Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: fissura perianalis
PostPoslato: Uto Jul 31, 2007 12:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 25, 2006 9:59 am
Postovi: 4
Pre par meseci imao sam dosta krvi u stolici pa sam se javio lekaru, koji me je uputio hirurgu, koji je konstatovao fissuru perianalis. Svi nalazi: krv, mokraca, ultrazvuk su ok, ali posto jos uvek imam pomalo krvi i pomalo osecaj "polu-zachepljenosti" analnog otvora dok vrsim veliku nuzdu, internista me je uputio da uradim irigografiju.

Pitanja:
1. Irigografija - sta je to, da li je bolno, i da li je opasno posto sam cuo da je mnogo, mnogo jace zracenje nego sva ostala snimanja? Da li to uopste da radim jer su mi svi ostali nalazi zaista dobri?

2. Kako izleciti fissuru perianalis? Moze li lekovima, nacinom ishrane, ili mora operacija? (Boze,sve, sve , samo ne bolnica i operacija!) Jes' da mi je posao sedeci, ali bas se zdravo hranim i setam i bavim sportom, ali i dalje imam 2-3 kapljice bledocrvene krvi svako jutro.

3. Razlika izmedju fisure i fistule?

Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 01, 2007 6:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Irigografija je rendgensko snimanje debelog creva.U crevo se ubacuje 0.5-0.8 l barijuma u levom bocnom polozaju i bezbolno je.Potrebno je da se uradi jer 1/3 ljudi koji imaju Krona debelog creva imaju i neku perianalnu bolest(fisura ili fistula).Znaci treba eliminisati neku zapaljensku bolest creva.
Fisura je plitka zljebasta rana u podrucju anusa na granici koze i sluzokoze.Leci se konzervativno higijenom i mastima,ako ne uspe onda hirurski.Fistula je neprirodna komunikacija izmedju rektuma s jedne strane i koze ili unutrasnjih organa s druge.Slicna je nekoj maloj cevcici i puna razlicitog sadrzaja.Kroz nju mogu da cure krv,gnoj pa cak i stolica kad je drugi kraj fistule u debelom crevu.One su posledica jake upale.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 06, 2007 10:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 25, 2006 9:59 am
Postovi: 4
0,5 - 0,8 l barijuma????? U bre, pa to je bas mnogo! Barijum je radioaktivan element, zar ne???? Mogu da se ozracim? Pa meni je internista rekao da postoje neki novi aparati za irigografiju......


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 9:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Treba napuniti celo debelo crevo duzine 1,20m.Posle par minuta izbacis barijum u wc pa ides na rendgen u stojecem stavu.Minimalno zracenje je sporedno u odnosu na dijagnozu koja moze da bude.1-2 dana posle stolica je bela.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 08, 2007 6:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Nije barijum radioaktivan,vec je nepropustan za Ro zrake.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 21, 2008 9:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 10, 2007 8:09 pm
Postovi: 29
Ja prosto ne mogu da prihvatim da moram da operishem analnu fisuru, daj nek se je javi neko koje izlechio nechim, sve cu da probam :))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 22, 2008 1:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
Koliko sam obavestena, irigografija i Kron ne bi smeli ici zajedno :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Mozda ti ovo pomogne
PostPoslato: Čet Okt 23, 2008 1:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 1:30 am
Postovi: 17
Lokacija: Tamo gde ljubav stanjuje
mama34 je napisao:
Ja prosto ne mogu da prihvatim da moram da operishem analnu fisuru, daj nek se je javi neko koje izlechio nechim, sve cu da probam :))


Imala sam problema sa analnom fisurom. Pojavila se niotkuda. Dugo sam kuburila sa njom. Osecala sam pecenje, povisenu lokalnu temperaturu, spazam i imala sam utisak pri defekaciji kao da me hiljadu iglica probada jako kroz rektum,a javljalo bi mi se i krvarenje.Najvise mi je prijalo kada sam setala i kada sam bila u klececem cetvoronoske polozaju. Dok sam sedela, osecala sam svaki grc i svaki njegov talas. Ti simptomi bi mi se pojacali pri vecem koriscenju neke hrane (majoneza i suhomesnatih proizvoda-konkretno parizer (Slo). Mislila sam da su u pitanju hemoroidi i mazala sam sa kremicama protiv hemoroida. Dok sam mazala, prolazilo bi me, a cim prestanem posle 5-6dana bilo bi sve po starom.
A onda sam otisla kod lekara (hirurga) koji mi je prepisao dve kreme.
1.Fissuran ung (koji se maze 3x dnevno i nakon stolice) i
2.Anestezin 7% (koji se maze pre i posle stolice).
Mazala sam ih nekih 2 meseca i pomogle su mi i sada da kucnem u drvo nemam vise te probleme. Ponekad preventivno mazem 10tak dana s vremena na vreme (na svaka 2 meseca) i neprijatnosti vise nema!

p.s.: Posto sam ja bila u par apoteka i trazila ove kremice, nisu imali, pronasla sam ih u apoteci u Knez Mihailovoj ulici (Beograd), sa leve strane blizu cesme, jedina drzavna apoteka! Da vam skratim lutanja, ako ste iz Beograda, jer samo oni po recepturi VMA prave ove kremice!

_________________
Pazi sta zelis, moze ti se ostvariti.
Pazi sta zelis, mozes zazaliti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: fissura perianalis
PostPoslato: Sre Jan 27, 2010 2:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 1:30 am
Postovi: 17
Lokacija: Tamo gde ljubav stanjuje
да додам само обавештење што се тиче фисурана (садржи у себи нитроглицерин)....

наиме, после неког времена, почео је да ми смета: јавиле су ми се пролазне главобољице (убрзо након мазања осетим као талас крви у мозак) и почео је да ми се јавља свраб на самом улазу у ректум...

саветовала сам се са апотекарком и предложила ми је да мажем обичну Пантенол маст. Послушала сам је.. Иначе, фисуран има у себи кортикостероид тј склон је "навлачењу" између осталог. Што га више користите, више вам треба а није безазлен.. Попут капи за нос.. без њих не можете да дишете, а када их сављате више од дозвољеног (нпр 10-15 дана уместо 7) навућиће те се неће моћи да "дишете" без њих јер вам је слууокожа у носу скоро "спржена" и треба је стално "влажити"... а ту се улази у зачаран круг... због тога фисуран препоручујем у акутној фази болести (прва тура мазања-3недеље уколико нема контраиндикација) а после тога може превентивно да се маже пантенол..
Сада реееетко реееетко кад имам проблем (пецкање само) са фисуром и пантенол ми уопште не прави пропратне "ефекте" попут главобоље.

И престала сам да пијем нес кафу (пошто сам приметила да ми и она смета, тј да ми се фисура активира када је пијем), и смањила сам унос сухомеснатих производа (који су вероватно пуни разноразних адитива).... Наравно, повећала сам време стојећег положаја (шетање, трчање, стајање), смањила време седења и променила сам исхрану (убацила више житарица, ланено семе, јабуке, шљиве, јогурт и све оно што омекшава столицу и што тера стомак да се редовно празни)


Ето, надам се да ће ово неком помоћи јер мени је помогло. :)

_________________
Pazi sta zelis, moze ti se ostvariti.
Pazi sta zelis, mozes zazaliti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mozda ti ovo pomogne
PostPoslato: Sre Jan 27, 2010 11:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 27, 2010 11:19 pm
Postovi: 19
sreckica je napisao:
mama34 je napisao:
Ja prosto ne mogu da prihvatim da moram da operishem analnu fisuru, daj nek se je javi neko koje izlechio nechim, sve cu da probam :))


Imala sam problema sa analnom fisurom. Pojavila se niotkuda. Dugo sam kuburila sa njom. Osecala sam pecenje, povisenu lokalnu temperaturu, spazam i imala sam utisak pri defekaciji kao da me hiljadu iglica probada jako kroz rektum,a javljalo bi mi se i krvarenje.Najvise mi je prijalo kada sam setala i kada sam bila u klececem cetvoronoske polozaju. Dok sam sedela, osecala sam svaki grc i svaki njegov talas. Ti simptomi bi mi se pojacali pri vecem koriscenju neke hrane (majoneza i suhomesnatih proizvoda-konkretno parizer (Slo). Mislila sam da su u pitanju hemoroidi i mazala sam sa kremicama protiv hemoroida. Dok sam mazala, prolazilo bi me, a cim prestanem posle 5-6dana bilo bi sve po starom.
A onda sam otisla kod lekara (hirurga) koji mi je prepisao dve kreme.
1.Fissuran ung (koji se maze 3x dnevno i nakon stolice) i
2.Anestezin 7% (koji se maze pre i posle stolice).
Mazala sam ih nekih 2 meseca i pomogle su mi i sada da kucnem u drvo nemam vise te probleme. Ponekad preventivno mazem 10tak dana s vremena na vreme (na svaka 2 meseca) i neprijatnosti vise nema!

p.s.: Posto sam ja bila u par apoteka i trazila ove kremice, nisu imali, pronasla sam ih u apoteci u Knez Mihailovoj ulici (Beograd), sa leve strane blizu cesme, jedina drzavna apoteka! Da vam skratim lutanja, ako ste iz Beograda, jer samo oni po recepturi VMA prave ove kremice!


Ja sam imam 99% iste simptome. Pokusacu sa obe kreme posle konsultacija sa lekarom opste prakse pa cu da javim rezultate...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: fissura perianalis
PostPoslato: Sub Feb 06, 2010 12:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 27, 2010 11:19 pm
Postovi: 19
Imali su Pantenol i Anestezin ali od 3%. Da pocnem da mazem ovo i kako?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: fissura perianalis
PostPoslato: Ned Feb 07, 2010 2:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 1:30 am
Postovi: 17
Lokacija: Tamo gde ljubav stanjuje
razbijac89 je napisao:
Imali su Pantenol i Anestezin ali od 3%. Da pocnem da mazem ovo i kako?



па анестезин је да "анестезира" бол... сад ја заиста не знам да ли тај од 3% исто има ефекат као и онај од 7%, али није с горег да пробаш... Мада бих ти прво саветовала да идеш код лекара на преглед, па да видиш шта ће он да ти каже....


а како се примењује? анестезин намажеш пре столице... дакле апликујеш га у ректум, а после столице (јесте гадно али када опереш ректум колико год је то могуће) можеш исто њега или пантенол да намажеш на фисуру (дакле у ректум)...

_________________
Pazi sta zelis, moze ti se ostvariti.
Pazi sta zelis, mozes zazaliti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: fissura perianalis
PostPoslato: Ned Feb 07, 2010 2:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 27, 2010 11:19 pm
Postovi: 19
thanks


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: fissura perianalis
PostPoslato: Ned Feb 07, 2010 3:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Za fisure i ragade uzeti nitroglicerinsku mast (Ivancic i Sinovi)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: fissura perianalis
PostPoslato: Ned Feb 07, 2010 3:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 10, 2007 8:09 pm
Postovi: 29
I najvaznije od svega je da ishrana bude puna vlakana, jer ako nije onda je praznjenje teze i stvara se dodatni pritisak oko rektuma.
Ja sam koristila tu nitroglicerinsku kremu 3 meseca, i jedino od nje mi je bilo dosta bolje, skoro proslo, ali sam se onda opustila i pocela jesti sve sto ne smem (suhomesnato, mnogo hleba, slatkise, malo voca) i ponovo mi se pojavio isti problem. Mislim da je osnova lecenja u promeni nacina ishrane za ceo zivot, a ne privremeno.
Sad koristim Bepanthen plus, i cepice od kantariona, vlazne maramice posle stolice, obavezna stroga higijena, i vodim racuna sta jedem, pa je situacija podnosljiva. Muku mucim s tim 2 i po godine, a nemam petlju za operaciju, jer se bojim posledica.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 47 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: