Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Čet Maj 06, 2010 12:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 29, 2009 4:41 pm
Postovi: 36
Htela bih da pitam svakoga ko je voljan da mi odgovori jer sam u velikoj dilemi. Bebica mi je napunila pre nedelju dana 3 meseca i kada sam isla u savetovaliste rekli su mi samo majcino mleko nista pored toga. Ne znam da li mogu da joj uvedem makar vodu ili prirodni sokic od jabuke cisto malo da promeni ukus. Dosta starijih zena m mi predlazu da uvedem malo jabuke i sargarepe posto ima mlado povrce u ishranu. Ali se plasim da se ne zastrkne ili da je suvse mala pa da nes tvorim neki problem kod nje?MOlim vas na iskren savet i pomoc


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Čet Maj 06, 2010 12:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:09 am
Postovi: 612
ja sam mojoj maloj uvela malo sokica, jabuke, sargarepe u to vreme, tj. nesto malo ranije i nikakakav problem se nije desio. Desavalo se da se zakasljuca od sokica, ali to isto joj se desavalo i dok sisa.
Ne, mislim da joj se nista nece desiti. Slobodno mozete polako uvoditi nove ukuse svojoj bebi.
Jer smatram, a ovo govorim uz konsultaciju pojedinih lekara, da pedijatri gresesto praktikuju da savetuju da s ebebi uvode novi ukusi tek od 6-tog, a ustvari upravo tada mogu da se jave problemi jer beba tada shvata i ona se do tada naucila samo na jedan ukus i moze da odbija sve drugo.
Nekada su se novi ukusi uvodili od 3-ceg meseca-pa sta je hvalilo tim bebama?!
opet kazem da sam ja za to da s euvodi hrana ranije, akko bi do 6-tog meseca beba vec naucila ukuse i kako bi bez problema ruckala i pila sokice i do tad aimala svoje omiljene. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Čet Maj 06, 2010 2:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
ja sam sa punih 4 uvela sok od jabuke, kuvani pirinac (vodu, ne pirinac), kasicu od sljive, pecenu ili kuvanu jabuku, po malo i po jedno od toga na svakih nekoliko dana.

jos uvek sisa, ali samo nocu. sad ima 6,5 mes i planiram ovih dana da ga skroz odbijem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Uto Maj 11, 2010 9:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 29, 2009 4:41 pm
Postovi: 36
Reci te mi kako postupak sledi za uvodjenje nove namirnice i uopste namirnice.Posto sam joj dala na flasici sok od jabuke(nezasladjen(i ona mi nije htela.A kasicu mrsti se ali uzima po malo ali opet mora bar malo mlecni obrok jer nece puno.Pa bi vas molila da mi odgovorite postupak kada i kako ste vi radile?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Uto Maj 11, 2010 9:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
Ja sam davala nesto novo kad je beba gladna. I na sve se mrstio u pocetku. I na sokove, i na slane i na sletke kasice. Mrstio se i nerado jeo, ali jeo.

A sad... :D On pobesni kad otvori usta a ja nisam spremna sa novom isporukom! On vice i negoduje ako nisam dovoljno brza!

Nikad nisam dve stvari nove u jednom danu. Uvek dam nesto novo, pa ponovim sutradan ili cekam makar jedan dan, pa nesto drugo novo. Cisto da bih znala ako na nesto lose reaguje.

IU nikad nije zavoleo samo jednu klasicu, i to HIPP-ovu sa rizom i brokolijem. A da je odvratna, odvratna je... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Sre Maj 12, 2010 7:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:09 am
Postovi: 612
JA sam prve sokice davala na kasicicu. Bile bi to 2, eventualno 3 kasicice-toliko je beba htela.
Sto se tice novih ukusa, ja sam joj ih uvodila na nedelju dana.
Npr. Prve nedelje sok od jabuke. Druge, sok od sargarepe, i sl.
E ako se bebi uvodi hrana kasnije onda moze maksimalno dve novine u toku nedelje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Čet Maj 13, 2010 2:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 10:52 pm
Postovi: 324
ladybird je napisao:
... cisto malo da promeni ukus...

Da li je beba izjavila da želi malo da promeni ukus?

ladybird je napisao:
...i ona mi nije htela...A kasicu mrsti se...

Sudeći po njenim reakcijama sigurno nije. Zašto onda? Zato što su tako nekada radili (sud o tome kako nam ništa ne fali danas će pokazati dužina naših života, da se ne zanosimo da ćemo živeti kao naše bake koje sigurno nisu hranili sa tri meseca, a ni sa 6, 9 itd., kupovnim kašicama i instant pahuljicama).

Zanima me kakva bi situacija bila da bebe mogu da govore, zapravo da se izraze rečima, jer govore one nama (mršte se, pljuju, bune se), ali sve to mamama nije dovoljno.

Beba mora da bude sposobna da sedi samostalno da bi mogla da jede čvrstu hranu. U svim drugim poluležećim položajima ona očekuje da bude dojena. Koja beba od tri meseca sedi samostalno?

isidora je napisao:
...Mrstio se i nerado jeo, ali jeo.
A sad... On pobesni kad otvori usta a ja nisam spremna sa novom isporukom! On vice i negoduje ako nisam dovoljno brza!...

Isidora tvoja beba mlati drugu hranu zato što je naučila da je to ono što mora da jede da bi preživela. Čisti instinkt za preživljavanje. Nema onoga što želim, uzeću ovo što mi se nudi.

Isključivo dojenje do 6 meseci preporučuju i Svetska zdravstvena organizacija i Udruženje američkih pedijatara itd...... Pa i to su lekari, pedijatri. Nisu te preporuke doneli laici, otprilike, zato što se nekome svidelo. Postoje razlozi. Zašto se ne poslušaju saveti tih lekara?

Mame pa bar pročitajte razloge zašto se nešto preporučuje. Za šta je sve važno dojenje i kakvu sve ulogu ima majčino mleko, naročito kada se pojavi neki zdravstveni problem. Biće mnogo manje alergija (koje su u porastu i u zemljici Srbiji), dermatitisa, problema sa rotavirusima i hospitalizacijom zbog istih.... temu važnosti dojenja za ženu da ni ne načinjem. Jako su zanimljiva istraživanja koja dokazuju da je veći problem nedostatak gvožđa kod beba kojima se prerano ukine dojenje i uvede čvrsta hrana jer, iako majčino mleko sadrži malo gvožđa, ono je u takvom obliku da ga beba maksimalno iskoristi. Na drugoj strani pa prva hrana koja se daje bebama ne sadrži dovoljno gvožđa.

http://www.promom.org/101/ Svi razlozi su preuzeti iz medicinskih članaka.

Čika Google zna svašta da izbaci samo ako ukucate " starting solids breastfeeding " (bez navodnika) ili čak samo " čvrsta hrana dojenje" (ne pojavi se toliko tekstova, zato je tu Roda, ali ima i drugih foruma i treba čitati i dalje od odgovora "i nas su tako i šta nam fali").

Zamislite samo da se nalazite na npr. pustom ostrvu. Pa ne baš pustom, ali takvom gde nema supermarketa sa instant hranom i raznih miksera za seckanje i pasiranje i flasica. Kako bi nahranile bebu od 3 meseca koja ne zna da žvaće? Koja još uvek instinktivno gura jezik u položaj za sisanje.

Pa na stranu sva priča o hrani, bebama je potrebno sisanje. Taj refleks ne gube tako brzo. I zašto im onda umesto dojke nuditi plastiku, gumu ili silikon? Nije redak slučaj da beba koja je lepo spavala noću, počinje da se budi kada joj se ukinu dnevni podoji i mleko zameni čvrstom hranom. Toj bebi je potrebno sisanje.

I na kraju... mame gde vam se žuri? Ceo život će jesti drugu hranu! Zašto im tako rano uskratiti ono što im je priroda namenila?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Čet Maj 13, 2010 6:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:09 am
Postovi: 612
Hvala na savetu Natas@, ali ja to vec znam. Moja beba ima cvrstu hranu, ali joj to nikako ne zamenjuje sisanje.
Sisanje je glavno i nikad se ne preskace, barem u mom slucaju, ali izmedju podoja ima zalogaje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Sub Maj 15, 2010 12:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
Nataš@ je napisao:
isidora je napisao:
...Mrstio se i nerado jeo, ali jeo.
A sad... On pobesni kad otvori usta a ja nisam spremna sa novom isporukom! On vice i negoduje ako nisam dovoljno brza!...

Isidora tvoja beba mlati drugu hranu zato što je naučila da je to ono što mora da jede da bi preživela. Čisti instinkt za preživljavanje. Nema onoga što želim, uzeću ovo što mi se nudi.



Bas volim sto medju nama ima takvih eksperata za ishranu odojcadi do 6 meseci?!

Iskljucivo dojenje je jedan od stavova, a onda sve uvesti u roku od nekoliko dana.

Literatura kojom se ja rukovodim kaze malo drugacije: postepeno uvodjenje druge hrane (dojenje je primarno do 6 meseci) omogucava bebi da se lakse navikne na nove ukuse i smanjuje stres prilikom uvodjenja sto novih vrsta u mesec dana.

Mi cekamo da napunimo osam meseci, ka konacno krenemo sa ribom, zumencetom, agrumima, i psenicom... mada smo neke korice hleba vec glockali zbog zubica...

:wink:

Mislite da su ranije svi sisali decu bez icega, ili su im davali malo od ovoga, malo od onoga... Nesto ne verujem ni da su kuvali posebno za bebe, vec su davali ono sto ima, samo ispasirano... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Sub Maj 15, 2010 6:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ovde vazi ako beba pije mamino mleko do 6 meseca ne treba davati drugu hranu. Ukoliko je na formuli moze i ranije, ali su nam opet rekli da cekamo bar do 4,5 meseca. Kazu da deca koja ranije krenu sa drugom hranom imaju vecu mogucnost da kasnije razviju alergije na hranu, jer enzimi u bebinom stomaku nisu tako rano spremni za nesto drugo od mleka, a i kazu da su deca koja prerano krenu sa drugom hranom sklonija gojaznosti kasnije.
Eto to se ovde savetuje, a u Srbiji je vec drugacije. Inace pored majcinog mleka nije potrebna voda ili sokic, jer ono sasvim dobro gasi zedj. A verujte mi ako jednom navucete bebu na sok, posle cete imati muke da je skinete sa istog (ovo pricam iz licnog iskustva). Bebama u tom uzrastu ne treba drugi ukus sem mleka, a to su vam rekli i u savetovalistu.
Moje dete je od 3 meseca preslo na formulu a od 5-tog smo krenuli prvo sa laganim povrcem (sargarepica, krompir, dulek) pa od 6 tog i voce koje je dozvoljeno....
Inace da bi se videlo da li je beba alergicna na nesto ili ne, hranu treba uvoditi postepeno. Prvi dan kasicicu-dve pa onda svaki dan po kasicicu vise, otprilike nedelju dana. Za to vreme ne treba davati drugu vrstu kasice (znaci ne uvoditi vise od jedne namirnice nedeljno).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Sub Maj 15, 2010 6:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
P.s. a recenicu "pa sta je hvalilo tim bebama?!" (ili kako bi moja majka rekla pa sta tebi fali) vrlo se cesto upotrebljava, a ja je onda podsetim da ja imam Kronovu bolest i zilion problema sa stomakom, pa alergije.... To sto se reakcija i negativno dejstvo ne vide odmah ne znaci da ih nema....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Pon Maj 17, 2010 11:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
Dea je napisao:
P.s. a recenicu "pa sta je hvalilo tim bebama?!" (ili kako bi moja majka rekla pa sta tebi fali) vrlo se cesto upotrebljava, a ja je onda podsetim da ja imam Kronovu bolest i zilion problema sa stomakom, pa alergije.... To sto se reakcija i negativno dejstvo ne vide odmah ne znaci da ih nema....


Dobro, necemo bas reci da bebe kojima se uvede cvrsta hrana pre sestog meseca imaju vecu sansu za razboljevanje od Krona... :-?

sisanje treba da bude osnovni nacin ishrane do 6. m, ali osnovni po meni ne znaci i jedini. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Pon Maj 17, 2010 8:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Isidora nisam ni mislila da sve bebe imaju sklonost ka tome, nego samo kazem da ta recenica generalno ne stoji, jer u mnogome se posledice vide tek godinama posle. Ja licno zelim svima da deca budu besprekorno zdrava, jer mislim da nema gore stvari za jednog roditelja nego da gleda dete kako se pati.
Moj je savet samo da se malo opustite (posto imam trogodisnje dete i sve to je vrlo sveze iza mene) i uzivajte. Ne treba da zurite u zelji da vam deca sto pre budu ko odrasli, ona i onako odrastu mnogo brze nego sto mi shvatimo i to zelimo....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Pon Maj 17, 2010 9:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Ja mislim da je rano sa 3 meseca za sokice.Nama je barem pedijatar rekla sa 4 meseca moze sokici, znaci, najbolje je prirodan sokic razredjen sa vodom.Takodje, sa 4 meseca smo poceli i sa milupinim kasicama.Ne pre.

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvodjenje cvrste hrane
PostPoslato: Uto Maj 18, 2010 11:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
Dea je napisao:
Isidora nisam ni mislila ...


e, opusteno... pokusala sam da se nasalim. necu vise... :wink:

pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: