Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 30, 2009 10:41 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Bilo bi pozeljno da se uradi snimak da bi se videlo postoji li povreda neke kosti stopala ili skocnog zgloba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Još ????
PostPoslato: Čet Jul 02, 2009 7:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 12:41 pm
Postovi: 2
Lokacija: Sarajevo
Već sam navodila kakva mi je povreda skočnog zgloba bila, izvadila sam konce 14.dan, savili su mi nogu (jedva) tj.stopalo pod 90 stepeni i stavili gips. Ništa meni doktor ne govori, baš se glupo osjećam. Kada sam mu rekla da sam na slici vidjela šarafe i pločicu i pitala da li se to vadi rekao je da tu ima i žica i svega ali da se to dugo nosi i odkud mi ideja da pitam kada se vadi kad sam tek operisana. Inače kažu svi da je dobar doktor, da je sigurno to dobro uradio, ali eto ne voli da priča. Samo mi je rekao za 4 sedmice kontrola, nemam pojma šta će tada biti, da li će mi skinuti gips ili ne, da li je moguće da će odmah biti fizikalne? Uglavnom ja nikad nisam imala iskustva sa gipsom i imam nekoliko pitanja. Pridržavam se poprilično za kretanje, samo po stanu i to minimalno, uvijek mi je dignuta noga, u suprotnom me odmah žulja na zglobu, prsti otiču i nekako hinjski boli nadam se da je to normalno? Ove promjene vremena osjetim ovih dana, nikako ne mogu namjestiti nogu, žulja kako god stavim, da li je to normalno? Smijem li na vanjsku stranu okrenuti(izvrnuti) nogu na jastuku ili moram držati pravo, nekako me najmanje žulja kada stavim na stranu??? Zadnja dva dana list me zaboli, kao grč kada spustim nogu, da li treba da radim neke vježbe ili treba da izbjegavam napor na listu, ne znam da li je to od težine gipsa ili je zbog ne rada mišića? i zadnje za sada pitanje: rekli su mi kada sam izlazila iz bolnice da pijem aspirin 100 umjesto injekcija koje sam primala u stomak protiv tromboze, do kada to trebam piti?[/b] Unaprijed hvala svima koji mi daju bilo kakve informacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Sre Nov 04, 2009 4:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 28, 2008 2:42 pm
Postovi: 13
Lokacija: suncana zabarija
Pre 10 dana sam na stepenistu nezgodno stala, iskrenula stopalo i celom tezinom tela se oslonila na nju.Nesto je puko i u momentu je pocela da otice..Odmah su me odvezli na hitnu gde su napravili rendgenski snimak i konstatovali da se radi o uganucu,a terapija - led i mirovanje. Dan posle celo stopalo (gornja strana) je bilo oteceno i modro - cak i prsti ali me nije bolelo. Nakon 5 dana otok je spao ali se pojavio bol, NEIZDRZIV na mestu gde mi je to nesto puklo (ligament-tetiva nemam pojma sta). Mazala sam Diklofen-om i stavljala led, dva dana strogo mirovala i sad je bol prosao ali jos uvek ne mogu normalno da hodam i kad naglo ustanem kao da ce od krvi koja jurne u nogu popucati svi krvni sudovi sa gornje strane stopala.. O cemu se radi? Sta mi je dalje ciniti? Nisu mi rekli cak ni zavoj da nosim, a meni ni ne prija nikakvo umotavanje jer mi se zglob ugreje i pocinje da me boli..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Sre Nov 04, 2009 5:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Da li ste snimili zglob?

Bolan zglob se tretira mirovanjem, elevacijom/izdizanjem tj podignite nogu da bude u visini kuka, kada lezite stavite jastuk ispod noge , kada sedite nogu podignite na tabure.

Pomenuli ste led, ali niste napisali kako ga primenjujete. Ovakve povrede se obichno i shalju kuci bez neke posebne terapije, iako po pravilu treba sasvim drugachije ih tretirati. Ledirajte nogu bar 2 puta dnevno, zaledite vodu u chashi od jogurta, pre zaledjivanja stavite u vodu shpatuli ili drvce ili neku plastichnu drshku za koju cete drzati kad budete primenjivali led. Ledirajte 3-5 minuta, kruznim pokretima leda, bez pritiska, po stopalu gde god je otok ili bol, do osecaja mravinjanja i peckanja, zatim zavijte u toplo cebe i pustite da se temperatura vratu, bar 20 min!

Protiv bolova popijte slobodno neki analgetik.

A ako imate uslova obratite se nekom fizioterapeutu da vam se pomogne i smanju bol uz pomoc laseroterapije, inteferentnih struja, magneta...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Čet Nov 05, 2009 2:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 28, 2008 2:42 pm
Postovi: 13
Lokacija: suncana zabarija
tamaraft je napisao:
Da li ste snimili zglob?

da, samo rentgenski i tu su mi rekli da nema preloma, a sta je onda to sto sam osetila da je puklo?
tamaraft je napisao:
Pomenuli ste led, ali niste napisali kako ga primenjujete.

Nisam koristila led nego hladne obloge sa gelom u kesi (ne znam kako se to kod nas zove) Znaci ta kesa se drzi u zamrzivacu ali se nikad ne zaledi kao led i moze fino da se oblikuje prema nozi.
tamaraft je napisao:
A ako imate uslova obratite se nekom fizioterapeutu da vam se pomogne i smanju bol uz pomoc laseroterapije, inteferentnih struja, magneta...

Ovde je to (truli zapad) misaona imenica, do fizioterapeuta stizu samo totalno unakazeni , a u privatnim ordinacijama je skupo ko sam vrag i nedostupno nama obicnim smrtnicima :(
Moze li neko da mi kaze kada bih mogla poceti sa nekim vezbama i kojim?(preporucite neki sajt na kojem bih mogla da nadjem nesto slicno)
Da li zglob da ucvrscujem elasticnim zavojem ili ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Čet Nov 05, 2009 9:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
To shto ste chuli je bilo izletanje zglobne povrshine i oshtecenje ligamenata, koja se neminovno deshava pri luksaciji zgloba.

Povrede kao vasha se saniraju longetama, magnetoterapijom, interferentnim strujama da se bol shto pre otkloni, a aktivnog pokreta tj vezbanja i bandaziranja NEMA dok ne prestane bol i otok. Vezbanjem cete sada samo provocirati bol i povecati otok.

Nemam nishta protiv obloga ali sam ipak staromodna i vishe verujem u klasichnu kriomasazu ledom, onako kako sam vam napisala je sprovodite.

A u kucnim uslovima bojim se da nishta vishe osim mirovanja i lediranja ne mozete sad primenjivati, osim ako nemate TENS aparat :) ali da imate, pomenuli biste to...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Pet Nov 06, 2009 10:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 28, 2008 2:42 pm
Postovi: 13
Lokacija: suncana zabarija
Hvala puno na posvecenom vremenu i iscrpnom odgovoru :D
Nemam aparat koji ste pomenuli, a sto se tice ovih obloga u mom slucaju su prihvatljivija varijanta od lediranja.. sama sam kod kuce pa mi to sve nekako deluje komplikovano i zahteva puno akcije i hodanja, a treba da mirujem.. ove obloge nisu tako jako hladne kao led, ne tope se, budu hladne skoro sat vremena pa ih malo stavim, malo skinem.. ide nekako.. evo jutros mi je bolna samo spoljasnja strana pete i na polovini lista imam jednu modricu koja me sad najvise boli..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Sre Jan 27, 2010 11:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 27, 2010 11:37 pm
Postovi: 4
Imam sledeci problem.Pre tacno godinu dana povredio sam deltoidni ligament skocnog
zgloba..Pa sam odmah otisao kod jedne bake sto se razume u to..Ona mi je nesto tamo capkala znam samo da me je mnogo bolelo i da mi to nije proslo..Onda sam isao kod lekara i on je ustanovio da je to tezi stepen povrede ligamenata...Prvo sam nosio longetu neko vreme i posle sam isao na terapije znaci sve moguce i vakum i laser i td dok nisam prohodao...Dolazio sam redovno na kontrole i doktor mi je rekao da mogu sad sve normalno da radim i da mi je to zaraslo.
I dan danas me noga boli kad ustanem ujutru dok se ne razgazi,posle treninga u teretani a i nemam istu pokretljivost kao na ovoj drugoj.Ne znam sta da radim da li da idem opet kod ove bake ili kod lekara?I da noga jos stoji malo naduvena posle godinu dana.Jel ce to tako da ostane ili?Jel treba nesto da mazem neku mast?Tek sad vidim da je moja povreda mnogo ozbiljno ne mogu lepo ni da trcim ..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Čet Jan 28, 2010 12:42 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Babu necu ni da komentarishem!

Obratite se fizijatru, snimite ligament i ako postoji neko okoshtavanje ili zadebljanej ligamenta lekar ce ve cpredloziti sta dalje.

Ako ne operacijom, ak opostoji neki veci problem, onda cete problem pokretljivosti koji imate reshiti kineziterapija, vezbe koje cete raditi sa terapeutom, pasivno i aktivno istezanje...itd!

Ne pominjete kakva je pokretljivost i stanje zgloba bilo posle terapiaj koje ste imali...i zashto nisu terapije nastavljene ako nije postignut maksimum, i zashto ste u teretani?

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Čet Jan 28, 2010 5:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 27, 2010 11:37 pm
Postovi: 4
Pa posle terapija je bila dobra pokretljivost oko 90%.Terapije su mi stvarno pomogle ali noga je od skoro pocela da me boli opet.U teretanu idem normalno noge mogu lepo da radim,ali najvise me brine sto me boli kad trcim,i ujutru kad ustanem i jos kod nekih pokreta a proslo je godinu dana.Zar to nije dovoljno da se ligament oporavi?I ako mozete da mi predlozite neku mast?I zaboravio sam da kazem da kad sam nogu povredio prvo sam isao na snimanje i nista se nije videlo na snimku da je polomljeno medjutim utvrdjeno mi je preko ultra zvuka da imam ozbiljnu povredu deltoidnog ligamenta..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Čet Jan 28, 2010 5:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 27, 2010 11:37 pm
Postovi: 4
I malo me brine otok ne logicno mi da stoji i dalje posle godinu dana ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Čet Jan 28, 2010 6:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
bash zato i treba da odete lekaru da se proveri da nije doshlo do okoshtavanja ili zadebljanja ligamenta!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Čet Jan 28, 2010 6:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 27, 2010 11:37 pm
Postovi: 4
ok hvala na savetu otici cu....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Ned Feb 07, 2010 6:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 07, 2010 6:08 pm
Postovi: 2
eh ovako.....danas mi je mama slomila nogu.... manja kost ona u cjevanici ( jbg nezz kako se zove) je pukla i otisao je zglob skroz.....za manju kost nije problem to i doktori kazu ali me zanima kakav je oporavak kod zgloba.....inace zglob je cijelom duzinom pukao i dobro su ga namjestili..... ako se slucajno pomjeri morat ce na operaciju..... zanima me koliko ce vremenski nositi gips i koliko vremena treba da prohoda......

(nisam neupucen za to imao sam i ja lomova ali jbg doktori nikad ne kazu tacno jer ne zele d apricaju o tome a mene zanima otprilike kako ide oporavak) pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skocni zglob
PostPoslato: Ned Feb 07, 2010 7:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
prochitajte slichne teme u ovom podforumu vezano za oporavak!

gips od 4 do 6 nedelja, o tome ce odluchiti lekari posle snimka zgloba i kosti posle 4 nedelje. a po skisanju gipsa oporavak obichno traje duplo vishe koliko je noga i zglob bila u gipsu, uz pravilne terapije naravno i pridrzavanje svih saveta i pravila!

krenite odmah sa fizikalnom terapijom, nemojte da stoji samo u gipsu, obratite se lekaru opshte prakse da dobijete uput za fizijatra i da pochnete sa terapijama dok je noga i zglob josh u gipsu!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: