Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Čet Okt 01, 2009 5:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 01, 2009 4:56 pm
Postovi: 2
Pre dve godine,odlucila sam da stavim krunice na prvih deset zuba u gornjoj vilici.U pitanju je bezmetalna keramika.Sto se tice estetike, zubi deluju kao prirodni i niko cak i ne primecuje da sam nesto radila.Svaki zub je stavljan pojedinacno(nema mostova),upravo zbog toga da deluju sto prirodnije.E moj problem je sledeci,jos prvi dan posto su mi stavljene krunice,desna dvojka mi je otpala ili spala.Stomatolog mi je objasnio da se to zna desiti :cry: ,pre sest meseci iz cista mira mi je otpala desna jedinica,dok sam se tusirala(na svu srecu nije otisla u slivnik),da bi jutros dok sam doruckovala otpala leva jedinica.Pocinje da me hvata panika da cu da sejem zube gde stignem.Danasnje objasnjenje stomatologa je bilo "da su to vestaci i da se to moze ocekivati i prirodni zub pukne".To mi svakako nije spomenuo pre dve godina,a ne znam jos nikoga da mu tek tako spadaju navlake.Moja mama je pre dvadeset godina stavila navlake i jos ni jedna nije mrdnula.Da li je u pitanju neki propust u radu ili je to stvarno uobicajno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Pon Nov 02, 2009 9:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 02, 2009 9:44 pm
Postovi: 5
?
nije mi jasna tvoja poruka.da li su krunice ispale cele ili je keramika popucala?ako su cele krunice spale sa zuba,onda je propust u radu tj preparacija zuba nije dobro odradjena(ili je suvise uzan ili suvise skracen zub pa ne trpi sile koje se javljaju prilikom zagrizaja).ako je popucala keramika,to je vec propust u radu zubotehnicke laboratorije a ne dr_a.
u svakom slucaju,to je kratko vreme trajanja rada i ne bi trebalo to da se desi."vremenski rok" dobro odradjene keramike je od 10 do 15 god.
pozd


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Uto Nov 03, 2009 3:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 01, 2009 4:56 pm
Postovi: 2
Hvala Vam puno na odgovoru...toga sam se i plasila da preparacija zuba nije dobro odradjena,sva tri puta krunice su spale,nisu se polomile.I to dva puta same od sebe,a treci put zagrizla sam koricu hleba i tacno sam osetila kako se krunica odvaja od zuba.Onda odem kod stomatologa i on mi ponovo zalepi zub.Sve u svemu grozan osecaj i psihicki i fizicki.Pocinjem da strepim kad ce mi zub otpasti.Da li ti propusti u radu mogu da se poprave,da li postoji neka druga vrsta keramike koja se bolje veze za zub,npr.sa platinom ili belim zlatom?Sta mogu da zahtevam od svog zubara?
Hvala jos jednom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Sre Nov 04, 2009 2:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 02, 2009 9:44 pm
Postovi: 5
jedina mogucnost koja postoji je da se ukloni prethodni protetski rad i izradi novi.treba obaviti detaljan klinicki pregled svih preparisanih zuba(uz obavezan optg i potrebne iosnimke)i proceniti sanse sa novi rad.sto se zlata tice,male su sanse iz estetskih razloga s obzirom da su u pitanju prednji zubi.ako preparacija nije adekvatna,bice potrebna devitalizacija zuba(vadjenje zivca),zatim izrada nadogradnje da bi se njom nadoknadio i ispravio krunicni deo preparacije pa tek onda izrada novih krunica.sve u svemu to jako puno kosta i dugo traje,tako da je najbolje da sacekate jos malo,pa ako se ponovi ispadanje,podjete kod tog istog stomatologa i vidite mogucnosti da on radi tj ispravi napravljenu gresku(uz minimalnu doplatu sa vase strane).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Čet Feb 18, 2010 8:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 18, 2010 6:50 pm
Postovi: 33
dr stom je napisao:
jedina mogucnost koja postoji je da se ukloni prethodni protetski rad i izradi novi.treba obaviti detaljan klinicki pregled svih preparisanih zuba(uz obavezan optg i potrebne iosnimke)i proceniti sanse sa novi rad.sto se zlata tice,male su sanse iz estetskih razloga s obzirom da su u pitanju prednji zubi.ako preparacija nije adekvatna,bice potrebna devitalizacija zuba(vadjenje zivca),zatim izrada nadogradnje da bi se njom nadoknadio i ispravio krunicni deo preparacije pa tek onda izrada novih krunica.sve u svemu to jako puno kosta i dugo traje,tako da je najbolje da sacekate jos malo,pa ako se ponovi ispadanje,podjete kod tog istog stomatologa i vidite mogucnosti da on radi tj ispravi napravljenu gresku(uz minimalnu doplatu sa vase strane).

Imam neke krunice, bar 15 godina, isto metalna keramika, ali nisu prednji zubi, kod istog zubara sam išla još pre 10 godina i stavila krunicu, evo je stoji. Ne mogu da verujem da otpadaju :o .
Znači zubar je loše uradio, pa po mom mišljenju on treba njoj da plati i to debelo, za sve što je prošla i mora ponovo, a ne još ona njemu :roll: .
I naravno da beži od njega "k'o đavo od krsta" i ide kod dobrog protetičara.
Da kucnem u drvo, niti me šta zabolelo za sve ove godine, niti se pomerilo.
( znam da je post stariji, ali pošto sam se tek registrovala, uključujem se u temu, mislim da je ovo zanimljivo, nažalost kao primer, a devojci sigurno nije :cry: )


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Uto Feb 23, 2010 1:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 08, 2009 1:26 pm
Postovi: 3
Pozdrav

moze li objasnjenje na koji nacin se stavljaju krunice? Naime, iz susjednih jedinice i dvice izvadjeni su mi zivci i ocekivano zubi su poceli da tamne. Zbog cijene vec duze vrijeme odugovlacim sa estetskim zahvatima no sad kad sam se i odlucio, sreo sam prijatelja koji se podvrgao tom tretmanu (5-6 zubi). Vidio sam ga u fazi kad su mu zubi bili tek pripremljeni i bilo je skinuto preko 2/3 vidljivog zuba (po slobodnoj procjeni :) ), no on jos kaze da je imao strasne bolove.

Je li inace praksa da se skida ovoliko zuba (nemojte samo odgovoriti da je to individualno :) ) i da se pravi velika pauza (u pomenutom slucaju oko 7 dana) izmedju pripreme zuba i stavljanja krunica? Koji je zivotni vijek krunica i sta poslije? Postoji li neko bolje i bezbolnije rjesenje za moj problem?

PS: Iako nema zivca, nisam izgubio osjecaj u jedninici (?), npr. na male udarce prstom. Imam 22 godine.

Hvala unaprijed


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Uto Feb 23, 2010 9:49 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 1:30 am
Postovi: 69
devitalizovan (zub kome je izvadjen zivac) ako je promenio boju moze da se izbeli sasvim bezbolno, bez brusenja i stavljanja krunica. ako je samo to problem.
sto se tice brusenja zuba za krunicu, uklanja se zubna supstanca, uzima se otisak, i na osnovu toga se izradjuju krunice koje se kasnije cementiraju na te izbrusene zube. ako se u toku rada primeni lokalna anestezija, ne bi trebalo da se javi bol, problem nastaje kasnije kod vitalnih zuba kada prodje dejstvo anestezije oni su osetljivi na termicke nadrazaje sto je i logicno jer je uklonjena gledj pa zub reaguje bolom. da se ovo ne bi desavalo, i jos iz nekih drugih razloga kao npr.estetskih, izradjuju se privremene krunice koje se privremeno stavljaju dok definitivni rad ne bude gotov. tako da okolina ne primecuje da ste u fazi rada krunice, mosta....a i vas nece boleti jer je zub zasticen. trajnost rada u ustima zavisi od mnogo, faktora....neki optumum je izmedji 5-10 god, ali ima radova koji traju i preko 20 god,naravno opet sve zavisi.......duzina od brusenja do cementitanja gotovog rada je razlicita od ordinacije do ordinacije..... 7 dana je kratak period
nakon odredjenog vremena nekoliko godina (npr.10) krunica most...moze da se skine i izradi novi...najcesce se to radi iz estetskih razloga zbog povlacenja desni, ili promene boje marginalne gingive.....
posto ste mladi, a ukoliko je problem samo estetske prirode preporucujm vam da umesto krunica, probate sa izbeljivanjem prvo.
nadam se da sam pomogao,
pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Uto Feb 23, 2010 2:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 08, 2009 1:26 pm
Postovi: 3
Hvala puno na iscrpnom odgovoru
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Pon Nov 09, 2015 2:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 06, 2015 9:03 am
Postovi: 13
Moras redovito hodat na "servis" ;)
_________________
Zubne krunice


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Pon Jan 16, 2017 1:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 01, 2016 1:32 pm
Postovi: 3
Ja ne mogu vjerovati što ovdje čitam i znam da je prošlo dugo ali čisto da se netko ne zaleti ili misli da je normalno da im ispadaju zubi iako su platili da im stoje zubne krunice znači NE, nije normalno da vam zubi ispadaju bili prirodni ili umjetni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Uto Jan 17, 2017 3:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 13, 2007 7:49 pm
Postovi: 26
Mislim da je normalno da ispadnu posle 10 ili 15 godina, tada moraju da se lepe ponovo. Sve sto ispadne pre, to je znak da nesto nije dobro uradjeno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunice koje spadaju????
PostPoslato: Čet Feb 02, 2017 2:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 02, 2017 2:21 pm
Postovi: 2
Za izradu krunica izbegavajte ordinaciju Cvejanovic na Autokomandi. Da bi mi ugradio krunicu doktor je uzeo laser i sprzio desni, a da mi nije rekao ni rec da to namerava da uradi, a pritom imam i probleme sa desnima. Njegovo objasnjenje je bilo da se to tako radi!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: