Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Objasnjenje bronhoskopskog nalaza
PostPoslato: Sub Jul 31, 2010 3:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 31, 2010 2:29 pm
Postovi: 6
Nakon sto sam postavio ovu temu na onkologiji, shvatio sam da sam mozda promasio podforum i da je ovu temu trebalo pokrenuti na pulmologiji umesto na onkologiji gde sam je inicijalno postavio. Zato molim moderatore, da uklone pogresno postavljenu temu.
izvinjavam se zbog cross-posting-a.


Postovani,
molim vas da mi neko pomogne oko tumacenja bronholoskog nalaza:

DG: SVCS, TU mediastini
Opis: Larinks, traheja b.o. Centralna karina lako prosirena, Umerena em komp u desnoj lobarnoj karini i na bronh za desni gornji rezanj hiperemicne i vulnerabilne sluzokoze. Bronh za post. segm desnog gornjeg reznja stenoziran em komp i infiltracijom.
Ucini se biopsija i fiberaspiracija. Bronhoskopski indirektni znaci eksp. procesa.

Ovo su podaci sa uputnice za histolosku analizu.

Jos uvek cekamo nalaze histologije. Posto je sada vikend, doktora necemo videti do ponedeljka, a vrlo smo nestrpljivi da saznamo kako se krece mamina bolest.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Objasnjenje bronhoskopskog nalaza
PostPoslato: Sub Jul 31, 2010 8:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Na zalost, "em" (ekstramuralno, sa spoljasnje strane, izvan zida) kompresije i INFILTRACIJE najcesce su znak malignog procesa, obicno ili limfoma ili karcinoma pluca. Idealna varijanta (u kojoj bi takodje bila potrebna operacija, ali ne i hemoterapija i zracenje) je da se radi o karcinoidu (drugi naziv: canceroid) ili adenomu pluca. Ali karcinoid i adenom pluca su jako retki...

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Objasnjenje bronhoskopskog nalaza
PostPoslato: Ned Avg 01, 2010 5:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 31, 2010 2:29 pm
Postovi: 6
U medjuvremenu smo dobili i nalaz sa histologije.

Makroskopski : Sitni belicasti isechci promera do 2 mm ukalupljeni u celini.

Mikroskopski: Isecak zida bronha, updaljivo edematozne lamine proprije, prozete infiltratima limfocita, Na povrsini je pseudostratifikovani cilindricni epitel, fokalno zamenjen metaplasticnim plocasto slojevitim epitelom

DG: Bronchitis chronica nonspecifica


Radjen je i fiberaspirat : U materijalu se nalazi sluz i masa granulocita i hemosiderofaga.

U pregledanom materijalu nema elemenata tumorskog tkiva.

Je li ovo dobro ili lose ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Objasnjenje bronhoskopskog nalaza
PostPoslato: Pon Avg 02, 2010 12:47 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ovo je fantasticno. Lekar koji je opisivao bronhoskopiju je, ispada, preterao :) Odakle uopste sumnja na tumor medijastinuma ("sredogrudja")? Ako je sve ovako na kraju ispalo, mozete da castite :D

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Objasnjenje bronhoskopskog nalaza
PostPoslato: Pon Avg 02, 2010 1:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 31, 2010 2:29 pm
Postovi: 6
Mamu smo odveli kod lekara jer su joj otekli lice, vrat i dekolte. Na vratu je imala modre fleke, i svojim izgledom brinula sve lekare koji su je pregledali.
Izmedju ostalog uradjen je rentgen grudi i CT grudi i vrata . Na rentgenu se nije videlo nista. Na CT je uoceno uvecanje mekih tkiva u medijastinumu i mama je sa dijagnozom Lymphadenopatia mediasti primljena na plucno. Naravno pisalo je jos stosta, ali sam ja zapamtio samo ovo. Pominjan je i neki nodus, ali sam usled inicijalnog soka, skoro sve zaboravio.
Posto smo culi da histoloska analiza traje dugo, uradili smo jednu "o nasem trosku", ali je prema recima doktora uzorak bio losijeg kvaliteta. Jos uvek cekamo da se uradi analiza "dobar uzorak".
Imamo poverenje u lekare koji je lece, ali nas sporost sistema "ubija u pojam". Sve analize traju po par dana.
Jos uvek se borimo sa mogucim ishodima, narocito jer je mama pusac. Za sada smo optimisticni, barem na osnovu ove prve analize.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Objasnjenje bronhoskopskog nalaza
PostPoslato: Čet Avg 05, 2010 4:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 31, 2010 2:29 pm
Postovi: 6
Mami je dijagnostikovan mikrocelularni tumor i otpoceta je hemoterapija cisplatinom. Prva terapija je bila danas i podnela ju je dobro. Doktori nam nista nisu rekli o stadijumu tumora, i vrlo sturo su objasnili pravce lecenja.

Poprilicno sam razocaran odnosom lekara.

:(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Objasnjenje bronhoskopskog nalaza
PostPoslato: Čet Avg 05, 2010 8:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Zao mi je sto ovo cujem. Na kraju je ponovo "ispalo ono sto najcesce i bude" - kao sto u medicini obicno i biva. Na zalost, mikrocelularni karcinom ima tako losu prognozu da se operacija i ne preduzima... Moram da vas podsetim da kod ovakvih stvari postoje cetiri faze kroz koje prolaze svi (doslovce SVI): faza negiranja (neverice, poricanja), faza besa i optuzivanja, faza razocaranosti i depresije, i na kraju, kad "vreme izleci sve" - faza mirenja sa neizbeznim. Nemojte da tokom faza kroz koje prolazite previse optuzujete lekare (faza 2), verujete u alternativne metode i cuda (faza 1), padate u ocaj i dizete ruke (faza 3)... Na zalost, posle toliko pacijenata koji su oboleli od najgore bolesti i posle toliko situacija u kojima sam morao da razmisljam sta da kazem i kako da se postavim, ovo je jedino "pametno" sto sam smislio: upoznati pacijenta, ukucane i rodbinu sa fazama koje predstoje i opomenuti ih da je sve sto osecaju normalno, ali da ne preteruju. Ni bolesnik, koji ima preca posla, ni osobe oko njega... Nama je svima vreme na ovom svetu ograniceno - samo je pitanje kod ce kada da ode. To je vreme dragoceno i ne valja trositi ga na ruzna osecanja... Znam da nista od ovoga ne pomaze puno, ali to je najbolje sto umem... :(

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Objasnjenje bronhoskopskog nalaza
PostPoslato: Čet Avg 05, 2010 9:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 31, 2010 2:29 pm
Postovi: 6
Hvala na odgovoru.
Ja, valjda zbog karaktera, dosta brzo prolazim kroz ove faze i polako se blizim cetvrtoj.
Daleko od toga da imam nameru da bilo koga optuzujem.
Ovo sto ste vi napisali mogao nam je reci i mamin doktor, uz detalje terapije i faze kroz koje ce mama proci, ukljucujuci i stadijum bolesti u kojem se trenutno nalazi(nije nam receno)
Sem dijagnoze : mikrocelularni tumor pluca, mi nismo dobili nista, zato i kazem da sam razocaran odnosom lekara.

Na moja pitanja o terapiji i toku bolesti (a mislim da nisu bila neumesna) sam dobio odgovor: sta vi tu ima da znate, to je posao doktora :evil:

Bruka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: