Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Recidiv ili ne? Rak jajnika
PostPoslato: Pet Jul 03, 2009 11:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 03, 2009 11:31 pm
Postovi: 4
Probao sam da nađem neki sličan slučaj na forumu ali ništa, pa bih želio da kažem šta imam u novoj temi, nadam se da mi administratori neće zamjeriti.

Pacijent nisam ja već moja majka, koja se ne služi baš najbolje kompjuterom. Njoj je dijagnostifikovan rak jajnika polovinom 2005. godine, operisana je, bila na hemoterapiji, i nakon toga duže vrijeme su tumor markeri su bili u normali, osim tokom ljeta kada su se malo podizali dok su u jesenjim mjesecima opet opadali (ne znam da li to nešto znači).

Tokom druge polovine 2008. godine marker CA 125 je počeo da raste, dostigao u decembru 900, i opet je krenula na hemoterapiju. Ultrazvuk ništa nije pokazivao, snimila je abdomen i magnetnom rezonancom, korišćena je i sintigrafija, takođe ništa nije nađeno, ali je ipak krenula na hemoterapiju. Markeri su se vratili u normalu sve do juna mjeseca kad je u dvije laboratorije vrijednost bila 90 i 300. Shvatam da to već zavisi od laboratorije do laboratorije, ali oba rezultata su iznad normale, a na ultrazvuku se i dalje ništa ne vidi.

Naišao sam na ovu rečenicu na drugoj temi: ’’ Povišena vrednost tumorskih markera, koja se utvrdi, na primer, u toku kontrolnog pregleda, može na ponovno pojavljivanje tumora ili na stvaranje metastaza da ukaže i do šest meseci ranije nego pregledi na rentgenu ili ultrazvuku.’’

Ali prošlo je godinu dana. Doduše, bila je na hemoterapiji, ali ne znam na koji način to mijenja stvar. Napomenuo sam da su tokom toplijeg dijela godine markeri uvijek bili povišeni, doduše ne 300.

Sad ne znam šta da mislim. Čitam da marker CA 125 može da ukazuje i na dobroćudna oboljenja (ciroza jetre, akutni pankreatitis (zapaljenje pankreasa), akutni holecistitis (zapaljenje žučnog mehura), dobroćudna ginekološka oboljenja/zapaljenja) ali ona je već izvadila jajnike, pa ne znam da li se dobroćudna oboljenja mogu odnositi na nekog sa takvom dijagnozom u prošlosti?

Drugo pitanje: Da li ima veze sa hranom? Voli ponekad slanine ili crvenog mesa da uzme, da li oni nose određen nivo tog markera?

Treće, šta može da se očekuje? Mlad sam, želio bih ipak da moja majka bude duže pored mene, ali se plašim. Da li ima koristi od VMA ili nekih drugih klinika, drugih testova, MR čitavog tijela itd?

Nadam se odgovoru i zahvaljujem unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 04, 2009 1:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 04, 2009 11:16 pm
Postovi: 23
Na ovo pitanje će vam najbolje odgovoriti doktor severus kad navrati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 04, 2009 2:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 03, 2009 11:31 pm
Postovi: 4
da, svi ga pominju, a vidjeh i da mu je to polje interesovanja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 07, 2009 1:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 10:59 pm
Postovi: 25
Lokacija: Zrenjanin
Iz licnog iskustva i iskustva drugih obolelih od karcinoma povisen tumor marker ne mora da ukazuje na recidiv i metastaze kao sto ni tumor marker koji je u granicama normale nemora da ukazuje da je sve pod kontrolom. Mislim da ce se i dr sloziti sa ovim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Recidiv ili ne? Rak jajnika
PostPoslato: Pet Maj 28, 2010 1:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 03, 2009 11:31 pm
Postovi: 4
Oživljavam temu u nadi da će je doktor severus primjetiti.

Majka mi je i treći put prošla hemioterapiju zbog povišenog markera CA 125, dok se i prekjuče na magnetnoj rezonanci nije vidjelo ništa.

Opet ponavljam rečenicu sa druge teme: ’’ Povišena vrednost tumorskih markera, koja se utvrdi, na primer, u toku kontrolnog pregleda, može na ponovno pojavljivanje tumora ili na stvaranje metastaza da ukaže i do šest meseci ranije nego pregledi na rentgenu ili ultrazvuku.’’

Sada je prošlo 2 godine, povišen je marker ali na snimanjima se i dalje ništa ne vidi.

S jedne strane, shvatam da je kod pacijenata kojima je dijagnostifikovan rak jajnika visina markera značajan indikator, ali s druge strane, ne shvatam da neko ide 3 puta na hemioterapiju zbog toga.

Ispravka, 4 puta, pošto su joj jednom davali terapiju za jetru jer su navodno vidjeli neku ''sijenku na jetri'' koje već na drugom snimku, a kasnije i na MR, nije više bilo.

Imam osjećaj, samo osjećaj, znanje nemam, da ovi ljekari iz provincije ne znaju šta rade, i da treba otići u Beograd.

Nadam se bilo kakvom odgovoru prije nego ovoj konfuziji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Recidiv ili ne? Rak jajnika
PostPoslato: Pet Maj 28, 2010 3:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
procitacu ostatak vase teme kasnije,ali mislim da ukoliko i dodje do recidiva karcinoma,dakle da celije budu kao pre,on se moze pojaviti na bilo kojem delu tela...e sad,neki lekari ne uzimaju,da kazem,zdravo za gotovo kada su poviseni markeri...ako dodje dr severus on ce odgovoriti ali nema ga bas cesto na forumu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Recidiv ili ne? Rak jajnika
PostPoslato: Pet Maj 28, 2010 3:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 03, 2009 11:31 pm
Postovi: 4
Slavko_slavko je napisao:
procitacu ostatak vase teme kasnije,ali mislim da ukoliko i dodje do recidiva karcinoma,dakle da celije budu kao pre,on se moze pojaviti na bilo kojem delu tela


da, ali oni snimaju samo karlicu, i konstantno samo karlicu

zato i ne vidim poentu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Recidiv ili ne? Rak jajnika
PostPoslato: Pet Maj 28, 2010 5:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
mislim da to ne treba tako...treba jednom snimiti i ostatak pa da se zna na cemu ste...ako nista drugo,barem ce te biti mirni...u ovakvim slucajevima,koliko sam upoznat,mozda bi dobro dosao pet ct,kada se sumnja ili kada se ne zna da li on postoji ili ne,ali do njega je relativno tesko doci,a snimanje iziskuje mnogo novca...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: