Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Molim da mi protumacite rezultate-tumor dojke
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 4:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Moja majka je pre mesec i po dana operisala tumor na obe dojke, danas je bio konzilijum i odluceno je da mora hemoterapija. Medjutim drugi hirurg, koji nije bio na konzilijumu i koga smo konsultovali a koji je upoznat sa majcinim stanjem smatra da je hemoterapija suvise jaka za njen oprganizam i da ne bi trebalo da prihvati. Ona je inace imala dva sloga, ima anginu pektoris i zapusenje krvnih sudova vrata 75%. Ja cu napisati rezultate sa konzilijuma i molim vas da mi date vase misljenje kao i tumacenje jer doktori nista konretno nisu rekli-mislim prvenstveno na to kakav je tumor (znamo samo velicinu i da je metastazitam na 1 limfnu zlezdu), koja je to hemoterapija, kakve bi bile prognoze itd. Inace jos bih pitala da li oni imaju pravo da ne daju rezultat biopsije, kazu da je to u istoriji bolesti i da ionako pise sve u rezultatu sa konzilijuma?

Klinicka dijagnoza:
Tu mammae i dex.susp.Obs.Tu mammae sin. Angina pectoris stabilis. HTA. MCH. Insuff.vas.cerebri recidivans.
OP: 8.12.09.: Mastectomia subcutanae I dex cum dissectio axillae I dex. Reconstructio primaria gl mammae I dex.cum implatatio endoprothesis (Eurosilicon LP 280cc)subcutis.Drainage.Resectio partialis mammae I sin. Drainage.

Histoloska dijagnoza:
DESNA DOJKA: 1. 10953/09: Carcinoma ductale invasivum mammae, NST. Dimenzije tumora 19x15x9mm. 2.
10966/09: Carcinoma mammae metastaticum lymphonoidi.1/18. 3. Lokalizacija lateralna
LEVA DOJKA: 1. 10954/09: Adenosis scler. mammae 2. Menstrualni status: Postmenopauzna

E sad ispod tu markeri kod leve ne pise nista a kod desne:
ER sc.8 HER2 1+
PR sc.7

Odluka
Da se primeni adj HT po FAC rezimu preko DB IORS, a posle VI HT ciklusa uvesti adj hormonsku terapiju. Zbog kontraindikacija za primenu Novaldexa, uvesti adj Arimidex 1 tabl dnevno. Pre zapocinjanja hemio terapija uraditi detaljan kardioloski pregled sa EHO srca i odredjivanjem EF


Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim da mi protumacite rezultate-tumor dojke
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 7:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
u tome i jeste problem jer nasi lekari na komisijama nisu dovoljno strucni,ili ako jesu,guse ih oni koji su pokupovali diplome...ne razumem se u sve to,ali da li su uopste i razgovarali o zracenjima mozda?opet,ona se lakse podnose od hemioterapija...a sve to zavisi od samog tipa tumora...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim da mi protumacite rezultate-tumor dojke
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 9:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Ne, zracenje nije ni pomenuto...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim da mi protumacite rezultate-tumor dojke
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 10:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
mozda sam tumor ne moze da se zraci...stvarno ne znam,stanje je vrlo ozbiljno i po meni zahteva dobre strucnjake u resavanju ove situacije...a posto je nova godina sutra,a iskoristim priliku da vam je u napred cestitam,zelim vam najpre puno zdravlja,da vasoj mami bude bolje...pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim da mi protumacite rezultate-tumor dojke
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 11:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Nadam se da ce se neki strucnjak javiti...

Puno hvala na lepim zeljama, i ja tebi zelim srecnu novu godinu i sve najlepse, vidim da i sam tako mlad imas zdravstveni problem i zelim ti da ga trajno resis...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim da mi protumacite rezultate-tumor dojke
PostPoslato: Sub Jan 02, 2010 10:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 02, 2010 3:29 pm
Postovi: 22
Primetio bih samo da su vama strucnjaci i dali oprecna misljenja. Ne vidim razlog zasto bi ste vise verovali nekom nepoznatom strucnjaku na ovom forumu. Zar ne pise u izvestaju da se zahteva detaljan kardioloski pregled i cini mi se da se bez njega tesko moze zakljuciti da li vasa majka moze podneti terapiju. Razumem da doktor koji je operisao vasu majku preporucuje hemoterapiju (pod uslovom da je kardioloski nalaz u redu)? Rekao bih da je razumno da poslusate savet doktora koji je operisao vasu majku. Ako hocete dodatno misljenje, sto je cak i preporucljivo, ne trazite ga po forumima nego se morate informisati kojeg hirurga svi preporucuju i onda ga kontaktirati kako znate i umete.
Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim da mi protumacite rezultate-tumor dojke
PostPoslato: Ned Jan 03, 2010 3:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Problem je u tome sto njen hirurg nije preporucio hemoterapiju, on cak nije bio ni na konziliujumu, na odmoru je. Na forumu sam postavila pitanje jer zelim da cujem jos neko misljenje, to naravno ne znaci da cemo bilo sta odluciti bez konsultacije sa lekarom a osim toga nisam samo pitala za hemoterapiju vec i za sam tumor jer od lekara nista ne mozemo da izvucemo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim da mi protumacite rezultate-tumor dojke
PostPoslato: Pon Jan 04, 2010 9:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
Draga gfn,Vasa mama, imala je operaciju
tu leve i dojke za koji je relativno odokativno potvrdjeno da je benigna pomena,tacnije iz papira se ne zna tacno o cemu se radi*tu mamae l sin in obs posle ovako opsezne operacije je sramotna dijagnoza)
.Morate traziti izvestaj sa patologije,treci sprat,idite direktno,to je mamino zakonsko pravo,bez obzira sta pisalo u ostalim papirima,kao i plocice i kalup tkiva sto bih Vam od srca peporucila da posaljete na ekspertizu u inostranstvo(Bon,Drezden,Pariz).Zasto,cucete dalje...

Sto se tice desne dojke tu je situacija jasna,uradjeno je odstranjenje i rekonstrukcija dojke.
Histoloki nalaz je ono sto je jako zabrinjavajuce,iako je zahvacena samo jedna l zlezda,duktalni karcinom je za razliku od lobularnog visokog stepena maligniteta,na srecu ,kod mame je estrogen zavistan,ali posto pretpostavljam da je u pitanju mladja zena,radjena rekonstrukcija,ht je indikovana.
Sve ovo pricam pod uslovom da je hp nalaz tacan i zato sam predlozila ekspertizu.Naime,jako retko,ali moguce,je da istovremeno kod jedne zene u obe dojke postoji invazivni duktalni karcinom.U dojci levoj Vase mame se ne zna sta je.Mnogo je cesce da je u obe dojke lobularni ili mesani karcinom kada je terapija DRUGACIJA.Mnogooo manje agresivna!Ako je to slucaj i kod Vase mame terapija ce biti promenjena.Znaci,da biste ovo saznali,potrebno Vam je P.Sizvestaji,svi sa patologije,kalup tkiva,koji cete poslati na ekspertizu na histopatologiju i imunohistohemiju!!!Sve Vam moze uraditi i prijatelj patolog ovde,ali nikako nezavisni patolog u Srbiji jer se medjusobno komunicira....

Ako niste u mogucnosti da nadjete patologa od poverenja ili posaljete kalup tkiva,predlazem da uradite sledece.
Nikako i ni pod kakim uslovima se necete posvadjeti sa konzilijumom :)
.Neka mami kardioloski pregled uradi neko od nasih dobrih EHo sonografista(prof Bosiljka Tesic kcs od srca Vam nju predlazem!ilidr Anton Toncev i naravno recite im koja je terapija u pitanju FAC)Dobro bi bilo videti i vaskularca da pogleda mami karotide i hematologa ass Miljic,bavi se koagulacijom,nadjite ga na hodniku i objasnite mu ituaciju verovatno ce Vas primiti.Sad svim tim nalazima idite na sledeci konzilijum.Pokusajte da to ubrzate je ni hemo ne bi trebalo odlagati u nedogled.

Problem kod ove terapije je to je jedan njen sastojak izrazito kardiotoksican,a mama nikako ne bi smela sa ovom dg da ostane bez hemo terapije samo sa hormonoterapijom jer je ovaj tu agresivan.

Ako dobije apsolutnu kontraindikaciju za hemoterapiju,konzilijum ce je otkaciti i prebaciti na hormonoterapiju,a,ako dobije preporuku za neki vid manje kardiotoksicne terapije,konzilijum moze promeniti odluku i mama dobiti manje agresivnu terapiju..., sto bi trebalo da nam bude cilj :) To mora imati napismenio od kardiologa,vaskularca...,Na zalost nije kriv zli konzilijum nego ministarstvo...

Hirurg je odlicno odradio posao ovde,ali je na zalost patologija zakazala!
Nadam se da ste me bar delom razumeli!Ako sta treba,pitajte!
P.SHematolog sluzi samo vama da ne dobije trombozu u sred terapije!Vrlo bitno obzirom na sve mamine dijagnoze!
Pozdrav!

_________________
Sve prolazi,samo dela ljubavi ostaju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim da mi protumacite rezultate-tumor dojke
PostPoslato: Pon Jan 04, 2010 3:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Od srca Vam hvala na odgovoru!!!

Mama inace ima 63 godine i ni ona ne zna zasto su joj radili rekonstrukciju, da se ona pitala (a nisu joj nir ekli) ne bi pristala, evo i sada, skoro mesec dana posle operacije i dalje se ne zna da li ce se implant primiti, kaze dr 50-50 su sanse, ako ne to znaci ponovo opsta anestezija a pitanje je kako ce to podneti jer su je i iz ove tesko probudili..

Kada je u pitanju slanje u inostranstvo, da li se placa da oni odrade to (i ako da koliko okvirno?)? Na zalost prijatelja patologa ovde nemamo. Da li se kod lekara koje ste predlozili (prof Bosiljka Tesic, dr Anton Toncev) zakazuje? Jer koliko znam iz svog iskustva kod kardiologa je jako tesko doci, i po par meseci se ceka...

Jos jednom vam hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim da mi protumacite rezultate-tumor dojke
PostPoslato: Uto Jan 05, 2010 12:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
Politika kuce je da se zenama do 65 iz psiholoskih razloga radi rekonstrukcija...E,sad,da li je to realno iz psiholoskog ,ili nekog drugog,...iz ovog ili onog razloga....,i zasto zene imaju masovno probleme sa implantima...,nije prica za forum...Pogledajte na netu malo marku tog implanta i marke koje se sada u estetskoj hirurgiji koriste.... :)

Sto se kardiologa tice,imate dve opcije...
Prof Tesic je vrhunski ehosonografista,kardiolog,radi u KCS,poliklinika,kardioloska dijagnostika.
i lepo mamin rezultat u ruke i nju trazite direktno,objasnite joj u 2 recenice o cemu se radi i recite da biste kod nje,makar i privatno,jer je mama visoko rizicna,a o njoj ste culi sve najbolje.Recite joj da ste u zurbi jer bez rezultata ne moze da pocne ht...Najverovatnije ce Vam zakazati brzo drzavno,jer je mami indikovan takav pregled.Ako Vas upucuje na DZ i otkacinje,Vi iskukajte da odete kod nje privatno(jeftina nije bila prosle godine oko 100 E,a sada nisam ni sigurna da li radi privatno...)

Ako joj bude bas los dan,a ugl nije,vrlo je fina ugl...opcija br. 2

Dr Toncev, KBC Zvezdara.Njen ucenik,odlican za eho srca,ali njegova rec nema tezinu na konzilijumu kao profesorkina...Mnogo fin covek,privatno jako jeftin(prosle godine oko 2000 din mislim da se cena nije menjala,a u KBC
Zvezdara imate mogucnost da ako platite eho.oko 800 din,uradite istog dana,mozda to moze i u KCS.
Vrlo je bitno objasniti zasto zurite i da to ne moze da ceka.
Znaci,ne mogu da zakazu za februar ili 23 januar vec najduze za nedelju dana.Ne pristajte ispod toga.Recite kakav je to tretman,pa zena ne moze da zakaze konzilijum bez toga...,pa mora da se zakaze ht...Malo se binite,trazite sefa i zakazace... :)
Ovo je bilo brzo ucenje pacijenata da traze vijuge u zdravstvenom sistemu :D

Patolog...Jeste li uzeli originale izvestaja i kalup tkiva to je zakonsko pravo!!!
Ne dajte da seku na plocice!!!
Kalup tkiva i originale izvestaja!!!
Inostranstvo se placa,okvirno 300e,moze mnogo manje ,ako oba tu budu her 1,i ne bude potrebe za dodatnim analizama,ali moze i vise u zavisnosti od bolnice sa kojom se dogovorite.Toliko bi bila i revizija ovde...
Ako ste u losoj finansijskoj situaciji,ima i drugih mogucnosti,ali nikako nisu za forum...
Da li imate neki mamin mamogram leve dojke .Napisite celi opis svih mamograma i eha dojke koje imate.
Pozdrav!

_________________
Sve prolazi,samo dela ljubavi ostaju!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: