Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Pet Mar 12, 2010 11:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Pon Mar 29, 2010 4:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 22, 2008 4:47 pm
Postovi: 532
Lokacija: Backa Palanka
Sve zavisi od vaspitača. Ja sam bila student i ostao mi je diplomski. Na praksi sam videla dosta različitih vapitača. pr. neki uopšte ne gledaju šta deca rade prave se da kažem blesavi, dok neki predano rade svoj posao. Uglavnom te predane vaspitače koji su posvećeni deci deca više vole, ali su prinuđeni i da budu sa ovima koje ne vole i protiv toga ne možemo da se borimo, a i ispisivanje nije trajno rešenje.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Pon Mar 29, 2010 9:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
Prosle nedelje cerka mi se razbolela imala je temperaturu i vodila sam je kod pedijatra pa sam svratila do vrtica posto je blizu da kazem kako nekoliko dana nece da dolazi zbog bolesti. I znate sta sam zatekla: deca u grupi moje cerke su bila sama... a to su deca koja nemaju ili tek treba da napune tri godine! Trazila sam vaspitacicu ali ona kao da je u zemlju propala. Jedan mali mi je rekao pa mozda je u drugoj grupi. Onda sam otisla u manju grupu i zatekla samo jednu.Rekla sam joj da kaze ovoj da je moja cerka bolesna na sta mi je ona onako zacudjeno rekla pa zar nikog nema sa decom? :o Ja sam rekla da nema... :-? i da joj kaze kada se bude vratila zasto ne dolazimo u vrtic. A to nije bila ona problematicna vec ona dobra :-?
Kad sam izlazila palo mi je na pamet da svratim kod direktorke i samo joj kazem da proveri kako su deca ali ni nje nigde nije bilo.I sad razmisljam Boze neko moze onu decu sve zajedno da izvede napolje izgleda da niko to nece ni da primeti! :o
I opet sam razmisljala da u stvari niko od roditelja ne zna sta se sve tu desava kad se okrenemo i odemo kuci.Decu dovodimo od 8h ujutru a to je bilo negde oko10h. I sad meni neko kaze da preterujem i da preuvelicavam stvari i da je moja cerka razmazena ili da sam je ja razmazila...
A cini mi se neka su one sve ostalo vreme predane poslu i neka je tako nedeljama i mesecima ali je eto bilo dovoljno jedan dan da se tako nesto desi. Ili sam ja toliko talicna da bas naletim kad je ona mozda otisla u wc... :o lupam sad ne znam sta bi drugo moglo da bude. Ali sve jedno valjda treba nekome da kazes da bude sa njima dok ti nesto ne zavrsis a ne da ih ostavljas same.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Pon Apr 05, 2010 5:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 16, 2009 6:28 pm
Postovi: 160
draga jelenas1000 ,to sve sto ste do sada napisali o ponasanju vaspitacica je ziva istina svuda i u svim vrticima. Ali mi decu moramo da damo u vrtic, njma je lepo tamo sa decom i svaki dan molimo Boga da im se nista ne desi. Ovo sa cim se vi sada susrecete je samo pocetak, bice jos tu svega. Ima i vaspitacica koje strasno potenciraju neku decu dok drugu bacaju u zapecak i ne posvecuju im dosta paznje. Ima situacija kada odete na priredbu i vidite da je vase dete koje je pametno zapostavljeno, a da neka druga deca imaju mnogo vise uloga u priredbi pa vam dodje krivo. Odete na roditeljski pa slusate mame koje se ulaguju vaspitacici da bi njihova deca bila privilegovana i sve to vam se smuci.....itd


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Pon Apr 05, 2010 5:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 16, 2009 6:28 pm
Postovi: 160
i tako... onda se naviknete na cinjenicu da u vrticu nema ocena, da ce vase dete ipak kako tako biti sacuvano, da ce nesto nauciti i spremiti se za skolu, da su i one ljudi sa manama, u suprotnom ako se ne naviknete na to , bicete stalno pod tenzijom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sre Feb 13, 2013 12:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 13, 2013 12:19 am
Postovi: 2
ja se takodje slazem sa misljenjem vecine clanica sa ovog foruma. evo nase price
Moje dete je krenulo u jasle sa 19 meseci , bio je period placa, vriske, odbijanja da jede ali se navikao -vaspitacice su bile divne,ali naravno bila je i tu jedna koja mu nije omiljena i koja je toga svesna, imao je fazu kada je udarao drugu decu, i samo ova koja mu nije simpaticna mi je rekla da je on agresivan i da je svestan da je jak ( malo je krupniji za svoj uzrast ) sa to koristi i sta sve nije rekla pa sam se razmisljala da idem kd psihologa dok su druge dve rekle da on tako izrazava emocije i da se desava da tu istu decu zagrli kada, poljubi i da je sve normalno . dugo nije pricao, i sada sa tri godine ne izgovara sve jasno pa je imao taj nacin da pokaze sta zeli.ali sve vaspitacice su bile ljubazne . Tek se navikao na sve to , kad smo se u junu prosle godine preselili u drugi kraj i prebacili ga u drugi vrtic, kako je rodjen u januaru upao je u grupu vrticke dece koja imaju i potri i po i 4 godine ( on je imao dve i 6 meseci )Bilo mu je mnogo tesko, dosli smo u letnjem periodu kada su sve vaspitacice bile na zameni zbog odmora i bas je nekog bilo briga sto je on promenio sredinu, sto je najmladji, sto ne zna da prica, sto je tek skinuo pelene, ali izgurao je nekako , Sve vreme je nosio neku plisanu kamilu ( igracku) -verovatno zbog sigurnosti, bas se bio vezao za nju. U septembru je konacno dobio svoje dve vaspitacice, ekipa je postala poznatija i sve je krenulo ok, konacno je ostajao bez vriske, i naravno i dalje je nosio kamilu... Da bi mi jednog dana rekao ( i dalje moram da povezujem stvari jer ne prica jasno ) da je lidija ( jedna od vaspitacica vikala na njega ) kada sam pirala zasto rekao je da mu de na da nosi kamilu, a posto je ponekad i malo otresit on je valjda njoj rekao -ma bezi sa mog posla ( tako smo mu objasnili za vrtic, da je njegov posao ) - a ona mu je rekla bezi ti . Kada sam ujutru pitala u cemu je problem , i ako ne moze da nosi igarcku da mi to kaze, ona je bila neprijatna i rekla mi je meni nije problem ali vi morate da ga odvikavate od toga a ne ja , pitala sam za jos neke aktivnosti a ona je odbrusila da sve pise na tabli.Poslala sam sutradan muza i ona je kao njemu lepo objasnila da ne treba da se vezuje za igracku da je opterecen jer stalno gleda da mu neko ne uzme da je ne izgubi i sta ti ja znam ali zar je moralo bas tako. bilo mi je mnogo zao deteta. Sutradan je rekao-necu da nosim kamilu. On sada ide normalno u vrtic, raduje se durgarima cak i posle pauze od mesec dana ( imali smo boginje ) je sve ok, ali kaze da jacu voli a lidu ne voli . kada ga dovedem ujutru ona me totalno ignorise, ni ne javi mi se , samo kao sa njim gde si , baci kosku i tako to. krivo mi je zbog toga , volela bih da joj nekako pridjem jer moramo da komuniciramo, moje dete je sa njom ceo dan , moram znati sta radi i kakav je.A sto se tice sukoba, svesna sam da ce biti svega i ovde i u zovotu . Tesko mi je ali mi je i drago sto zna da se snadje i da se bori za sebe, mislim da je tome zasluzan vrtic. Gledam ga kada idemo na rodjendane i slicno koliko se snalazi , prilazi deci , igra se, i odraslima pita sta mu treba , nes tidi se, sigurno ne bi bio takav da je sa mnom ili bakom po ceo dan. Mene su stalno stitili i sva sam nesigurna. i to kada je vaspitacica bila drcna zanemela sam pa sam morala sutradan da posaljem muza, sada me muci kako da se postavim prema njoj . Sta vi mislite ?
p.s. Bas sam bila preopsirna


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sre Feb 13, 2013 1:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 13, 2013 12:19 am
Postovi: 2
i samo da dodam glavnu prednost vrtica, osamostaljivanje , u pocetki je dosta zaostajao za grupom je je najmladji a pre neki dan mi je rekao da se prvi obuce id a mu jaca kaze -bavo fifi ( bravo filipe :)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sre Feb 13, 2013 9:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Dora_dora80,
tek sada kada imam sina od 18 meseci, razumem muke roditelja. Kao vaspitac mogla sam samo da zamisljam koliko roditeljima tesko pada polazak i adaptacija deteta na vrtic i na neki novi svet van kuce. Sada to znam.
Za godinu dana ce i moj sin da krene u vrtic, i ja se vec pribojavam cega ce tu sve da bude. Vi kod kuce ucite decu jedno, vaspitavate po odredjenom modelu, gledate kako da olaksate detetu, a onda se u obdanistu nadje vaspitacica koja ima neki svoj model vaspitanja...i obrazovanja.
Tesko je, znam.
Medjutim, kao i u bilo kojoj sferi zivota, ne mozemo da uticemo na to kakvi ce da budu drugi ljudi, niti mozemo bilo koga da menjamo, jedino mozemo da ucinimo da poboljsamo odnos sa nekim ko je neizbezan i zbog toga vazan, sto ne znaci da je pozitivan. Tako i vi sa tom vaspitacicom. Ona mora da zna da treba da ima korektan odnos sa vama, upravo zbog deteta i sto kvalitetnije komunikacije! Zbog toga joj pridjite i interesujte se za dete! Ne mora niko nikom da bude simpatican, ali neka komunikacija mora da postoji, budite ljubazni, ali odlucni. Ona nije malo dete, i trebalo bi da zna da u zivotu radimo i stvari koje nisu prijatne, ali su neophodne. Na taj nacin odlicno pripremate dete za nesto sto MORA da se radi, a to je saradnja sa nekim ko mu nije drag. Nazalost, nisu sve vaspitacice drage, ljubazne, jer su i vaspitacice samo ljudi, i imaju ponekada los dan, na stranu sto to uopste nije profesionalno!! I ne opravdavam takvo ponasanje! Ali, ako je ona takva, ucinite vi prvi korak. Prvo joj se par dana samo lepo javite, i ne odlazite dok se ona vama ne javi, i ne pogleda vas u oci.Onda zapocnite komunikaciju vezanu za dete...ako i dalje ne ide, komunicirajte sa drugom vaspitacicom, bar cete znati da ste pokusali. Ima tu jos mogucnosti, da skrenete paznju sefu objekta, ali ostavljam to vama da procenite ima li potrebe za tim.
Sta god da uradite, uvek na umu imajte da sve to radite za dobro vaseg deteta!
Srdacan pozdrav od jedne mame/vaspitacice :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sre Feb 13, 2013 11:46 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Мени је много жао деце која морају да иду по овим нашим вртићима, јаслицама и забавиштима. У већину њих не бих ни пса пустио да га чувају.

Сви смо ми људи, али неке професије морају да се уздигну изнад тога!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sre Feb 13, 2013 1:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Dora_dora80,
ako imate vremena, prelistajte temu Adaptacija deteta na vrtic, tamo smo pisale vaspitacica Rouzi i ja, mozda nadjete neki koristan savet.
I ne obazirite se na smele, neosnovane i negativne izjave pojedinih posetioca foruma na ovoj temi!
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: