Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 2:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 14, 2010 2:38 pm
Postovi: 11
Zamolila bih svakog ko zna nesto o ovome da mi da savet...
Imam 19 godina, danas sam prvi put isla kog ginekologa u okviru sistematskog pregleda... Znam da je to dosta kasno, ali seksualno sam aktivna manje od godinu dana, pa do sad nisam ni osecala potrebu :oops:
Ginekolog mi je rekla da na grlicu imam promenu u vidu nekog crvenila, nazvala je to ektopija. Rekla je da bih trebala da uradim Papanikolau test. Posto nije bas bila recita, jer je velika guzva, pa joj se i zurilo verovatno, otisla sam kod ginekologa iz svog mesta, na osnovu dijagnoze koju mi je napisao prvi ginekolog, ona je rekla da to nije nista strasno. A kada je i sama pogledala, rekla je da je to veoma malo i da 90% tvrdi da nije nista opasno.
Sto se tice seksualnog zivota, imala sam samo jednog partnera, nije bilo puta da nismo koristili kondom, i nekako ne nalazim ni jedan faktor da sebe svrstam u grupu visokog rizika.
Rekla je takodje da imam pojacan sekret.
S obzirom na menstrualni ciklus,tek za 15 dana cu moci da uradim test, plus tri nedelje koje se ceka rezultat...a u sred sam ispitnog roka, a jako sam se zabrinula zbog ovoga, zamolila bih svakog dobre volje da mi kaze kolike su sanse da je to nesto maligno, i sta jos moze biti uzrok promene izuzev toga... Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 5:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 31, 2009 3:14 pm
Postovi: 131
Ektopija?
Opisana promena se javlja kod većeg broja predstavnica ženskog pola u reroduktivnom periodu, a rezultat je dejstva hormona i promene jednog epitela u drugi na grlicu. Taj epitel je narocito osetljiv na sve vrste infekcija. Ona se moze vremenom spontano (dinamicki proces) sanirati ali i imati svoje recidive i to je ciklični proces u organizmu. Međutim ukoliko je ranica veće površine, često inficirana, nekada i krvari, onda se savetuje neka od mehaničkih intervencija preventivno. Ektopija male površine i bez simptomatologije, zahteva samo uredne kolposkopske kontrolne preglede sa Papa testom. U cilju zaštite od infekcija pored uobičajene higijene, savetuje se upotreba kondoma.

sa sajta 21dan.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 7:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 14, 2010 2:38 pm
Postovi: 11
Hvala Vam na odgovoru! Mene ustvari najvise zanima kolike su sanse da se iza toga krije nesto maligno? :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 8:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
Ja bih rekla da je sansa 0%. U tvojim godinama veliki broj devojaka ima ektopiju, zbog uzburkanih hormona. Za nastanak malignih promena potrebno je da grlic materice bude inficiran dugi niz godina, ali ti si seksualno aktivna tek godinu dana, a i koristili ste kondom (nadam se od pocetka do kraja odnosa, bez nekih improvizacija tipa stavljanje kondoma neposredno pre ejakulacije) pa je sansa da imas neku infekciju minimalna. Ako ti finansije dozvoljavaju savetujem da razmislis o vakcini Gardasil koja stiti od 4 najcesca tipa humanog papiloma virusa, koji je glavni uzrocnik raka grlica materice. Daju se tri doze tokom 6 meseci, a svaka od njih kosta nesto preko 10000 dinara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 8:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 14, 2010 2:38 pm
Postovi: 11
Verujte mi da sam po pitanju zastite jako odgovorna, a i imam toliko godina da shvatam da su te improvizacije ravne nikakvoj zastiti... A i decko nije neki promiskuitetan. U svakom slucaju, cinjenica je da ja imam disbalans hormona, to se rezultovalo fibroadenomima u grudima, koje imam vec 4 godine, pa se nadam i da je ovo od toga i da je bezazleno.
Takodje bih htela da napomenem da su mi menstruacije uvek uredne, nisam imala nikakvih tegoba. Jeste zaista neodgovorno sto sam tek sada, u ovim godinama, posetila ginekologa, ali delom je ulogu imao i strah, mada znam da to nije opravdanje...
Hvala Vam puno na odgovoru, utesili ste me!
Dobila sam vaginalete Polygynax.
Sto se vakcine tice, da li se moze dobiti u drzavnim zdravstvenim ustanovama, ili?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 8:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
Na recept ne moze, placa se, a daju je u Gradskom zavodu za zastitu zdravlja, u ulici Dzordza Vasingtona, na odeljenju za epidemiologiju i imunologiju. Placa se u ordinaciji na licu mesta. Nadam se da su ti Poligynax prepisali na osnovu rezultata brisa, posto pojacan sekret moze da bude od ektopije, ne mora da znaci da imas infekciju. U studentskoj poliklinici Poligynax daju bez brisa, onako odokativno, pa se desava da ga devojke koriste potpuno bespotrebno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 9:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 14, 2010 2:38 pm
Postovi: 11
Ne,nisam radila nikakav bris,dala mi je jer je videla da imam "blago pojacan" sekret, ali sad sam pred menstruaciju, ja nisam primetila nikakvo neobicno povecanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 9:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 14, 2010 2:38 pm
Postovi: 11
A sto se vakcine tice, da li se daje i u ustanovama Novog Sada?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 9:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
Mora imati i u Novom Sadu, najbolje je da nazoves Higijenski zavod i da se raspitas, ili eventualno da pitas ginekologa. Ako nisi primetila povecanje sekreta onda je moguce da ga jednostavno prirodno oduvek lucis u tim kolicinama i da nemas infekciju, zato se lekovi ne prepisuju bez brisa ali treba to objasniti ginekolozima. :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 9:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 14, 2010 2:38 pm
Postovi: 11
A recite mi da li da onda uopste stavljam te vaginalete? Da li mogu da mi naskode, ako ih stavljam a nema infekcije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 10:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
Najbolje bi bilo da uradis bris, da vidis ima li infekcije ili ne. Vaginalete nece drasticno naskoditi ali moguce je da ce ti privremeno poremetiti vaginalnu floru poubijavsi dobre bakterije. Isto kao da sada bez razloga pocnes da uzimas oralno antibiotike, ne bi se razbolela od toga ali prosto je besmisleno, zasto to raditi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 10:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 14, 2010 2:38 pm
Postovi: 11
Jasno mi je... Hvala Vam! Dakle,Vi mislite da je to zbog hormonskog poremecaja najverovatnije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Jun 14, 2010 11:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
Ne bih to nazvala ni poremecajem, prosto je prirodno da u tim godinama nivo hormona bude povisen. Isto se desava i u trudnoci, tako da ako ektopija nestane kad budes starija, moguce je da ce se opet pojaviti kada zatrudnis, pa onda opet nestati nekada kasnije. Ono sto je provereno je da u menopauzi nestaje, jer se tada smanjuje nivo hormona.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Uto Jun 15, 2010 11:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 14, 2010 2:38 pm
Postovi: 11
Hvala Vam na odgovorima! Nadam se da ce sve biti u redu :roll:
Nije mi jasno zasto se Papa rezultat toliko ceka :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promena na grlicu materice
PostPoslato: Pon Avg 09, 2010 12:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 14, 2010 2:38 pm
Postovi: 11
Gotov mi je nalaz. druga grupa, pa ako neko moze da mi pojasni sta to znaci. Hvala!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 62 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: