Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: ? ? ? G I P S ? ? ?
PostPoslato: Sub Jul 15, 2006 10:45 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jul 01, 2006 9:51 pm
Postovi: 63
Nedavno sam pretrpeo leziju kolateralnog ligamenta i kako dolikuje otisao na ortopedsku na hitan onako u 01 po ponoci,bio pregledan "fotografisan" na rendgenu i stavljena mi je,na moje zaprepastenje,gipsana shina/leongeta sa savetom mirovanja i uputom da za 10(deset) dana dodjem na pregled i da mi skinu longetu!
Naravno cim sam dosao kuci ja sam longetu skinuo castio je kantom za djubre i zapoceo sa metodama za skidanje otoka,o kojima od ljudi na ortopedskoj nisam rec mogao cuti,a od sutradan krenuo na fizikalnu.
Sada nakon deset dana mnogo mi je bolje i iole normalno funkcionisem a na ortopedski pregled ipak treba da cekam malo duze jer je doktor prebukiran...sreca pa sam iz struke i znam kakav je postupak kod ovakve vrste povreda...
Dali neko od njih na ortopedskoj zna sta se desava sa nogom koja miruje 10 dana u longeti?Dali znaju sta se dogadje sa zglobnim elementima pod otokom?Dali znaju da se i laksi lomovi ne stavljaju u gips i da se sa fizikalnom ODMA pocinje?Sta je razlog tolikom nemaru da se mlad covek,sportista leci po principima 18 veka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 27, 2006 8:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Razlog je novac... Da ste platili, ili da smo bogatija zemlja sa drugacijim sistemom zdrvstvenog osiguranja, ne bi se tako radilo. Inace, moram da primetim da je RTG-om nemoguce ustanoviti leziju ligamenta, cime je sve sto ste opisali jos lepse :-? Lezija ligamenta je sirok pojam i u pojedinim slucajevima impobilizacija jeste neophodna. Ali jos jednom - da ste fudbaler cije noge kostaju milion evra, stvar bi bila drugacija. Ili da je ortoped primoran, kao u Americi, da ima advokata iza sebe i da o svakom pacijentu misli kao o zivom bicu, kao o bratu, sinu ili ocu, a ne kao o jos jednom broju u dnevnoj evidenciji...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 17, 2006 10:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 10:00 am
Postovi: 13
Citiraj:
Naravno cim sam dosao kuci ja sam longetu skinuo castio je kantom za djubre i zapoceo sa metodama za skidanje otoka,o kojima od ljudi na ortopedskoj nisam rec mogao cuti,a od sutradan krenuo na fizikalnu


A zasto bi ti govorili za metode za skidanje otoka,ako su ti stavili gips longetu(pretpostavljam tutor gips) i ocekivali da ces da je nosis 10 dana,kao sto je receno?!


Citiraj:
Dali neko od njih na ortopedskoj zna sta se desava sa nogom koja miruje 10 dana u longeti?Dali znaju sta se dogadje sa zglobnim elementima pod otokom?Dali znaju da se i laksi lomovi ne stavljaju u gips i da se sa fizikalnom ODMA pocinje?Sta je razlog tolikom nemaru da se mlad covek,sportista leci po principima 18 veka?


Prvo,za 10 dana mirovanja u gipsu,tvojoj nozi ne bi bilo nista.
Drugo,gips ti je i stavljen zbog otoka i povrede ligamenata,da bi to koleno mirovalo i da bi otok spao,a liganenti se oporavili.
Trece,navedi mi koji se to "laksi" prelomi lece bez gipsa?Gips se ne stavlja na prelome kostiju prstiju stopala.Ako znas za jos neke prelome gde s ene stavlja gips,napisi.

Citiraj:
sreca pa sam iz struke i znam kakav je postupak kod ovakve vrste povreda...


8)



Citiraj:
Inace, moram da primetim da je RTG-om nemoguce ustanoviti leziju ligamenta, cime je sve sto ste opisali jos lepse


Naravno da se Rtg snimkom ne moze utvrditi lezija ligamenata,ali se moze videti koliki je otok i iskljuciti prelom,sto je jako bitno,jer se prelom i lezija ligamenta drugacije lece.
Tako da mislim da ovakvom komentaru ovde i nije bas mesto,dr Ivica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 17, 2006 4:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jul 01, 2006 9:51 pm
Postovi: 63
Kod povreda tipa upala burzi i tetiva kada sportisti,jer ih bol ne sprecava,i dalje treniraju,doduse umanjenim tempom,dolazi do gubitka obima i snage vecih misica.Za razliku od 10 dana mirovanja ja sam za 5 vec mogao da radim cucnjeve!
Iz struke 8) ???????
Sto znaci?????
Naravno je da je sreca!I naravno je da se kod ovakvih problema stavlja plasticna longeta koja je laksa,lakse se skida za fizikalnu terapiju,i ako je dostupna gospodinu premijeru treba da je dostupna i ostatku stanovnistva!I normalno je da se sto pre/odmah zapocinje sa fizikalnom...jer bitno je sto pre dobit funkcionalno poboljsanje,bitno je sto pre oboriti otok i sto pre klijenta staviti na noge!Smanjiti mu vreme koje provede u krevetu koje ako smo ozbiljni utice i na psihicko stanje koje svakako moze ometati tok rehabilitacije!
Draga koleginice...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 17, 2006 7:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 10:00 am
Postovi: 13
Dragi kolega,
Zasto sam stavila 8) ?
Zato sto si gore napisao da si ,naravno cim si dosao kuci skinuo longetu i sam poceo sa metodama za skidanje otoka.Nije mi jasno zasto im odmah nisi rekao da neces longetu i da ti je ne stavljaju,kad si znao da ti nije potrebna i da ces sam moci da resis problem?


Citiraj:
I normalno je da se sto pre/odmah zapocinje sa fizikalnom...jer bitno je sto pre dobit funkcionalno poboljsanje


Slazem se sa tim da je potrebno sto pre povratiti funkciju,ali ne po svaku cenu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 17, 2006 7:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 10:00 am
Postovi: 13
A sto se tice plasticne longete............ne misle svi da je ona bolja od gipsa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 09, 2007 12:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
Gips ili plastika???

Ne lece ni jedno ni drugo nego prosto MIROVANJE!!!

Kolko para tolko muzike. Ne zaboravite da do juce nije bilo vakcina...

Sa fizikalnom se ne pocinje dok traju bolovi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 09, 2007 3:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Opa, ovde pocelo i zestoko?
Ovde sam cuo dosta netacnih stvari, pa da neke stvari sad razjasnimo. Kao sto je kolega dr ivica rekao, da ste Vi neki sportista koji vredi puno novaca jasno da bi bili na drugacijem tretmanu. Ovako savetuje se mirovanje, bolje sa imobilizacijom kao sto je mery napomenula da se povredjene strukture oporave. Atrofija misica nastaje tek posle 14 dana apsolutne imobilizacije. Metode za skidanje otoka sa lezijom ligamenta? Vecu glupost u zivotu nisam cuo. A sta da je bio pocepan jos neki veci ligament? Recimo LCA, pa da dodje do takvog izliva krvi u koleno da se cudite samo posle? Da budete sretni ako Vam ostave nogu. Dok god postoji akutna povreda (da je stara manje od 5 dana) dotle se sprovodi iskljucivo mirovanje i stavljanje leda na povredu. U najtezim slucajevima moze da se daju medikamenti (Chymoral forte recimo).
Plasticni gips? Moze, ja sam ga nosio na svojoj ruci za prelom skafoidne kosti, ali sam ga i pored toga sto sam zdravstveni radnik platio 1100 dinara. Nije nikakva para, tako da ko zeli, moze, ali ce da plati. Na zapadu koji tako spominjete bi Vam i ovaj pregled i tretman naplatili oko 3500$. A gospodin premijer ga je isto tako platio, samo od para poreskih obveznika :P . Kako neki nece da shvate gde zive?
Moracu da ispravim mery, gips se stavlja i na prste stopala ali u vidu papuce, oko svih prstiju, cisto da se zastite od eventualnog udara, i da se ne gazi punim stopalom, nego petom.
Na koje se to lakse prelome ne stavlja gipsana imobilizacija? Na SVAKI prelom se stavlja imobilizacija, pa makar taj covek isao u salu za 2 minuta. Ogromna je greska na prelom ne staviti gips. Imobilizacija povredjenog uda je osnova moderne ortopedije. Jedino se na taj nacin moze smanjiti bol, a time spreciti da pacijent upadne u sokno stanje. Pa kazem, makar bio prebacen u operacionu salu u roku od 2 minuta. Isto tako, skoro sve ortopedske povrede zahtevaju imobilizaciju makar nekoliko dana, 7-10 radi oporavka struktura. Jedino se danas za uganuce skocnog zgloba gr. I-II preporucuje da prodje bez imobilizacije.
Ako ste Vi iz struke ovo bi morali da znate.
Da ne budem jos ostriji jer ovo sve ovde sto sam procitao, me je asociralo na stanje u drzavi i zdravstvu. Ako sve znate bolje od strucnjaka koji Vas je pregledao, sto ste uopste isli k njemu? Ja da znam da popravim kola, ne bih isao kod mehanicara. Analogija je ista.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 10, 2007 9:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Ako je gospodin Miroslav zaista iz struke,onda je otvaranjem ove teme hteo samo da mu ga malo da po licnom marketingu tipa-vidite ljudi kako je tata pametan...-
Svi koji rade u drzavnom sektoru zdravstva vrlo dobro znaju kako bi trebalo da se radi,ali nazalost kolega samo u klinici Mejo kuvaju kafu i razglabaju sa pacijentima o tipu tretmana koji bi isti hteli,a to dragi moj kosta!!!
Moj pacijent koji je subluxirao rame u Kanadi stavljen je u imobilizaciju,koja je skinuta posle 6 nedelja i otpusten kuci bez ikakve preporuke o fizikalnim procedurama,ali njegovo osiguranje ne pokriva troskove SAVETA!!! i uputa na fizikalnu terapiju.
Nije na zapadu bas tako slatko kako vi izgleda imate predstavu o tome! :wink: :wink: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ? ? ? G I P S ? ? ?
PostPoslato: Pon Jul 05, 2010 4:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 05, 2010 4:03 pm
Postovi: 3
Meni treba jedna pomoc....uganuo sam nogu pre neki dan, ali se plasim lekara, neznam ni sam zbog cega, pa time sto nisam hteo da idem kod lekara, lecio sam se sam....ali, ipak sam se konsultovao sa nekim trenerom koji zna za tu povredu, i rekao je da su u pitanju ligamenti....kada sam cuo da su ligamenti ja sam odma pomislio na gips... :-?...pa sam zato odlucio da neidem kod lekara, medjutim,posle nekoliko dana desni zglob je sve vece otecen, ali pritom mogu da hodam i ne boli me nista,gazim normalno....pa sam ja hteo da vas pitam, da li moram da stavljam gips ili longetu, ili moze i drugacije, hvala unapred... :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: