Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Pet Dec 25, 2009 10:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 14, 2009 10:06 am
Postovi: 27
Imam skoro 32 godine, visok sam 183cm a tezak 73 kg. Normalne sam konstitucije a imam samo mali pivski stomacic. Pre 10 dana prilikom analize krvi su mi utvrdili da imam 6.7 secera u krvi. Nikada pre toga nisam imao toliko visok secer, najvisa vrednost koja mi je bila izmerena je bila 5.8 i to pre tacno 8 meseci. Prolazim kroz jedan tezak period, pogotovu zadnjih mesec dana mi je bilo prilicno stresno a u prilog tome ide i cinjenica da mi je pritisak na zadnja dva merenja u 10 dana istih vrednosti 135/95. Verovatno je razlog svemu ovome moj los nacin ishrane, dosta ispijenih kafa u toku dana, fizicka neaktivnost, malo spavanja i nervoza. Lekar mi je rekao da promenim nacin zivota, smanjim slatkise i budem fizicki aktivniji. Pritom mi je dao i tablete za skidanje pritiska ENALAPRIL od 10 mg ali ja ne zelim da ih pijem jer me strah da cu ako jednom krenem da ih pijem, moracu to da radim do kraja zivota.
Poceo sam da menjam svoj nacin zivota, da se redovnije hranim i sa kvalitetnijom ishranom, i da hodam po najmanje pola sata dnevno. Danas sam merio secer i on je sada 6.5.
Iako mi je prema zadnjem merenju secer malo opao, mene i dalje brine ovakvo stanje jer ne znam dali cu moci da dovedem secer u normalu cisto sa ovakvim rezimom zivota bez upotrebe lekova. Juce sam obilno mokrio i osecao bolove u predelu besike a i malo mi se usne suse ali nisam bas zedan. Interesuje me dali se ovde radi o preddijabetesu ili Dijabetesu tipa 2 i dali cu od sada i koliko cesto morati da merim secer. Prilicno me zabrinjava ova situacija jer ne znam dali se radi o bolesti ili samo jednom povisenju koje moze da se smanji. Napominjem da su ova merenja bila uzeta na uzorku krvi ujutru na gladan stomak. Lekar mi kaze da ne treba da budem zabrinut jer nije vise od 7 ali ja se veoma brinem sto verovatno doprinosi tome da ja tako necu moci da spustim nivo secera u krvi.
Molim Vas pomozite mi i recite mi sta da radim jer sam jako zabrinut zbog kombinacije povisenog pritiska i povisenog secera u krvi. Hvala Vam unapred na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Ned Dec 27, 2009 8:09 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Samo nastavi sa novim načinom života i sredićeš se. Tako ćeš najbolje sprečiti da ikad razviješ dijabetes tip 2. Povremeno se bocni 2-3 sata posle jela, čisto da vidiš kako ti se kreće šećer.
Što se pritiska tiče, savetujem ti da ipak uzimaš lekove. Oni nisu vrsta lekova koja stvara zavisnost. Ako ti se pritisak sredi, lekar će ti izbaciti ili drastično umanjiti terapiju. Don't worry i šetaj! :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Ned Dec 27, 2009 10:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 14, 2009 10:06 am
Postovi: 27
Diabeta je napisao:
Samo nastavi sa novim načinom života i sredićeš se. Tako ćeš najbolje sprečiti da ikad razviješ dijabetes tip 2. Povremeno se bocni 2-3 sata posle jela, čisto da vidiš kako ti se kreće šećer.
Što se pritiska tiče, savetujem ti da ipak uzimaš lekove. Oni nisu vrsta lekova koja stvara zavisnost. Ako ti se pritisak sredi, lekar će ti izbaciti ili drastično umanjiti terapiju. Don't worry i šetaj! :D


Diabeta, danas sam opet proveravao krv i sadasnja vrednost je 5.85 mmol. To je ista ona vrednost od pre 8 meseci kada nisam vodio racuna o ishrani. Sada sam resio da to promenim i potpuno izbacio sve slatkise, so, kafu, beli hleb i masnu hranu, jedem redovnije i svakog dana brzo hodam po najmanje pola sata. Ne znam dali cu ovakvim rezimom da uspem da jos vise smanjim nivo secera u krvi jer mi je to ipak vrednost na gornjoj granici?
Lekove sam ipak resio da uzimam i popijem to pakovanje od 20 tableta, za sta ce mi biti potrebno 10 dana.

Hvala ti puno na korisnim savetima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Ned Dec 27, 2009 10:27 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ček, ček... Lekovi za pitisak nisu antibiotici i ne piju se u turi od 10 dana, pa posle ništa. Šta ti je tačno rekao lekar, kako da ih piješ i kada da se javiš na kontrolu?

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Ned Dec 27, 2009 10:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 14, 2009 10:06 am
Postovi: 27
Diabeta je napisao:
Ček, ček... Lekovi za pitisak nisu antibiotici i ne piju se u turi od 10 dana, pa posle ništa. Šta ti je tačno rekao lekar, kako da ih piješ i kada da se javiš na kontrolu?


Pa rekao mi je da pijem 2 tablete dnevno (znaci 2 x 10mg), da popijem to pakovanje i da dodjem na kontrolu. Mada ja cu vec sutra ici kod njega da izmerim pritisak da vidim dali ima nekog poboljsanja. Meni je ipak cilj da kada dovedem pritisak na predjasnji nivo 120/80 (nikada nisam imao visoki pritisak, nisam gojazan, ne pusim a povremeno popijem po casu alkoholu), nastavim sa zdravijim zivotom i potpuno izbacim lekove za pritisak jer ne zelim da ih pijem celog zivota. Ja sam u prethodnih mesec i po dana bio u stresnoj situaciji i verujem da je ovo povecanje rezultat i tog stresa ali i nezdravog zivota sa neredovnom ishranom, fizickom neaktivnoscu, malo spavanja a dosta nervoze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Ned Dec 27, 2009 10:45 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ok, shvatam... Videćeš već sutra.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 12:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 14, 2009 10:06 am
Postovi: 27
Diabeta je napisao:
Ok, shvatam... Videćeš već sutra.


Diabeta, imam par pitanja koja me muce pa bih zeleo da se konsultujem sa tobom.

1. Sta mislis dali treba da uradim OGTT, gde se on radi (dali moze u nekoj biohem. laboratoriji i koliko to kosta?) i dali se njime moze u potpunosti utvrditi sklonost ka dijabetesu i kog tipa? Razlog plus za ovo je cinjenica da je moja majka dobila dijabetes tipa 2 u kasnim 50-tim godinama njenog zivota pa sam verovatno i ja mozda sklon tom tipu.
2. Dali treba da nabavim i merac za secer i merim stalno vrednosti u toku dana?
3. Dali treba da se podvrgnem stalnoj dijabetskoj dijeti ili samo privremeno?

Tvoji saveti su mi veoma korisni i puno ti hvala na njima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 1:27 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Nije ti šećer toliko visok da bi morao da uradiš OGTT test (nije preko 7.8 ). Da je to trebalo, lekar bi te već uputio na lab. ispitivanje. To može da se uradi privatno, ali zbilja ne znam koliko košta. Princip je sledeći: izmere ti šećer našte, popiješ rastvor 70ml glukoze (ima i u apoteci) i posle ti mere šećer u krvi na prvi, pa na drugi sat, znači ukupno 2 sata. To možeš da uradiš i u ličnoj režiji ako hoćeš, ali moraš imati aparat za merenje šećera kod sebe. E, sad, ko će da ti tumači rezultate... najbolje je lekar to da uradi.
Da li ćeš nabaviti aparat, tvoj je lični izbor. Ti nemaš dijabetes sada, samo blagu intoleranciju glukoze, sa kojom ljudi normalno žive. Najviše ćeš dobiti primenom novog načina života, jer sigurno imaš genetsku predispoziciju. Ako do kraja budeš dosledan zdravom načinu života, ne moraš nikada razviti tip 2 dijabetesa. Videćeš koliko će ti u stvari sve ovo prijati i nećeš hteti da "živiš po starom" :) Umerenost u svemu je ključ uspeha, to svi znamo :D Ništa ti nije zabranjeno, samo smanji količine i povećaj kretanje. Na žalost, sajt diabeta.net je u fazi "jedvitog opstanka" zbog napada hakera, ali neke bitne stvari i dalje tamo možeš da pročitaš.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 1:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 14, 2009 10:06 am
Postovi: 27
Diabeta je napisao:
Nije ti šećer toliko visok da bi morao da uradiš OGTT test (nije preko 7.8 ). Da je to trebalo, lekar bi te već uputio na lab. ispitivanje. To može da se uradi privatno, ali zbilja ne znam koliko košta. Princip je sledeći: izmere ti šećer našte, popiješ rastvor 70ml glukoze (ima i u apoteci) i posle ti mere šećer u krvi na prvi, pa na drugi sat, znači ukupno 2 sata. To možeš da uradiš i u ličnoj režiji ako hoćeš, ali moraš imati aparat za merenje šećera kod sebe. E, sad, ko će da ti tumači rezultate... najbolje je lekar to da uradi.
Da li ćeš nabaviti aparat, tvoj je lični izbor. Ti nemaš dijabetes sada, samo blagu intoleranciju glukoze, sa kojom ljudi normalno žive. Najviše ćeš dobiti primenom novog načina života, jer sigurno imaš genetsku predispoziciju. Ako do kraja budeš dosledan zdravom načinu života, ne moraš nikada razviti tip 2 dijabetesa. Videćeš koliko će ti u stvari sve ovo prijati i nećeš hteti da "živiš po starom" :) Umerenost u svemu je ključ uspeha, to svi znamo :D Ništa ti nije zabranjeno, samo smanji količine i povećaj kretanje. Na žalost, sajt diabeta.net je u fazi "jedvitog opstanka" zbog napada hakera, ali neke bitne stvari i dalje tamo možeš da pročitaš.


Hvala ti puno na ovim odgovorima. Promenio sam nacin ishrane, postao sam fizicki aktivniji, vise se ne nerviram i cvrsto sam resen da zapocnem jedan novi potpuno zdrav zivot jer se vec sada bolje osecam. Uvideo sam da se moze bez slatkisa i drugih nezdravih namirnica, jedino ne znam kako cu sa vocem jer je ono jako bitan deo ishrane. Sajt diabeta.net mi je pruzio neke korisne informacije, i dalje cu nastaviti da ga posecujem i nadam se da ce njegova funkcionalnost biti opet uspostavljena (upitnik "Dali Vam preti dijabetes tip 2", ne radi). Posebno dosta pomoci trebace mi oko dijetalnih recepata i nacina pripreme hrane jer zivim sam i zeleo bih da naucim sam da sebi pripremam hranu punu povrca.

Hvala ti jos jednom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 2:08 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Znam da upitnik ne radi, ali imaš ga i u pdf-u, pa možeš da skineš i "peške" sračunaš (valjda pdf radi). Proradiće sve opet, samo traje ta "generalka"...
Sve što si uradio odlično si uradio. Što se ishrane tiče, možeš da se informišeš na sajtu u "Virtuelnom kotliću", koga sada ima u štampanom izdanju na kiosku "Štampe" pod naslovom "Čarobna kuhinja", za 200 din.
Što se voća tiče, ne moraš da brineš. Možeš jesti voće tako što ćeš ga rasporediti na nekoliko obroka dnevno, kao užine na primer. Užina može da ti bude jedna pomorandža, ili pola banane pre podne, a pola popodne, ili 2 mandarine, i tsl. Pitaj sve što te muči, rešićemo korak po korak ;)

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 2:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 14, 2009 10:06 am
Postovi: 27
Diabeta je napisao:
Znam da upitnik ne radi, ali imaš ga i u pdf-u, pa možeš da skineš i "peške" sračunaš (valjda pdf radi). Proradiće sve opet, samo traje ta "generalka"...
Sve što si uradio odlično si uradio. Što se ishrane tiče, možeš da se informišeš na sajtu u "Virtuelnom kotliću", koga sada ima u štampanom izdanju na kiosku "Štampe" pod naslovom "Čarobna kuhinja", za 200 din.
Što se voća tiče, ne moraš da brineš. Možeš jesti voće tako što ćeš ga rasporediti na nekoliko obroka dnevno, kao užine na primer. Užina može da ti bude jedna pomorandža, ili pola banane pre podne, a pola popodne, ili 2 mandarine, i tsl. Pitaj sve što te muči, rešićemo korak po korak ;)


Svakako cu kupiti taj prirucnik o ishrani na kiosku i pocecu da se pridrzavam njega. Ne znam kako da ti se zahvalim na svim ovim lepim savetima :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 2:26 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Zahvalićeš mi se tako što ćeš biti dobro i ne postati jedan od nas "slatkih" :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 2:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 14, 2009 10:06 am
Postovi: 27
Diabeta je napisao:
Zahvalićeš mi se tako što ćeš biti dobro i ne postati jedan od nas "slatkih" :D


Svakako da cu se potruditi i dati sve od sebe da izbegnem probleme sa secerom. Takodje, ugledacu se na svoju majku koja se uspesno nosi s njim vec vise od 10 godina i veoma je disciplinovana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 2:41 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Trenutno se osobe sa dijabetesom najbolje hrane, u to budi ubeđen. Ako bi mene pitali, svi bismo trebali tako da živimo, imali problema sa šećerom ili ne. Moja je cela familija zbog mene svojevremeno prešla na takav režim i danas smo svi srećni i zadovoljni :D A i mnogo je lakše kad nisi sam ;)

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni secer u krvi (pitanje za Diabetu)
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 3:30 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 14, 2009 10:06 am
Postovi: 27
Ja se odavno kanim da predjem na redovniji i zdraviji nacin ishrane (moja majka je pobornik toga vec odavno), ali tek je ovaj poremecaj sa secerom koji se desio kod mene bio pravi alarm i okidac da moram radikalno da promenim zivotne navike (preskakao sam obroke a umesto rucka ili vecere bih pojeo palacinku sa eurokremom ili 2 cokoladice od po 50gr :( ). Ipak nadam se da sam na vreme reagovao i izbacio slatkise a tako i samog sebe uverio da mogu bez njih. Ubuduce cesce cu kontrolisati secer, makar jednom mesecno da bih sprecio povecanje istog.

Hvala ti na savetima i nadam se da nisam dosadan sa mojim pitanjima :) Samo hocu da se sto bolje informisem kako bih zdravije ziveo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: