGUCE U EXPRES LONCU. JA SAM U POCETNOJ FAZI KONTAKTIRALA SVE UVOZNIKE I PROIZVODJACE EXPRES LONACA KOD NAS (METALAC, TEFAL..) DA PITAM IMAJU LI LONAC ZAPREMINE 3L ALI NIKO NIJE IMAO, (IMAJU ONI TURSKI ALI NJIH NISAM HTELA) TAKO DA STVARNO NISAM MOGLA DA PRLJAM VELIKI EXPRES LONAC ZA JEDAN KROMPIR I JEDNU MRKVU. jA SAM KUVALA U POCETKU U OBICNOJ SERPICI I ONDA SAM MIKSALA POVRCE U TOJ VODI U KOJOJ SE KUVALO

-Da li se voće termički obrađuje?
VOCE IDE KUVANO DO CINI MI SE 8 ILI 10 MESECA
-a, pre svega, da li da u startu krenem sa gotovim kašicama, radi eventualnog lakšeg , prijemčljivijeg ukusa ili da to bude u domaćoj varijanti spremljeno?
GOTOVE KASICE SU BAR ZA MENE JAKO RUZNOG UKUSA (MISLIM NA POVRCNE, VOCNE SU MANJE VISE OK), I MOJE DETE IH NE VOLI BAS PUNO, NJIH SAMO NA PUTU KORISTIMO, TAKO DA JE ZA POCETAK BOLJA DOMACNA VARIJANTA
- Šta najčešće kombinovati od povrća?Inače, ja sam tip koji bi sve da proba što daje bebi...tek da znam šta moja beba treba da pojede?
U POCETKU KROMPIR MRKVA (VODITI RACUNA IZAZIVA ZATVOR)
TIKVICA KROMPIR
ONDA U OVO DODATI CELER ILI KOREN PERSUNA ILI PASKANAT
KASNIJE KAD UVEDES MESO I ZUMANCE (
ICI KA MIKSU
MESO ILI ZUMANCE + LEGUMINOZE (MOZE SAMO GRASAK)+ ZITARICE (KUKURUZ, PIRINAC, PROSO, KINOA....) + TAMNO ZELENO ILI NARANDZASTO
NARAVNO OVO NIJE UVEK MOGUCE
TAKO DA SAM JA IMALA I DRUGE KOMBINACIJE NPR ZUMANCE, KARFIOL, KROMPIR , TIKVICA

- Koristite silikonske kašičice za hranjenje?
-Kako ili gde se hrani beba koja još uvek ne sedi?
NPR U AUTOSEDALICI ILI JE NEKO DRZI U NARUCIJU
-Da li su kašice maksimalno usitnjene, izblendirane..predpostavljam, da!?
U POCETKU DA, DA BUDE GLATKI PIRE A KASNIJE MOZES I VILJUSKOM

-Sa kojim prozvođačima kašica ste zadovoljne?Koje doze, za početak, da kupim?Da li su jeftinije u hipermarketima ili spec. radnjama?
KUPI OD VISE PROIZVODJACA PA VIDI STA CE DETE DA PRIHVATI


-Koliko vremena, prosečno, prođe od melčnog obroka do obroka od kašice?Inače, nemaravam da zadržim sve mlečne obroke, oko 4-5, u ovom uzrastu,narednih mesec dana, te da kašice dođu kao užinice :)
HM.... DETE OD 6 MESECI JE DOVOLJNO VELIKO DA MU MOZES ZAMENITI MELCNE OBROKE (INACE NEKE PEDIJATRI SMATRAJU DA PREVISE MLECNIH OBROKA VODI KA ANEMIJI) CVRSTIM OBROCIMA, STO JE I CILJ, I U TOME TREBA BITI STVARNO JAKOOOOOOOOO UPORAN, STO JE DETE STARIJE SVE CE TEZE PRIHVATATI CVRSTU HRANU A VEZIVATI SE ZA SISANJE, TAKO DA SE PAZI DA NE DODJES U SITUACIJU DA DETE IMA 8 MESECI I DA NECE DA JEDE NISTA CVRSTO I DA OCEKUJU SISANJE
Napišite, molim vas, bar po nešto :wink: I, naravno, ono što bi moglo biti od koristi, iz vašeg iskustva, posebno neke sitnice :wink:, sve što je u neposrednoj vezi sa spremanjem, kuvanjem, pasiranjem... čak i one za koje vi, možda, predopstavljate da su opšte poznate!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Uto Avg 10, 2010 8:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
HM.... DETE OD 6 MESECI JE DOVOLJNO VELIKO DA MU MOZES ZAMENITI MELCNE OBROKE (INACE NEKE PEDIJATRI SMATRAJU DA PREVISE MLECNIH OBROKA VODI KA ANEMIJI) CVRSTIM OBROCIMA, STO JE I CILJ, I U TOME TREBA BITI STVARNO JAKOOOOOOOOO UPORAN, STO JE DETE STARIJE SVE CE TEZE PRIHVATATI CVRSTU HRANU A VEZIVATI SE ZA SISANJE, TAKO DA SE PAZI DA NE DODJES U SITUACIJU DA DETE IMA 8 MESECI I DA NECE DA JEDE NISTA CVRSTO I DA OCEKUJU SISANJE


Zato meni i nije jasno zasto kazu da deca do 6 meseci samo doje. Imala sam prilike mnogo puta da cujem kako se majke zale da im dete ima slabu krvnu sliku ili se tesko navikava na hranu. Mislim da je tu velika greska. Prvo kazu dete do sest meseci je sve zalihe gvozdja vec potrosilo i treba sad da to nadoknadi ishranom.A kako ce da ga nadoknadi kad ono tek pocinje sa sargarepom i krompirom ili vocem a da u tome i ima toliko gvozdja ono ne moze da pojede kolicinu koja mu treba! Na kraju dodas mleko a kazu da mleko smanjuje iskoristljivost gvozdja.Znaci ono bar jos mesec dana ne moze da zameni obroke jer svaka namirnica se uvodi postepeno. Po meni je logicnije da se lagano krene sa nepunih pet meseci kako bi ono sa sest vec pocelo da zamenjuje mleko obrocima od povrca, voca i pirinca-kukuruza, pa onda lagano meso pa zumance pa gluten i td. Imala sam prilike da cujem kako se jedna zenica zali kako joj cerka od 6-og meseca za mesec dana nije dodala ni gram cak misli da je malo i oslabila.A sve zato sto dete pokusava da nauci da jede ali ono nece. Mozda ta fora od sestog meseca vazi za one majke koje vec imaju iskustva sa hranjenjem.To mi sve izgleda kao ono u porodilistu dojite decu dojite dojite a ti ne znas ni kako ali ako ne uradis tako kako je neko rekao da je bolje tesko tebi!
I opet kazem nije greska i ako pocnete dete da ucite dajede ni mesec dana pre nego sto zvanicno kazu. Prvo ono ne moze toliko da pojede da bi mu to smetalo. Ono se samo navikava na nove ukuse malo po malo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Uto Avg 10, 2010 9:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 22, 2008 8:06 pm
Postovi: 42
Lokacija: Subotica
Jelena potpuno se slazem sa tobom.Evo mi smo ipak sacekali jos malo sa dohranom al sam planirala poceti sa punih 5.Punih 5 nam je za 2 dana.No trenutno smo zakacili virus pa smo puni slajma i necemo jos koji dan poceti al cim ozdravimo hocemo.To je tek navikavanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Čet Avg 19, 2010 11:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 12:25 am
Postovi: 753
Zahvaljujem svima na javljanju.

Nakon iskustva od mesec i više dana, mogla bih se pohvaliti da je poprilično savladana i teorija i praksa. :wink: :D
...a, gotovo da pomislih da sam postavila nebulozna pitanja, no, sada, to ne bih rekla :wink:... a malo narušeno ili načeto samopouzdanje, usled nedostatka vremena,da se informišem u meri kako to , inače, sistematično radim, dodatno me obeshrabrilo u ovom pohodu :o sa čvrstom-kašastom hranom.

Zbog drugih, da preciziram, sa pet punih meseci, krenula sam sa kašastom hranom, isključivo na bazi "testiranja"uskusa. U malim količinama.Kao što sam i navela u predhodnom javljanju.Razlog:literatura kojom sam se rukovodila kaže da beba nije spremna, usled nedostataka enzima za varenje druge hrane, sem mleka.Naravno, može da primi tu hranu, da se bebi dopadne itd...
Pedijatrija treba sinhronizovano da prati i stavove. gastroenterologije.U tom smislu bebi sam sa nepunih 7 meseci, tek krenula da dajem meso.Isključivo, do kraja 8. meseca iz gotovih kašica.Osim, vodice u kojoj kuvam meso sa povrćem.Opet, iz razloga što sam se opredelila za stav da meso u domaćoj varijanti nije adekvatno podvrgnuto tzv. liofilizaciji, te ni time ne želim da "opteretim stomačić.
Smatram da je pravo vreme-uzrast moje bebe i za prvu krvnu sliku.
Inače, hranjenje ide više nego uspešno :D Sve nam se dopada što jedemo, sem izuzetaka-kiselog voća, tipa višnja u kobinaciji sa šljivom.A, ni meni se ne dopada. :wink:
nema forsiranja, lagano, ali moje dete već dostiže doze od preko 100gr. kašica...i tu se zaustavlja, za sada....

Uvela sam pavlaku.Nisam jogurt.Namerila se na puter, ali ga baš nema, valjda zbog poskupljenja, ovih dana :wink: Kroz dodavanje od po 1 kašičice, u povrće skuvano u domaćoj varijanti.Na pari.A, bogme radio je i veliki lonac.U par navrata.Da sačuvam sve hranljive sastojke.
Želala bih da dodam maslinovo ulje, ali se bojim da bitno ne pokvarim ukus kaši od povrća.uostalom, ni mi odrasli ne jedemo m. ulje uz ma koje povrće.
Ne mogu da prihvatim pedijatrijsku priču da " bebe nemaju receptore za ukus" .Baš nikako :wink: se sa time ne mogu složiti.

Sve vreme nešto kao vadim semenke iz mladih tikvica, ni sama ne znam da li sam to negde pročitala, ili čula, ..da li neko to isto radi?Nisam sigurna da je to ispravno, ali , pošto nije ni štetno, ...eto...
Gotovim kašicama na bazi povrća nisam ni malo oduševljena, ni izborom, ni kombinacijama.
Grašak i spanać ne uvodim još neko vreme, jer mi ni to povrće nije u "piramidi" ishrane za ovaj uzrast.
Poz svima.
Bilo bi lepo da napišemo šta bi beba mogla da ima na dnevnom meniju. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Pet Avg 20, 2010 6:30 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
Ja sam negde skinula sa interneta plan ishrane za bebe mislim da je sa VMA pa ako ga nadjem postavicu.Nisam se bas striktno toga pridrzavala ali mi je bilo dobro da vidim kad se sta u kom mesecu daje.
Inace, maslinovo ulje sam stavljala u jelo secam se da je pisalo jedna kasicica i svidjalo joj se. To jedna kasicica naravno zavisi i od kolicine koja se priprema.Tu je bitno da shvatis da ako nesto sto ti ne jedes ne mora da znaci da ni beba nece da ga jede. Recimo moja snaja ne voli spanac pa ga nije nesto forsirala u ishrani sto mislim da je greska.Ako se dete nauci na razne ukuse kasnije nece biti problema.Ne kazem da ce uvek sve da jede ali ce ipak da bude manje probirljivo.
Ako je tikvica starija i ja sam semenke cistila.
Gotove kasice slane su generalno po meni nikakvog ukusa i nekako sam uvek imala utisak da deluju kao kada kupis pljeskavicu ili pomfrit.Utole ti glad ali koliko su hranljive nisam bas sigurna.Mozda i gresim. Kupovala sam ih jedino kada odemo negde pa nemam nista skuvano.Mada sam i tad gledala da pre nego sto negde odemo nesto skuvam pa to ponesem. Jedino sam koristila slatke kasice tj. od voca i to HIPP ove kao sljivu, kajsiju,breskvu bila je neka mnogo ukusna sa kravljim mladim sirom ili jedna sa jogurtom. A povremeno i njihove sokove mada sam vise volela da pije vodu a ponekad neki kupljeni sokic.A ove slatke kasice sam joj davala onda kada tog voca nema na pijaci pa da malo zasarenimo. Recimo kasicu od banane joj nisam kupovala jer mi je bilo glupo da joj kupujem kada banane mozes uvek da nadjes a i ta kasica ima neki cudan ukus.Ili jabuka. Bar njih ima uvek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Pet Avg 20, 2010 7:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 22, 2008 8:06 pm
Postovi: 42
Lokacija: Subotica
Lily bas mi je darago da vam lepo ide.
Jelo ajd ako nadjes taj plan prikaci da vidimo :D
Evo ja da javim da nama lepo ide.Krenuli smo pre nedelju dana i poceli smo supenom kasikom Milupinih pirincanih pahuljica pa 2 kasike i tako 4 dana.Onda juce 1K pirincanih i 1K Milupa pirinac-kukuruz.Danas cu mu napraviti 3K pirinac-kukuruz jer vidim da bi mogao vec vise pojesti.Inace na kutiji pise da je porcija 4K.Posle toga sisa.To mu dajem oko 12-13h.Sutra krecemo sa sargarepom,pa za 3 dana krompir,pa kombinacije...
Koliko bi on sa punih 6 meseci trebao imati obroka(nemlecnih),1 ili 2?Ja se sve bojim da mi ne ostane malo podoja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Ned Avg 22, 2010 9:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
M nista se ti ne sekiraj ako dete hoce da rucka slobodno mu daj i dva puta nista nece da mu smeta a mleko ce uvek da pije koliko hoce i koliko mu treba.
U sestom mesecu koliko se secam kako kazu da treba da ima dva nemlecna i tri ili cetiri mlecna ali to i onako nije vazno jer lepo ste krenuli jedan pa polako videces ubacicete i drugi pa treci i td. pa povrce i voce.... Sve ostalo je mleko pa sigurna sam da cete po ovom sto pisete da se dobro snadjete. Nekako mi delujete sigurni :wink:
Evo jos nesto ako ste poceli sa pirincanim i kukuruznim pahuljicama nemojte da pravite pauzu nego sad recimo ubacite ih za dorucak ili veceru kao kasu a za rucak prvo samo povrce ( sargarepa krompir tikvica ) a onda pomesano povrce sa pirincem ili kukuruzom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Čet Sep 09, 2010 5:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 22, 2008 8:06 pm
Postovi: 42
Lokacija: Subotica
Milice izvini ako gnjavim al da li mozes samo toliko napisati,ako pise u toj knjizi,raspored obroka za bebu od 6 meseci.Znaci koliko cvrstih obroka treba da ima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Sre Sep 15, 2010 12:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 12:25 am
Postovi: 753
Filip,mm
u časopisu Nutricija, npr. ima raspored obroka po mesecima. Možeš do ovog lista doći- besplatno u Milupinim radnjama...mada, to ti je samo jedan orjentir...Npr. kod njih beba sa 8 meseci treba da ima čak , ukupno 7 obroka, od toga samo 2 mlečna....
Sa tim se ja , eto, ne slažem...doduše, u užinicu računaju voćni sokić, dakle ostala su još 4 "čvrsta obroka"??!!Mislim.....

Pratiš ritam bebe: koliko, kada,...šta...Za šesti mesec ja sam bila samo u fazi testiranja namirnica, bez bojazni od moguće anemije, koja je gotovo redovna pojava kod beba, u periodu prelaska sa mleka na kašastu hranu, tačnije oko 5-6 meseca...

Uvedi žitarice, voće, slani obrok: povrće....u 6. mesecu nisam davala meso.Pa, napravi neku šemu.... Mi smo do sada uveli 29 različitih namirnica, pa su moguće kombinacije povrća i mesa, a jedva čekam da se približim fazi kada ću moći da "odvadim" od količine i vrste spremljene za nas, odrasle. :wink: :D

Hmm...trebao bi mi "recept" kako uglaviti vreme za spremanje obroka za bebu, ako si sam u kući sa bebcem veći deo dana, pa i šetaš dete, kačiš veš, hraniš dete.., izmlazavaš još uvek svoje mleko, hmmm...a ponekada i treba i mama da doručkuje :wink: jel, ....itd.itd........e, baš mi treba recept "kako sve postići", i spremiti slani obrok-ručak, koji bi bio na vreme, a da pritom i kontrolišeš dete koje štrika po celom stanu.................................................................................... :wink: :D :o :roll:
Ajde, Jelo, šarni koju :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Sre Sep 15, 2010 7:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 22, 2008 8:06 pm
Postovi: 42
Lokacija: Subotica
Lily mi smo pre 3 dana napunili 6 meseci.Krenuli sa 5 i to sa pirincem pa pirinac-kukuruz.Zatim sargarepa,krompir,bundeva,tikvica,keleraba,a onda jabuka,breskva,kruska.To je to za sada.Planiram oko 6.5 meso a sa 7 mozda zumance polako.
Raspored nam izgleda ovako:
-podoj
-podoj
-rucak
-podoj
-zitarice i voce
-podoj
E sad svi me nagovaraju da umesto drugog podoja dam voce a uvece samo zitarice al meni je to onda 3 cvrsta obroka i samo 3 podoja.Malo mi je naglo pa idem jos sa dva.Tek sam nedavno uvela tu veceru.
Mislim ,ako se ne varam,da to sto pise u Nutriciji je iz knjige Jasminke Komnenovic i imam tu knjigu ali...ja se sve vodim onim da je majcino mleko nezamenjivo i sad ga ima a posle ne pa ga zato forsiram.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: