Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Čet Avg 20, 2009 4:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 09, 2009 9:38 am
Postovi: 11
Ej cao
Nije me bilo dugo, bila sam u bolnici. Lezala 6 dana. prva tri dana mi radili postpardijalnu glikemiju sa normalnom ishranom i secer je ludovao. Sledeca tri dana su mi uveli dijabeticnu ishranu i bilo je ok. Otpustili me i rekli mi da se pridrzavam dijabeticne ishrane, a ja i dalje pojma nemam o dijabeticnoj ishrani. Znate vec kakva je bolnicka ishrana npr. kuvani kupus je bio ocajan, a kuci ga volim haha. Da li da ga spremam u mojoj kucnoj varijanti ili sta? Tako i za sve ostalo. Primetila sam tamo da mi je skakao na kuvano jaje jedno jedino koje dobijes u bolnici i na voce. Koje voce da jedem?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Čet Avg 20, 2009 6:12 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ta ishrana podrazumeva: bareno, pečeno, dinstano, uopšte bez mnogo masnoća i bez zaprške. Nikako pohovano i prženo.
Smanji unos ugljenih hidrata, jer to su šećeri (hleb, krompir, testo, pirinač, neke mahune...)
Koristi proizvode od punog zrna.
Od voća izbegavaj banane, kruške, lubenicu, grožđe... ili sasvim male količine pojedi... pola breskve, pola jabuke...

Mnogo toga o ishrani imaš na sajt u mom potpisu.

I šetaj ako možeš, obavezno.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Sub Sep 05, 2009 12:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Ako ima iskustva od neke bivse slatke trudnice, da li se obavezno trudnica sa gestacijskim dijabetesom (kontrolisanim dijetom) hospitalizuje pre porodjaja ili dolazi normalno u porodiliste kada porodjaj pocne?
Dr mi je rekla da ce me pustiti da se setam jos 4 nedelje (to ce biti 37/8) nedelja, a onda da joj se javim da se dogovorimo :roll: . Ne znam da li mi se to onda smesi hospitalizacija... Ako meni i beki budu svi rezultati do tada ok, izbegla bih ovo po svaku cenu, psiholoski bi mi bilo katastrofa. Cekanje porodjaja u bolnici, ako nema dodatnih komplikacija, to mi je bas strasno. Da li neka ima iskustvo po ovom pitanju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Ned Sep 06, 2009 2:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 09, 2009 9:38 am
Postovi: 11
E pa i meni su rekli isto. Ustvari , rekli su mi da bi trebao porodjaj da se prati i planira, tj.da se nista ne ceka. Kad bude beba dostigla sve sto treba da se izaziva porodjaj. Verovatno je to hospitalizacija. Ako si citala vec, ja sam lezala zbog trudnickog dijabetesa i moram da lezim svake tri nedelje po par dana i tako do kraja, iako isto ga kontrolisem dijetom. Sada sam 32 nedelje. i sledece nedelje opet idem u bolnicu. Sta su tebi jos rekli?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Pet Sep 11, 2009 9:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Citala sam da si bila hospitalizovana. Koja je bilnica u pitanju?
Ja sam bila dva puta u bolnici na tom pracenju glikemija. Prvi
put vec u 17. nedelji. Posto su mi prvi put tamo glikemije bile solidne, a drugi put ok povecali su mi razmak kontrole sa 4 na 8 nedelja. Ja sam odbila sledece pracenje tamo, zato sto kontrolisem kuci i uglavnom je u granicama koje mi je endokrinolog zadala. Moja logika je da posto trudnici mogu samo da prepisu insulin ili dijetu- za insulin nisam, na dijeti sam vec, te hospitalizacije (koje jako stresno dozivljavam) nemaju prakticnu svrhu za mene, osim stetu zbog stresa. Da ima nesto alarmantno, naravno da bih pristala na sve sto zahtevaju, a stvarno sam pokrivena svim mogucim kontrolama van bolnice.
Beba je sitna, ali dr je za sada misljenja da je to konstitucionalno, ne vidi se nikakav medicinski razlog za to.
Dr mi nista nije rekla, samo da joj se javim sa nalazima za 4 nedelje, i da ce samo do tada da me pusti da se tako setkam :evil: .
Ne bih nikako volela da me zadrzi ranije u bolnici, ako sve bude kako treba na sledecoj kontroli. A jos manje da mi pozure porodjaj sa ovako sitnom bebom. Ne znam kako da se postavim ako je to praksa i ako mi dr to planira.
Javi kako si prosla!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Čet Sep 24, 2009 3:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 01, 2006 3:04 am
Postovi: 170
Ja sam danas radila ovaj test, beba je nesto krupnija, a ja sam u 29. nedelji trudnoce. Mojoj dr. nalaz nosim sledece nedelje pa vas molim za misljenje
prvo vadjenje pra glukoze 4.1
Posle 1h 8.7
posle 2h 7.7
posle 3h 5.6
Da li je ovo gestacijski dijabet ili je normalan nalaz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Uto Dec 22, 2009 4:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 09, 2009 9:38 am
Postovi: 11
Ej cao svima
Puno sam pisala ovde za vreme trudnoce, jer sam brinula zabog trudnickog dijabetesa koji sam dobila u 5om mesecu trudnoce. Jednom mesecno sam lezala u bolnici zabog kontrole secera. Porodila sam se pre mesec i po dana. Sve je ok.
E sada bih volela da znam, ako neko moze da mi pomogne, kako da prekontrolisem secer sada posle trudnoce? Da li moram opet da radim ogtt ili kako? Pitam, jer bih uradila to privatno, mrzi me da se sada setkam po lekarima.
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Uto Dec 22, 2009 11:17 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ne moraš OGTT da radiš... Ne znam da li imaš aparat za merenje šećera u krvi, ali ako imaš, bocni se ponekad 2 sata posle jela. Ako je cuker OK, uživaj. :D
Savetujem ti da se do kraja života lepo hraniš i krećeš, kako nikad ne bi razvila dijabetes tip 2 :wink:

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 3:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 09, 2009 9:38 am
Postovi: 11
e nemam ja taj aparatic, pa sam isla privatno 2 sata posle dorucka. Bio mi je 5.2. Mislim da je to ok?
E hvala ti na svemu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 9:48 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
5.2 je ok, ne brini, ali se ne opuštaj :D Pozzz!

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Pet Jan 08, 2010 9:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 08, 2010 9:10 pm
Postovi: 20
Dragi sagovornici, javljam se prvi put :D Moj problem je sledeci: Nakon spontanog, uradjen mi je OGTT i rezultati nisu bas zadovoljavajuci. Naime, meni je kod poslednjeg vadjena naglo pao secer i dr kaze da ni to ne valja. ( 5.3, 10.4, 6.4, 3.2 ). Savetovala mi je dijetu, posetu edokrinologu i da uradim glikorizirani hgb. Mene brine, da li sam ja dijabeticar ili nisam? Koliko je moja situacija ozbiljna i da li cu moci da iznesem sledecu trudnocu? Izvinite ako zvucim glupo ili smesno, ali sam zaista potpuno sludjena. Pogotovo zato sto sam vec imala spontani a ne znam nista o dijabetesu.... hvala :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Sub Jan 16, 2010 4:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 8:13 pm
Postovi: 10
Molim nekog,ako zna da mi odgovori na moje pitnje. Ja nikad,a imam 36 godina,nissam imala secer.A u mojoj porodici ga ima.Deda,tetka.Tetka mi je umrla od secera.I zbog toga mene doktorka salje na test opterecenja. 75gr glukoze 2sata na svakih pola sata.Rezultati;0min-5,1;30min-9,5;60min-9,6;90min-8;2;120min-7,7. Doktorka kaze dobri su rezultati,ali za svaki slucaj da pripazim malo na ishranu,i da 2dana posle jela 2 sata radim secer. prvi dan ceo 4;9,a drugi, jedan 6,1,a drugi 7,1.Sta to znaci,i koliko moze da bude opasno? U sedmom sam mesecu trudnoce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Sub Jan 16, 2010 5:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 09, 2009 9:38 am
Postovi: 11
ej cao
i ja sam imala isti problem i zove se trudnicki dijabetes, koji u vecini slucajeva posle trudnoce prolazi. Mnogo su mi pomogli na ovom forumu sto se toga tice, a posebno ishrane. I ja sam morala da vodim racuna o ishrani i svakih mesec dana lezala u bolnici. Problem moze da bude da beba brzo napreduje, tj. bespotrebno se goji, a organi slabije napreduju. Ne brini se nista evo moja bebica ima vec 2 meseca, ali sam vodila strogo racuna o ishrani. U trudnoci je(barem sam ga ja tako odrzavala) secer ok do 5.9
E sad ako hoces pisacu ti i kakva mi je bila dijeta i rado bih ti pomogla, posto pretpostavljam kako ti je, jr ni ja isam imala pojma sta je to i sta smem i sta ne smem da jedem. Naravno nije gladovanje, a i brzo sve prodje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Sub Jan 16, 2010 9:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 08, 2010 9:10 pm
Postovi: 20
draga calorgin za sve nas zainteresovane sa slicnim problemom, molila bih te da napises nesto o ishrani posto sam i ja tu negde na granici sa secerom. Hvala unapred.
P>S> :( Nadam se da nije veliki problem izgurati trudnocu sa malo povisenim secerom, Ja je sada planiram, a imala sam spontani pa se svega plasim


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Ned Jan 17, 2010 11:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 8:13 pm
Postovi: 10
Ako mozes,mislim zbog bebe,posalji mi.I pisi kako si prosla na porodjaju,gde,i ko te poradjao.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: