Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kasice za bebe i kolicina hrane
PostPoslato: Sre Jun 02, 2010 12:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 29, 2009 4:41 pm
Postovi: 36
Moja beba ima 4 puna meseca i poceli smo do proslog meeca kasice i skocie,jabuka i mrkva ali ne znam da li mogu sada da joj dajem i bresku kao i kajiju.Da li je rano za uvodjenjeth namernica?da li izazivaju alergiju?
Kao i to da moja beba popije 120 ml vestackog bebilaka a kasniej posle 10 minuta u lezecem polozaju jos 30ml.Inace ovako kaa je stavimd a pije kako je poavilno nece pa ne znm da li se naleva samo ili je stavrmno potrebno tih 30 ml?
Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kasice za bebe i kolicina hrane
PostPoslato: Sre Jun 02, 2010 3:55 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 14, 2010 3:46 pm
Postovi: 51
smatram da je rano za uvodjenje ne mlecnih obroka. beba pocinje ishranu sa povrcem pa tek onda voce pa kasnije i ostale namirnice. ne mlecna ishrana se uvodi sa 6 meseci.
pozdrav :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kasice za bebe i kolicina hrane
PostPoslato: Čet Jun 03, 2010 1:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 10:52 pm
Postovi: 324
ladybird je napisao:
Kao i to da moja beba popije 120 ml vestackog bebilaka a kasniej posle 10 minuta u lezecem polozaju jos 30ml.

U kom to položaju beba popije prvih 120ml ako ne u ležećem? Ako posle tih 30ml ne bljucka višak onda joj je i to potrebno. Svaka beba je drugačija. Možda joj u tom ne ležećem položaju ne prija (stiska je nešto) i zato popije manje.

Kajsije i breskve nisu još ni zrele. Zašto bi ih sada jela beba od 4 meseca. Neka ih jede kada bude njihova sezona.

Možda nekoj drugoj mami ova tvoja nedoumica bude korisna. Ako prekidanje dojenja nije uzrokovano nekim zdravstvenim problemom majke, mame budite strpljive, ne žurite sa uvođenjem čvrste hrane. Mnogo je lakše i hraniti bebu koja samostalno sedi i formirati njen jelovnik bez nedoumica da li je rano ili ne za ovo ili ono. Tek posle devetog meseca čvrsta hrana počinje da prevlađuje nad mlekom. Period od šestog do devetog meseca je period uvođenja druge hrane, upoznavanja s njom. I dojite ih što duže, to je poklon majke prirode.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kasice za bebe i kolicina hrane
PostPoslato: Pet Jun 04, 2010 1:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
mislim da je zena mislila na kasice od kajsije i breskve, a ne na voce koje nije zrelo...

<ne znam zasto ovde svi imaju potrebu da "budu" savetnici i mnogo pametni... Ako neko trazi savet, ili misljenje, ne znaci da ga treba preobracati da pocne da se slaze sa nama, ili da misli isto kao i mi...

Ja sam citala nekoliko postova zena koje doje decu do 10 godina, pa nisam komentarisala...

Postove ljudi koji smatraju da ako zena abortira, da je fasista i sl.

Ne slazem se ni sa jednim ni sa drugim, ali nikom ne popujem. Ne znam zasto vi pokusavate da ubedite da uva majka treba da doji dete, ako je ona resila da pocne sa drugom hranom i ima pitanja na tu temu?

Natasa, ne mislim konkretno na vas, ne ocekujem odgovor, samo sam bila isprovocirana ovim nacinom pisanja od ranije.

Sve najbolje,

pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kasice za bebe i kolicina hrane
PostPoslato: Pet Jun 04, 2010 6:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Mojoj cerki sam pocela kasnije nego vi vasoj bebi da uvodim kasice a isto je bila na vestackom mleku.
Ovde se preporucuje uvodjenje druge hrane tek od 6 meseca za bebe koje su dojen,e a mesec pre mogu kod beba koje piju vestacko mleko. Generalno razlog za to je sto bebin probavni trakt nema jos odgovarajuce enzime koji su potrebni za obradu druge namernice do mleka i prerano uvodjenje moze pospesiti razvoj alergija i stomacnih problema kod dece u kasnijem uzrastu. A koliko mi se cini slicna tema postoji na Pedijatriji jer sam bas nedavno dala slican odgovor....
Ovde se inace prvo uvodi povrce (sargarepica, dulek, krompir....), voce tek znatno kasnije i to prvo jabuka. Breskve i kajsije bi trebalo da dodju znatno kasnije na red nego sto vi to nameravate....
Krece se od kasicice dve po obroku, pa se kolicina za po kasicicu dve povecava tokom narednih 7 dana do kolicine koju beba moze da pojede ( za to vreme uvoditi samo jednu vrstu namirnice).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kasice za bebe i kolicina hrane
PostPoslato: Pet Jun 04, 2010 8:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 10:52 pm
Postovi: 324
Isidora, meni je jasno šta zanima ladybird. Iznela sam svoje mišljenje. Neki ljudi reaguju i kada čuju drugačije mišljenje. Možda se nisu ni setili pre toga, ni pomislili na neku drugu mogućnost. Npr. zašto bi jeli vansezonsko voće i povrće? Jagode i paradajz zimi, a kiseli kupus leti? Zato što može da se kupi u supermarketu nakon što je prešlo pola sveta? Neko se zamisli tek kada pročita. To bi bio moj razlog zašto ne bih dala breskve i kajsije tako maloj bebi, pa makar bile i iz teglice.

A opet, nigde ne piše da mora da bude tako kako sam napisala. Svako od nas napiše svoje mišljenje, savet, iskustvo, a onaj ko čita presudiće šta mu od toga odgovara. Meni je važno da ne napišem neistinu, a opet da je to neka informacija koju do tada niko drugi nije pominjao. Ne vidim svrhu da nas dvadeset napiše isto. Ja imam više koristi od dvadeset različitih odgovora jer tako lakše izaberem ono što meni odgovara.

Moj poslednji pasus je bio upućen drugim mamama koje će čitati ovu temu. Ne pada mi na pamet da ubeđujem ladybird da doji dete kada mi je iz dve teme potpuno jasno da prelazi na flašicu i čvrstu hranu. Ali neka druga mama će dobiti savet da tako treba i da svi tako rade. To nije tačno i postoji i drugačiji način. Ja sam ga sa par rečenica nagovestila, a mame, ako ih zanima, neka istražuju dalje, pa će doći i do objašnjenja zašto npr. ne treba uvoditi čvrstu hranu sa 4 meseca (ja nemam vremena za to i verujem u ljudsku radoznalost pa prepuštam da ona dalje vodi svakoga).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kasice za bebe i kolicina hrane
PostPoslato: Sub Jun 05, 2010 10:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Apr 04, 2006 8:57 pm
Postovi: 70
Ja sam procitala u nekim knjigama da sveze voce ide tek od 8 ili cak 10 meseca... E sad sto se tice gotovih kasica, na gotovima breskve pise da su bas niskoalergene. Uglavnom ne treba zuriti sa ukusima, njima treba dosta da se naviknu na neki ukus. Ja sam od voca prvo dosta davala jabuku i krusku, pa tek kasnije ostalo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kasice za bebe i kolicina hrane
PostPoslato: Uto Jun 15, 2010 11:20 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
Moja cerka je pila bebelak od rodjenja i sa kasicama smo poceli sa skoro 5 meseci. Prvo sam joj dala jabuku pa nije bila odusevljena pa breskvu na kojoj se naucila da jede. Onda miks jabuka i breskva pa sam rekla ajde malo da krenemo povrce pa sam joj dala sargarepu koja joj se svidela pa krompir koji ni dan danas ne voli u bilo kom obliku pa sam krenula sa miksevima sargarepa i krompir pa brokoli pa tikvice, tikva kasnije spanac i karfiol, kukuruz secarac ( ispasiran ) i td.( grasak, karfiol, kelj i td) Krompir i kukuruz secerac nam je bila zamena za hleb dok kasnije nisam nasla u prodavnici zdrave hrane testeninu od heljde pa sam joj i to stavljala uz povrce. Naravno celer, paskanat, persun u manjim kolicinama ali to kad se naucila da jede.
Prve dve nedelje je jela voce znaci jabuku , breskvu i tikvu izmedju obroka tj mleka pa posle druge nedelje sam pocela da joj dajem uvece kasicu bez glutena ( tj. nesto od pirinca ne secam se naziva cini mi e da je bilo hipp -ovo) sto je drzalo skoro 6 sati sitom. Pa smo posle opet jedno dve nedelje kao vocnu kasicu ujutru pa za rucak povrce pa za veceru kasicu a izmedju mleko tj. u pocetku dok nije mogla da pojede normalnu kolicinu za obrok uvek sam doglavljivala to mleko koje se vremenom smanjuje kako ona povecava kolicinu obroka. E sad kada se skuva to povrce recimo sargarepa, krompir i paskanat voda koja ostane se ne baca nego joj se i to da da popije. Inace plasila sam se tih sokica da se ne navikne na slatko pa sam joj uglavnom davala vodu, ponekad sok a obavezno tu vodu od kuvanog povrca.I naravno mleko.
U pocetku beba se uci na povrce i voce i to nikako ne moze da joj zameni ceo obrok jer prvo ne pojede ga dovoljno jer nije naviknuta na tu hranu drugo posle samo voca ili povrca zeludac ne drzi sitost mnogo dugo pa je dete gladno posle kraceg vremena. bar je moje iskustvo sa mojom cerkom bilo takvo. Recimo ako popije mleko to je drzi bar 3-4 sata ali posle voca ona je gladna posle 2h. Ako u povrce stavim krompir to je drzi kao kad popije mleko ali ako je samo sargarepa to je drzi kao i voce.
Kolicina hrane u pocetku je vrlo mala. Kasnije mi je bio cilj ona mala teglica od 120 gr. Ali nemojte na silu nego koliko ona moze. Kad ne moze doglavite mleko. Ja moju cerku nisam na silu terala da jede jer sam se plasila da ne stekne odbojnost prema hrani pa da onda to bude nocna mora. Nego sam u pocetku po malo pa kad nece doglavim mleko. Pa sledeci dan opet i tako vremenom povecavam kolicinu a izbacujem mleko. Tako sve dok ne zamenim mleko jednim obrokom. Pa onda sam joj u pocetku mozda prve dve nedelje stavljala u flasicu tu kasicu od pirinca mozda da malo mleko bude gusce pa smo posle i to zamenile cvrstim obrokom znaci normalna kasica.
Ono sta sam ja primetila je da mnogo mladih zena bar u mojoj okolini izbegavaju da kuvaju deci tako male kolicine oslanjajuci se pre na kupljene jer ko ce da se mlati da kuva kad ono pojede dve tri kasicice. Da se razumemo i ja sam ih kupovala ponekad pogotovu kad negde putujemo ili se zamlatimo po gradu pa kad dodjemo kuci ona gladna a ja nista nemam kuvano. Ali sam ipak volela sama da joj skuvam i ona je to stvarno slatko jela a ta kolicina stvarno ne oduzima puno vremena pogotovo ako se kuva jedno krompirce i sargarepica...

A jos jedno vezano za tih 30grama mleka posle - sigurno joj je potrebno cim ga popije. Kod nas se desavalo da popije mleko i vise ne moze a onda je malo drzim lupkam po ledjima ona podrigne pa doglavi jos malo. Verovatno i vasa beba to isto radi.Treba joj malo vremena da joj to mleko slegne izbaci vazduh pa posle 10-ak minuta popije tj. doglavi jos malo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kasice za bebe i kolicina hrane
PostPoslato: Uto Jun 15, 2010 1:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 29, 2009 4:41 pm
Postovi: 36
Hvala ti puno, bas si mi lepo objasnila znaci imamol jos jednog slucaja doglavljivanja mleka posle odredjenog obroka.Ma ona me meni halapljiva pa zbog toga naguta se vazduha na pocetku.Hvala puno svima


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: